Mergi la conţinut

Bubul

Autentifica-te  
  • postări
    52
  • comentarii
    0
  • vizualizări
    23.680

Zilele Bucurestiului...enjoy!

Autentifica-te  
Bubu Ryderu'

143 vizualizări

Evenimentul este dedicat celor 551 ani de la atestarea documentară a Bucureştiului şi se desfăşoară în perioada 17-20 septembrie. Aniversarea oraşului va fi marcată prin concerte, parade şi spectacole.

În cadrul aniversării Capitalei, bucureştenii se vor bucura de concertele unor artişti cunoscuţi, vor putea lua parte al diverse târguri, parade, plimbări şi workshopuri. Pe tot parcursul evenimentului Primăria Municipiului Bucureşti va oferi gratuit bucureştenilor reprezentaţii teatrale, de operă şi de circ şi o serie de alte evenimente interesante.

Vineri, 17 septembrie

Scena Strada Franceză

17:00 - 18:00 Doina Moţilor din Câmpeni

18:00 - 19:00 Paula Seling şi Ovi

19:00 - 20:00 Direcţia 5

20:00 - 21:00 Iris

Scena Strada Carada

17:00 - 17:30 Trupa Cantos

17:30 - 18:00 Maria Gheorghiu

18:00 - 19:00 Maria Buza şi Taraful

19:00 - 20:00 Doina Moţilor din Câmpeni

20:00 - 20:30 Jimmy Zarnescu

Piaţa George Enescu

20:30 - Mănuşi Roşii, regia Radu Gabrea

23:00 - Filantropica, regia Nae Caranfil

Noul Cinematograf al Regizorului Român

Indoor

18:00 - Nunta de piatră, regia Dan Piţa

20:30 - Secvenţe, regia Alexandru Tatos

22:45 - O vară de neuitat, regia Lucian Pintilie

00:45 - Valurile Dunării, regia Liviu Ciulei

Outdoor

21:00 - Marţi dupã Crãciun, regia Radu Muntean

23:00 - Nuntã în Basarabia, regia Napoleon Helmis (avanpremierã oferitã de

Festivalul Degustãtorilor de Film şi Artã Culinarã)

Uranus 144

21:00 - Operaţiunea Monstrul, regia Manole Marcus

23:00 - Nuntă mută, regia Horaţiu Mălăele

Club FABRICA

21:00 - 01.00

Colivia, regia Adrian Sitaru

Lampa cu căciulã, regia Radu Jude

Nunta lui Oli, regia Tudor Jurgiu

O zi bunã de plajă, regia Bogdan Mustaţã

Trenul Foamei, regia Viorel Timaru

Derby, regia Paul Negoescu

Mousse au chocolat, regia Paul Tanicui

Captivi de Crãciun, regia Iulia Rugină

Cinema PATRIA

20:00 - Marţi dupã Crãciun, regia Radu Muntean (intrare pe bază de bilet)

22:00 - A fost sau n-a fost? Regia Corneliu Porumboiu

00:00 - Marfa şi banii, regia Cristi Puiu

Cinema STUDIO

19:00 - Mar Nero / Marea Neagră, regia ederico Bondi (intrare pe bază de bilet)

21:00 - Francesca, regia Bobby Pãunescu

23:00 - Legãturi bolnãvicioase, regia Tudor Giurgiu

Elvira Popesco

18:00 - Drumul Păsărilor, regia Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi

Australia, regia Claudiu Mitcu

20:15 - Marele Jaf Comunist, regia Alexandru Solomon

Nãscuţi la comandă - Decreţeii, regia Florin Iepan

23:00 - Testimonial, regia Răzvan Georgescu

Quest / Căutare, regia Ionuţ Piţurescu

01:15 - The Shukar Collective Project, regia Matei Alexandru Mocanu

Cinema Eforie

19:00 - Pescuit sportiv, regia Adrian Sitaru

20:45 - Occident, regia Cristian Mungiu

22:45 - Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii, regia Cãtãlin Mitulescu

Sâmbătă, 18 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada

12:00 - 12:30 Sylvie

12:30 - 13:00 Bogdan Ioniţă

13:00 - 14:00 Spectacol de ritmuri şi percuţie

17:00 - 19:00 Minoritati si comunitati nationale

19:00 - 20:00 Silviu Biriş şi Taraful Bucureşti

20:00 - 21:00 Provincialii

21:00 - 22:00 A.G. Weinberger

Minorităţi şi comunităţi naţionale:

Minoritatea italiană din Iaşi - Ans. "Siamo di nuovo insieme";

Aromânii din Bucureşti - Ans. "Pilisterlu";

Minoritatea germană din Braşov - Ans. "Korona";

Minoritatea greacă din Bucureşti - Ans. "Ellas";

Minoritatea ucrainiană din Rona de Sus, Maramureş - Ans. "Şoimii şi Călina Roşie";

Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea - Ans. "Malaţî".

Centrul Istoric, Strada Franceza

12:00 - 13:00 Ella Girls

13:00 - 14:00 Mandinga

17:00 - 19:00 Casa cu prieteni

Tic Petrosel & Marlene Hristea

Ion Marinescu Turla

Trupa Cocktail

Puiu Cretu

19:00 - 20:00 Nişte Băieţi

20:00 - 21:00 Hara

21:00 - 22:00 Partizan

Fanfare:

Fanfara "Milenium Band" din Baia Mare;

Fanfara Municipală din Slobozia;

Fanfara Municipală din Ploieşti;

Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda "Mihai Viteazul";

Fanfara Jandarmeriei Române.

Piaţa Constituţiei

B-dul Unirii, Zona Fantani

10.00 - 21.00 Plimbari cu trasuri;

10.00 - 20.00 Parada costume de epoca;

10.00 - 22.00 Targ de Mestesugari;

10.00 - 22.00 Spatiu Gastronomic;

10:00 - 11:00 Teatrul Ion Creangă - "De-aş fi Scufiţa Roşie".

10.00 - 19.00 Workshop pentru copii;

12:00 Parada minoritati si fanfare;

12.00 Bataia cu Flori

16.00 - 16.40 Mini Orchestră Andrei Tudor

16.50 - 17.50 Trupa Zero

18.00 - 19.00 Trupa 13

19.10 - 19.50 Trupa PhenomenOn

20.00 - 21.00 Trupa The Marker

21.10 - 22.30 Rock Loves Chopin

Teatrul Bulandra, Sala Izvor

10:00 - 24:00 Ziua Chitarelor

Lacul Morii

11:00 - 15:00 Aeronautic Show

Parada Tramvaielor de Epoca

11.00 Plecare Depou RATB Piaţa Victoriei si defilare pe traseul: Sos. Ştefan cel Mare - Calea Moşilor - Sfântul Gheorghe şi retur

Piaţa Roma, Piaţa Verona, Piaţa George Enescu

Artă şi Peisaj - proiect de amenajare a spaţiului verde realizat împreună cu Ambasada Franţei şi Institutul Francez

Duminică, 19 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada

12:00 - 13:00 Caprice

13:00 - 14:00 Marcian Petrescu

17:00- 18:00 Anton Pann

Vlad Chiurlea

Trupa Ascens

18:00 - 19:00 Adrian Naidin

19:00 - 20:00 Mircea Vintilă şi Trupa Brambura

Centru Istoric, Strada Franceza

18:30 - 19:00 Ozana Barabancea

19:00 - 20:00 Nicola

20:00 - 21:00 Proconsul

Piaţa George Enescu

20.00 - 21.30 Concert Horia Brenciu & Band

21.30 - 22.30 Concert Neri Per Caso

Piata Constitutiei

10.00 - 22.00 Târgul de Meşteşugari

10.00 - 22.00 Spaţiu Gastronomic

10.00 - 10.45 Teatrul Ion Creangă - "Un cântec, o floare, mare sărbătoare!"

10.00 - 19.00 Workshop Artistic pentru Copii

10.00 - 21.00 Pilmbări cu Trăsuri (Bulevardul Unirii - Piaţa Constituţiei)

10.00 - 22.00 Parada de Costume de Epocă(Bulevardul Unirii - Piaţa Constituţiei)

10:45 - 11:05 - Minoritatea italiană din Iaşi - Ansamblul "Siamo di nuovo insieme"

11:05 - 11:25 - Aromânii din Bucureşti - Ansamblul "Pilisterlu"

11:25 - 11:50 - Minoritatea germană din Braşov - Ansamblul "Korona"

11:50 - 12:20 - Minoritatea greacă din Bucureşti - Ansamblul "Ellas"

12:20 - 12:45 - Minoritatea ucraineană din Rona de Sus - Maramureş

Ansamblul "Şoimii şi Călina Roşie"

12:45 - 13:15 - Minoritatea rromă din Tg. Jiu cu Ion Ghiţulescu

13:15 - 13:40 - Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea - Ansamblul "Malaţî"

13:40 - 14:10 - Minoritatea turcă/tătară din Constanţa

Grupul de dans folcloric "Delikanlar"

14:10 - 14:40 - Ansamblul "Doina Carpaţilor" din Iaşi

14:40 - 15:10 - Ansamblul "Doina Gorjului" din Tg. Jiu

15:10 - 15:40 - Ansamblul "Doina Dunării" din Giurgiu

15:40 - 16:20 - Silviu Biriş şi Taraful "Cleante"

16:20 - 17:00 - Maria Buză şi Taraful lui George Pătraşcu

15.00 - 22.00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul Independenţei, Bulevardul Unirii)

17.30 -18.00 Flashmob Alex Velea

18.00 - 18.50 Concert Alex Velea

18.50 - 19.10 Trupa Efekt ( se face trecerea Alex Velea - Voltaj)

19.00 - 20.00 Concert Voltaj

:rolleyes:

Autentifica-te  


0 comentarii


Recommended Comments

Nu există comentarii.

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

×