Mergi la conţinut

Honda Hornet Club


Recommended Posts

Mi-am luat de curand un Hornet si sunt super incantat de ce poate sa dea "mobra" asta!

E combinatia perfecta intre un motor de strada si un motor de viteza. (parerea mea)

Oricum nu imi pare rau de nici un euroi pe care l-am cheltuit pentru ea.

M-am gandit ca ar fi OK sa facem un club al "viespilor" pentru ca, dupa cate vad sunt destul de multe in tara.

Poate organizam si ceva intalniri.

Am sa fac prezentarea motorului meu.

E un Hornet din 2000 cu vreo 20000 de km, galben, singura modificare pe care o are e un filtru de aer sport DNA.

In curand va veni si o toba de carbon,pentru ca am vazut una si mi-a placut la nebunie cum vine pe ea.

Pun si o poza sa vedeti "bolidul".

Astept sa va etalati viespile voastre pe site.

post-13427-1207314194_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei, daca am avut, pot sa intru si eu in club? ;;)

kiddin', mai ales ca nici la intruniri nu pot sa mai ajung...

da' uite, in memoria ei mi-am pastrat Horneta la avatar :notworthy:

apropo' de ce spuneai de ea, imi aduc si eu aminte atunci cand am luat-o, mi-am spus ca nu-mi trebuie mai mult, si ca nu-i inteleg pe astia care vor miare sau sportive...

...da' te obisnuiesti, ai sa vezi, da-i putin timp, si o sa te gandesti la horneta de 900, sau un z1000, sau altceva 'mai mare' ;)

oricum, dragutza fata ta, mai ales ca-i galbena viespea, si cu suruburi 'lafel', e tare asortata

propun sa se dea mare fiecare actual sau fost hornetist cu fata lui si sa arunce o poza cu ea (cat mai naked :thumbup: )

cheers!

post-5168-1207382683_thumb.jpg

post-5168-1207382778_thumb.jpg

post-5168-1207382804_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei, daca am avut, pot sa intru si eu in club? ;;)

kiddin', mai ales ca nici la intruniri nu pot sa mai ajung...

da' uite, in memoria ei mi-am pastrat Horneta la avatar :notworthy:

apropo' de ce spuneai de ea, imi aduc si eu aminte atunci cand am luat-o, mi-am spus ca nu-mi trebuie mai mult, si ca nu-i inteleg pe astia care vor miare sau sportive...

...da' te obisnuiesti, ai sa vezi, da-i putin timp, si o sa te gandesti la horneta de 900, sau un z1000, sau altceva 'mai mare' ;)

oricum, dragutza fata ta, mai ales ca-i galbena viespea, si cu suruburi 'lafel', e tare asortata

propun sa se dea mare fiecare actual sau fost hornetist cu fata lui si sa arunce o poza cu ea (cat mai naked :thumbup: )

cheers!

Arata super bine "mobra" ta. Pacat ca ai dat-o. Acum ce ti-ai luat?

Inainte sa o iau pe asta am fost la salon si era afara una de 900 cu pretul pe ea dar fara numar de tel.

Doua zile m-am chinuit sa dau de propietar dar nu am reusit ca vroiam sa o iau.

Daca as avea bani acum sa-mi iau motor nou cu siguranta ar fi noul CB1000R. Arata incredibil,mai bine decat noul Hornet de 600.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu in club cu un hornet albastru din 2000 si 35000km la bord!

Nu pot sa zic decat ca sunt extrem de multumit de ea fiind si prima motocicleta a mea!

foyosu are dreptate probabil ne vom obosnui si vom vrea motorete mai puternice eventual supersport! ramane de vazut care o sa fie urmatoarea insa pana atunci ma bucur de ea .

atasez si eu o poza din pacate care nu a fost facuta de mine ca de cate ori am vrut sa-i fac cateva se nimerea sa fie inorat sau sa ploua!

Asfalt uscat!

post-12067-1207591226_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu in club cu un hornet albastru din 2000 si 35000km la bord!

Nu pot sa zic decat ca sunt extrem de multumit de ea fiind si prima motocicleta a mea!

foyosu are dreptate probabil ne vom obosnui si vom vrea motorete mai puternice eventual supersport! ramane de vazut care o sa fie urmatoarea insa pana atunci ma bucur de ea .

atasez si eu o poza din pacate care nu a fost facuta de mine ca de cate ori am vrut sa-i fac cateva se nimerea sa fie inorat sau sa ploua!

Asfalt uscat!

Spune-mi si mie unde ti-ai facut aripa de la roata spate,pentru ca original nu are asa ceva,dar caut de ceva timp si nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foyosu are dreptate probabil ne vom obosnui si vom vrea motorete mai puternice eventual supersport! ramane de vazut care o sa fie urmatoarea insa pana atunci ma bucur de ea .

de obisnuit, iti garantez ca asa e.

si mai stiu ca eu cel putin nu voi trece niciodata la "sport", pentru ca am mers, si nu ma incanta deloc!

naked-urile sunt pentru mine motocicletele ideale: motorizare sportiva, (de obicei venita de la modelele de viteza), pozitie excelenta (relaxata, dar si "in control"), manevrabilitate foarte buna, etc, etc

nu ma intereseaza viteza maxima de pe motoarele sport, ci cuplul de "naked"

nici protectia la vant nu ma atrage la carenate, ca mie chiar imi place sa ma bata vantu'... ;)

am mers si cu cbr, si cu r6, si alte sportive

m-am bagat 'la cutie' si le-am dat

recunosc, protectie foarte buna, da' n-am simtit nici o placere sa vad cum urca acu' de la kilometraj si io sa ma simt ca-n masina...

deci, cand o sa-mi iau mai mare, o sa am "more torque, not speed"...

inca o data, asta-mi place mie :D

Arata super bine "mobra" ta. Pacat ca ai dat-o. Acum ce ti-ai luat?

mersi, si mie mi-a placut mult, mai ales ca nu avea manerul de pasager care nu ma prinde la modelele astea, si inca niste mici chestiute care o faceau sa arate superbine...

iar acum, scrie la avatar ce am... ;)

hai ca te ajut:

post-5168-1207726556_thumb.jpg

post-5168-1207726704_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obisnuit, iti garantez ca asa e.

si mai stiu ca eu cel putin nu voi trece niciodata la "sport", pentru ca am mers, si nu ma incanta deloc!

naked-urile sunt pentru mine motocicletele ideale: motorizare sportiva, (de obicei venita de la modelele de viteza), pozitie excelenta (relaxata, dar si "in control"), manevrabilitate foarte buna, etc, etc

nu ma intereseaza viteza maxima de pe motoarele sport, ci cuplul de "naked"

nici protectia la vant nu ma atrage la carenate, ca mie chiar imi place sa ma bata vantu'... ;)

am mers si cu cbr, si cu r6, si alte sportive

m-am bagat 'la cutie' si le-am dat

recunosc, protectie foarte buna, da' n-am simtit nici o placere sa vad cum urca acu' de la kilometraj si io sa ma simt ca-n masina...

deci, cand o sa-mi iau mai mare, o sa am "more torque, not speed"...

inca o data, asta-mi place mie :D

mersi, si mie mi-a placut mult, mai ales ca nu avea manerul de pasager care nu ma prinde la modelele astea, si inca niste mici chestiute care o faceau sa arate superbine...

iar acum, scrie la avatar ce am... ;)

hai ca te ajut:

Super frumos motorul,sa-l stapanesti sanatos si fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da foyosu-le si eu sunt de parere ca viteza masima nu-ti aduce asa multa placere ca un mers relaxat intr-o zi de vara sa mai poti admira si peisajul!

Am mers si eu pe cbr inainte sa-mi iau hornetul si sincer pe asta a mea ma simt mult mai comod mai relaxat si mai bine pana la urma! Cine stie ce ne rezolva viitorul ca viitoare motoare...eu unul le admir pe toate si as lua din fiecare cate unul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obisnuit, iti garantez ca asa e.

si mai stiu ca eu cel putin nu voi trece niciodata la "sport", pentru ca am mers, si nu ma incanta deloc!

naked-urile sunt pentru mine motocicletele ideale: motorizare sportiva, (de obicei venita de la modelele de viteza), pozitie excelenta (relaxata, dar si "in control"), manevrabilitate foarte buna, etc, etc

nu ma intereseaza viteza maxima de pe motoarele sport, ci cuplul de "naked"

nici protectia la vant nu ma atrage la carenate, ca mie chiar imi place sa ma bata vantu'... ;)

am mers si cu cbr, si cu r6, si alte sportive

m-am bagat 'la cutie' si le-am dat

recunosc, protectie foarte buna, da' n-am simtit nici o placere sa vad cum urca acu' de la kilometraj si io sa ma simt ca-n masina...

deci, cand o sa-mi iau mai mare, o sa am "more torque, not speed"...

inca o data, asta-mi place mie :D

mersi, si mie mi-a placut mult, mai ales ca nu avea manerul de pasager care nu ma prinde la modelele astea, si inca niste mici chestiute care o faceau sa arate superbine...

iar acum, scrie la avatar ce am... ;)

hai ca te ajut:

Cand treci bre la adevaratul Z?

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma bag si eu sfios in seama cu horneta mea proaspat cumparata, are doar o saptamana si 140 de Km la bord :smile:

E primul meu motor de strada dar al doilea ca numar pt ca acum vreo 5 ani am avut un kawasaki de cross.

I-am facut niste poze cu telefonul asa pe fuga si asta e cea mai reusita :D

Stiu ca e un site aici la noi dedicat pentru Hornet si are si forum dar nu mai stiu care e adresa...

Imi plac la nebunie naked-urile si duminica pe la pranz am vazut din spate un motor care semana cu noul Hornet de 1000... dar poate m-am inselat... Cine are asa ceva e invitat sa se dea mare aici :P ca mie mi se pare super tare motorul asta.

Oricum, indiferent de an sau model viespiile imi plac cel mai mult la categoria naked. Poate doar monster-ul si brutale mai concureaza cu ele. Si Z-ul si FZ6 un pic. Si mai nou aprilia shiver ;)

post-901-1208207572_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos,e impecabil.Spune-mi te rog cat ai dat pe el si de unde l-ai luat, de aici sau de afara?

In cazul in care ai mers si pe modelul vechi poti sa-mi spui diferentele.Ma intereseaza stabilitatea,manevrabilitatea,acceleratia chestii de genul asta. Multumesc.

Merci la fel, si tu sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

L-am luat de la reprezentanta de pe Dorobanti si am dat 8000 de iepuroi ca e fara ABS. O gramada de bani dar isi merita fiecare banut.

Nu am mers pe modelul vechi dar pot sa zic ca e mai stabil si mai manevrabil decat motocicletele de 125 si 250 de la scoala de soferi :). Iar privind acceleratia nu pot spune prea multe pt ca nu ii dau mai mult de 6000 de ture pana nu ii termin rodajul... eu sunt genul care tine foarte mult la motor si ma gandesc si la viitorul lui, chiar daca poate peste 2 ani il voi vinde...

Tu cat ai dat pe horneta si de unde ai luat-o? Arata super ingrijita si la 20 000 de km e ca si noua. :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu cu hornetul meu

e din 98 in bord are 17000 de km dar cand l-am cumparat nu ii mergea km ( cablu rupt ) asa ca nu stiu exact cat are

singura problema pe care am avut-o a fost releul de incarcare ceva obisnuit pt honda

Tu i-ai facut toate modificarile (codita,toba,discuri frana,protectie evacuare etc) sau asa ai luat-o?

Ma intereseaza si pe mine deflectorul ala de aer din carbon,ca arata belea,incadreaza farul super tare.

Daca sti unde pot sa-l gasesc spune-mi si mie te rog. Eu am pe ala clasic un pic mai inalt,e bun la vant dar al tau arata mai bine.

Oricum arata super interesant cu toba aia mutata jos.

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut de cum am vazut-o la vanzare ,din pacate prea scumpa pt mine,atunci! te simti mai bine pe cbr sau ai luat-o sa nu te mai bata vantu la drumuri lungi?

Hornetul e muult mai distractiv decat CBR-ul. CBR mi-am luat sa ma dau pe circuit, dar si pt drumurile care le fac saptamanal la Brasov... Oricum ca si utilizare de zi cu zi Hornetul e mult peste CBR (parerea mea :D ), trage f.bine la turatii mici, iar CBR-ul in oras nu il scoti din primele doua trepte de viteza(daca ai doroc sa bagi a-II-a :D )..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti. :punk:

Si eu sunt proaspat posesor de Hornet, de aprox. 1 luna si sunt mega fericit si multumit de ea. Sunt aproape 2 ani de cand imi doresc motoreta asta.

O sa va atasez cateva poze cu ea cand ajung acasa (acum sunt la munca :mad: )

Motoreta e din 2004 si are 22.000 km.

P.S.: Astept detalii de la voi despre Club :thumbup: si poate ne si plimbam impreuna :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...