Mergi la conţinut

Tuning Chinezisme :) All U Need To Know


rocket1982

Recommended Posts

Atasez o lista cu acelasi scuter dar sub diferite nume

La oricare din acestea se poate pune kit de 80 de cm si delimita sub forma expusa mai jos :)

-BAOTIAN: BT50QT-9, BT50QT-11, BT49QT-2, BT49QT-7, BT49QT-9

- BENZHOU:YY50QT-6,City Star 50

- BUFFALO:Wind 50

- ERING:Sprint 50

- JIN LUN:JL50QT

- FREEMOTO: City 50, Forte 50

- KREIDLER:Flory 50

- KYMCO:Agility 50,Agility MMC 50,Filly 50,Nexxon 50,People S 50,Super 8 50,Vitality 50,Yager GT 50

- MSK:Ecobike 50

- PEUGEOT:V-Clic 50

- REX:Capriolo 50,Flory 50 RS 450,RS 500

- RIEJU:Paseo 50,Toreo 50

- SACHS:49er 50,Bee 50

- ZHONGYU:50QT-5, 50QT-7, ZY 50QT

- ZONGSHEN:Wind 50,ZS50QT-4 50

si da ....toate modelele de la FIRST BIKE ..atentie modelele mai mari vin deja cu kit de 65 cm3 echipate pe ele ..ca altfel n ar mai pleca de pe loc :)

"Parerea mea": ...decat sa cumperi unul din aceste modele ...de la producatori gen ..Peugeot .la cine stie ce pret ..mai bine un GO PoP de la SelGROS sau metro ....e 23 de milioane nou cu tot cu tva fata de un first bike de 36 de milioane sau mai stiu eu ce ,pret .... atentie si la Gianelli ..ca si ele au tot un model..clona la 500 de euri in italia nou :)

In urmatorul post sunt linkurile catre manualul de service ...si site ul de tuning ...

Iar in al 3 lea va ajut cu lustruitul evacuarilor...

PS nu vreau sa fac reclama ..dar e cel mai ieftin de la noi de pe piata ,,,,pana una alta ...

Peugeot V clic ,,,rieju ,,GOPOP ,, and faimosul first baic

post-7976-1208696356_thumb.jpg

post-7976-1208696367_thumb.jpg

post-7976-1208696719_thumb.jpg

post-7976-1208696765_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lustruire evacuare

.BAICARILOR MOPEDISTI :D:beer:..pa smirghel....: :wub:

deci cu ce se face??? ...lustruitul? ..practic cu mana.... :) si smirghel..

se cumpara de la magazin urmatoarele ..smirghel de ...80... 120 .. 220 ..400... 800..reprezentand granulatia lui

80 fiind foarte grunjos...800 foarte fin....

si se da mai inati toata supradata ..cu 80 ..pana zgarie bine tot ...apoi cu 120...apoi 220 ..deja aici trebuie sa fie foarte fin ....la 400 si 800 tre sa ramana oglinda ....(interiorul gurii de evacuare )

se face si pe admisie .......daca e posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este unul, notiuni generale despre de-restrictionarea mopedelor, postat tot de mine in sectiunea download. Daca inca nu l-am pus o sa ma ocup zilele astea cand am timp

Rocket, da-mi voie sa te contrazic putin. Este diferenta intre chinezisme si cele care se produc sub o anumita marca. Poate ca la prima vedere sunt toate la fel, dar micile detalii fac diferenta (plastice, calitatea finisajelor samd) si ma refer aici cu predilectie la modelele enumerate de tine de Peugeot si Kymco.

Mai pun cateva ink-uri utile:

Manuale http://chinesescoots.forumwise.com/chinese...-thread787.html

Schimbare ulei transmisie http://chinesescoots.forumwise.com/chinese...s-thread19.html

Schimbare ulei http://chinesescoots.forumwise.com/chinese...s-thread17.html

Prevenirea depunerii de rugina pe teava de esapamament http://chinesescoots.forumwise.com/chinese...s-thread18.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca au stat sa reproiecteze liniile de ansamblare .si sa toarne din nou chiuloase ...

Cei drept scuterele Go Pop sunt ansamblate in india parca iar first bikeul in romania ...dar nu cred ca prduc altceva inafara de cadru ...si plastice.....

Restul ..adica motorul si ROTILELE ..cred ca vin de la fabrica QuinQi ... :)

uite inca un site de ,,,deristrictionat kiMMCO

http://www.anythingatv.com/Technical/Refer...nstructions.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite inca ceva ce poate fi util ...:)

Fisierul SpeedTune ..are .. cateve sfaturi la cum sa cresti compresia ..and stuff :)

Restul sunt ..manuale de intretinere service si ...unul de delimitare.

aPROPO ..SI DACA ITI MERGE SCUTERU..SI AI INVATAT CEVA ...LASA SI TU UN MESAJ PE AICI :) :rolleyes:

ps: DRAGA ADMIN...NU EXISTA LA SECTIUNEA DOWNLOADS ... NICI UN FORUM AMENAJAT PT SCUTERE ....DE ACEEA AM INCARCAT FISIERELE AICI.....POATE PE VIITOR VEI FACE O RUBRICA SCUTERE-CLONA SEPARATA ...

SpeedTune.pdf

Baotian_Servicemanual1.pdf

Baotian_Servicemanual2.pdf

baotian_scooter.pdf

Baotian_bt50_parts.pdf

baotain_derestrict2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
up

am si eu o intrebare, am gasit la cineva de cumparat un scuter , este nou...are 125cm...fuge 100 pe ceas are 130 (cred ca este limitat) si.....este marca MKS Ecobike , este chineazeasca? pe google imi arata numai pagini din franta..nus ce sa cred ca nu prea gasesc nimic pe google.....astept un raspuns 10x...chiar m`a lasat masca.....le dadea rusinea..la aprilia..yamaha..etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

si...... poate nu inteleg eu bine...daca smirgluiesc galeria de evacuare precum si cea de admisie cu smirghel ....castig ceva kilometri la viteza..sau putere? :huh:

de exemplu scuterul meu nu merge mai mult de 50 km/h.ce as putea face,din afara sa i pun alt kit de piston cu cilindru..La ambreiaj pot face ceva..ce role sa cumpar. de cate grame , ce arcuri?..sa il fac sa fuga cat de cat.e un kymco sd leit cu sprinter de la first bike

sau vre-un filtru sport...are rost sa pun..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si...... poate nu inteleg eu bine...daca smirgluiesc galeria de evacuare precum si cea de admisie cu smirghel ....castig ceva kilometri la viteza..sau putere? :huh:

de exemplu scuterul meu nu merge mai mult de 50 km/h.ce as putea face,din afara sa i pun alt kit de piston cu cilindru..La ambreiaj pot face ceva..ce role sa cumpar. de cate grame , ce arcuri?..sa il fac sa fuga cat de cat.e un kymco sd leit cu sprinter de la first bike

sau vre-un filtru sport...are rost sa pun..?

Daca ai citi materialele din forum ..ai avea o groaza de facut :) ...dar astepti de la altiiiiii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salut ! am un scuter Jin Lun JL50QT-5 si azi i-am schimbat fltru de aer si rolele de variator..(am 300 si ceva de km cu el) dar am constatat cu stupoare ca mi se incinge motorul si toba..oare e nevoie sa ii schimb si toba ? sa-i pun una sport ?presupun ca nu are cum sa scoate toate gazele din motor...si de aceea se incinge in halu ala..va rog raspundeti'mi cat mai repede ca sa stiu ce fac..nu vreau sa-mi distrug scuterul :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 months later...

am si eu o intrebare... pt un scuter cu motor jinlun ce ar trebui sa ii fac ca sa ii pun kit de 70 ? adik mai precis in ce consta kitul....ca sa stiu ce sa cumpar....sau dak nu macar sa ii fac ceva care sa ii mareasca puterea :wub:

ceva legat si de discutia mea................

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...