Mergi la conţinut

Scrisoare Deschisa Catre Federatia Romana De Motociclism (Frm)


Dual Motors

Recommended Posts

bd3346ba561b5b55180dd1441a09d1ee_M.jpg

Ciprian Popescu, pilot, manager de echipa si organizator de competiţii, a trimis ieri seară o scrisoare deschisă tuturor celor oficial implicaţi în fenomenul moto din România, criticând practicile care descriu Adunarea Generală a Federaţiei Române de Motociclism. Luarea de poziţie a lui Ciprian Popescu pe care o redăm integral în cele ce urmează, are loc cu doar o zi înainte de Adunarea Generală.

“Dragi prieteni, colegi, iubitori ai sportului pe doua roti, ca in fiecare an, in ultimii 15 ani, ne vom intalni la Adunarea Generala a FRM. Eu, personal, m-am saturat sa merg la acelasi film, care are la baza acelasi scenariu (prost scris) si, de fiecare data, acelasi deznodamant. Este acelasi film in care pe de o parte sunt „baietii destepti”, de cele mai multe ori la prezidiu dar si cativa prin sala, – acestia sunt membrii familiei „baietilor destepti”, iar de cealalta parte, suntem noi, „restul” oamenilor din sport.

Probabil multi dintre Dumneavoastra stiti si ati urmarit de multe ori acest film:

1. Prezentarea rezultatelor bune si foarte bune ale SPORTIVILOR, care exclusiv pe munca si banii lor au adus rezultate cu care FRM merge la Ministerul Sporturilor si obtine bugetul pentru anul urmator.

Sunt sportivi care nici macar pana azi nu si-au primit deconturile pe participarile lor in competitiile Balcanice din 2012, acestia aducand in ultimii ani titluri balcanice, care pentru nivelul motociclismului din Romania sunt extraordinare. Ce au primit acesti sportivi? O strangere de mana si o CUPA.

2. Prezentarea organizatorilor de competitii care, exclusiv pe banii, munca si cu priceperea lor au reusit sa organizeze competitii la care sportivii pot veni sa-si masoare puterile si sa-si puna in valoare toata munca lor. Mare parte dintre acestia o fac cu bugete proprii si se straduiesc sa ofere conditii ideale sportivilor. FRM se aseaza la aceeasi masa cu acestia si le aplica TAXE, lor si sportivilor.

3. Prezentarea bilantului financiar pe care foarte multa lume il priveste ca pe o hartie in care sunt trecute niste cifre, la care, din cand in cand se aprind discutii aprinse cum ar fi de ex.: sportivul Robert Muresan a reusit sa obtina un buget de aprox 900.000 lei ( vezi http://e-achizitii.com/view_anunt_atribuit.php?id_anunt_atribuit=255882)?

La aceasta intrebare raspunsul este clasic: „Domnilor faceti si Dvs dosare, hartii si veti obtine banii doriti. Nu sunt din banii FRM, sunt obtinuti pe contract….. sau …..banii vin de la COR…..”

Chiar asa? Oare tatal lui Robert ( cu care, declar raspicat , ca nu am nimic personal dar, din pacate, pe plan sportiv nu a reusit sa ne convinga in ciuda bugetelor de peste 100.000- 400.000 EUR anual) in ce calitate a deschis usile acestor foruri, MTS, COR…? ……………Cumva din functia de Presedinte FRM sau SIMPLU CETATEAN( parinte de sportiv)?????

Oare s-a gandit ca macar cu 5% din acest buget obtinut in 2012 de 900.000 lei ar fi putut sprijini o tanara speranta a motociclismului romanesc?

As avea cateva intrebari:

 - Care a fost strategia FRM privind atragerea copiilor spre motociclism sau sustinerea unor talente deja existente?

- Care a fost strategia FRM privind dezvoltarea unor noi circuite si baze sportive?

- Care a fost strategia FRM de atragere a sponsorilor?

- Care a fost strategia FRM de a asculta dorintele sportivilor si organizatorilor pentru o dezvoltare comuna si coerenta?

- Care a fost strategia FRM privind comunicarea si relatia cu presa, radio si TV?

Au trecut , Domnilor , peste 20 ani de la Revolutie si nu ati evoluat cu nimic.

Doar o singura tinta: taxe cat mai mari de la sportivi si organizatori pentru a putea hrani destul „familia baietilor destepti” si mergand pe principiul „dezbina si vei invinge” , sa-si urmareasca numai propile interese.

Asta a si fost motivul pentru care mi-am dat demisia din functia de Vicepresedinte al FRM. In 2 cuvinte : DE SCARBA.

Oare nu tocmai acesti sportivi, organizatorii si echipele din spatele lor sunt tocmai NUCLEUL de baza la activitatile moto din Romania?

Tot ce s-a realizat in Romania in ultimii 15 ani s-a realizat EXCLUSIV pe munca, priceperea, curajul, dragostea, nebunia si banii unor persoane de referinta care au avut dorinta de a lasa ceva in urma.

Nu am sa dau nume de persoane, nu am sa nominalizez pentru ca nu vreau sa uit pe nimeni, dar sigur stim cu totii care sunt acestia. Sunt OAMENI care:

- Au construit circuite de talie Europeana si Mondiale;

- Au organizat competitii Balcanice, Europene si Mondiale;

- Au creat cupe si competitii sportive private pentru dezvoltarea sportului;

- Au creat brand-uri de competitii sportive cunoscute pe plan international;

- Au crescut copii si juniori pentru a-i promova pe plan international.

Intr-un cuvant, OAMENI care au scris istorie in acest sport si care ar trebui sa aiba un cuvant greu de spus, dar care, in realitate sunt considerati niste „unelte” in realizarea unor interese personale a catorva acoliti care stau pe acele scaune si sunt interesati doar de interesul personal si al famililor lor.

Acesti oameni care stau la butoane, muta hartiile dintr-un loc in altul, dar pe care nu-i preocupa SPORTUL, SPORTIVII, ORGANIZATORII, ci strict: „Cum mai castigam niste bani de pe urma sportiviilor si organizatorilor?”

Pentru ca numai noi sportivii si organizatorii avem obligatii , iar domniile lor au doar drepturi………

…..Dar,……… in final…….toata lumea voteaza, aproba, „baietii destepti” jubileaza si-si fac strategia cum sa cheltuiasca banii cat mai bine in folosul lor.

Cum as putea sa am respect fata de secretarul federal, cand acesta nu a avut legatura cu sportul moto(nu a fost sportiv, tehnician, antrenor….), cand a fost pus pe scaun pe linie de partid( se chema PCR atunci), si a ramas intepenit acolo pentru ca a stiut sa traga sforile( ma rog butoane) bine si sa manipuleze oameni? Cand nu nici cele mai elementare notiuni de management sportiv sau marketing.

Cum as putea avea respect fate de un om care nu stie ce inseamna economia de piata, care nu a reusit sa gaseasca resurse de finantare a FRM si a sportivilor afiliati, cand acesta cu ocazia organizarii pt prima oara a unui Campionat Mondial de Motocross cu atas, a venit la circuit doar vinerea de dinaintea competitiei si a intrebat unde este sala de protocol si cand platim taxele!!!!! Nu-mi aduc aminte sa fi iesit des din acea incapere sa vina la marginea circuitului.

Sigur as putea scrie o carte, povesti stufoase dar nu am de gand sa va plictisesc. Doar o remarca: la ce nivel este motociclismul in tariile din jur: BULGARIA, UNGARIA, SERBIA, CEHIA????????

Cum au ajuns acolo???? Va las pe Dumneavoastra sa reflectati.

…..Si cum aschia nu sare departe de copac, cum as putea sa am respect fata de Sabin Olariu, mare si cel mai tare director de concurs din Romania , care vine sa-mi explice mie, lui Ilie Raduta si lui Catalin Corbea cum aplica el regulamentele. Respectul se castiga, nu se dobandeste. Cand eu imi toceam coatele la seminarele FIM din Slovenia, atentie pe banii mei nu ai FRM, invatam regulamentele FIM si FRM sau cand elaboram regulamentele FRM la motocross si enduro, dansul nici nu stia ce inseamna regulamente. Sa o intrebe pe mama lui cum se luau licentele de Director de concurs la FIM acum 10-12 ani si cum se iau acum!?!

Dragii mei prieteni, organizatori, sportivi nu va mai plangeti pe la colturi cand aveti probleme, aveti ocazia sa o faceti aici si/sau la Adunarea Generala, altfel nimic nu se va schimba. Invatati sa luati atitudine, aveti dreptul sa o faceti. Nu va mai lasati manipulati si pacaliti , pentru ca, uite asa am piedut foarte multi oameni de valoare ai sportului moto din Romania, pentru simplul motiv ca s-au saturat sa se lupte cu sistemul (de fapt cu baietii destepti).

Salutari la toata lumea,

Cu stima,

Ciprian Popescu

DUAL RACING TEAM

Sursa: Dual Motors

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca Ciprian isi aminteste (cu mahnire) ca eram acum 3 Adunari Generale FRM sa-i dam la o parte pe bolsevici din conducerea FRM. mai intai presedintele )slab pana la moderat), urmand ca apoi sa-i dam Marele Vant clanului Olariu. Furturile pe fata la vot (au votat inclusiv angajatii FRM cu delegatii false sau pe email !!). Scorul a fost strans, au lipsit totusi cam 10-15 voturi si am iesit prost. Si acum mai am la sediu AMR bannerul pe care l-am pus in sala si pe care scria mare: " Redati motociclismul motociclistilor ". Concluzia? Tactica iliescu se aplica si in sport. A dat verde la furat unor cluburi din fondurile comisiei de sport din primarie si si-au asigurat voturi. la fel si cu bani din "sponsorizari".

Ce-i reprosez lui Ciprian este ca se agita NUMAI inainte de alegeri cu cateva zile. Noi (cei de Rally Raid) ne-am retras TOTAL din orice activitate FRM, pana s-or alinia planetele. El a ales sa lupte din interior, noi ne-am repliat pe pozitii externe. Stie ca-i suntem alaturi orice ar intreprinde. Nu a avut insa taria sa se scoata si el destul de brutal.

Ieri au avut loc alegeri in Adunarea Generala. Stie cineva cine si ce a votat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de FRM si conducerea ei de cand eram mititel adica de ani buni, zeci si sute de ani :lol:

Pe bune acum chiar daca zici ca face furtuna intr-un pahar eu as privi totusi partea buna ca face furtuna si nu amploarea ei sau locatia.

Probabil in FRM gradul de uzura morala face ca niciun om care face tam tam pe bune sa nu fie bagat in seama.

Asociez FRM cu orice alta organizatie politca sau nu care e adanc infipta in sistem si care papa indiferent daca papa mult sau putin. Ei stau acolo pt ca papa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, si am uitat sa precizez ca nimeni din clanul Olariu nu are nici o legatura cu motociclismul. El nu a mers in viata lui pe moto, ea nu a mers in viata ei pe moto, si ala micu', Sabin, poate, dar nu l-am vazut niciodata si nici nu am auzit. Si cu toate astea sunt ARANJATORII din FRM, inclusiv spalatoria de bani austrieci de la redbull sibiu bla-bla-bla, Poveste pe care o stiu din interior de la .....Salzburg....din pacate pentru ei...stiu si cifrele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc situatia de la FRM si nici nu contesc relatarile din scrisoarea lui Ciprian Popescu.

Totusi, nu prea mi se pare ok din partea lui Dan Popescu care detine calitatea de fost membru FRM sa vina cu niste afirmatii de genul, citez: SPALATORIA de BANI

Ar fi frumos din partea lui Dan Popescu, daca tot face astfel de afirmatii sa vina si cu niste dovezi.

PS: aici ar fi oportuna si interventia unui moderator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi scrisoarea deschisa a lui Ciprian Popescu este foarte clara, eu zic sa mai lasam putin lucrurile sa se aseze.

Nu-l cunosc pe Dan Popescu decat de pe internet si dintr-o discutie telefonica dar am constatat ca are tendinte populiste, de cele mai multe ori la nivel declarativ.

Daca stie mai multe si are si dovezi, sa le prezinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam a cui este fotografia, ma uit mai bine... a lui Cezar! Zici ca e un rus ce se hraneste cu nazisti :-)

FRM cu mafia/familia au mai fost implicati intr-un conflict pblicat pe Moto life in urma cu ceva ani, si il criticau si chiar acuzau pe Ionel Pascota si clubul din Resita.... nu-mi mai aduc aminte dar am citit replica celor din Resita, care sa fim seriosi, chiar l-au sustinut pe Ionel, cand motociclismul de viteza se dadea pe petice de beton unite unul langa altul... si Fraierimea Mojica din Romania se zbatea tare pt a face un circuit si pt conditii optime... asa-i?

Nu trebuie sa fi bagat prea adanc in culise ca sa vezi ca banditii astia nu misca nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las placerea de a le publica celor care sunt in cauza, sau celor care sunt victimele acestui fenomen numit FRM. Daca ei, implicati direct nu au timp/curaj/interes/etc. , de ce sa le iau eu oportunitatea de a actiona? Vor folosi informatiile cei care doresc si care au interes sa le foloseasca in momentul in care vor avea efect maxim, zic eu. Probabil ca mai asteapta ceva Adunare Generala, ceva de votat, ceva de dat jos...Eu sunt un "outsider" in povestea FRM. Am oprit toate proiectele derulate cu ei, si am deviat eforturile financiare si organizatorice catre AMR. Informatiile de care vorbeam le mai detin si altii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altii, in speta Criprian Popescu, vorbesc si pun si dovezi. Timp, curaj, etc... eu nu am dubii :)

Dane, tu doar zici ca stii dar nu arati cu ce.

Din punct de vedere al reprezentarii motociclistice, AMR este foarte sters, aproape zero.

Hai sa ramanem la discutia despre FRM si sa lasam AMR in pace sa-si vada de ... proiecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la una din sedintele alea "era" sa se inlocuiasca actuala conducere cu gasca lui Dan Popescu atunci las-o asa,ca e la fel...

Ciprian Popescu asta pare mai serios si mai profesionist, dar vad ca toti ceilalti care-si doresc sefia sunt doar in avant dupa inca o functie,la fel ca functia de conducator al tuturor motociclistilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las placerea de a le publica celor care sunt in cauza, sau celor care sunt victimele acestui fenomen numit FRM. Daca ei, implicati direct nu au timp/curaj/interes/etc. , de ce sa le iau eu oportunitatea de a actiona? Vor folosi informatiile cei care doresc si care au interes sa le foloseasca in momentul in care vor avea efect maxim, zic eu. Probabil ca mai asteapta ceva Adunare Generala, ceva de votat, ceva de dat jos...Eu sunt un "outsider" in povestea FRM. Am oprit toate proiectele derulate cu ei, si am deviat eforturile financiare si organizatorice catre AMR. Informatiile de care vorbeam le mai detin si altii...

Dane, nu poti sa vi si sa faci niste acuzatii GRAVE, sa arunci cu noroi in FRM, dupa care sa incepi sa o dai cotita... Daca ai aceste dovezi si chiar vrei sa schimbi ceva in bine precum pretinzi, eu te sfatuiesc sa mergi cu acele dovezi la politie.

Dreptatea nu se imparte pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...