Mergi la conţinut

Un Permis De Conducere Nu Te Face Motociclist


BlueBoy

Ce te face cu adevarat motociclist  

34 membrii au votat

  1. 1. Ce te face cu adevarat motociclist?

    • Obtinerea permisului de conducere categ. "A"
    • Experienta anterioara de minim 200 000 km cu permis categ. "B"
      0
    • Minim 30 000 de km parcursi pe motocicleta in toate conditiile de trafic/drum
    • Minim 50 000 de km parcursi pe motocicleta in toate conditiile de trafic/drum
    • 1000 de km parcursi pe motocicleta in oras
    • Echipamentul adecvat si complet
    • Varsta minima de 24 de ani
    • Conduita preventiva
    • Norocul
    • Viteza maxima cu care au reusit sa mergi/numarul de wheelie-uri reusite
    • Cand simti placerea de a conduce motocicleta / te-ai acomodat cu ea


Recommended Posts

Lipseste din poll optiunea "Cand simti placerea de a merge pe motocicleta". Altfel "cand iti iei permisul de cat. A" e o varianta normala, desi nu este obligatorie. Cunosc persoane care sunt foarte bune pe pista sau in teren desi nu merg deloc pe drumuri publice. Motociclist adevarat esti cand te simti tu asa, nu cand iti da cineva un "ceferticat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va place mereu sa dramatizati, rapsunsul e simplu si se afla la prima optiune in poll : obtinerea permisului de conducere! Doar ca va anunt ca si cei care nu au 24 de ani si nu vor avea categoria A ci vor obtine intai categoriile mai mici tot motociclisti vor fi.

Poate nu ADEVARATI, dar motociclisti vor fi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va place mereu sa dramatizati, rapsunsul e simplu si se afla la prima optiune in poll : obtinerea permisului de conducere! Doar ca va anunt ca si cei care nu au 24 de ani si nu vor avea categoria A ci vor obtine intai categoriile mai mici tot motociclisti vor fi.

Poate nu ADEVARATI, dar motociclisti vor fi!

Da, la acei motociclisti ADEVARATI ma refeream , la acei motociclisti cu parul carunt care nu au imbatranit pe motocicleta folosind doar combinatia noroc + permis categoria A. Personal cred ca mixul ideal si echilibrat e o combinatie intre experienta, stapanirea de sine, curaj, indemanare si putin noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lumea moto exista mitul asta al "motocicistului adevarat", sau iti mai spune unu' :tu nu esti motocilist! Pentru ca bla-bla-bla...ei bine, depinde din ce unghi privim problema.

Pentru ca unii ii considera motociclisti adevarati pe cei care merg multi ani si incaruntesc fara accidente, altii ii considera motocilisti pe cei care parcurg multi kilometri in jurul lumii, altii ii contesta pe astia si spun ca cei care sunt motociclisti sunt cei care merg cu viteza, merg la curse, chiar daca mai cad, se dau pe o roata, isi folosesc la limita utilajul din dotare.

Evident mai vin si cei care zic ca numai la enduro si cross sunt adevaratii motociclisti, ce ne facem, ca astia la fel ca si aia de la curse unii nici macar nu au categoria A. Ei bine, astia sunt sportivi.

Asa ca nu va mai faceti probleme, nu va mai umflati in pene ca nu sunteti cu nimic mai mult decat altii daca v-ati urcat pe o motocicleta, daca aveti categoria A trecuta in carnet SIGUR SUNTETI MOTOCICLISTI!

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lumea moto exista mitul asta al "motocicistului adevarat", sau iti mai spune unu' :tu nu esti motocilist! Pentru ca bla-bla-bla...ei bine, depinde din ce unghi privim problema.

Pentru ca unii ii considera motociclisti adevarati pe cei care merg multi ani si incaruntesc fara accidente, altii ii considera motocilisti pe cei care parcurg multi kilometri in jurul lumii, altii ii contesta pe astia si spun ca cei care sunt motociclisti sunt cei care merg cu viteza, merg la curse, chiar daca mai cad, se dau pe o roata, isi folosesc la limita utilajul din dotare.

Evident mai vin si cei care zic ca numai la enduro si cross sunt adevaratii motociclisti, ce ne facem, ca astia la fel ca si aia de la curse unii nici macar nu au categoria A. Ei bine, astia sunt sportivi.

Asa ca nu va mai faceti probleme, nu va mai umflati in pene ca nu sunteti cu nimic mai mult decat altii daca v-ati urcat pe o motocicleta, daca aveti categoria A trecuta in carnet SIGUR SUNTETI MOTOCICLISTI!

:)

Nu se umfla nimeni in pene, incercam sa fiu/fim util/i si sa aflu/impartasim cele mai bune practici pentru a evita evenimente nefericite si pentru a ne bucura din plin de motocicletele noastre. So, drumuri bune tuturor, multa atentie si conduceti preventiv!

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic si imi cer scuze

am ascuns o postare din acest thread, cine isi vede o postare lipsa stie de ce.

am ascuns TOT postul pentru ca ultima linie era o tentativa de flame si jignire pentru anumiti utiizatori ai forumului. La urmatoarea abatere primiti warn.

ontopic , eu nu ma consider motociclist.

Ma consider posesor de motocicleta, posesor de carnet, din cand in cand imi place sa merg pe motocicleta. Din cand in cand am impresia ca merg mult. Altii au impresia ca merg putin. Nu ma compar cu nimeni in afara de mine.

nu sunt limitata la motociclism si ca timp si bani investesc mult in alte hobburi. Daca pentru ca am motocicleta si merg cu ea (mult sau putin) ma numesc motociclist, atunci ca fac cu condusul masinii, ce fac cu sporturile de iarna, ce fac cu sporturile de vara, ce fac cu sporturile de plaja, ce fac cu bautu berii, ce fac cu aruncatu cu privirea dupa femei ?

ar fi prea multe etichete. Ma gandesc ca sunt om si sunt multe lucruri care imi plac. Poate va veni o vreme cand motociclismul va iesi din viata mea si va face loc altor placeri. Pana acum nu le am gasit dar nu se stie niciodata.

pana atunci merg pe motocicleta, incerc sa ma prefectionez in fiecare zi si incerc sa imi bucut sufletul cat pot de mult. Cred ca pierdem prea multa vreme punand etichete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ gaxel

Constat o filosofie foarte ciudată, chiar distorsionata... moderatori prbk si onorabile gaxel!

Poate nu ati realizat pana acum... dar adevarul nu jigneste si nu inflameaza decat minciuna.

Vreti sa fiti populari... sau vreti sa fiti corecti?!

Aveti mare grijă in slujba cui lucrati...

Oricat de greu v-ar fi:

Nu ascundeti. Adevarul trebuie pus la loc de cinste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultimul offtopic inatine sa sterg posturile

Dan Nastase, am ascuns postul tau pentru ca ultima linie era un atac direct catre motoveterani. Punct. Nu vreau flame. Indiferent de motiv sau de ceea ce este adevarat, nu vreau flame. Nu discut sub nici o forma relatiile din afara topicului asta. Nu am dat warn, nu am facut nimic, ba mai mult ca sa evit cenzura am scris ca eu am modificat si de ce.

Nu ma intereseaza nimic altceva decat bunul mers al forumului si consider acea remarca neadecvata.

Nu suntem domnisoare de pension. Postul exista (Noni si moderatorii il pot vedea) si vrem sa acceptam sau nu eu sunt moderator si daca MIE mi se pare ceva incorect ESTE incorect pentru ca eu am butonul care sterge.

Nu ma intereseaza decat sa aplic dupa cum ma duce mai bine mintea regulamentul. In rest o sa incep sa dau warn si ban.

Fireste, nu m-a facut mama moderator si daca sunt injust sau abuziv sunt sigur ca noni poate sa faca in asa fel incat butoanele cu care impart dreptatea sa dispara.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Nastase, am ascuns postul tau pentru ca ultima linie era un atac direct catre motoveterani.

Nu ma intereseaza nimic altceva decat bunul mers al forumului si consider acea remarca neadecvata.

Nu ma intereseaza decat sa aplic regulamentul dupa cum ma duce mai bine mintea .

...daca MIE mi se pare ceva incorect ESTE incorect pentru ca eu am butonul...

Interesant punct de vedere!

Eu as aprecia fermitatea gandirii tale daca si tu ai realiza simplul fapt ca:

1. Motoveteranii nu exista doar pe forumul pro-bike. Ei sunt peste tot in lume

si un exemplu corect si concret in aceasta chestiune... dat de mine cu trimitere la familiea MEA nu strica nimanui.

2. Daca butonul tau considara ca ultima linie era un atac... nu aveai decat sa alegi solutia cea mai eleganta:

Excludeai acel rand... nu ascundeai intreaga postare. No offence!

Adevarul jigneste numai minciuna. Adevarul nu se ascunde, adevarul se cinsteste.

@radufaramoto

In acceptiunea generala... motociclist esti atunci cand conduci o motocicleta.

Pentru smekeri... motocicleta este un scop sau un mijloc, o moda sau un moft.

Nu impun conduita personala de viata si nu doresc partizani ai ideii... dar In filosofia mea

motociclist adevarat este pasionatul care iubeste motocicletele si toata viata lui

nu traieste decat prin si pentru motocicleta

si isi face din ea un mod de viata fara sa fie sclavul motocicletei ci stapanul ei.

Dar...acest concept al meu nu este normal si nici reprezentativ. Nici aici si nici aiurea pe mapamond...

Pentru lumea normala... daca il urmezi... nu esti decat unul dintre ciudati.

Unul in plus sau in minus...

La multi kilometri frumosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi,

Scopul acestui post nu era nicidecum starnirea unor contradictii de tastatura , nici etichetarea fara rost a anumitor aspecte, tot ceea ce am incercat era sa fac veteranii sa isi exprima punctul lor de vedere prin prisma experientei lor, experienta din care cei ca mine, cu mult mai putina experienta sa putem trage concluzii care ne vor ajuta, nu etichete cu care sa aparem pe forum ca "MOTOCICLISTI" ci metode , sfaturi si practici care ne vor ajuta sa ne bucuram de motociclete si sa nu aparem la rubrica cu trandafiri de pe forumuri (Doamne fereste). Oare de ce nu putem da curs intentiei acestea utile si trebuie sa ducem polemica la extrem?

Hai sa fim mai simpli, cine e interesat o sa dea curs poll-ului, cine nu, o sa isi spuna parerea, nu trebuie sa ne atacam intre noi cu replici acide sau critici off topic.

Cateva citate care exprima linia idei mele:

A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.

Young riders pick a destination and go... Old riders pick a direction and go.

If you really want to know what's going on, watch what's happening at least five cars ahead.

Most motorcycle problems are caused by the nut that connects the handlebars to the saddle.

Got a $5 head? Get a $5 helmet.

Never trade the thrills of living for the security of existence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe dintre replicile tale, sincer, mi se par sterile.

mi se par sterile pentru ca au fost spuse de 1000 de ori si nu spun in fapt nimic. asta dupa parerea mea.

cel mai mult "imi place" asta cu Young riders pick a destination and go... Old riders pick a direction and go.

eu nu sunt motociclist adevarat. pentru ca daca aleg o destinatie si "go" ajung inevitabil la ocean. dupa care daca nu am cum sa plutesc . si nu am cum, o iau inapoi sau in alta directie.

ca mai iesim 2-3 zile si stim cat de cat ca vrem sa mergem sud, ca ajungem in intersectii si mergem cum ne taie capul, si peste doua zile hotarasti ca e timpul sa te uiti pe harta si sa te intorci, asta mai facem, dar ideea ca alegi o directie si pleci pentru multi dintre noi nu este fezabil. Pentru ca avem pe cineva care ne asteapta acasa, pentru ca sefu ne vrea la munca, pentru ca daca nu muncesc nu imi permit nici motocicleta nici benzina.

eu nu imi permit sa dau, pe an, mai mult de 3000e pentru tot ceea ce inseamna motociclism. si cu banii astia nu imi permit sa aleg o directie si sa plec, pentru ca se termina banii repede de tot :)

in ceea ce inseamna motociclim eu pun asigurare, taxe, consumabile, revizii, benzina, echipament, mancare cat sunt pe drum etc.

dar cum am spus, nu sunt motociclist, sunt posesor de motocicleta si permis, scot mobra din garaj doar cand nu e zapada pe jos si ma bucur de ea cat pot. in rest viata mea are multe alte aspecte , motocicleta e parte din viata dar nu imi dicteaza sensul vietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@R1der... Imi cer scuze ca nu pot sa ma ridic la gradul tau de intelect si entertainment .

Oricum, apreciez enorm faptul ca esti in stare sa il citesti pe profesorul Pruteanu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane consider ca nu am intelectul ridicat, probabil esti mult mai citit ca mine, in plus de asta ai o experienta de viata automat mult mai vasta ca a mea. Nu cred ca pe unde ai lucrat si ce ai scris evidentiaza faptul ca nu ai un intelect ridicat.

Doar am spus ca nu cred ca se cade din punctul meu de vedere sa ne tot impungem pe unde ne gasim.

Cat despre entertainment habar nu am ce grad am, in ce barem ma incadrez.

Pruteanu, ca si multi alti scot ceva pe gura, bun sau rau. Important este sa luam de la fiecare ce este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1der... am apreciat si respectat intodeauna promisiunile bunelor tale intentii in relatiile dintre noi.

Atunci cand s-au concretizat bilateral.

Sa fii iubit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta iti zici tu inainte sa adormi, ca aia sunt sportivi :)) asa dormi tu mai bine :tongue:

Toti marii piloti din moto gp si nu numai, se dau off-road. De ce? Ca acolo faci skill nu in linie dreapta cu cebereul prin bucale.

Lorenzo pana nu demult nici nu avea permis moto, dar de mic e in sha, o fi el mai putin motociclist decat aia care fac naveta pe motor pan' la servici si inapoi. :)))))))))))))) Deci cand ala e pilot moto de profesie, in capu' vostru ala e sportiv nu motociclist, sau altii campioni la off-road, nici aia nu-s motociclisti. Beton logica. Sper ca nu vorbeai serios.

Cunosc oameni cu categoria A pe carnet care nu au motor si nici nu vor avea. Aia sigur sunt motociclisti ! LOL

Inseamna ca nu trebuie sa ne mai batem capul cu definitia cuvantului "motociclist", el se pierde in negura timpului, nu va putea fi descris in cuvinte niciodata dar totusi omenirea va fi mereu insetata de cunoastere, ca si dorinta de a sti originea universului si alte intrebari existentiale! =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va dau eu un raspuns care sper ca o sa lamureasca pe toata lumea.

Motociclist/a, este ala/aia care foloseste ca mijloc de transport/distractie o motocicleta.

Motociclist, 40 000Km cu + = MOTOCICLIST cu experienta

Motociclist, 20 000Km cu + = MOTOCICLIST cu o oarecare experienta

Motociclist, 5-10 000Km cu + = MOTOCICLIST fara experienta

Deci, concluzia este ca titulatura de motociclist ti-o ofera motocicleta NU numarul de km parcursi.

Eu inebunesc cand aud titulatura asta de : Motociclist Adevarat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...