Mergi la conţinut
motorhead

S-A Intors Acasa Dupa 14 Ani Si 250.000 De Mile

Recommended Posts

Ian-Coates-un-sfert-de-milion-de-mile.jp

Ian Coates este de departe “cel mai extrem” dintre toti globe trotterii motociclisti. Britanicul a plecat in 1999 in Africa de Sud sa aduca un Land Rover pentru un prieten, dar din cauza problemelor cu viza nu a putut. Asa ca a cerut sotiei sa ii expedieze motocicleta par-avion ca se se intoarca pe o alta ruta.

Dupa 14 ani, Ian a ajuns acasa. A facut vreo 250.000 de mile (400.000 km) si a traversat peste 70 de tari de pe sase continente. Spune ca a cazut in fiecare zi, de doua ori a a ramas prins sub motocicleta, a suferit o fractura la incheietura unei maini in Mexic si o operatie la coloana in Noua Zeelanda.

In 1999 Ian avea 55 de ani, acum este bunic, iar peste trei luni va implini 70 de ani. Zice ca nu vrea sa imbatraneasca alaturi de alti mosi, intr-o sala de bingo, asa ca va petrece un timp cu familia, dupa care va pleca din nou in lume, de data asta spre Rusia, Mongolia, Coreea.

Interviul intreg il gasiti pe Motorcyclenews.com, din pacate doar in engleza.

Sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ian Coates.

Omul conteaza!!!

:photo:

Link la postare

Daniel... astfel de idei...

sunt pentru cei sub 63 de ani...

Adica pentru voi... astia mai tineri!!

3D_emoticon_94.gif

Link la postare

hai sa mai laudam si calul...

calaretul e oricum vedeta. daca ar fi calarit un bmw 1200 adv. sa vezi ce tam tam era si ce ar fi sarit in sus o gramada de lume.

un sincer bravo lui Ian Coates, un om inspirat! (cel putin).

Link la postare

Un mosulica extrem de simpatic. Am stat la taclale o seara intreaga in Ukraina in iulie 2010, el venea spre west, eu dadeam tare spre est. Avem si cateva cunostinte comune, din uk. Cand ajung prin Anglia, abia astept sa trec pe la el, se lauda ca sotia gateste minunat nu stiu ce fel de mancare. Oricum, este un exemplu, pentru cine a ajuns la acea varsta sa-si permita atata timp fugit de acasa. Sa caut poze, avem cateva impreuna. Zicea ca a schimbat 2 motoare complet, si era suparat ca Honda nu l-a ajutat nici macar cu o piulita. Si pe el l-au ajutat mult cei din Night Wolfes. Articolul de mai sus este si incomplet si mai are si inexactitati.

Link la postare

la o prima vedere, da, este numai o stire. O eroare mare ce mi-a sarit in ochi citez:

vrea sa imbatraneasca alaturi de alti mosi, intr-o sala de bingo, asa ca va petrece un timp cu familia, dupa care va pleca din nou in lume, de data asta spre Rusia, Mongolia, Coreea.

De data asta, tocmai din Rusia si Mongolia venea cand m-am intalnit cu el...A stat in zona ani de zile....de data asta

Link la postare

pana acum din cate am citit eu in interviu, si recunosc faptul ca nu l-am cunoscut personal si inafara celor scrise de motorcyclenews, Ian Coates a calatorit aiuea, pe unde l-a purtat motocicleta, fara sa aiba o destinatie.

Acum are... sau poate nu.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.