Mergi la conţinut

Sa va zic si eu cate ceva despre motorul meu


scum4ever

Recommended Posts

Cred k am reusit sa-mi implinesc un vis din copilarie cu motorul asta. Este ceva de vis si de fiecare data cand ma urc pe ma apuca dardaitul. E foarte tanar (2 saptamani) inca in rodaj. De abia astept sa treaca rodajul sa vad si eu ce poate sa faca cu adevarat. Din cate am inteles eu nu trebuie sa-l fortezi cand este in rodaj pentru k se dau peste cap setarile si altele. Simt k innebunesc. In rest aceasta motocicleta e incredibila. Despre viteza pot sa va spun k i-am dat pana acum ¨decat¨ 280 km/h si eu cred k se mai ducea dar ma apucat pe mine frica cand m am uitat la vitezometru. As vrea sa fac o tura pe TransFagarasan dar nu prea imi vine sa ma duc singur. Ce ziceti va oferiti vreunul? Asta e al 3-lea motor al meu. Primul a fost un scuter Peougeot, dupa aceea am facut un pas care cred eu k a fost cam mare, mi-am luat un ZX-6, o decizie cam imatura pt k motorul ala a reusit sa dea cu mine de 2 ori dar din fericire fara urmari grave pt k de aveam costum. Cred eu k dak nu aveam costumul o cam incurcam (parerea la altii mai experimentatzi decat mine). Dupa 7 luni de dat cu ZX-6 mi-am luat bomboana asta. Pana acum nu am reusit sa dau cu ea pe jos si sper sa nu dau cu ea prea curand. O singura data am facut un willing si cand sa pun roata jos mi-a intrat in voblaj dar am reusit sa-l controlez :banana: (nici eu nu stiu cum am reusit) dar in rest nici o tentativa. Aaaaa si vreau sa cer si eu o parere la ¨greii¨ de pe forumul asta: ce ziceti sa-i pun tobe Yoshimura sau sa-i las ¨balena¨ ei de toba? Va astept cu sfaturi si pareri.

Mai jos am pus cateva poze cu ea din prima zi pt k acum nu prea mai imi arde sa ma stau sa-i fac poze k am foarte putin timp la dispozitie sa ma ¨dau¨ cu ea din cauza serviciului.

In rest cam asa arata motocicleta visurilor mele.

Va urez asfalt uscat :thumbup::thumbup: si sa nu uitati k gazul mai trebuie si el inchis cateodata

post-4965-1125807219_thumb.jpg

post-4965-1125807220_thumb.jpg

post-4965-1125807718_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super motor :P 

sa`l stapanesti sanatos si fara incidente

Bafta  :thumbup:

<{POST_SNAPBACK}>

Ms ms pt urare. Eu imi dau toata silinta dar el cateodata imi parerea k nu prea vrea. Cred k din cauza k el e facut sa mearga tare nu cum ii dau eu (din cauza nenorcitului de rodaj). Cred k e precum un cal: dak il tii odihnit in grajd cand il scoti isi face naluca cu tine. Dar pana acum se pare k am reusit sa-l imblanzesc :flex: si sper sa reusesc si de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...k5 galben....ori esti vecinul meu din salajan ori there is a new boy in town :D

Excelenta alegere....ai rabdare cu rodajul ca nu de prosti te pun aia sa-l faci....cat despre putere....are mai multa decat ar fi nevoie ptr oricare muritor de rand cum sintem toti....

Yoshimura sau originala....piticii au gandit toba asta cu multe milioane de parayeni....deci se |combina" cu motorul perfect....sfatul meu....stiu ca se aude frumos in cartier, stiu ca are o forma mai frumoasa.....dar daca nu vrei batai de cap....las-o asa.....pe de alta parte daca alegi bikerboy way of life....nici sa nu te uiti doar la finale....alea sint doar niste mofturi aiurea....ia-ti un sistem full, un power commander si un filtru de aer k&n sau bmc....numai asa mai poti scoate ceva din dansa ( nu ca ar fi nevoie) dar punandu-i doar o finala sau chiar sistem full fara power com o dai rau de tot peste cap....ii fuckti toata "gandirea" implementata de japanezi ptr toba originala.....

Daca ai timp vino la circuit azi sa vad si eu torpila....pe tunari, la etapa supermoto

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...k5 galben....ori esti vecinul meu din salajan ori there is a new boy in town  :D

Excelenta alegere....ai rabdare cu rodajul ca nu de prosti te pun aia sa-l faci....cat despre putere....are mai multa decat ar fi nevoie ptr oricare muritor de rand cum sintem toti....

Yoshimura sau originala....piticii au gandit toba asta cu multe milioane de parayeni....deci se |combina" cu motorul perfect....sfatul meu....stiu ca se aude frumos in cartier, stiu ca are o forma mai frumoasa.....dar daca nu vrei batai de cap....las-o asa.....pe de alta parte daca alegi bikerboy way of life....nici sa nu te uiti doar la finale....alea sint doar niste mofturi aiurea....ia-ti un sistem full, un power commander si un filtru de aer k&n sau bmc....numai asa mai poti scoate ceva din dansa ( nu ca ar fi nevoie) dar punandu-i doar o finala sau chiar sistem full fara power com o dai rau de tot peste cap....ii fuckti toata "gandirea" implementata de japanezi ptr toba originala.....

Daca ai timp vino la circuit azi sa vad si eu torpila....pe tunari, la etapa supermoto

<{POST_SNAPBACK}>

Motorul are aproape 2 saptamani de cand l-am cumaparat de la B&S si in bucuresti am iesit de cateva ori cu el pt k nu am timp :aggressive: deci cred k ¨the new boy in town¨ mi se potriveste de minune. Cand mi-au dat cheile au inceput cu faze ¨domne sa nu o duci la mai mult de 10000 rpm k sunt nishte setari, bla bla si trebuie lasata o luna sa se adapteze la conditiile de drum si altele :rtfm: ¨.

In 2004 cand am fost la sora-mea in vacanta in Germania a trecut pe la fereastra un gsx-r 1000 model 2004 cu tobe Yoshimura si cred k l-am auzit de la un km. am iesit pe fereastra k sa-l vad si au trecut aproape 20 de sec. pana l-am vazut. sunetul era fantastic si mi-am imaginat k doar nishte tobe yoshimura pot scoate sunetul asta. Am zis k am dak o sa mi iau vreodata suzuki am sa-i pun tobe yoshimura. dar tu ai perfecta dreptate k ce imi spui tu am citit si la galbejiti pe site.

As vrea sa vin cu toata placerea la Tunari dar asta e singura zi libera din saptamana si trebuie sa merg si pana la Alexandria sa mi vad parintii si trebuie sa mai ma vad si cu prietena. Deci imagineaza-ti k nu am timp. Dar iti promit k duminica viitoare o sa fie mai libera si poate mergem pe la Tunari si facem cateva ture

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos frumos !!! Sa-l stapanesti sanatos si sa aveti grija unul de altul !!! Bafta si asfalt uscat !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Ms frate dar se pare k el tine cu tot dinadinsul sa nu aiba grija de mine. Astazi cans veneam spre bucuresti de la alexandria intr-o curba am intrat mai tare si mi-a intrat in voblaj, dar din fericire am reusit sa-l controlez. A II-a oara. Cred k a III-a oara sigur o sa dea cu mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos motorul,sa il stapanesti sanatos!!! :kewlpics: Ai grija ce faci k de 2 ori ai noroc a 3-a oara norocul dispare... Nu ma pricep asa de bine la motoare mari dar incearca sa iti stapanesti entuziastmul k altfel te fura :P Noroc in continuare si asfalt uscat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e faza ? Prima oara te iarta, a doua oara se trece cu vederea iar a treia oara da cu tine de pamant !!! Mare grija mai ales ca acum esti julit ca ai cazut cu scuterul (ops te-am dat in gat) =)) =)) =))

<{POST_SNAPBACK}>

Da trebuie sa recunosc k eu am cazut aseara cu scuterul. ma duceam la o benzinarie din militari sa mi i-au tigari si am zis sa ma duc cu scuterul k era destul de tarziu pt scos k5 si in plus erau 2-3 km pana benzinarie. Cand sa intru pe straduta aveam putina viteza si am piscat putin frana fata si fiind ud pe jos m-am facut una cu asfaltul. Multumim oamenilor care au grija de strazile noastre :chair:

Eu nu am patit nimik serios in afara de faptul k pe cot si pe genunchiul stang sunt varza de julituri. Aseara cand am ajuns la garaj nici nu am mai pus-o pe cric i-am dat drumul jos si am zis k mai devreme sau mai tarziu am sa ma pun cu barosul pe ea.

Pt Feroce: iti multumesc k m-ai facut de ras. :chair:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi daca nu purtai echipamentu de protectie :P.....cred ca te`am vazut ieri pe la 10 si un pic pe lascar catargiu...poate ma insel ,eu mergeam spre guvern si din sensul celalalt a trecut un k5 k al tau :)

bafta si fara cazaturi :)

<{POST_SNAPBACK}>

Cred k ma confunzi. Pe la ora aia eram in Space k a fost ziua la prietena mea. Deci nu aveam ce echipament de protectie sa port pe scuter. Sa fim seriosi. Asta este trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da la asta aveti dreptate. Am iesit cu scuterul k imi era putin frica sa scot k5-ul k sincer sa fiu bausem si putin :beer: k doar fusese ziua prietenei mele, dar nu cred k bautura a fost cauza cazaturii. Dupa cum am spus mai sus in fata mea erau cei care uda pe strada si eu in spatele lor. Si la statia de metrou Piata Gorjului cand sa fac la stanga am intrat mai tare mi-a fugit spatele si in urmatoarea secunda eram pe jos. Asta e juliturile trec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da la asta aveti dreptate. Am iesit cu scuterul k imi era putin frica sa scot k5-ul k sincer sa fiu bausem si putin :beer: k doar fusese ziua prietenei mele, dar nu cred k bautura a fost cauza cazaturii. Dupa cum am spus mai sus in fata mea erau cei care uda pe strada si eu in spatele lor. Si la statia de metrou Piata Gorjului cand sa fac la stanga am intrat mai tare mi-a fugit spatele si in urmatoarea secunda eram pe jos. Asta e juliturile trec.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta e,oricum noroc in continuare si la multi ani ptr prietena ta! :D:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mad:  :mad: ai grija cu voblajele alea ca-s f periculoase si daq tot ai probleme cu din astea ce draq nu-ti iei un amortizor de directie??? eu zic ca e o idee buna....... bafta si grija mare de k5 :beer:  :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

frate dar k5 din cate imi amintesc are amortizor de directie sau ma insel eu? Astazi am fost la Alexandria, l-am cocosatat putin k am terminat rodajul :yahoo: si din fericire nu mi-a facut nici o faza. Si pana la urma dak pateste ceva e fier se schimba, important e sa nu patesc eu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unknw:  :unknw: nu stiam ca are amortizor de directi...a fost cumva optional?

              oricum eu dade-am o simpla sugetie care te ajuta cand ai probleme de acest gen

              bafta si asfalt uscat cat mai se poate toamna asta :kewlpics:  :kewlpics:

<{POST_SNAPBACK}>

Da frate are amortizor de directie. Stai linistit k nu m-a deranjat sfatul tau. Orice sfat e bine venit :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...