Mergi la conţinut
  • 0

Intrebari - Prima Motocicleta


dodo_tk

Întrebare

Salut. Saptamana asta sper sa-mi cumpar si eu primul motor. Ca orice incepator am numai prostii in cap. Idei culese / auzite de pe la diversi.

 

Oscilez intre un Suzuki GSR 600 din 2008 pe care mi-l dicteaza creierul si o Yamaha R6 de prin 2004 (sau un echivalent GSXR / ZX6R) pe care mi-o cere sufletu :D

 

 

Doua intrebari am si eu:

 

1. Ce sa aleg? Cu argumente pro & contra pentru fiecare in parte.

 

2. Sa presupunem ca mi-am ales. Motocicleta este inmatriculata deja. Ce fac mai departe? Trebuie sa fac RAR, ITP, acte? Unde se fac astea? Cum se fac? Cat ma costa?

 

 

 

Multumesc pentru timpul acordat pentru un incepator. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Mamica. Nu stiu ce sarcina duci tu cand ma citesti pe mine de ma ciocanesti cu gheata ta regala. Ti-am aratat si chopper care a facut yamasuki de rusine. Vrei sa vezi si gpz900r umilind R6 si Cbr600rr? Si fara sa tin poponeata-n aer!. :o

Tre sa pun camera in functiune,neaparat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Kosty.

Acum vreo luna,pe ploaie,printre masini,aveam in fata o blonduta strengara pe un ZX1400. Si desi e mai lata/voluminoasa (mobra,nu blonda)ca a mea,a dreaku parca facea balet printre masini. Si cand nu incapea,dadea cu piciorul in cauciucurile masinilor si tura motorul. Franțuzia,my love! :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Kosty! Io cre ca ai ramas cu senzatia aia pe care ai avut-o cand ai pus mana prima oara pe mobra de acum. Intodeauna e senzatia aia. Eu am incercat (fara sa o conduc) si un Goldwing recent. Prima senzatie :tanc pe roti. La a treia inclinare deja i-am descoperit punctul la care sa opresc miscarea de inclinare. E important si cum ti picioarele.

Imi pare rau sa te dezamagesc,nu ai dreptate nici 0.5%. :o

Incearca maine,de exemplu un kawasaki Vulcan. O sa ti se para monstru. De ce? Forma diferita la manevrare,pozitia ta diferita...

Cand m-am suit pe gpz prima oara(240kg) imi parea imens. Acum,parca e o bicicleta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Baietii, sunteti inconsecventi si gata. Incepatorul tot incepator este indiferent de sex, sa-i spui unuia ca nu-i de tine si altuia sa-i recomanzi ce i-ai negat celuilalt este orice numai obiectivism nu. Acum baietii nu sunt interesati de rr si singura problema ce o vad eu nu este masa motocicletei, nici caii putere ori cuplul ci raspunsul acesteia la acceleratie/maniera in care livreaza puterea.

 

Nemergand cu nici una din modelele enumerate, m-am abtinut in a comenta daca sunt ori nu bune pt incepatori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu am eu cine stie ce experienta dar, Hayabusa, in traducere inseamna soim calator, care in picaj atinge aceasi viteza ca motocicleta. E o motocicleta destinata drumurilor lungi, are un cuplu fenomenal si nu este recomandata incepatorilor, rata mortalitatii pt. aceasta motocicleta fiind de peste 90%. Daca e prima ta motocicleta, o sa-ti fie incomoda si greoaie(teoretic). Eu tot Hayabusa vroiam sa-mi iau dupa o vreme, avand 1.97m si 100kg dar, am calculat mai bine si am renuntat la gand. Daca ti-o iei m-ar interesa un feedback. Despre kawasaki zzr nush ce sa-ti zic.

Prima impresie asupra motorului....waaaaaaaawwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...