Mergi la conţinut
Cesar

Cum Se Face Corect Schimbul De Ulei La Motociclete (Wet Sump)

Recommended Posts

:yahoo:  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :lol2:  :giljotiini:  :stinker: . Am ras pina am cazut jos ,din scaunul meu confortabil .Asta nu este mecanic , este vanzator ! la aprozar,chiloti ,sireturi . e.t.c! .,,am murit ma aflam pe jos pe podea ma durea burta de atata ras ,,Faze tari !!!   ..motoreta.. , de carenare completa pentru  UN ! schimb de ulei , montaj  filtru de ulei  . gol ,  nu are nimic un litu de ulei an plus ! . BA! CIZMARULE .  :bash:  :ranting:  AI AUZIT DE SUPAPE, ADMISIE - EVACUARE . PLUS UN RECUPERATOR DE GAZE  NE  ARSE ??? .  SI APROPO! Daca ma duc la dobitocul asta de ,, mecanic ,, sa-mi schimbe becul din far ars ,cred :swoon:  :swoon:  :laugh:  :laugh: ca dezmembreaza ambele roti , pentru schimbarea unui banal bec !.  

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Geomotoservice, nu te cunosc, si nu stiu ce motive ai sa vorbesti in felul asta.

Eu zic sa-ti temperezi limbajul si daca ai de spus ceva la obiect, sa o faci la modul civilizat.

Link la postare

Nu am urmarit filmul cu sonor, asa ca intreb : S-a folosit filtrul de ulei vechi ?

Oricum, tare faza cu valorile de strangere :good: ! " Filtrul se strange la 25-30Nm" Si omu' "strange" cu mana :flex: !

Link la postare

Nu am urmarit filmul cu sonor, asa ca intreb : S-a folosit filtrul de ulei vechi ?

Oricum, tare faza cu valorile de strangere :good: ! " Filtrul se strange la 25-30Nm" Si omu' "strange" cu mana :flex: !

La mana se si strange. Tare. iti trebuie insa o mana sanatoasa, filrul sa fie degresat. Daca nu ai acces si nu ai mai strans filtre de ulei, pui cheia de filtru. Dinamometrica o pui daca vrei sa faci o verificare sau daca nu ai experienta.

Ar trebui sa spuneti ca e un film facut la caterinca, in acest fel va justificati aberatiile din el.

Spune te rog minim doua aberatii prezente in tutorial - ai zis ca sunt mai multe.

Link la postare

La mana se si strange. Tare. iti trebuie insa o mana sanatoasa, filrul sa fie degresat. Daca nu ai acces si nu ai mai strans filtre de ulei, pui cheia de filtru. Dinamometrica o pui daca vrei sa faci o verificare sau daca nu ai experienta.

Cesar, te rog sa nu ma confunzi cu userii care habar n-au ce fel de ulei trebuie bagat in motoretele lor. Sunt mecanici cu o foarte mare experienta  care folosesc chei dinamometrice la orice. Pentru ca asa se lucreaza intr-un mod profesionist, si pentru ca valorile de strangere trebuie sa fie aceleasi cu valorile din manualul de service ! Daca strangi la mana filtrul de ulei, si ai o mana sanatoasa asa cum spui tu, risti sa "ciupesti" garnitura (chiar daca a fost unsa) si in timp pot aparea scurgeri de ulei .

Inca astept raspunsul referitor la prima intrebare !

Link la postare

Inca astept raspunsul referitor la prima intrebare !

Nicidecum. Motocicleta asta a castigat competitia europeana Ladies Trophy. Cum as fi putut sa trimit motocicleta pregatita full de curse cu filtru de ulei SH?

Cesar, te rog sa nu ma confunzi cu userii care habar n-au ce fel de ulei trebuie bagat in motoretele lor. Sunt mecanici cu o foarte mare experienta  care folosesc chei dinamometrice la orice. Pentru ca asa se lucreaza intr-un mod profesionist, si pentru ca valorile de strangere trebuie sa fie aceleasi cu valorile din manualul de service ! Daca strangi la mana filtrul de ulei, si ai o mana sanatoasa asa cum spui tu, risti sa "ciupesti" garnitura (chiar daca a fost unsa) si in timp pot aparea scurgeri de ulei .

Nu te confund pentru ca nici macar nu te cunosc.

Niciodata nu am "ciupit" vreo garnitura de filtru de ulei si nu am folosit vreodata dinamometrica pentru a strange filtrul. Am schimbat sute de filtre de ulei.

Cine nu are experienta sau are tendinta de a strange prea tare orice asamblare filetata, sa foloseasca dinamometrice, pentru a nu distruge. Dar, oricine, pe masura ce lucreaza, capata experienta si nu mai foloseste dinamometrica si lucreaza corect.

Sunt asamblari filetate la care practic nu se poatem folosi dinamometrica. Iti pot da zeci de exemple. In cazul asta ce facem? Nu mai strangem suruburile la mana pentru a nu le strica? nicidecum.

La MotoGP si WSBK, cati tehnicieni ai vazut cu dinamometrica in mana la strans axul rotii fata sau spate, suspensii, sasiu, etc? Uita-te la filmele facute in ultima vreme pe canalul MotoGp si ai sa vezi zeci de exemple de tehnicieni inalt calificati care lucreaza exclusiv cu T-uri + tubulara, fara dinamometrica. Oare oamenii nu sunt profesionisti sau isi permiti greseli?

Si eu am oroare de oamenii care pun tubulara pe surub si mai pun si coarba pe "T" ca sa "stranga bine".

Iti mai dau un exemplu: la unele modele Yamaha cuplu de strangere la busonul baii de ulei este 35+Nm. Daca faci de cateva ori schimbul de ulei si strangi la cuplul ala (ca la carte deci) ai stricat filetul baii de ulei. Deci ce ramane de facut? Iti zic eu ce fac - strang la 22-25 Nm si nici nu cade busonul nici nu stric filetul. In fine, fiecare face cum doreste. Eu am dat doar share la experienta proprie.

Pt mine, profesionist inseamna: sa nu stric lucrarea in timp ce o efectuez si sa nu se strice pe parcusul functionarii agregatului.

Link la postare

Omul da sfaturi incepatorilor pe un motor dezbracat pentru a fi pregatit de curse... Cu spiritul ala critic si aere de expert ati ratat ideea filmului, aceea de a ajuta experti de tastatura si incepatori in ale mecanicii sa-si schimbe singuri uleiul... iar filmul acesta este facut de Grant Racing Garaje care poate face un banut pt a schimba uleiul cuiva, totusi il invata sa o faca singuri si banutul sa si-l tina pt un litru-doi de benzina... Atat de preocupati sunteti de critica incat v-a scapat lucrul evident... Si va mai vaitati ce tara-i Romania asta...

Apreciem filmul Cezar, acum eu am schimbat ulei si la capra/endurista si la catar/scuter si la caruta/auto, dar sunt placut atins de dorinta ta de a iesi din tipar si de a fi de ajutor si folos celor din jur, de am avea vreo cateva milioane de oameni ca tine, si un export mai masiv de "iesperti," nu am tine fruntea jos ca suntem romani.

Respect!

Link la postare

Atat timp cat se pastreaza un ton civilizat al discutiilor, voi incerca sa explic sau sa lamuresc aspecte care par neclare in materialul filmat si nu numai.

Pana acum, doar geomotorervice a sarit putin calul :)

Va multumesc anticipat atat pentru aprecieri dar mai ales pt criticile constructive.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.