Mergi la conţinut
Autentifica-te  
xyflar

Carnet A1

Recommended Posts

Am 16 ani si acuma vreau sa imi iau un scuter (adica a mei). As vrea sa stiu daca pentru un Peugeot Jet-Force 50 - http://www.peugeot-motocycles.ro/produse/item.php?id_item=8 - este nevoie de carnet ? Dar pentru varianta de 125 - http://www.peugeot-motocycles.ro/produse/item.php?id_item=9 - ?

Din cate am auzit, se poate conduce de la 16 ani scuter de 49cm fara carnet, dar nu stiu sigur.

Sper sa imi poata confirma cineva.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Oaspete

aveti vreo sursa unde scrie ca nu mai estenevoie de carnet pentru scutere de 49 cc?

Link la postare
aveti vreo sursa unde scrie ca nu mai estenevoie de carnet pentru scutere de 49 cc?

Da,niste foi de la IGP ,de la RAR si importatorii peugeot dau chiar si ei niste foi prin care dovedesc ca respectivu scuter este limitat la 45 km/h,are 49cc si 1,3kw categorie moped si poate fi condus de la 16 ani fara permis.....multa lume merge asa chiar si cu rs50,au fost opriti de politie si lasati in pace....

Link la postare

<{POST_SNAPBACK}>

Si mai scrie si in noul decret"orice ciclomotor=moped cu 49cc vit max 45km/h nu necesita permis"

Link la postare
Si mai scrie si in noul decret"orice ciclomotor=moped cu 49cc vit max 45km/h nu necesita permis"

<{POST_SNAPBACK}>

Ca sa transez problema, mai precis (si am rugamintea, pe cit posibil, cind cineva face o afirmatie, sa o si sustina documentat):

Regulament, art.52: Conducatorii de autovehicule si tramvaie trebuie sa posede permis de conducere corespunzator categoriei din care face parte vehiculul condus.

Ordonanta, Art.16 pct.19: Autovehicul = vehicul prevazut cu un dispozitiv mecanic propriu de propulsie; vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, si ciclomotoarele, nu sint considerate autovehicule.

Ordonanta, Art.16 pct 18: Ciclomotor = vehicul cu 2 sau 3 roti, prevazut cu motor cu ardere interna, cu o capacitate cilindrica de cel mult 50cc, care pastreaza caracteristicile generale ale bicicletei, putind fi pus in miscare si cu ajutorul pedalelor, si a carui viteza de deplasare, prin constructie, nu depaseste 50km/h

Ordonanta, Art.20 pct.1: Conducatorii de autovehicule trebuie sa posede permis de conducere si sa aiba virsta minima de 18 ani impliniti, cu exceptia celor care conduc un ciclomotor, care trebuie sa aiba virsta minima de 16 ani.

Regulament, Art.53 pct.k: Subcategoria A1 = motocicleta usoara cu o capacitate care nu depaseste 125cc si o putere care nu depaseste 11kw

Spuneti-mi va rog unde incadrati scuterul, deoarece strict conform definitiei, nu este ciclomotor (neavind caracteristicile biciletei)... Sau are pedale si eu nu stiu???

Nu cunosc, dar presupun ca militienii il incadreaza totusi in aceasta categorie (desigur sub 50cc si 50km/h; altfel, la A1, daca are sub 125cc). Nu gasesc de altfel nici definitia moped-ului, termenul corect fiind ciclomotor.

Link la postare

Intrati pe site-ul politiei sa vedeti ce raspunsuri primesc la astfel de intrebari

N-are pedale,trebuie permis.

De ce nu cititi corect:si poate fi pus in miscare cu ajutorul pedalelor.

Nu zice : si daca are pedale, deci nu este o optiune.

Ce va mai place ,carcotasilor.

Link la postare
Intrati pe site-ul politiei sa vedeti ce raspunsuri primesc la astfel de intrebari

N-are pedale,trebuie permis.

De ce nu cititi corect:si poate fi pus in miscare cu ajutorul pedalelor.

Nu zice : si daca are pedale, deci nu este o optiune.

Ce va mai place ,carcotasilor.

Pai daca seful IGP semneaza o foaie in care scrie ca si scooterele sub 50cmc limitate la 45 km/h se incadreaza la ciclomotoare (inclusiv aprilia rs50,derbi gpr,xr6 etc) si aceasta foaie este primita de catre posesorii acestor scutere/motorete etc. atuncia de ce tot insistati cu PEDALELE??? :chair: ...jumate din vara am condus asa si eu si inca vreo 8 prieteni din bucuresti si ne`a oprit politia si nu ne`a facut nimica... si inca de cate ori...+ ca am mai luat si radare cu peste 45....wtf,ce nu intelegeti?? :rtfm:

Link la postare

deci io nu inteleg o chestie ... am o aprilia sr iar pe talonul de italia scrie clar ciclomotore !!!!! de ce s-au trezit romanii sa schimbe acest lucru ... daca fabricantul il apreciaza ca fiind ciclomotor de ce noi spunem k e altceva??? nu o sa inteleg niciodata prostia romanilor ...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.