Mergi la conţinut
green.kecske

Top Reguli De Circulaţie Care Ar Trebui Schimbate Pentru Binele Motocicliştilor

Recommended Posts

Regulile de circulaţie sunt lucruri care trebuie luate aşa cum sunt. Dar de ce trebuie motocicletele să se supună aceloraşi reglementări ca maşinile? Există o mulţime de exemple de legi discriminatorii existente între tipurile de vehicule rutiere.

Deci, de ce sunt motocicletele, cu mult diferite ca şi performanţe dinamice faţă de maşini, băgate în aceeaşi categorie cu acestea? Deşi avem categorii diferite când vine vorba de permisul de conducere, multe dintre reguli sunt aceleaşi pentru ambele tipuri de vehicule. Iată aici un top al legilor care ar trebui totuşi schimbate, pentru binele motocicliştilor.

1. Încălcarea liniilor continue

post-41220-0-84499200-1391975843_thumb.p

Motocicletele sunt oarecum mai puţin late, mai agile şi mai rapide decât celelalte vehicule, deci nu prea există niciun motiv pentru care ar trebui să li se interzică depăşirea pe linie continuă şi să fie obligate să stea câteodată la cozi infernale în trafic. Există multe locuri care nu au dungă continuă şi totuşi nu depăşeşte nimeni, pentru că e clar nesigur şi nu e nimeni nebun să se aventureze în aşa ceva, deci...care este rostul?

2. Limita de viteză

post-41220-0-91871900-1391975890_thumb.j

Cu toţii o încălcăm oricum. Atunci când  o lege este ignorată în cod constant şi este respectată mai degrabă de frica amenzii decât datorită motivelor etice, morale sau umane, este un indiciu clar că ceva este în neregulă cu legea şi nu cu miile de „criminali” care o încalcă.

3. Ocuparea benzilor

post-41220-0-92568400-1391975903_thumb.p

Motociclistii au o percepţie de ansamblu mult mai clară si apreciaza spaţiul disponibil de pe carosabil mult mai bine decât orice şofer de autoturisme. Aşa că ar trebui ca aceştia să poată, în măsura în care spaţiul permite, să poată merge în paralel cu o altă motocicletă autoturism mic.

Sunt convinsă că lista are mult mai multe exemple de astfel de reguli şi legi, aşa că simte-te liber să adaugi ideile tale.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca aia cu ocuparea benzilor e ok pt ca nu stii de cine ai parte in masina de langa tine sau poate pers resp vrea sa evite o groapa, ca suntem in Romania si gropile ies ca ghioceii primavara. Asa ca eu, din experienta pot sa zic ca nu e ok ca alta masina sa se deplaseze in paralel cu o motocicleta prin simplul fapt ca isi creaza reciproc disconfort si se poate ajunge la accidente urate.

Link la postare

Da Alex, am permis si merg prin trafic. A nu se intelege ca e vb de trafic urban unde viteza de deplasare este mica si in majoritatea cazurilor masinile stau si motocicletele merg. Dar cand te deplasezi de ex pe DN1 cum ti s-ar parea ca pe acceasi banda cu tine sa mai fie si altul cu o masina, si care poate te prinde intr-un unghi mort cand face el dreapta sau evita ceva?

Si te rog sa nu fii arogant cu rapsunsuri de tipul "Tu ai permis? Mergi prin trafic? Nu cred!!" pt ca nu cred ca e cazul. Daca ai o parere, cum am si eu, poti sa o exprimi fara a jigni sau a fi arogant.

Tschuss

Link la postare

Eu cred ca topicul este pus la misto .

Daca totusi nu este (desi mi-e greu sa cred acest lucru), explicatiile logice ar fi doar doua :

1. Ori initiatotul topicului a copiat textul si la postat fara sa citeasca .

2. Ori este PROST FACUT GRAMADA !!!!!!

Link la postare

Mă gândesc la cât de mulți posesori de motoare ar zbura peste linia dublă... Indicatoarele de viteză sunt cam ignorate de toți, inclusiv de polițiști, neavând alternative, ești cam obligat să circuli pe drumurile care sunt limitate...

Da, știam că motocicliștii suntem mai cu moț, dar nu chiar atât de cu moț încât să solicite cineva modificarea legislației pt a face pe plac moțului... ha!

Link la postare

sa zicem ca circulam pe linia dubla dar ce facem daca din sen opus vine cineva cu aceiashi idee shi te intilneshti exact intre doua tiruri

Link la postare

Mie nu imi vine sa cred ca exista oameni care pun in dezbatere aceste PROSTII INGROZITOARE .... si in acelasi timp, desi vad cu ochii mei, nu pot pot sa cred nivelul la care a ajuns forumul pro-bike .... !

Link la postare

Calm Aline - calm... esti prea frustrat si nu mai poti rade... 

Eu propun ca la sfarsitul saptamanii sa nu mai circule masini, numai motoare. Cum era pe vremea lu' Ceausescu (unii da, altii ba), se reduc efectele descalzirii globulare, reducem poluarea... eu vad numa' avantaje: facem fericiti ursii polari, traim mai mult si mai sanatosi si fotociclistii's in culmea fericirii, singurele ce au de suferit sunt focile... 

Link la postare

Sergiu, daca tu nu te simti "frustrat" cand vezi cu ochii tai nivelul prostiei care te inconjoara, inseamna ca ai "o problema" . Si sper sa observi ghilimelele puse :thumbsup: .

Mie nu mi se pare nimic de ras pe acest topic, as scune ca este de plans chiar. Si as mai spune ca tocmai datorita acestui nivel de prostie, la fiecare sfarsit de sezon citim despre motociclisti morti in cele mai stupide accidente posibile .................  

In acelasi timp as ruga-o pe initiatoarea topicului sa ia aminte la doua reguli de aur atunci cand vine vorba de condus, ideferent ca este vorba de moto, auto, tractoare  sau mai stiu eu ce dracu ....

1. Sa cunosti regulile de circulatie !

2. SA LE INTELEGI !!!!

Link la postare

3. Să le aplici (cât se poate de mult).

Ai dreptate cu problema.... de fapt greșești, am mai multe :-)

Revenind la reguli, când avem impresia ca nouă nu ni se aplică regulamentul și sancțiunile... se mută stilul rus la noi în trafic... cumpărați-vă tank!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.