Mergi la conţinut

Recommended Posts

..... Se pare ca am avut dreptate ..... cei de la HTR se spala pe maini de toata situatia .... NASOL moment !


 

 

Rog pe cineva sa citeze acest mesaj si pe celalalt forum, (ca eu sunt "banned" de la LUV), poate ajunge la destinatar si ii foloseste.

 

 

Si ... crezi ca esti "banned" de la LUV .... sau de la Ali G  :whistling: ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati-le mai multe mailuri, de exemplu cateva sute, de pe adrese diferite.

Asa puteti sa contribuiti la efortul de a-l ajuta pe Robert.

Fiti corecti, politicosi si informati.

 

Peste cateva zile o sa va dau si un contact din Japonia, sa ajutati si acolo.

 

Noi am inceput deja discutiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 vad ca desi ti s-a spus de f. multe ori, insisti sa postezi despre postatori si nu despre subiectul topicului; ca sa fi satisfacut pe deplin, la intelectul tau, de ce nu deschizi topicuri separate cu subiect focalizat pe cei care posteaza, cum af fi:

 

"Cine este si ce face Dan Popescu?"

"Cine este si ce face Soimumaltez?"

"Cine este si ce face Festina Lente?"

"Cine este si ce face.............?"

 

Etc-etc.....si daca vrei iti trimitem si cate un CV fiecare.

 

La fel nu mai cere de la altii sa te serveasca cu tot felul de informatii, in conditia in care tu nu oferi NIMIC acestui forum, doar ceri.....pune mana si cauta informatiile, munceste, cheltuie timp si afla-le. E usor sa stai "paduche cu mana-ntinsa" la altii, in loc sa faci si tu ceva...si lenea este o boala, din pacate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clarificare.

Din motive ce tin de buna crestere si respectarea promisiunilor, nu voi face publice (n-am facut niciodata dealtfel) nici un fel de scan de pe acte, nici un fel de corespondenta, nu voi divulga nici un nume. Am pomenit ca am vorbit in UK, ceea ce am facut de aprox 20 ori in ultimele zile, acum anunt ca am vorbit si in Japonia. Si cu unii, si cu altii am purtat corespondenta si am facut schimb de copii dupa acte.

Am un principiu: nu se fac acte publice niciodata pe net. Si este o recomandare de la unii mult mai destepti decat noi.

Cererile care cer acest lucru contravin tuturor normelor de afaceri si de politete, sunt de-a dreptul.......sau nu le zic.

 

Pe de alta parte stim sigur ca si "partea adversa" studiaza toate forumurile, asa ca este la mintea cocosului ca nu se dau data si actiuni pe post.

 

Spor la treaba. Robert trebuie sa iasa cu bine din chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Comunicarea prin rețelele sociale este un pas normal în strategia Honda Trading România, pentru a interacționa intens și transparent.

 

Fanii pot comunica cu Honda Trading Romania prin FaceBook (Honda Trading Romania) și Twitter (Hondatradingro), pot schimba impresii, ba mai mult, își pot posta pe pagina oficială a Honda Trading România propriile fotografii.

 

Honda se străduieşte să fie în continuare o companie pe care societatea şi-o doreşte, respectând angajamentele faţă de parteneri şi împărtăşeşte bucuria cu oamenii din toată lumea."

 

http://www.honda-carpati.ro/presa/Honda-Trading-Rom-nia-comunic-prin-Social-Media/110

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cateva pagini, imi pare rau pentru situatia in care te-au pus cei la de Honda Iasi, vad ca foarte multi vorbesc despre Honda Trading si Honda Europe in necunostinta de cauza.

Honda Trading este importatorul motocicletelor in Romania, nu ei raspund de actiunile facute de dealerul loca Hitachi, la fel si cu Honda Europe, da, pentru ei este o pata neagra dar nu iti poate returna bani distribuitorul(Honda Trading) cand tu ai achitat suma unui SRL(Hitach), acestia au un contract dar cu siguranta nu raspunde Honda Trading de actiunile dealerului local, ce pot face ei este doar sa anuleze contractul cu dealerul local, in rest nu o sa iti poata returna ei suma platita celor din iasi.

Foloseste toate fortele si concentreaza-te pe cei din iasi, lasa-l pe domnul popescu sa trimita mailuri in anglia si unde doreste, tu doar din iasi iti poti recupera banii sau motocicleta.

Pentru cei care nu au inteles :

Cum noi importam si reprezentam in Romania 9 branduri, la randul nostru distribuim mai departe avand contracte de distributie cu diferite SRL-uri din Romania, nu putem raspunde pentru tepele facute de dealerul local, ce putem face este sa il sanctionam si sa reziliem contractul (conforma clauzelor din contract)

 

Succes in recuperarea banilor sau a motocicletei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, eforturile si actiunile trebuiesc intensificate.

Cu toate ca sunt extrem de deranjati, cei din reteua de vanzare si service HONDA TRADING ROMANIA inca nu rezolva problema, probabil pe principiul : "timpul le rezolva pe toate".

 

Asa ca va puteti implica mai mult, mai ales in domeniul care place multora: cel VIRTUAL.

 

Cautam

1)realizator filmulet mic pentru YOUTUBE, care sa faca montajul unor imagini statice, a unor mici vorbe pe video , a unor scan-uri de pe ceva acte,a unor zoom-uri pe harta si a unor "cartoane" cu text.

2) motociclisti care sa zica 2 vorbe de duh despre situatia creata si carea sa poat aparea pe filmulet. Eu sunt primul care ma ofer.

 

Ne bazam mai ales pe camaraderie cand vine vorba de plata muncii prestate, dar cine stie, poate vom avea ceva compensatie vreodata.

 

Doritorii pot sa-mi dea PM.

 

MULTUMESC


Am citit cateva pagini, imi pare rau pentru situatia in care te-au pus cei la de Honda Iasi, vad ca foarte multi vorbesc despre Honda Trading si Honda Europe in necunostinta de cauza.

Honda Trading este importatorul motocicletelor in Romania, nu ei raspund de actiunile facute de dealerul loca Hitachi, la fel si cu Honda Europe, da, pentru ei este o pata neagra dar nu iti poate returna bani distribuitorul(Honda Trading) cand tu ai achitat suma unui SRL(Hitach), acestia au un contract dar cu siguranta nu raspunde Honda Trading de actiunile dealerului local, ce pot face ei este doar sa anuleze contractul cu dealerul local, in rest nu o sa iti poata returna ei suma platita celor din iasi.

Foloseste toate fortele si concentreaza-te pe cei din iasi, lasa-l pe domnul popescu sa trimita mailuri in anglia si unde doreste, tu doar din iasi iti poti recupera banii sau motocicleta.

Pentru cei care nu au inteles :

Cum noi importam si reprezentam in Romania 9 branduri, la randul nostru distribuim mai departe avand contracte de distributie cu diferite SRL-uri din Romania, nu putem raspunde pentru tepele facute de dealerul local, ce putem face este sa il sanctionam si sa reziliem contractul (conforma clauzelor din contract)

 

Succes in recuperarea banilor sau a motocicletei !

domnilor, cu tot respectul.

va doresc ca afacerea dvs. sa fie mare si mai mult, sa creasca ca si Fat Frunos. Ma indoiesc insa ca sunteti la nivelul, dar mai ales la pretentiile firmei HONDA. Numele lor este prea mare sa fie terfelit de niste excroci si nu-si pot permite sa construiasca, avizeze si coordoneze o retea de vanzare si service impreuna cu infractori dovediti. Daca dvs, nu puteti de exemplu sa controlati reteaua dvs de vanzare a celor 9 bandururi, aflati atunci ca HONDA poate si trebuie sa o faca.

Iar despre Honda Iasi organele abilitate isi vor face, mai devreme sau mai tarziu, datoria.

Dar nu ne tine din eforturile pe care le intreprindem si noi, dar si multi altii de a-l ajuta pe colegul nostru inselat si furat.

Va invitam si pe dvs. sa va alaturati acestor eforturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nici o treaba cu Honda Trading sau cu oricare alta parte, eu doar va sugeram sa va mutati fortele pe dealerul local (care v-a luat banii si care ii poate returna ) 

Da, este o rusine pentru Honda dar banuiesc ca "proprietarul" motocicletei nu se incalzeaste cu terfelirea  numelui Honda ci are nevoie de bani sau motocicleta care a achitat-o.

Ce nu intelegi e ca nu poate Honda Trading sa ramburseze suma sau sa predea motocicleta proprietarului, aceste lucrcuri pot fi facute doar de Dealerul local !

Si la fel nu poate Honda trading sa forteze dealerul sa returneze suma, doar tu poti actiona in instanta lucrul acesta, nu ai comandat la honda trading, nu ai primit factura proforma de la honda trading, nu ai achitat la honda trading, nu inteleg de ce insisti atat de mult pe honda trading cand bani baiatului sunt la Hitachi.


Eu nu va retin din nimic, incercam sa va ajut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nici o treaba cu Honda Trading sau cu oricare alta parte, eu doar va sugeram sa va mutati fortele pe dealerul local (care v-a luat banii si care ii poate returna ) 

Da, este o rusine pentru Honda dar banuiesc ca "proprietarul" motocicletei nu se incalzeaste cu terfelirea  numelui Honda ci are nevoie de bani sau motocicleta care a achitat-o.

Ce nu intelegi e ca nu poate Honda Trading sa ramburseze suma sau sa predea motocicleta proprietarului, aceste lucrcuri pot fi facute doar de Dealerul local !

Si la fel nu poate Honda trading sa forteze dealerul sa returneze suma, doar tu poti actiona in instanta lucrul acesta, nu ai comandat la honda trading, nu ai primit factura proforma de la honda trading, nu ai achitat la honda trading, nu inteleg de ce insisti atat de mult pe honda trading cand bani baiatului sunt la Hitachi.

Eu nu va retin din nimic, incercam sa va ajut. 

 

 

 

Punem pariu ca dintr-un om perfect rational, o sa ajungeti (in opinia lui Dan Popescu ) unul dintre partinitorii celor de la HTR ?!

:sclerosis:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu au inteles :

Cum noi importam si reprezentam in Romania 9 branduri, la randul nostru distribuim mai departe avand contracte de distributie cu diferite SRL-uri din Romania, nu putem raspunde pentru tepele facute de dealerul local, ce putem face este sa il sanctionam si sa reziliem contractul (conforma clauzelor din contract)

 

Succes in recuperarea banilor sau a motocicletei !

Eu nu am inteles (dar pentru cei care ma cunosc nu este o noutate) poti fi mai explicit, te rog, ce branduri distribuiti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce relevanta are in acest topic ce branduri distribuim noi,

Importam direct si distribuim :

Gaerne

Uswe Sports

Fm Racing

Nox-Helmet

Fm Racing MX

Factory Racing

4Mx Racing

WRP

EVS

 

Si suntem dealeri  pentru :

KTM

HUSQVARNA 

Bel-Ray

All Balls

Wossner


Dupa cum vad la profil sunteti din brasov, daca sunteti atat de interesat de brandurile noastre va putem oferi in privat datele dealerului nostru din brasov, desi nu cred ca acesta era interesul dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cateva pagini, imi pare rau pentru situatia in care te-au pus cei la de Honda Iasi, vad ca foarte multi vorbesc despre Honda Trading si Honda Europe in necunostinta de cauza.

Honda Trading este importatorul motocicletelor in Romania, nu ei raspund de actiunile facute de dealerul loca Hitachi, la fel si cu Honda Europe, da, pentru ei este o pata neagra dar nu iti poate returna bani distribuitorul(Honda Trading) cand tu ai achitat suma unui SRL(Hitach), acestia au un contract dar cu siguranta nu raspunde Honda Trading de actiunile dealerului local, ce pot face ei este doar sa anuleze contractul cu dealerul local, in rest nu o sa iti poata returna ei suma platita celor din iasi.

Foloseste toate fortele si concentreaza-te pe cei din iasi, lasa-l pe domnul popescu sa trimita mailuri in anglia si unde doreste, tu doar din iasi iti poti recupera banii sau motocicleta.

Pentru cei care nu au inteles :

Cum noi importam si reprezentam in Romania 9 branduri, la randul nostru distribuim mai departe avand contracte de distributie cu diferite SRL-uri din Romania, nu putem raspunde pentru tepele facute de dealerul local, ce putem face este sa il sanctionam si sa reziliem contractul (conforma clauzelor din contract)

 

Succes in recuperarea banilor sau a motocicletei !

 

Din pacate, tuturor ne lipseste timpul....dar daca ati citit numai cateva pagini, este mai greu de apreciat situatia care este destul de complexa; pe celalalt forum detalierea este mult mai ampla, si este in cronologia cu care a evoluta situatia, inclusiv cu ascunderea topicului, de catre administratia posibil corupta a forumului respectiv.

 

Honda a girat pe Hachi, i-a permis sa-si puna sigla honda pe cladirea lor si pe documente, astfel publicul cumparator era asigurat de toate serviciile Honda (incredere acordata de honda prin contract de colaborare lui Hachi). Dovada este faptul ca Honda nu vindea moto la Hachi ci le lasau lor in custodie sa le vanda si ulterior le factura.

 

Deci honda si hachi erau intr-o f stransa colaborare si deci raspunderea este a ambilor; robert a fost tzepuit de cuplul Honda-Hachi, dovada ca desi robert a achitat integral moto pe care a vazut-o, totusi honda a luat moto inapoi desi era clar ca omul a achitat-o integral si de buna credinta; daca imediat omul lua acasa motocicleta problema ramanea intre cei doi, Honda si Hachi, stransi colaboratori...restul sunt formalitati care trebuiau indeplinite ulterior. Motocicleta definita pe factura proforma cu seria de sasiu, marca , culoare, pret, si achitata  cu OP referitor la acea serie de sasiu, a fost sustrasa de Honda din showroom desi stiau ca fusese  vanduta , in loc sa se indrepte impotriva colaboratorului Hachi.

 

Voi dati moto Husqvarna la distribuitori in custodie sa vi le vanda? Si daca le vand si nu va dau banii, ce faceti?...mergheti si le luati de acasa de la clienti???....nu cred!....as vrea sa va aud raspunsul!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a lucrat cineva mana in mana, ci doar dealerul din iasi este un tepar autentic(cum sunt in multe domenii).

Daca eu as lasa o motocicleta in custodie unui dealer nu as avea cum sa raspund daca se va intampla la fel ca in cazul de fata. Nu pot raspunde pentru actiunea unui alt srl la care nu am putere de decizie in acea firma. Ce pot face este sa reziliez acel contract si sa actionez in instanta dealerul respectiv pentru pentru prejudiciul de imagine adus brandului honda (daca este stipulat asa ceva in contract).

Dar Honda Trading ca si importator nu poate oferi bani sau motocicleta baiatului pentru ca nu ei au vandut-o.

Inteleg ca sunteti suparati pe aceasta situatie si e pe buna dreptate dar cum spuneam, indreptati-va atentia asupra dealerului local caci doar de acolo va puteti recupera prejudiciul.

Daca importatorul si dealerul local au colaborat 3-4-5-6 ani, asta nu are relevanta, de obicei importatorul lasa motociclete in custodie avand in vedere piata de motociclete de la noi din tara ei fac orice ca sa vanda si sa fie cat mai vizibili. 

Nu cred ca Honda Trading si-a dorit acesta situatie, la randul lor au actionat si au recuperat motocicleta de la dealer stiind ca in alt mod nu isi vor recupera motocicleta si mai mult decat atat riscau sa piarda si motocicleta (ajung la clientul care a platit)

 

Atat pentru mine, nu vreau sa intram mai departe in polemici. 

 

Succes in demersul recuperarii prejudiciului.

 

o zi buna,

Alfred Aldea

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea pt. dvs. dl.Aldea, era alta....sa formulez mai simplu:

 

Deoarece dvs. spuneti:

 

"Daca eu as lasa o motocicleta in custodie unui dealer nu as avea cum sa raspund daca se va intampla la fel ca in cazul de fata. Nu pot raspunde pentru actiunea unui alt srl la care nu am putere de decizie in acea firma"

 

Foarte de acord cu ce ati scris, nu puteti raspunde pe ce face dealerul, dar daca dealerul dvs. va vinde motocicleta unui client (cum a facut Hachi Motors), care spre deosebire de Robert, nu o mai lasa un timp in showroom ci o duce direct acasa in curtea lui, ce faceti dvs?....va duceti cu duba la cumparator, intrati in curte si luati motocicleta, aratand actele de import si avizul catre dealer, in timp ce cumparatorul de buna credinta va arata factura proforma cu seria sasiu si OP cu care a achitat-o?....Va bateti cu clientul, si luati moto?...sau mergeti si va certati cu dealerul dvs sa va dea banii incasati de la client, eventual il dati in judecata?...sau poate il dati in judecata pe client?..dar pt. ce?...asta voiam sa aud de la cineva din domeniu...un raspuns corect si cinstit!

 

Va bateti cu clientul de buna credinta sa-i luati moto vanduta de dealerul dvs, sau va  luptati cu dealerul pe care l-ati cautionat cu increderea dvs sa va dea el bunul dvs sau contravaloarea lui?

 

Eu cred ca HTR ar trebui sa dea lui Robert motocicleta si apoi sa se indrepte juridic asupra lui Hachi; Robert, cumparator de buna credinta nu a inselat pe nimeni, doar Hachi Motors a inselat pe Honda Trading Ro, ca nu le-a dat banii incasati de la Robert; si atunci nu trebuie ca HTR sa se indrepte in justitie contra Hachi?...de ce HTR a confiscat un bun platit de Robert?  a inselat Robert pe cineva cu ceva?...dimpotriva!...a platit cinstit!

 

HTR nu avea dreptul sa confiste de la Hachi motocicleta pe care scria mare VANDUT, ca nu mai apartinea lui Hachi, era a clientului! care o platise. HTR ar trebui reclamata pt. FURT si TAINUIRE de bunuri furate.

 

Robert ar trebui sa faca plangere la Procuratura impotriva HTR si sa ceara sechestru asigurator pe motocicleta honda seria respectiva, platita de el, pana la clarificarea situatiei in justitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea pt. dvs. dl.Aldea, era alta....sa formulez mai simplu:

 

Deoarece dvs. spuneti:

 

"Daca eu as lasa o motocicleta in custodie unui dealer nu as avea cum sa raspund daca se va intampla la fel ca in cazul de fata. Nu pot raspunde pentru actiunea unui alt srl la care nu am putere de decizie in acea firma"

 

Foarte de acord cu ce ati scris, nu puteti raspunde pe ce face dealerul, dar daca dealerul dvs. va vinde motocicleta unui client (cum a facut Hachi Motors), care spre deosebire de Robert, nu o mai lasa un timp in showroom ci o duce direct acasa in curtea lui, ce faceti dvs?....va duceti cu duba la cumparator, intrati in curte si luati motocicleta, aratand actele de import si avizul catre dealer, in timp ce cumparatorul de buna credinta va arata factura proforma cu seria sasiu si OP cu care a achitat-o?....Va bateti cu clientul, si luati moto?...sau mergeti si va certati cu dealerul dvs sa va dea banii incasati de la client, eventual il dati in judecata?...sau poate il dati in judecata pe client?..dar pt. ce?...asta voiam sa aud de la cineva din domeniu...un raspuns corect si cinstit!

 

Va bateti cu clientul de buna credinta sa-i luati moto vanduta de dealerul dvs, sau va  luptati cu dealerul pe care l-ati cautionat cu increderea dvs sa va dea el bunul dvs sau contravaloarea lui?

 

Eu cred ca HTR ar trebui sa dea lui Robert motocicleta si apoi sa se indrepte juridic asupra lui Hachi; Robert, cumparator de buna credinta nu a inselat pe nimeni, doar Hachi Motors a inselat pe Honda Trading Ro, ca nu le-a dat banii incasati de la Robert; si atunci nu trebuie ca HTR sa se indrepte in justitie contra Hachi?...de ce HTR a confiscat un bun platit de Robert?  a inselat Robert pe cineva cu ceva?...dimpotriva!...a platit cinstit!

 

Robert ar trebui sa faca plangere la Procuratura impotriva HTR si sa ceara sechestru asigurator pe motocicleta honda seria respectiva, platita de el, pana la clarificarea situatiei in justitie.

 

Intrebarea pt. dvs. dl.Aldea, era alta....sa formulez mai simplu:

 

Deoarece dvs. spuneti:

 

"Daca eu as lasa o motocicleta in custodie unui dealer nu as avea cum sa raspund daca se va intampla la fel ca in cazul de fata. Nu pot raspunde pentru actiunea unui alt srl la care nu am putere de decizie in acea firma"

 

Foarte de acord cu ce ati scris, nu puteti raspunde pe ce face dealerul, dar daca dealerul dvs. va vinde motocicleta unui client (cum a facut Hachi Motors), care spre deosebire de Robert, nu o mai lasa un timp in showroom ci o duce direct acasa in curtea lui, ce faceti dvs?....va duceti cu duba la cumparator, intrati in curte si luati motocicleta, aratand actele de import si avizul catre dealer, in timp ce cumparatorul de buna credinta va arata factura proforma cu seria sasiu si OP cu care a achitat-o?....Va bateti cu clientul, si luati moto?...sau mergeti si va certati cu dealerul dvs sa va dea banii incasati de la client, eventual il dati in judecata?...sau poate il dati in judecata pe client?..dar pt. ce?...asta voiam sa aud de la cineva din domeniu...un raspuns corect si cinstit!

 

Va bateti cu clientul de buna credinta sa-i luati moto vanduta de dealerul dvs, sau va  luptati cu dealerul pe care l-ati cautionat cu increderea dvs sa va dea el bunul dvs sau contravaloarea lui?

 

In primul rand nu ai cum sa mergi la client acasa si sa ridici motocicleta, tot cea ce poti face este sa rezolvi problema cu dealerul.

In al doilea rand nu poti elibera factura fisacala decat in momentul in care ai motocicleta intrata in stoc pe baza facturi fiscale (nu proforma sau aviz), teoretic el nu poate vinde motocicleta decat dupa ce a achitat-o la importator.

 

 

HTR nu are nici o legatura cu robert, doar hitachi are, HTR cu siguranta a actionat in ultimul moment si si-a ridicat motocicletele aflate in custodia dealerului, stiind ceea ce se petrece acolo.

 

 

Robert nu poate cere sechestru pe motocicleta, motocicleta nu se afla in proprietatea Hitachi, deasta nu au eliberat nici o factura, ci doar factura proforma, ei nu aveau cum sa faca factura finala neavand intrata in stoc acea motocicleta cu o factura finala (mai mult ca sigur o aveau cu aviz )

 

El poate merge cu proforma si ordinul de plata si poate inainte in instanta plangerea iar Hitachi cu siguranta va trebui sa inapoieze intr-un fel sau altul prejudiciul.

Omul a achitat motocicleta prin banda pe baza unei proforme, nu exista nici un dubiu in privinta lui.

Nu inteleg cum robert a stat 3 luni cu motocicleta achitata la ei in show-room,  e nevoie de 3 luni pentru a face o programare la RAR ? Asta trebuia sa ridice multe semne de intrebare.

 

HTR nu au facut nimic altceva decat sa isi recupereze motocicletele aflate in custodie, Hitachi nu avea cum sa vanda motocicleta cu factura fiscala decat dupa ce efectua plata motocicletei intregral catre HTR, pentru asta au lungit ei 3 luni toata treaba.

Daca robert reusea sa ia motocicleta de acolo era mult mai bine pentru el, HTR nu avea cum sa ii ia motocicleta din curte si atunci tot ce puteau face era sa isi recupereze prejudiciul de la Hitachi, clientul ramanea cu motocicleta iar tepari trebuiau sa raspunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta doream sa scriu !!! parca am fi vb inainte sa ne intelegem cine sa posteze .........sant si eu curios de raspuns.

 

 

Stima,

 

Ovidiu

 

 

LE:  Motocicleta a stat atata timp in showroom  pt .ca asa a ales robert (din pacate) era iarna si a mers pe buna credinta din partea unor reprezentani ai marci HONDA, nu i-a interzis nimeni sa nu o ia (din ce am inteles eu).

 

Clar daca stia ce se intampla sau macar de era avertizat de tipul de la vanzari (am inteles ca e si el motociclist), cred ca o ducea si in brate de acolo ,DAR...........................

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum HONDA deja a pierdut un client; cineva din familie tocmai voia sa-si cumpere un SUV, model Honda CR-V 1.6 Diesel si datorita acestui scandal aproape a renuntat; vrea numai daca i se aduce pe banii importatorului, sa faca plata direct la importator si numai in momentul in care poate sa ridice masina imediat.   

 

Cred ca HTR va trebui sa modifice procedurile de vanzare, daca vrea sa mai vanda ceva in RO. Nu cred ca mai indraznete cineva sa cumpere vreo Honda pana nu o vede fizic si nu poate pleca cu ea imediat dupa plata!


Exact asta doream sa scriu !!! parca am fi vb inainte sa ne intelegem cine sa posteze .........sant si eu curios de raspuns.

 

 

Stima,

 

Ovidiu

Inseamna ca avem aceiasi logica buna! :good:


Asa cum si un act de mana semnat de parti are valoare in justitie (inclusiv testamentele olografe) in fata unui judecator eu cred (nu stiu sigur) ca pe baza facturii proforma si a OP aferent acestei facturi, Robert ar putea obtine un sechestru asigurator asupra acelei motociclete pana la rezolvarea situatiei; si trebuie sa ceara asta cat mai repede ca sa blocheze motorul la HTR in custodie, altfel isi pierde sansele de a mai recupera ceva, si o sa ramana doar un pagubit notoriu, daca nu cumva valul reprobabil asupra Honda se va extindee si Honda va da moto de buna voie desi sansele sunt mici; lume e condusa de ban, asta este zeul pamantean al oamenilor!


Exact asta doream sa scriu !!! parca am fi vb inainte sa ne intelegem cine sa posteze .........sant si eu curios de raspuns.

 

 

Stima,

 

Ovidiu

 

 

LE:  Motocicleta a stat atata timp in showroom  pt .ca asa a ales robert (din pacate) era iarna si a mers pe buna credinta din partea unor reprezentani ai marci HONDA, nu i-a interzis nimeni sa nu o ia (din ce am inteles eu).

 

Clar daca stia ce se intampla sau macar de era avertizat de tipul de la vanzari (am inteles ca e si el motociclist), cred ca o ducea si in brate de acolo ,DAR...........................

 

Pot sa-l inteleg pe Robert...nu avea unde s-o duca sa fie in siguranta, plus ca agentul ala fatarnic, numai lapte si miere, i-a oferit posibilitatea sa o mai tina peste iarna la ei in showroom; era avantaj reciproc; aia aveau de expus un Transalp iar el adapost pana avea unde sa o duca.

 

Dar nemernicul de Ciprian Enache , trebuia sa-i zica sa-si ia repede motocicleta atunci cand a venit sa-si puna coburii si topcase-ul. Iar acum cred ca a dat acces bosilor pe contul lui de dincolo sa urmareasca discutiile, sa stie cum sa se apere. si ei...


Oricum, pe mine nu ma intereseaza deloc politica, mi se pare un domeniu jegos, indiferent de ce parte ai fi. Dar totusi am remarcat ca "procurorii lui Basescu" au inceput sa bage la inchisoare la greu tot felul de "marimi" care altadata pareau de neatins; lucru  care ma bucura nespus!...aproape zilnic cand ma scol imediat din pat dau drumul  la TV pe RTV si vad cate o razie, perchezitie, arestare, etc....ca ma saturasem sa platesc tot felul de impozite si banii sa fie furati si sa vad ca traim tot mai prost. Mai este mult de lucru dar suntem pe cale cea buna.

 

Asa ca sper ca tzeparii de la Hachi, de asta data sa stea ani buni in puscarie. Inclusiv Ciprian asta, motociclistul; la fel si Liviu Munteanu, alta lepadatura binecunoscuta!


Respect DNA!!!......respect DIICOT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce relevanta are in acest topic ce branduri distribuim noi,

Importam direct si distribuim :

Gaerne

Uswe Sports

Fm Racing

Nox-Helmet

Fm Racing MX

Factory Racing

4Mx Racing

WRP

EVS

 

Si suntem dealeri  pentru :

KTM

HUSQVARNA 

Bel-Ray

All Balls

Wossner

Dupa cum vad la profil sunteti din brasov, daca sunteti atat de interesat de brandurile noastre va putem oferi in privat datele dealerului nostru din brasov, desi nu cred ca acesta era interesul dvs.

Cautam si noi pe cineva care ne poate lamurii cum functioneaza piata asta moto, relatia producator - importator - dealer, deoarece unii dintre noi spera ca inca mai pot achizitiona mobre noi fara emotii. 

Pana acum nu am citit decat cateva pareri ale dealeri-lor si ghici ce? Creeaza front comun in jurul importatorului. Niciunul dar absolut niciunul nu vine sa spuna:,, da, conditiile impuse de Cutare importator sunt permisive. (oarecum de inteles interesul lor de a diminua amploarea evenimentului)  

 

LE:  Motocicleta a stat atata timp in showroom  pt .ca asa a ales robert (din pacate) era iarna si a mers pe buna credinta din partea unor reprezentani ai marci HONDA, nu i-a interzis nimeni sa nu o ia (din ce am inteles eu).

 

Clar daca stia ce se intampla sau macar de era avertizat de tipul de la vanzari (am inteles ca e si el motociclist), cred ca o ducea si in brate de acolo ,DAR...........................

Robert , daca se ducea imediat sa ia mobra reusa doar sa puna capat acestor nemernicii mult mai devreme, insa mobra TOT NU O LUA. Hachi Motors trebuia sa emita toate documentele justificative pentru inmatriculare, inclusiv actul de provenienta, care se afla in posesia HTR si care (cred) ca il elibereaza doar cand vad banii in cont. Asa ca ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Honda a girat pe Hachi, i-a permis sa-si puna sigla honda pe cladirea lor si pe documente, astfel publicul cumparator era asigurat de toate serviciile Honda. Dovada este faptul ca Honda nu vindea moto la Hachi ci le lasau lor in custodie sa le vanda si ulterior le factura.

 

Deci honda si hachi erau intr-o f stransa colaborare si deci raspunderea este a ambilor.

 

Motocicleta definita pe factura proforma cu seria de sasiu, marca , culoare, pret, si achitata  cu OP referitor la acea serie de sasiu, a fost sustrasa de Honda din showroom desi stiau ca fusese  vanduta , in loc sa se indrepte impotriva colaboratorului Hachi.

 

In plus, nu uitati ca motocicleta (ce era deja a lui Robert - ca o alta dovada: avea montate accesoriile cumparate de Robert - ingadui unui oarecare sa monteze accesorii pe o moto dintr-un showroom care nu e a lui?) era in continuare expusa in showroomul Honda din Iasi cu aceste accesorii montate. Si purta un afis cu sigla Honda pe care scrie VANDUT. Accesoriile au fost inlaturate (de cine?) inainte de ridicarea motocicletei de catre Honda "mama". Un indiciu important, care ne arata ca este foarte posibil ca cei de la HTR stiau, chiar si la momentul ridicarii mobrei din showroomul Honda de la Iasi, ca motocicleta ridicata de ei are un alt proprietar (caruia insa nu i s-au intocmit actele de catre dealerul lor). Atunci, de ce au dus-o la Bucuresti si nu o inapoiaza proprietarului ce a platit-o, eliberandu-i si actele?

 

Oare si in timpul transportului spre Bucuresti motocicleta purta inca afisul "VANDUT"?  :thumbsup:

 

"Si o poza din februarie anula acesta cand i-am pus accesoriile (se vede afisul "vandut"):

 

Ca sa poata fi identificata usor pun seria sasiului: ZDCRD15B0BF013947 " :

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

Asa este, litigiul il vad strict intre importatorul Honda si reprezentantul sau zonal, Hachi.

cronologia cu care a evoluta situatia, inclusiv cu ascunderea topicului, de catre administratia  forumului respectiv.

 

 

 

M-am tot intrebat oare de ce au facut asta. Poate ca raspunsul tot dumnealor ni l-au dat deja:

 

plan2014.png

 

- primul expozant din dreapta intrarii la SMAEB este "my honda.ro" (care nu are legatura cu acest scandal)

- dar pe lista expozantilor, postata public si denumita EXPOZANTI (listare in ordine alfabetica) regasim expozantul my honda.ro in doua locuri:

 

post-30032-0-35818100-1395476575_thumb.j

 

- numai acest expozant se afla pe doua locuri in lista. prima oara, la litera H . dar numele expozantului incepe cu litera M... de ce apare oare si la litera H? si de ce in locul unei firme ce incepe cu litera H, este scris numele sau: "my honda.ro" ? apoi, din nou, acelasi expozant la locul sau corect  din lista alfabetica.

- de retinut ca lista expozantilor este alfabetica si contine numele firmelor expozante, nu este organizata "pe marci". si nici o alta firma expozanta nu apare de doua ori.

 

(vezi aici: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/709278-smaeb-2014-4-6-aprilie-romaero-baneasa-expozanti/) )

 

Asadar, ce firma care incepe cu H lipseste din lista publicata a expozantilor SMAEB ? Cine a inlaturat-o in graba din lista firmelor expozante, inlocuind numele sau de la litera H cu numele unui alt expozant si de ce? Cine pe cine (se) ascunde?

 

Cin-sa fie, cin` sa fie?  :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...