Mergi la conţinut

Recommended Posts

1. Se pare ca bulgarele de zapada a inceput sa se rostogolesca si devine din ce in ce mai mare; cred ca mai este putin pana o sa zica si Esca "buna seara si bun venit la Stirile PRO TV...."...

 

2. As zice sa nu va puneti cu simtul dreptatii, curajul, si ambitia motociclistilor de a lupta la anduranta pana la "victorie".

 

3. Stingeti conflictul cat mai se poate, pe cale amiabila (cu clientul) si apoi rezolvati juridic cu "fostul partener de incredere al vostru"!

 

4. Tare sunt curios ce cale veti adopta....

 

1. Pentru a se intampla cu adevarat asta, discutiile -oricat de animate- purtate strict pe forumuri nu sunt de ajuns. Acestea au o audienta de nisa, ori mass media e interesata de subiectele dezbatute de publicul larg. Astfel, media este atrasa de subiecte cu incarcatura emotionala puternica, propagate, de pilda, prin retele sociale (ex:facebook). Chiar, cati dintre cei care citesc sau scriu aici au dat share? Robert pare cam anesteziat, probabil este din nou amagit cu gandul ca tacerea ajuta. Ajuta, asa este. Dar nu pe el.

 

2. Deocamdata, cei ce spera sa se rezolve prin uitare mizeaza ca subiectul se va pierde cu timpul din atentia publicului.

3. Este cel mai elegant si cel mai corect mod de rezolvare, pentru care orice om de buna credinta nu cred ca poate avea vreo opinie contrara.

4. Ce cale vor adopta? Sa speram ca cea de la punctul 3, descrisa mai sus...

 

Sunt curios: acesti oameni cunosc oare valorile HONDA ? 

 

 

hondafan11.gif

Grija pentru clientii nostri

 

hondafan4.gif

Suntem aproape de clientii nostri

 

 

hondafan5.gif

Ne protejam clientii

 

 

http://www.hondafan.ro/thepowerofdreams.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hachi Motors era in reteaua construita, avizata si mentinuta de catre HONDA TRADING ROMANIA, care este memebra a HONDA TRADING EUROPE, care amandoua au actionari HONDA TRADING CORPORATION, de la Tokio. Deci mai putin ultimul segment jegos al retelei, toti sunt proprietatea lui HONDA !

 

Asa o fi fost. Acum, pare-se ca-i altfel: http://www.omnicar.ro/cine-suntem/

 

 

post-30032-0-59978600-1395671075_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Honda par sunt din ce in ce mai iritati de faptul ca teribila intamplare prin care trece clientul lor este in atentia publicului .

 

 

ca si in cazul forumului motociclism.ro, ascunderea topicului nu a produs decat inversunare si o crestere si mai mare a postarilor si pe forumul pasionatilor marcii HONDA, hondafan. majoritatea covarsitoare a celor ce comenteaza tzeapa data lui Robert sunt indignati.

 

cititi, e interesant: http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?17626-Teapa-de-315-milioane-trasa-de-Hachi-Motors/page6

 

moderatorii si adminul hondafan depun eforturi intr-un mod aproape agresiv spre a abate atentia de la importatorul oficial in RO, Honda Trading si de la numele  Honda (de parca motocicleta cu pricina ar fi IJ sau Norton sau orice altceva, numai Honda nu)...  :laugh:

Pasionatii de HONDA rostesc vorbe grele la adresa importatorului din Romania, Honda Trading si la adresa actiunilor sale si ale (fostului)reprezentant al sau zonal de la Iasi, care aduc numai deservicii marcii Honda prin scandalul ce l-au creeat - dar, indirect, si tuturor celor care sunt atasati (pe buna dreptate) de acest nume mare. Moderatorii incearca, prin amenintari, sa-i potoleasca insa oamenii sunt inversunati si simt ca Honda este batjocorita si iau atitudine fata de cei ce se fac vinovati de asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campioni la fuga de responsabilitate... asistam aici (si pe forumul cu fanii honda) la spectacolul obisnuiti din gradinita cu, nu-i vina mea, e vina lui. Ba a lui... si nimeni in tara asta nu isi asuma raspunderea. Toti vor privilegii si beneficii, functii si pozitii, dar cand este nevoie de cineva responsabil... pustiu.

 

Urmeaza sa-mi achizitionez o Honda (SH), dar piesele le voi lua de la unguri, nu ma fac partas unui importator atat de dezinteresat si las.

 

Spun toate astea in urma citirii link-ului postat de festina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proforma este necesara ca justificarea platii prin banca.

Plata se face conf. facturii proforme.

Factura fiscala poate fi eliberata NUMAI DUPA EFECTUAREA PLATII, deoarece implica obligatii fiscale catre ANAF!

Exista anumite conditii in care firmele sunt obligate legal sa plateasca lunar TVA-ul la stat. (vezi politica `tva la incasare`)

 

Eu, spre exemplu, nu pot elibera factura fiscala catre un client decat dupa ce acesta mi-a platit proforma!

Fiind micro-intreprindere, platesc 3% impozit pe venit, adica orice suma care se incaseaza justificabil prin ordin de plata, chitante etc...

Pe langa 24%, TVA-ul...

 

Asta-i scopul proformelor: sa faciliteze si sa ajute la justificarea sumelor tranzactionate intre partile comerciale.

De cate ori am platit cash la ghiseul bancii, persoana de la ghiseu a scanat si proforma, precum si buletinul meu.

La fel si cu platile prin internet banking: firma catre firma. Tre' sa treci fie factura fiscala, fie proforma.

 

Daca eu eliberez astazi o factura fiscala pe care o inregistrez in actele contabile, in momentul depunerii declaratiilor fiscale, sunt bun de plata: 27% din contravaloarea respectivei facturi.

Asa ca, eliberez proforma catre client iar dupa ce acesta imi plateste, ii eliberez factura fiscala aferenta, PENTRU CA AM INCASAT BANII. Si-i prestez serviciul cumparat.

 

Avand in vedere ca proforma cu pricina a fost achitata de catre cumparator, si exista dovada achitarii acesteia, situatia este clara.

Sunt chiar curios care va fi raspunsul Honda Japonia...

 

Concluzia mea, nu c-ar interesa pe cineva:

Dreaq care mai cumpara ceva pe care scrie Honda, mai ales din ro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca pt. cei din Iasi pericolul de a cumpara ceva auto-moto japo nu mai este la dealerul HONDA acum, care este inchis, si prin geamurile inca curate, vezi pustiu.   Pericolul s-a mutat la MAZDA Iasi, cladirea de langa HONDA, unde opereaza tot cei de la Hachi, dar inca lumea nu stie; tzeapa continua, si  pana se afla cine stie ca sume mai aduna tzeparii....de asta sunt impotriva celor care ascund treburile si astfel expun si pe altii la ce a patit Roland....tocmai asta este rolul unor astfel de topicuri, sa se afle, sa se dezbata si sa afle si altii ca sa se fereasca. De aceea, cred ca cei de la siteul www.hondafan.ro care asa cum sunt ei iubitori infocati de numele Honda, fac gresala sa apere neconditionat acest nume (si la bine si la rau), ar trebui sa se gandeasca nu la actionariatul HONDA(ca astia nu impart nimic cu ei) ci mai mult la clientii HONDA (multumiti sau tzepuiti). Ar trebui ca Roland sa le dea acolo la topic si un link cu ce am mai scris noi pe aici, sa vada si ei ca sunt si alte opinii decat ale administratorilor asupra carora se fac presiuni de la HTR.

 

Si eu sunt un detinator de HONDA (pe care o apreciez f. mult), dar asta nu mai conteaza daca e vorba de o teapa data unui client de honda, de stransa colaborare Hachi Motors-HONDA.

 

Oricum aceasta patanie a lui Roland, cel putin pe mine m-a convins sa nu mai cumpar de valoare mare nimic de la nimeni(gen auto sau moto) din RO decat cu livrare pe loc la momentul platii, fie ca este BMW, SKODA, HONDA, SUZUKI, FORD, etc. Mai bine merg in alta tara UE, si iau de acolo dupa ce ma interesez daca este pe stoc ce vreau si pot ridica pe loc. Ce a facut dealerul Honda si reactia HTR de a se spala total pe maini de situatie, ma face sa nu mai am incredere deloc, nici macar in firme de prestigiu. Din pacate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vada si ei ca sunt si alte opinii decat ale administratorilor asupra carora se fac presiuni de la HTR.

Oamenii care comenteaza acolo au opinii extrem de echilibrate si pun punctul pe i. Observ ca incercarile de intimidare sau influentare nu au dat roade, oamenii isi expun opiniile ferm, civilizat si la obiect. Ocazie cu care ii felicit, opiniile exprimate chiar pe forumul pasionatilor de HONDA ar trebui sa cantareasca mai greu decat ale noastre - este uluitor ca pe de alta parte, cei PLATITI sa aiba grija de acest faimos brand si de clientii sai au reactii atat de... atat de.

Insa oamenii taxeaza asta si sunt din ce in ce mai ingrijorati.

http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?17626-Teapa-de-315-milioane-trasa-de-Hachi-Motors/page9 - Citez :

"HTR, cu imaginea sifonata, ar fi trebuit sa faca niste demersuri, sa dea de inteles ca nu se joaca nimeni cu brandul Honda, nicidecum lipsa de reactie si fuga de responsabilitati"

"cum ar putea adica un viitor client al oricarui dealer al oricarei marci, sa fie asigurat ca incheie o tranzactie corecta? pai na, sa zica HTR cum vor sa desfasoare biznis aici si ne conformam."

"htr este responsabil ptr marca honda in romania

htr trebuia sa protejeze imaginea acestei marci prin protejarea clientilor honda

sunt nepasatori, mult prea nepasatori daca ne gandim ce brand mare repezinta"

"Eu cred că Hachi și cine a desemnat Hachi drept dealer Honda au murdărit numele Honda..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat cu mobra nu s-a rezolvat nimic, ma vad nevoit sa particip la acel protest de la SAM si SMAEB. Am achizitionat trei tricouri pe care le am deja acasa, si mai am o promisiune 99,99% sigura de inca alte 10. Pe cele trei tricouri pe care le am acasa (vezi foto) atat pe fata cat si pe spate au o poza cu motocicleta mea, iar sub ea un mesaj. Celelalte 10 tricouri au doar mesaj. Deci vor fi 13 tricouri unul al meu si 12 de dat. Mesajele deocamdata nu le fac publice, insa va asigur ca nu contin injurii sau alte chestii din astea. De asemenea mesajele nu contin nimic impotriva dealerului Mymoto (totusi ei nu au nici o vina). Cele 3 tricouri pe care deja le am acasa arata asa:

post-25601-0-17445000-1396373979_thumb.j

Am acoperit mesajul, deoarece nu vreau sa il dezvalui deocamdata.

Protestul vreau sa il facem sambata 5 aprilie. Ne intalnim undeva in jurul orei 10 in fata salonului. Va dau tricourile. Sa fie clar din capul locului: nu vreau huiduieli, urlete sau alte din astea. Nu vreau oua, rosii sau alte alea. Doar ne plimbam prin salon cu tricourile pe noi. Stam cat mai mult in jurul standului Honda. Si vor fi cateva coli A4 cu povestea intamplata. Daca vreo persoana ne intreaba de mesaj ii raspundem politicos. Daca doreste detalii mai multe ii imanam o coala cu povestea. Doar daca solicita. Asta ca sa nu fim acuzati de cei de la Smaeb ca impartim fluturase. Daca ne intreaba presa ceva raspundem politicos.

Si inca o chestie, cam urata ... dar asta e. La final as vrea inapoi tricourile. Nu de alta dar vreau sa mai organizez si alte proteste si o sa am nevoie de ele. De aceea va rog sa le menajati cat mai mult ...

Cine e de acord cu participarea in aceste conditii, il rog sa imi dea PM. Multumesc tuturor care ma ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte important ca inainte de orice, atat tu cat si ceilalti care participati la protest sa cunoasteti bine legea.  Consulta AICI Legea nr. 61/1991, republicata la 7 februarie 2014.

Si acest link e important de parcurs pentru cei ce intentioneaza sa protesteze in spatiul public: http://eruptieanticoruptie.ro/wiki/adunarile-publice-sau-cum-putem-protesta.

 

In interiorul unor spatii private cu acces public - precum SMAEB sau SAM- nu stiu daca regulile explicate in lege si in cel de-al doilea link sunt cele ce se aplica, trebuie intrebat un avocat. Ideal este sa fiti insotiti de acest avocat tot timpul pe parcursul protestului, sau de cel putin doua persoane care, neparticipand la protest, sa va fie martori si sa realizeze discret fotografii sau filmulete atat in timpul protestului, dar si in cazul unor incidente nedorite (provocate de catre terte persoane - la care nu trebuie sa achiesati ori sa raspundeti, sub nici o forma) cat si daca veti fi evacuati de catre politie, jandarmerie sau firma de paza.

 

De asemenea, prezenta presei este foarte importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e ceva ilegal sa ma plimb prin salon imbracat intr-un tricou. Pentru ca doar asta vom face. Nu vor fi huiduieli, tipete, etc. Doar ne plimbam prin salon cu tricouri inscriptionate. Atat. Interesul e sa stie cat mai multa lume de teapa asta. Daca se poate si presa ar fi super. Asa ne va sti intreaga tara. Si atunci adio vanzari Honda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu uita insa ca democratia acestei  tari  colonii este cum este. 

 

am uitat sa pomenesc de locuitorii coloniei. de unii dintre ei, cei ce isi asuma cu voiosie conditia. 

 

era un banc... (banc oare ?):  cica in iad, la o pauza de tzigara, dracii supraveghetori se plangeau ca au foarte mult de lucru, in afara de dracul roman, care n-avea nimic de facut. acesta le raspunde: "da, eu n-am de lucru prea tare, pentru ca la voi, celelalte natii, de cate ori unul intra la fundul cazanului, ceilalti il ajuta sa se ridice; dar la ai mei (romanii), de cate ori unul cade ceilalti il tarasc de buna voie si mai adanc in cazan "...

de aceea deci, reflecteaza la ce ti-am spus mai sus, referitor la protectia pe care trebuie un omuletz sa o aiba, intr-o colonie populata cu giboni (cati oare nu s-au manifestat in scris aici si dincolo?), fie si in cazul purtarii unui tricou :

 

Nu cred ca e ceva ilegal sa ma plimb prin salon imbracat intr-un tricou. 

 

.

(multumesc cititorilor precum foxbat cat si celorlalti pentru interesul acordat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu mai am cum sa mai vin maine la SMAEB. In seara asta am ajuns la spital la urgenta. Hemoragie gastro-intestinala. Mai clar: scaun moale cu sange, frisoane, dureri de stomac, ameteala. Toate astea s-au declansat in jurul orei 22. In acest moment sunt la spital, pus pe perfuzii, postez de pe un laptop al unui alt pacient (l-am rugat sa ma lase putin sa scriu anuntul asta pe forum) conectat la un modem Vodafone si arat cam asa:

post-25601-0-86292200-1396647328_thumb.jpost-25601-0-41638100-1396647351_thumb.j

Pozele sunt facute cu telefonul. Medicul de la urgenta mi-a spus ca nu am nici o sansa sa plec maine sau poimaine. Exista sanse de cutit (exact asta imi trebuia acum), cica sa vada ce spune endoscopia.Cauza posibila: alimentatie aiurea, stres (si din asta am avut din belsug), etc. Imi cer scuze userilor care isi exprimasera dorinta pe PM sa vina cu mine la protest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta am ajuns la spital la urgenta. Hemoragie gastro-intestinala. 

 

Omule, sa fii sanatos - asta e cel mai important. Nu uita ca TU ai dreptate si ca indiferent cat va dura sa iti recapeti paguba, drepatea e a ta. Si ca vei castiga si banii. Nu apleca urechea la idioteniile multe debitate de cei rauvoitori, prosti, "fundamentalisti" de tip religios-HONDA, rau intentionati sau cu interese mai mult ori mai putin directe. Dreptatea e a ta si ai sa castigi. Dar, deocamdata, ingrijeste-te de sanatate. E cel mai important sa faci asta si sa fii sanatos.

 

Nu uita ca, dincolo de garagatza ieftina, declasanta (pentru cei pretabili) si jenibila la care - chiar si cu surprize neasteptate- multi s-au dedat, o multime de oameni sunt alaturi de tine. Bafta!

 

Si sanatate maxima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cazut nasol, ca orice boala. Este o gura nesperata de oxigen pentru samsarii motociclisti, si comerciantii domeniului, care au pus banul inaintea spiritului de motociclist.     ---------aia de la reteaua infractionala  HONDA TRADING ROMANIA poarta cel putin jumate din vina, problemele de tip ulceros apar cel mai adesea pe stres. Sa-ti fure munca si economiile pe termen lung, este mai mult decat stres.  Nu este frumos sa doresti raul altora, dar un pic de suturi in gura viata ar trebui sa le dea si lor.

Sanatate maxima sa ai, Si apoi mai vedem ce facem. Oricum dosarele merg mai departe, procedurile s-au declansat si pot fi oprite foarte greu, numai cand si cum vei vrea tu.

 

Ma indoiesc ca alticineva se va putea organiza in asa scurt timp sa poarte ceva tricouri in SMAEB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci fara comentarii. Se pare ca stresul pierderii economiilor pe ani de zile, prin faptele absolut penale ale celor din reteaua de vanzare si service HONDA TRADING ROMANIA a reusit sa cauzeze colegului nostru serioase probleme medicale. probabil ca HTR, MYMOTO, si alte entitati acum isi freaca mainile de bucurie.

 

ACUM ar parea SI MAI POTRIVIT sa incercam sa-l ajutam. Prin diverse comenzi, se pare ca sunt deja in Bucuresti un numar de tricouri cu povestea tepei retelei HTR. Prin niste telefoane si mesaje cei ce pot contribui prin simpla plimbare prin SMAEB cu tricourile pe ei sunt rugati sa-mi dea PM aici sau pe celalalt forum (poate ma blocheaza din nou la MOBRESCU.RO) si sa incerc sa organizez predarea tricourilor.

 

Va Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...