Mergi la conţinut

Recommended Posts

- s-a pierdut increderea in sprijinul comunitatii: este slab spijinul, e dezbinat - asa cum am postat anterior.

 

Asa a fost intotdeauna, si asa va fi mereu. Nu trebuie sa ne mintim singuri, asta e societatea in care traim.

- s-a pierdut increderea in faptul ca un forum reprezinta interesele celor participanti ca useri: nu, dragi domni. un forum nu reprezinta decat interesele proprietarului sau, asa cum a dovedit si dobrescu, atunci cand a ascuns, temporar,dezbaterea. si cum dovedeste si foxbat, clamand insistent inchiderea topicului. sau luv, prin tot ce spune, aici sau pe motociclism.ro, unde este si moderator.

 

 

Fiind proprietate privita nu-i poti reprosa nimic lui Dobrescu. O proprietate privata este condusa/folosita asa cum crede proprietarul de cuviinta. Ca poate sa nu ne convina asta este alta poveste.

 

Foxbat este un ....., am avut niste discutii cu el iar omul e ........rau. Nu face decat sa confirme faptul ca sa fii motociclist nu este o calitate. De luv nu vorbesc pt ca nu am interactionat cu el. (Pt a fi fair play si consecvent, a trebuit sa intervin Luca. Sti tu de ce... Sergiu)

- s-a pierdut increderea ca motociclistii sunt solidari. nu, oameni buni, motociclistii nu sunt solidari. sunt doar o gloata. ala care striga mai tare e cel ascultat. cu nimic nu difera bietii motociclisti de restul societatii. sunt vai de ei.

 

Motociclistii nu au fost niciodata mai solidari decat este societatea in care traim. 

sa mai zic?

(Insa, domnilor de la HONDA, Hatchi, HTR, cum naiba va mai cheama si alti asemenea rahati amestecati in tzeapa data de voi, impreuna, prietenului nostru: nu va ganditi ca iesiti din peisaj asa rapid. Nicidecum, prapaditilor. Chiar daca va straduiti in acest sens si cititi intens tot ce se scrie aici. Lumea e mica, baieti. Si Dumnezeu e mare si nu bate cu parul. Nu uitati asta.)

 

Din pacate cei pagubiti vor fi Robert si HTR (htr are si partea ei de vina) in timp ce teparii de la Hachi se bat peste burta si stau cu bistarii sub saltea. Procesele vor dura mii de ani si ne se va rezolva mare lucru din cauza sistemului bugetar care colcaie de lepre incompetente si corupte carora nu le pasa de problemele celor care le platesc salariile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un lucru aiurea in cazul asta. Saptamana trecuta in una cu discutiile avute cu dl. Ionut Saviuc mi-a spus ca sa stau linistit ca HTR (Honda Trading Romania) nu o sa dea Hachi Motors in judecata, deoarece el stie destule despre ei (ce anume nu a precizat). Am crezut ca e o bravura a lui. Vineri cand am vorbit la telefon cu dl. Florin Nita de la HTR ce am aflat? HTR pana acuma nu i-au dat in judecata pe cei de la Hachi!!!! Azi l-am sunat din nou pe dl. Nita care mi-a confirmat din nou ca nu i-a dat in judecata civil si nici penal. La intrebarea mea de ce nu i-a dat in judecata raspunsul a fost ca e o intreaga lista de formalitati, etc. etc.

Deci HTR se plang ca au fost pagubiti, dar nu ii actioneaza in instanta pe Hachi! De ce oare? Oare chiar are dreptate Ionut Saviuc cand spune ca stie el ceva? Este ceva dubios la mijloc, dar nu stiu ce. A trecut o gramada de timp de cand s-a descoperit teapa data de cei de la Iasi, dar HTR nu le-a facut mai nimic. DE CE OARE????

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu 315 milioane, d-na profesor cu 720 de milioane, dl. Mihai cu 720 de milioane, ... in ce tara traim? In tara in care orice om normal si cinstit e furat? Si nimeni nu face nimic?

 

Intr-o tara in care legea este facuta de bugetari corupti care au dat mana cu infractorii. Intr-o tara cu un sistem bugetar competent si corect aveai de mult timp banii inapoi.

 

Gandeste-te ca tablagiul asta circula fara permis de ani de zile: http://www.evz.ro/politistul-fara-permis-a-fost-prins-cand-vroia-sa-l-conduca-pe-ponta-la-aeroport.html

 

La ce sa te astepti bun in tara asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistii nu au fost niciodata mai solidari decat este societatea in care traim. 

 

Solidaritatea lor (a noastra) s-a dovedit acum.

 

Saluturile din mers nu valoreaza nici cat un scuipat atunci cand, fiind in fata unui fapt grav si care necesita -cred eu- solidaritate, preferi sa dezbini, sa ameninti, sa bagi sparle ori sa inchizi topicuri. Sau, dupa caz : sa descurajezi, sa iei in deradere, sa faci garagatza. (Evident, e o remarca asupra "gloatei moto" si nu o stampila pusa tie sau catorva, cei de buna credinta, atat de putini...)

 

Aia multi, cei "reprezentativi" - numai prin numarul lor- exulta. Doar, doar, micimea lor sufleteasca o sa ramana ascunsa in gloata. Ca apoi, sa vina  si sa spuna:

 

10245514_10200962887754457_2034865493934

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un lucru aiurea in cazul asta. Saptamana trecuta in una cu discutiile avute cu dl. Ionut Saviuc mi-a spus ca sa stau linistit ca HTR (Honda Trading Romania) nu o sa dea Hachi Motors in judecata, deoarece el stie destule despre ei (ce anume nu a precizat). Am crezut ca e o bravura a lui. Vineri cand am vorbit la telefon cu dl. Florin Nita de la HTR ce am aflat? HTR pana acuma nu i-au dat in judecata pe cei de la Hachi!!!! Azi l-am sunat din nou pe dl. Nita care mi-a confirmat din nou ca nu i-a dat in judecata civil si nici penal. La intrebarea mea de ce nu i-a dat in judecata raspunsul a fost ca e o intreaga lista de formalitati, etc. etc.

Deci HTR se plang ca au fost pagubiti, dar nu ii actioneaza in instanta pe Hachi! De ce oare? Oare chiar are dreptate Ionut Saviuc cand spune ca stie el ceva? Este ceva dubios la mijloc, dar nu stiu ce. A trecut o gramada de timp de cand s-a descoperit teapa data de cei de la Iasi, dar HTR nu le-a facut mai nimic. DE CE OARE????

 

Robert, HTR si Hachi nu doresc un proces intre ei. Este posibil sa iasa la iveala niste nereguli si atunci prefera sa stea linistiti. Era o vorba, lasa autoritatile sa doarma ca pe urma e mai greu sa le culci la loc. Cam asa procedeaza ei acum, merg pe burta...

Solidaritatea lor (a noastra) s-a dovedit acum.

 

Saluturile din mers nu valoreaza nici cat un scuipat atunci cand, fiind in fata unui fapt grav si care necesita -cred eu- solidaritate, preferi sa dezbini, sa ameninti, sa bagi sparle ori sa inchizi topicuri. Sau, dupa caz : sa descurajezi, sa iei in deradere, sa faci garagatza. (Evident, e o remarca asupra "gloatei moto" si nu o stampila pusa tie sau catorva, cei de buna credinta, atat de putini...)

 

Aia multi, cei "reprezentativi" - numai prin numarul lor- exulta. Doar, doar, micimea lor sufleteasca o sa ramana ascunsa in gloata. Ca apoi, sa vina  si sa spuna:

 

Festina, in Romania s-a ajuns la o anomalie grava, si anume ca daca arati nereguli esti socotit nebun si toate leprele sar sa-ti inchida gura.

 

Sau sa-ti stearga contul, intamplator suntem amandoi in aceeasi situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca in bataie de joc, am primit urmatorul mail de la Honda Trading:

post-25601-0-44951200-1397883152_thumb.jpost-25601-0-51972400-1397883154_thumb.j

Cu ce sa fac domnilor de la Honda aceste calatorii tinand cont ca mobra pe care am platit-o eu e la dumneavoastra in batatura? Cum sa am un Paste fericit, cand tocmai am fost furat de un dealer HONDA de 315 milioane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@robert, inceteaza cu postarile inutile, mai mult iti faci sange rau. Nu asa iti vei recupera banii...

 

Nu e vorba de asta, incearca sa tina topicul activ. Chiar daca el nu va castiga nimic din acest lucru macar ii va feri pe altii de probleme. Prin mentinerea "scandalului" oamenii vor fi mai bine informati si vor avea grija sa nu pateasca ca el. Totodata, poate si HTR si alte companii similare vor lua decizia de a curata in timp reteaua de distributie de eventualii tepari.

Pe mine ma "fascineaza" altceva, de ce cacatii de bugetari infecti si paraziti platiti de contribuabili nu fac presiune asupra celor de la Hachi? Sa-i tina in controale si chemari pe la militie/procuratura pana le gaseste o buba. Este imposibil sa nu le gasesti si o speta penala acestor tepari. Poate militienii care urmaresc "undercover" acest topic ne dau un raspuns.

 

Macar pentru faptul ca sunt platiti de noi si tot ar trebui sa ne dea un raspuns, teoretic Robert a cotizat la stat TVA de 24% din suma platita teparilor de la Hachi, adica foarte multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,ei trebuie sa justifice suma primita in cont,  sa achite tva-ul, miroase a spalare de bani. Justitia se misca greu de tot, dureaza mult, asa ca trebuie sa ai nervi de otel si rabdare.

 

La suma asta de bani e greu sa ai rabdare, si sa nu uitam ca sunt mai multe persoane inselate si ca suma in realitate este mult mai mare. Cacatii cu chipiu si parazitii de Gashca Financiara impreuna cu amibele de la protectia consumatorului trebuiau sa se miste deja avand in vedere amploarea cazului si sumele mari de bani.

 

Trebuia incercata arestarea teparilor de la Hachi sub orice pretext, sa nu uitam ca unul dintre actionari avea deja o condamnare penala. Cand ai catusele la maini omul devine brusc mai inteligent si coopereaza (a se vedea Gigi Berbecali care brusc a devenit cuminte).

luca.stere si 7 oaspeti

 

oare cine sunt oaspetii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca in bataie de joc, am primit urmatorul mail de la Honda Trading:

attachicon.gifuntitled4.jpgattachicon.gifuntitled5.jpg

Cu ce sa fac domnilor de la Honda aceste calatorii tinand cont ca mobra pe care am platit-o eu e la dumneavoastra in batatura? Cum sa am un Paste fericit, cand tocmai am fost furat de un dealer HONDA de 315 milioane?

 

Incredibil, cat cinism!

Roland, cred ca vizita facuta la tine acasa exact in 4 aprilie pentru a-ti inmana o scrisoare ticluita destul de subtire a avut si scopul sa te tina acasa in zilele de smaeb&sam, cand un protest de forma celui cu tricourile ar fi devenit foarte vizibil. Eu nu spun ca protestul iti reda banii sau motoreta, dar formele de protest inteligent si mentinerea in atentia publicului a acestui subiect cu siguranta-i stanjeneste pe cei vinovati de situatia in care te-au adus. Iar ei sunt preocupati de asta, este vizibil.

 

Pe cele trei forumuri (motociclism, hondafan si probike) sunt acum mai mult de 120.000 de vizionari dar asta nu e suficient pentru tine. Forumurile sunt platforme de nisa, in care informatia nu este difuzata atat de mult precum pe platformele de comunicare de tip facebook. Tu ai nevoie, e in sprijinul tau (dar si in sprijinul altora, spre a nu fi si ei pacaliti) ca povestea ta sa circule, sa fie cunoscuta de cat mai multi oameni de buna credinta. Trebuie sa te stradui in sensul asta. 

 

Orice forma pasnica de protest e binevenita, orice forma de difuzare a informatiei. Cineva ti-a dat ideea unui filmulet. Mi se pare o idee excelenta. Concentreaza povestea ta intr-un filmulet de 3 minute (nu mai mult) in care foloseste-te si de imagine. Puncteaza in poveste lucrurile cele mai importante. Povesteste pe scurt, prin viu grai si scrie si cu text, ca un titraj. Pune-i si muzica. Sa arate ca un clip, sa fie atractiv si usor de vizionat. Arata lumii imaginea mobrei, a acestui mail, a scrisorii primite de la HTR, a ta, a firmei tzeparilor, a celor cu care ai interactionat in calitate de victima -nominalizeaza-i si arata-le chipul, precizand si rolul lor,  si orice altceva avocatul tau iti permite sa faci public. Da-i un titlu scurt si clar. Posteaza acest filmulet pe toate platformele video, difuzeaza-l pe toate platformele de comunicare si pe toate forumurile moto sau ale pasionatilor de honda. Creeaza bloguri pe cele mai mari platforme de blog (de ex wordpress si blogspot, dar si altele) in care sa iti spui povestea si posteaza filmuletul si informatiile relevante. Fa si o versdiune in engleza si posteaz-o si pe platformele de comunicare din lume (sa zicem, de ex, advrider dar si altele, specializate pe HONDA sau pe modelul tau de motocicleta, Transalp). Raspunde prompt si politicos la intrebarile oamenilor de pe toate aceste platforme de comunicare, tine legatura cu ei, nu doar postezi si gata. Vei vedea ca o multime si mai mare de oameni vor empatiza cu tine si te vor ajuta, fie si numai prin redifuzarea povestii tale.

 

Transforma necazul tau intr-un bine facut celorlalti. *** Documenteaza-te ce ar fi trebuit tu sa fi facut spre a te feri de tzeapa si invata-i pe oamenii de buna credinta sa se fereasca de tzepari. Folosete povestea ta reala ca un exemplu pentru ceilalti. Oamenii o vor difuza si iti vor multumi iar inamicii tai vor incasa o noua palma. Singura forma prin care poti lupta cu ei si in care tu ai ascendent plus suportul oamenilor este sa fii extrem de vizibil, corect, limpede si cinstit. Chestia asta-i doare. Financiar. Adica acolo unde lovitura, pentru ei, e cea mai apriga.

 

Participa si la absolut toate intalnirile moto si difuzeaza povestea ta oamenilor (de ex fluturasi cu un scurt rezumat, tricouri, iti scrii pe cort, porti un steag pe moto, etc. orice, fii vizibil si impartaseste oamenilor patzania ta. nu ai de ce sa fii rusinos, nu ai facut nimic rau. oamenii vor empatiza cu tine si mai mult, cunoscandu-te personal, la intruniri. creeaza TU un eveniment din asta si fa-l oamenilor cunoscut, nimeni in locul tau nu o sa o faca).

 

Fii vizibil, altfel povestea ta se acopera cu praf si asta e in beneficiul inamicilor tai.

 

Eu nu voi fi cinic, precum cei de la HTR care iti ureaza, intr-adevar parca in bataie de joc, Paste Fericit si calatorii frumoase. Nu ai cum sa ai Paste fericit in aceste conditii. Totusi, permite-mi sa-ti urez sa petreci Pastele cu calm, impreuna cu cei dragi tie, detasandu-te, macar temporar, de acest necaz. Pastele inseamna si o primenire a sufletului, o scuturare de cele rele, un nou inceput. Si nu uita ca nu esti singur. Desi cei chititi pe garagatza sunt mai vocali, desi te inconjoara o masa tacuta "din cei ce nu cuvanta", o multime de oameni de buna credinta sunt, fie si cu gandul, alaturi de tine asa cum s-a si vazut iar asta nu e putin lucru. 

 

*** Construieste in asa fel campania ta de comunicare publica incat oamenii, daca acum spun "Ah, Robert/Roland, tipul ala naiv caruia HONDA i-a dat tzeapa, saracu` de el" sa spuna: "Aaa, Roland, cel care ne-a deschis ochii". E o mare diferenta, nu doar o nuanta. Foloseste-o in folosul tau si al celorlalti oameni obisnuiti, ca tine, ca mine, care oricand puteau fi pacaliti in acelasi mod.

 

Sa ai un Paste luminos, omule !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multimesc Festina, atat de urari cat si de sfaturi. O sa tin cont de ele. Pentru inceput imediat dupa sarbatori, vreau sa pun povestea asta pe forumurile Honda din strainatate. Ideea cu filmuletul nu e rea, o sa o pun in practica.

Sarbatori fericite si tie precum si tuturor userilor de pe acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solidaritatea lor (a noastra) s-a dovedit acum.

 

Saluturile din mers nu valoreaza nici cat un scuipat atunci cand, fiind in fata unui fapt grav si care necesita -cred eu- solidaritate, preferi sa dezbini, sa ameninti, sa bagi sparle ori sa inchizi topicuri. Sau, dupa caz : sa descurajezi, sa iei in deradere, sa faci garagatza. (Evident, e o remarca asupra "gloatei moto" si nu o stampila pusa tie sau catorva, cei de buna credinta, atat de putini...)

 

Aia multi, cei "reprezentativi" - numai prin numarul lor- exulta. Doar, doar, micimea lor sufleteasca o sa ramana ascunsa in gloata. Ca apoi, sa vina  si sa spuna:

 

10245514_10200962887754457_2034865493934

 

Apeciez ca f. buna aceasta postare sintetica!

 

Stima!

Incredibil, cat cinism!

Roland, cred ca vizita facuta la tine acasa exact in 4 aprilie pentru a-ti inmana o scrisoare ticluita destul de subtire a avut si scopul sa te tina acasa in zilele de smaeb&sam, cand un protest de forma celui cu tricourile ar fi devenit foarte vizibil. Eu nu spun ca protestul iti reda banii sau motoreta, dar formele de protest inteligent si mentinerea in atentia publicului a acestui subiect cu siguranta-i stanjeneste pe cei vinovati de situatia in care te-au adus. Iar ei sunt preocupati de asta, este vizibil.

 

Pe cele trei forumuri (motociclism, hondafan si probike) sunt acum mai mult de 120.000 de vizionari dar asta nu e suficient pentru tine. Forumurile sunt platforme de nisa, in care informatia nu este difuzata atat de mult precum pe platformele de comunicare de tip facebook. Tu ai nevoie, e in sprijinul tau (dar si in sprijinul altora, spre a nu fi si ei pacaliti) ca povestea ta sa circule, sa fie cunoscuta de cat mai multi oameni de buna credinta. Trebuie sa te stradui in sensul asta. 

 

Orice forma pasnica de protest e binevenita, orice forma de difuzare a informatiei. Cineva ti-a dat ideea unui filmulet. Mi se pare o idee excelenta. Concentreaza povestea ta intr-un filmulet de 3 minute (nu mai mult) in care foloseste-te si de imagine. Puncteaza in poveste lucrurile cele mai importante. Povesteste pe scurt, prin viu grai si scrie si cu text, ca un titraj. Pune-i si muzica. Sa arate ca un clip, sa fie atractiv si usor de vizionat. Arata lumii imaginea mobrei, a acestui mail, a scrisorii primite de la HTR, a ta, a firmei tzeparilor, a celor cu care ai interactionat in calitate de victima -nominalizeaza-i si arata-le chipul, precizand si rolul lor,  si orice altceva avocatul tau iti permite sa faci public. Da-i un titlu scurt si clar. Posteaza acest filmulet pe toate platformele video, difuzeaza-l pe toate platformele de comunicare si pe toate forumurile moto sau ale pasionatilor de honda. Creeaza bloguri pe cele mai mari platforme de blog (de ex wordpress si blogspot, dar si altele) in care sa iti spui povestea si posteaza filmuletul si informatiile relevante. Fa si o versdiune in engleza si posteaz-o si pe platformele de comunicare din lume (sa zicem, de ex, advrider dar si altele, specializate pe HONDA sau pe modelul tau de motocicleta, Transalp). Raspunde prompt si politicos la intrebarile oamenilor de pe toate aceste platforme de comunicare, tine legatura cu ei, nu doar postezi si gata. Vei vedea ca o multime si mai mare de oameni vor empatiza cu tine si te vor ajuta, fie si numai prin redifuzarea povestii tale.

 

Transforma necazul tau intr-un bine facut celorlalti. *** Documenteaza-te ce ar fi trebuit tu sa fi facut spre a te feri de tzeapa si invata-i pe oamenii de buna credinta sa se fereasca de tzepari. Folosete povestea ta reala ca un exemplu pentru ceilalti. Oamenii o vor difuza si iti vor multumi iar inamicii tai vor incasa o noua palma. Singura forma prin care poti lupta cu ei si in care tu ai ascendent plus suportul oamenilor este sa fii extrem de vizibil, corect, limpede si cinstit. Chestia asta-i doare. Financiar. Adica acolo unde lovitura, pentru ei, e cea mai apriga.

 

Participa si la absolut toate intalnirile moto si difuzeaza povestea ta oamenilor (de ex fluturasi cu un scurt rezumat, tricouri, iti scrii pe cort, porti un steag pe moto, etc. orice, fii vizibil si impartaseste oamenilor patzania ta. nu ai de ce sa fii rusinos, nu ai facut nimic rau. oamenii vor empatiza cu tine si mai mult, cunoscandu-te personal, la intruniri. creeaza TU un eveniment din asta si fa-l oamenilor cunoscut, nimeni in locul tau nu o sa o faca).

 

Fii vizibil, altfel povestea ta se acopera cu praf si asta e in beneficiul inamicilor tai.

 

Eu nu voi fi cinic, precum cei de la HTR care iti ureaza, intr-adevar parca in bataie de joc, Paste Fericit si calatorii frumoase. Nu ai cum sa ai Paste fericit in aceste conditii. Totusi, permite-mi sa-ti urez sa petreci Pastele cu calm, impreuna cu cei dragi tie, detasandu-te, macar temporar, de acest necaz. Pastele inseamna si o primenire a sufletului, o scuturare de cele rele, un nou inceput. Si nu uita ca nu esti singur. Desi cei chititi pe garagatza sunt mai vocali, desi te inconjoara o masa tacuta "din cei ce nu cuvanta", o multime de oameni de buna credinta sunt, fie si cu gandul, alaturi de tine asa cum s-a si vazut iar asta nu e putin lucru. 

 

*** Construieste in asa fel campania ta de comunicare publica incat oamenii, daca acum spun "Ah, Robert/Roland, tipul ala naiv caruia HONDA i-a dat tzeapa, saracu` de el" sa spuna: "Aaa, Roland, cel care ne-a deschis ochii". E o mare diferenta, nu doar o nuanta. Foloseste-o in folosul tau si al celorlalti oameni obisnuiti, ca tine, ca mine, care oricand puteau fi pacaliti in acelasi mod.

 

Sa ai un Paste luminos, omule !

 

Stimate domn Festina Lente,

 

Postarea dumitale de mai sus adresata lui Robert, este chiar in spiritul si sistemul meu de gandire....am citit-o si parca as fi scris-o eu...intru-totul! Dar cum va apartine, permiteti-mi sa va felicit in calitatea dvs de autor, si sa subscriu si eu cu stima la cele ce ati scris Dvs. La tot!....ma bucur ca mai exista oameni respectabili in aceasta societate plina de gunoaie.

 

Cu respect,

Soimu

 

P.S. Robert,. continua lupta, fa ce ti s-a scris mai sus, nu lasa lucrurile sa fie uitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost contactate televiziuni ca Antena 1, Antena 3,  Romania Tv, TVR1 (am contactat Motomagia). Motomagia m-a respins (am scris mai sus http://www.pro-bike.ro/forums/topic/113122-reteaua-de-distributie-honda-trading-romania/page-20#entry526742 ). De la celelalte televiziuni nu am primit inca nici un raspuns ... sa vad dupa sarbatori. O sa trimit si la alte televiziuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost contactate televiziuni (...) nu am primit inca nici un raspuns ... sa vad dupa sarbatori. 

 

De principiu, iti pierzi timpul cu televiziunile, patania ta nu este considerata un subiect.

 

(eh, daca erai vreo pitzipoanca, tarfet de-ala de la tv, ori vreun umflat presedinte de CJ sau macar un maimutzoi gen Viorel Lis, atunci da!)  :biggrin:

 

1. Revenind la tonul serios, asa cum iti ziceam: construieste tu stirea, difuzeaz-o si explica amanuntele oamenilor ce vor interactiona cu tine in mediul online. doar asa vei izbuti sa o faci cunoscuta (trebuia deja sa faci asta, dar nici acum nu e tarziu. grabeste-te insa, fiecare zi ce trece e in defavoarea ta) dealtfel, televiziunea si presa scrisa cu fiecare zi pierd puterea (subminata chiar de catre ei, in mare parte, dar asta e o alta discutie). Ca sfat, iti spun sa respecti -pe cat posibil- si standardul redactarii unei povesti destinata publicului, aici ai prezentata schematic modalitatea :http://www.rasfoiesc.com/hobby/diverse/jurnalism/ORGANIZAREA-DE-BAZA-A-STIRILOR91.php. Genul (genurile) acestea de punere in pagina ajuta la comunicarea eficienta si sunt studiate de specialisti, aplicate de toti jurnalistii din lume spre a exprima rapid si eficient esentialul, n-ar fi rau sa tii cont de ele. Daca mai e nevoie, studiaza un pic chestiile astea inainte de a-ti construi demersul. Si, apropo de cele 3 minute de la care ziceam sa nu te abati: oamenii nu se pot concentra mai mult de 3 minute asupra unui subiect, cand il privesc la tv. E valabil si pentru online. Bafta!

 

2. Desigur ca ai si optiunea sa te detasezi si sa ramai activ numai in ce priveste actiunea in justitie, tu stii cum e mai bine pentru tine si orice alegere vei lua in acest sens este cea potrivita: tu hotarasti.

 

_________________ _______

Cu respect,

Soimu

 

Stimate domnule Soim,

Va multumesc pentru aprecierea celor scrise de mine. Va asigur ca mi-as fi dorit sa nu fie niciodata nevoie sa scriu asta, despre nimeni. Iata, insa, ca intamplari grave ca aceasta ne aseaza (chiar si fara sa vrem) in situatia de a alege: ne chiombim de pe margine, ca prostimea la accident? o dam in mistocareala ieftina? dam o mana de ajutor, ca un vecin normal la cap cand arde casa de alaturi? chicotim de pe margine si ne punem intrebari stupide, tzatesti, ca pe santz? radem de pagubit, ca proasta la pwola? schimbam vorba, ca sa ne prefacem ca nu s-a intamplat? distorsionam discutia, ca sa ne protejam amicii sau interesele meschine? rostim macar o vorba buna daca nu putem ajuta altfel?

 

Vedeti, domnule, de buna seama ca sunt multe alegeri (eu am enumerat doar cateva), similare cu atitudini observate in acest caz ... Observate la motociclisti, ca reactie la patania unui coleg. Fiecare alege pentru el si orice alegere e buna. Numai ca, automat, fiecare alegere nu doar ca te descrie ca individ dar te aseaza, cumva, in lumina pe care o meriti si in raport cu ceilalti... Asadar, va multumesc pentru aprecierea celor scrise, desi repet ca m-as fi bucurat sa nu fi fost cazul. Si eu am apreciat mult atitudinea dumneavoastra exprimata de fiecare data aici pertinent, cu camaraderie si cu mult bun simt.

 

Cu mult respect la randu-mi si cu urari doar de bine, dvs si tuturor celor de buna credinta,

Festina Lente.

 

(Si m-as bucura sa nu ne mai vorbim, in viitor, atat de politicos - suntem motociclisti, ce naiba! in plus, eu nu sunt un om care tine la eticheta si la adresarile formale... toate bune, Soimule!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...