Mergi la conţinut

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

 

pentru ca nu multa lume apasa pe link, spicuim din articolul amplu.

 

(fanaticii honda si cei cu interese obscure in aceasta chestiune sunt rugati sa se abtina de la a improsca cu scuipat, ca pana acum, pe de-alde cei care nu sunt nici fanii unei marci anume, nici inamicii ei si nici nu au interese legate de persoanele nominalizate sau prietenii cu "soimi de la honda"). sa citim, deci :

 

 Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Iaşi, Alexandru Chelaru, acest caz a fost preluat de ofiţerii de la Investigarea fraudelor: 

"Cazul a fost preluat de ofiţeri din cadrul secţiei de investigare a fraudelor de la IPJ Iaşi. A fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru infracţiunea de înşelăciune ", a declarat, miercuri, pentru corespondentul Mediafax Alexandru Chelaru.

 

Irina Lungu, profesoara, a dat în judecată societatea Hachi Motors. De asemenea, Irina Lungu a precizat că a extins acţiunea în instanţă şi împotriva celor de la Honda România, pe care îi consideră responsabili de faptul că nu şi-au asumat în întregime acţiunile unei firme care funcţiona sub emblema Honda.

Ea a luat această decizie în urma unui schimb de e-mail-uri cu cei de la Honda România în care aceştia explicau că, deşi sunt alături de ea în demersul întocmit, legal nu au nicio răspundere pentru că, prin contractul încheiat cu dealerul, ei nu sunt responsabil de acţiunile acestuia din urmă.

"Mi-au spus că sunt două societăţi independente, cred însă că există o responsabilitate privind gestiunea vânzării în sine, care nu revine exclusiv lui Hachi Motors. Eu nu am cumpărat o maşină Hachi Motors, eu am cumpărat o maşină Honda", a adăugat Irina Lungu.

 

Într-o situaţie similară este şi Roland Stanciu, din Piatra Neamţ, care a plătit aproximativ 32.000 de lei avans pentru o motocicletă pe care nu a primit-o, acesta sesizând Parchetul şi Protecţia Consumatorului.

"Eu nu am mai avut răbdare şi am depus o plângere penală la Parchetul Iaşi şi o plângere la OPC. Am tot fost amânat. Și mie mi s-au propus banii la începutul lui aprilie, numai că eu am tot fost amânat, mereu. E a nu ştiu câta promisiune. Dacă se va respecta, nu e nicio problemă, plângerea poate fi retrasă. Dacă nu se va respecta sper ca autorităţile să îşi facă datoria. Eu cred că va trece cel puţin un an până când ne vom recupera banii. Cel puţin aşa mi s-a spus de la Parchet", a declarat Roland Stanciu.

 

Florin Niţă, Sales Planning Manager la reprezentanţa Honda Bucureşti, a declarat că, în procedura de funcţionare cu dealerul, acesta din urmă încasează un avans de la clienţi, plăteşte apoi suma integrală către Honda, primeşte maşina pe care o livrează către client în contul diferenţei de bani. Însă în cazurile semnalate la Iaşi nu s-a întâmplat astfel.

"Produsele au fost vândute fără să fi fost cumpărate de la noi. Practic au fost încasate avansuri sau chiar suma integrală fără ca fostul nostru partener să fi făcut transferul de proprietate de la noi către dânşii. Am încheiat contractul cu ei în momentul în care am aflat de această situaţie, în martie, iar atunci ne-am dat seama de această situaţie a clienţilor", a afirmat pentru corespondentul Mediafax Florin Niţă.

Acesta a spus că şi Honda Bucureşti a înaintat o acţiune în instanţă împotriva Hachi Motors, având de recuperat echivalentul mai multor facturi care nu au fost achitate, însă a insistat că răspunderea legală nu aparţine lor, acest lucru fiind stipulat în contractul încheiat cu dealerul.

 

 

Pe rolul Tribunalului Iaşi, pe lângă cazurile în care Hachi Motors SRL a fost trimisă în judecată de către clienţii păgubiţi, mai există o acţiune intentată pe 7 mai de către Mihail Rusu, cel care deţine 95% din societate, având ca materie "litigii cu profesioniştii" şi ca obiect "retragere asociat", surse juridice susţinând că prin acţiunea respectivă Rusu încearcă să se rupă legal de companie şi să îl lase pe Ionuţ Săviuc, administratorul delegat, unic responsabil pentru a fi executat în vederea recuperării banilor.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/atentie-ancheta-dupa-ce-mai-multe-persoane-reclama-ca-au-fost-pagubiti-de-dealerul-autorizat-honda_1450071.html#ixzz332AX0HSI 

Follow us: @realitatea on Twitter

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, incepe sa devina cunoscuta situatia; azi la ora 9 la Stirile de la Realitatea TV au zis de tzeapa de la Iasi cu masini si moto HONDA.

 

Cred ca dealerii vor trebui sa schimbe procedura de vanzare (plata sa se faca direct la importator?), ca treptat or sa fie destui clienti care nu vor mai plati in avans auto-moto, fara sa le vada si lua imediat, in scopul evitarii astfel de tzepe.

 

Roland, nu te opri!...CONTINUA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda primeste o lovitura in plin, poate astfel se va intampla ceva.

 

Honda si-a cautat-o cu lumanarea, acceptand un astfel de dealer sub sigla sa, in plus nu pare sa fi gestionat corespunzator acest scandal de la momentul izbucnirii sale in public. Bafta, Roland!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca e vorba de dealer aici. Ce treaba are brandul Honda? Adica, de ce sa ne intoarcem impotriva marcii? Daca gigel isi deschide sc. suzi xxx trading suzuki wtf. srl si se face dealer suzuki, ia banii in avans pe x modele si fuge cu ei la mare in bulgaria. Atunci nu mai cumparam suzuki? sau asa mai departe cu orice marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...Am citit patania omului, dictata de el. Un caz al dracu de nefericit. Insa eu tot sustin ca nu HONDA este de vina. Ci chiar dealer-ul ( vanzatorul ). Honda a livrat produsul in baza comenzii. Numai ca , exact cum spuneam mai sus, ala ( vanzator sau parte din personalul chioscului ) au papat banii. Honda trebuie sa puna presiune pe dealer-ul respectiv, iar unitatile statului sa faca treaba pentru care sunt platiti. Aici este un furt, inselaciune si ce-o mai fi. Insa Honda nu are ce sa-i dea daca ei nu au incasat nimic. Deci de ce sa nu mai cumparam produse honda?

Atentie de unde cumparam, nu neaparat ce marca cumparam. Se poate intampla cu orice marca. Asta vroiam sa spun. Ca nu e de vina marca ( brand ).

Edit:

In urma discutiei cu un avocat, nu stiu daca e asa cum am scris eu, sau nu. Sunt mai multe neconcordante. Te putem ajuta cu o consultatie cu un avocat fara pretentii financiare. Probabil ca ai deja unul, dar nu strica sa auzi si alta parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

       Cand ma duc la dealer sa dau comanda de masina, cu abs, dublu climatronic,etc, cum vreau eu ca am cu ce, masina este a mea, chiar daca ea inca nu a iesit pe poarta fabricii. Sau inca nu s-a fabricat. Tot a mea este, ca am platit-o la dealer. Ca asta are datorii sau alte combinatii, asta nu ma priveste, am dat banul,sunt proprietar. Se descurca ei intre ei, nu stau eu sa le verific actele.

      E ca si cum depun bani la banca si casierul fuge cu banii, iar banca imi spune ca sa ma duc eu sa-l prind pe casier,ca ei n-au nici o vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma duc la dealer sa dau comanda de masina, cu abs, dublu climatronic,etc, cum vreau eu ca am cu ce, masina este a mea, chiar daca ea inca nu a iesit pe poarta fabricii. Sau inca nu s-a fabricat. Tot a mea este, ca am platit-o la dealer. Ca asta are datorii sau alte combinatii, asta nu ma priveste, am dat banul,sunt proprietar. Se descurca ei intre ei, nu stau eu sa le verific actele.

E ca si cum depun bani la banca si casierul fuge cu banii, iar banca imi spune ca sa ma duc eu sa-l prind pe casier,ca ei n-au nici o vina.

Da. Intelg ce zici tu. Exact asa discutam cu avocatul, dar situatia depinde foarte mul si dde ce acte posseda respectivul client. In sensul ca, conform actelor detinute, solutionarea poatte fi una mai simpla sau are de tras o perioada mai lunga.

Aici cel mai bine il poate indruma o persoana abilitata. Noi doar il sustinem si/ sau il compatimim . Eu, personal, i-am trimis un p.m in care am mentionat cu ce il pot ajuta fara nici o obligatie.

Asemenea caz nubtrrbuie sa ramana asa. Cineva trebuie sa raspunda. Si cred ca trebuie sa raspunda penal pentru asemenea fapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Intelg ce zici tu. Exact asa discutam cu avocatul, dar situatia depinde foarte mul si dde ce acte posseda respectivul client. In sensul ca, conform actelor detinute, solutionarea poatte fi una mai simpla sau are de tras o perioada mai lunga.

Aici cel mai bine il poate indruma o persoana abilitata. Noi doar il sustinem si/ sau il compatimim . Eu, personal, i-am trimis un p.m in care am mentionat cu ce il pot ajuta fara nici o obligatie.

Asemenea caz nubtrrbuie sa ramana asa. Cineva trebuie sa raspunda. Si cred ca trebuie sa raspunda penal pentru asemenea fapta.

Multumesc mult. Am raspuns la PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat. In acest moment am motocicleta acasa.

Astazi am facut 160 de km cu ea, pare ok. Maine vreau sa merg cu ea in Moldova (Campulung Moldovenesc).

Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat. In acest moment am motocicleta acasa.

Astazi am facut 160 de km cu ea, pare ok. Maine vreau sa merg cu ea in Moldova (Campulung Moldovenesc).

Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat.

 

FELICITARI !!!    Suntem alaturi de tine in continuare, si la bucuria ta....vreau sa cred, ca dezbaterile de pe forumuri, ale atator oameni, ideile lor, suportul lor moral, incurajarile si "eficienta internetului" alaturi de perseverenta ta, te-au dus in final la recuperarea rapida a motocicletei.

 

Sper ca, daca acum esti "calare", adica ai calul inapoi, nu vei uita de o minima obligatie morala fata de "publicul sustinator" sa ne spui si cum s-a rezolvat...nu de alta, dar poate mai au si altii nevoie de ajutorul primit de tine...

 

Acum ai grija de motocicleta si de tine; sa nu o scapi, sau nu o zgarii, sa nu dispara....deja este o motocicleta celebra; ai putea sa o inscriptionezi "Salvata din tzeapa" sau "Robertkiran's moto", etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat. In acest moment am motocicleta acasa.

Astazi am facut 160 de km cu ea, pare ok. Maine vreau sa merg cu ea in Moldova (Campulung Moldovenesc).

Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat.

 

Pune o poza ca nu te crede nimeni, nici eu. Nu ma intereseaza cum ai rezolvat, bine ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia s-a rezolvat. Nu mai conteaza cum. Important e ca am mobra. Ieri am facut 160 de km, azi am facut 525 km. Maine vreau sa mai fac ....

Pentrui cei care au vrut poza ... o poza facuta azi in Campulung Moldovenesc:

post-25601-0-90284200-1402249205_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia s-a rezolvat. Nu mai conteaza cum. Important e ca am mobra. Ieri am facut 160 de km, azi am facut 525 km. Maine vreau sa mai fac ....

Pentrui cei care au vrut poza ... o poza facuta azi in Campulung Moldovenesc:

attachicon.gifDSCF0101.JPG

 

Eeeeeee.....conteaza si "cum" ai mobra....ca proprietar, inmatriculata pe numele tau cu drepturi depline?...sau este inmatriculata pe HTR si o ai doar in custodie (cum o avea si Hachi Motors), pana se rezolva cumva situatia?....Adica intrebarea este daca ai finalizat tranzactia si motocicleta este a ta legal, sau situatia este inca in suspensie? ...La unele intrebari clarificatoare despre statut cred ca poti raspunde, daca despre procedura de dobandire nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...