Mergi la conţinut

Turul Romaniei


Recommended Posts

Salut toti membri acestei comunitati.Ma numesc Lucian,sint cetatean german, de nationalitate roman. M-am stabilit in Germania inca din 1990 unde am indragit mersul cu motocicleta.

Am  un BMW R1200 GS LC.

Am facut citeva trasee frumoase in Europa,in special in Germania,Austria ,Italia si Franta.

In aceasta vara,probabil in August doresc , impreuna cu trei amici sa fac turul Romaniei.De pe Google Maps am scos o ruta posibila,fara a cunoaste frumusetea locurilor si starea drumurilor.

Rugamintea mea pentru voi este evidenta,ce parere aveti despre traseul ales de mine,cum sint drumurile acolo,exista alternative mai bune?

Pentru orice sfat,recomandare , va multumesc anticipat.

Lucian

post-1-0-77054500-1395754176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, am vazut postarea ta si ma grandeam sa fac la fel un tur al Romaniei la sfarsitul lui August. Eu am in plan sa parcurg un traseu in care sa includ cateva din locurile cele Mai pitoresti ale tarii, locuri pe care turistul de rand nu are ocazia sa le vada. Oricum daca vrei poate facem acest tur impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu am reusit sa disting traseul propus, dar dupa mine ar trebui incluse in acest tur:

Clisura Dunarii, de la Moldova Noua la Orsova, Valea Cernei, prin Herculane pina la Tg. Jiu, Valea Jiului, Transalpina, Transfagarasanu, in sud;

Brasov- Sfintu Gheorghe-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Praid-Sovata-Odorheiu Secuiesc-Miercurea Ciuc, in Ardeal sau tot aici Brasov-Sighisoara-Tg. Mures-Toplita-Poiana Teiului-Vatra Dornei si mai departe, toata Bucovina cu minastirile si pasurile sale-Mestecanis, Tihuta, Prislop si de aici catre Maramures;

Sibiu-Ocna Sibiului-Alba Iulia- Zlatna-Abrud-Cimpeni-Albac-Scarisoara-in Muntii Apuseni - si mai departe catre Felix

Cit priveste drumurile, pentru motocicleta ta nu sint probleme, in general sint bune si foarte bune, dar mai exista portiuni denivelate sau reparate prost sau deloc: Valea Cernei, Valea Juilui(in lucru), Valea Bistritei de la Piana Teiului la Vatra Dornei, Poiana Teiului-Piatra Neamnt, pe malul lacului Bicaz, Vatra Dornei prin pasul Prislop pina la Moisei, Transfagarasanul in parte de sud, in judetul Arges, dar pentru mine frumusetea peisajului merita efortul,

drumuri lungi si bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...