Mergi la conţinut
green.kecske

Primul Ajutor Pentru Motociclişti

Recommended Posts

Acestea sunt printre cele mai grave accidente, pentru că motocicliştii şi scuteriştii sunt protejaţi în general numai de cască şi echipament, ceea ce îi face mult mai vulnerabili.

Nu este deloc un moment plăcut, dar trebuie să fim realişti... În acest caz este foarte important să ştii să acorzi primul ajutor, pentru că ei pot suferi fracturi sau lovituri destul de grave.

Identificarea stării victimei

post-41220-0-85703300-1396132911_thumb.j

Este important să comunici cu victima pentru a determina dacă este conştientă. Scutură persoana cu grijă de umăr şi întreab-o cu voce tare: "Ce s-a întâmplat? Te simţi bine?" Sau poţi să o faci să răspundă la comenzi ca de exemplu: "Deschide ochii!". Acum te poţi afla în unul din următoarele două cazuri:

Victima este conştientă:

Dacă victima este conştientă şi este cu faţa în jos, nu trebuie să o mişti. De asemenea, spune-i să nu se mişte nici singură. ATENŢIE! Deschide-i viziera pentru a-i uşura respiraţia.

Victima nu este conştientă:

Dacă victima nu este conştientă, trebuie să o întorci pe spate pentru a o ajuta să respire mai uşor. ATENŢIE! Această manevră este foarte periculoasă.

Cum întoarcem victima? Capul, gâtul şi coloana victimei trebuie rotite în acelaşi timp! ATENŢIE! Pentru această manevră este nevoie de trei persoane:

- Prima persoană: O persoană coordonează mişcarea şi se poziţionează la capul pacientului. Această persoană trebuie să-şi strecoare uşor mâna sub capul victimei, astfel încât palmele să fie de o parte şi de alta a capului, în dreptul urechilor. Celelalte două persoane trebuie să îndrepte victima şi să-i pună corpul în ax. ATENŢIE! Dacă una dintre mâini este la ceafă, aceasta trebuie îndreptată în sus, nu pe lângă corp!

- A doua persoană: În timp ce prima persoană are palmele poziţionate de o parte şi de alta a capului victimei, a doua trebuie să prindă umărul şi bazinul victimei.

- A treia persoană: Aceasta va prinde cu o mână mijlocul victimei, astfel încât aceasta să se încrucişeze cu mâna celei de-a doua persoane, iar cu cealaltă mână va prinde gamba victimei.

Una dintre cele trei persoane va număra "1,2,3, şi", iar victima va fi întoarsă la semnalul acestuia. ATENŢIE! Cei trei salvatori trebuie să se sincronizeze perfect! Persoana care ţine capul victimei nu trebuie să-i dea drumul până la sosirea ajutorului calificat! Celelalte două persoane aşează din nou corpul în ax.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

GRESIT !!!

O persoana inconstienta nu se intoarce pe spate, ci se pune in POZITIE LATERALA DE SIGURANTA  ( cum e in ilustratie, dar cu mana de deasupra sub cap si cu piciorul de deasupra flectat peste cel de dedesubt, pentru stabilitate )

DE CE ? Pentru ca daca e inconstient are reflexele abolite, iar daca sta intins pe spate si varsa, se ineaca ca propria-i voma (sau sange)

In plus, daca e intins pe spate, baza limbii se poate deplasa posterior astupandu-i orificiul glotic, ceea ce duce la asfixie => moarte sigura si rapida!

Capisci ?

Link la postare

O persoana inconstienta se intoarce pe spate (decubit dorsal) pentru a se verifica daca aceasta respira, pentru a se verifica ce rani care ii pun viata in pericol are sau, in cazul in care este in stop cardio-respirator, sa i se aplice resuscitarea cardio-pulmonara. Dupa aceea se poate pune persoana in pozitia laterala de siguranta dar numai daca nu suspicionati leziuni ale coloanei vertebrale cervicale. La un accident rutier (mai ales cu motocicleta) intotdeauna suspicionati asa ceva, mai ales la o persoana inconstienta care nici macar nu poate raspunde la intrebari. Inca un lucru important: daca persoana respira si are puls atunci casca ramane pe capul pacientului pentru ca se comporta ca un guler cervical si ii protejeaza coloana. Se ridica vizorul pentru a-l ajuta in oxigenarea plamanilor. Daca nu respira atunci se scoate casca usor, delicat si se incepe resuscitarea.

Link la postare

Bamses, esti pe dinafara! Tu te auzi? Tie casca iti imoblizeaza gatul? Cum ar putea o casca (care e pe cap - logic) sa-ti imobilizeze gatul? E vorba de logica de bun-simt, nu de studii post-academice!

Link la postare

Depinde de casca. Vorbim despre o casca full face. Daca ai pus o casca pe cap atunci stii ca nu sta pe varful capului. Si nu sunt pe dinafara. Sunt si paramedic. Intra pe net si cauta si vei vedea. Sau mergi la un curs de prim ajutor organizat de SMURD. Daca victima este constienta atunci nu se scoate casca pentru ca este periculos sa o scoti daca nu stii cum se face si in plus se comporta ca un guler cervical, sustinandu-i capul in ax.

Link la postare

Bamse, m-ai dezarmat! 

Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare: "Tie casca iti imobilizeaza gatul? Cand ai casca nu-ti poti misca capul stanga-deapta? Nu te poti uita in spate? Nu poti face miscari de lateralitate?" Tu o tii pe-a ta !

Spui ca esti paramedic SMURD! Tot respectul! Dar ce este un paramedic? Ca medic - cu siguranta nu este! Nu este nici macar un asistent (Nota bene: poti fii asistent cu postliceala de 2 ani, cu colegiu de 3 ani sau cu facultate de 4 ani). Un paramedic este, cel mai probabil un pompier care are un curs de 6 luni de prim ajutor ! Un paramedic este un fel de politist comunitar ( ca echivalenta in politie )

Link la postare

Nu am spus ca sunt paramedic SMURD dar am facut cursul de prim ajutor cu SMURD-ul si sunt calificat ca paramedic (la fel ca cei de la SMURD) si este a doua specializare la locul meu de munca. Tot la acel curs am invatat acest lucru si anume casca full face se comporta ca un guler cervical temporar. Acei instructori au tinut cursuri inclusiv motociclistilor cu diverse ocazii. Medicii de acolo care ne-au testat au fost de acord. Vorbim de prim ajutor si nu de operatii pe creier. Multi confunda paramedicii SMURD cu medicii sau asistentele dar nu si tu. Dar nici nu desconsidera aceasta profesie. Nu trebuie sa ai 5-6 ani de medicina ca sa acorzi primul ajutor. Se merge pe principiul "sa nu faci mai mult rau" (printre altele) si este mult mai bine sa nu scoti casca unui motociclist cazut pe strada si ranit daca acesta este constient din doua motive: unul e sa nu ii provoci rani motociclistului atunci cand scoti casca pentru ca e posibil sa nu stii cum se face corect iar alt motiv e ca ii tine partea din cervicala intr-o pozitie mai stabila decat daca nu ar avea casca si din acest motiv a fost operatiunea aceasta asemanata cu gulerul cervical. Sigur ca poti misca la stanga si la dreapta capul atunci cand esti intins pe spate pe asfalt dar este mai greu sa faci asta si mai ales sa o faci sus-jos. Cu un guler cervical nu poti aproape deloc sa faci asa ceva. Am spus ca se comporta ca un guler cervical si acum adaug: intr-o masura mai mica si este mai bine asa decat fara casca, pana ce soseste ajutor specializat iar acei oameni pot scoate si casca daca ei considera ca este necesar. Se intampla totusi ca motociclistul sa intre la radiografie cu casca pe cap si abia apoi sa se decida asumarea riscului de a scoate casca.

Sper ca te-am lamurit domnule Lucian Ion. Nu scriu toate astea pentru a ma afla in seama si nici pentru a ma lauda cu ce stiu. Tot ce am spus aici a fost pentru a invata si pe alti frati motociclisti ce sa faca in cazul unui accident rutier asa cum am invatat si eu de la profesionistii SMURD. Si daca tu crezi ca ei se inseala (avand in vedere ca intervin cu succes in mii de accidente lunar in toata tara) atunci eu nu mai spun nimic. Nu ma cert cu nimeni ca alti forumisti.

Va repet o lectie invatata la acel curs: Incercati sa nu provocati mai mult rau atunci cand ajutati o persoana ranita. Din dorinta de a face un bine, bunul samaritean s-ar putea sa faca mai mult rau unui pacient.

Link la postare

Te tii tare pe pozitie!

Asa cum spuneam: logica de bun simt!

Moshule, ii scoti casca de pe cap, nu inima din piept. Sunt de acord cu un lucru: daca nu stii nu te baga!

Dar un medic/asistent sau chiar paramedic ar fi concediat daca ar aduce un motociclist in spital cu casca pe cap! Si si-ar pierde si dreptul de libera practica!

Daca ala e in stop respirator, cum vrei tu sa-l resuscitezi cu casca pe cap? 

Nu mi-a lua in nume de rau, dar ai facut si tu un curs pe care se vede clar ca nu prea l-ai inteles si acum dai sfaturi!

Mai auzisem pe unul care zicea cum ca casca se scoate cu laserul dupa ce se face radiografie!

Link la postare

Nici macar nu stai sa citesti tot ce am scris. Am spus-o de mai multe ori ca se lasa casca pe cap la persoana CONSTIENTA. Si am spus ca se scoate daca persoana nu este constienta  (chiar si atunci se poate verifica cu casca lasata pe cap daca persoana respira sau nu si daca are puls) iar daca nu respira si nu are puls atunci se scoate casca motociclistului chiar daca exista riscul producerii unor leziuni la coloana vertebrala si se incep procedurile de resuscitare cardio-pulmonara (se alege raul cel mai mic).

Eu am invatat un lucru in viata si anume daca nu ma pricep la ceva atunci nu ma bag in discutii si ma contrazic cu unii care au studii in domeniul respectiv. Dar romanul se pare ca se pricepe la toate: fotbal, politica si chiar si la primul ajutor. Partea proasta e ca la primul ajutor, daca nu o faci cum trebuie atunci s-ar putea sa ai pe cineva pe constiinta. Tu te iei dupa auzite si dupa cum crezi tu ca e posibil. In domeniul asta medici renumiti au scris manuale de prim ajutor si sunt cam la fel in toata lumea cu mici diferente (de genul: garoul nu se pune la noi in tara decat la amputatii pe cand in SUA se pune la orice hemoragie majora a membrelor daca nu se poate interveni altfel imediat). Nu te mai da cocos la ce nu stii. Mergi la un curs de prim ajutor pentru motociclisti. Gasesti pe net. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.476026279082089.111708.108675005817220&type=1%C2'> de exemplu. Chiar unul dintre instructorii de acolo mi-a fost mie instructor, Caldararu Cristian Iulian. Un om extrem de pasionat de meseria lui si un adevarat profesionist.

Cu astea zise eu inchei aici (cel putin in privinta dialogului cu domnul Lucian Ion). Nu mai are rost sa imi pierd timpul cu persoanele care nu vor sa isi deschida mintea. Recomand cu caldura sa mai cititi o carte buna si sa lasati manelele si tabloidele (celor care au preocuparea asta). Va cam intuneca mintea. Sanatate si asfalt uscat.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.