Mergi la conţinut

Petre Pop, Primul Român La Cursa Isle Of Man Tt


green.kecske

Recommended Posts

Petre Pop, în vârstă de 24 de ani, component al echipei PMC Racing Team, este primul pilot din istoria motociclismului românesc care va participa la cea mai veche şi mai periculoasă cursă moto din lume, Isle of Man TT.
 
post-41220-0-42945800-1397336351_thumb.j
 
Isle of Man TT, a cărei primă ediţie a avut loc pe 28 mai 1907, este cea mai prestigioasă cursă moto din lume. Cursa se desfăşoară pe străzile insulei Man, din Marea Irlandei, închise circulaţiei publice pe toată perioada evenimentului.
 
Piloţii vor parcurge 4 bucle de 60 de kilometri, iar viteza medie va depăşi 200 de km/oră. "De ce Isle of Man TT? Pentru că este cea mai prestigioasă cursă din lume şi totodată cursa supremă pentru orice pilot. Isle of Man TT este o dorinţă de a mea, un vis devenit realitate. TT-ul este ceva special, este o competiţie unică cu o tradiţie de peste 100 de ani. Isle of Man TT nu e doar o cursă, este un fenomen unde fiecare pilot aleargă pentru cel mai rapid tur. Asta face TT-ul atât de pur. Este o onoare pentru mine faptul că am fost acceptat la această cursă. Ţelul meu este să fiu cel mai bun dintre cei mai buni", a afirmat Petre Pop, care va pilota o motocicletă Honda CBR 600 RR.
 
"Cu pasiunea pentru motociclete m-am născut. Mi-am dat seama de asta când am luat primul contact cu o motocicletă. Era o motocicletă de motocross, cu care m-am împrietenit foarte repede. Dorinţa de competiţie şi dorinţa de a face asta într-un mediu bine organizat m-au împins spre participarea în prima etapă competiţională din viaţa mea. După 3 ani de competiţii în Campionatul Naţional de Motocross, visul meu a devenit realitate când am avut ocazia să iau contact pentru prima dată cu un circuit de viteză şi o motocicletă pe măsură. După primele tururi mi-am dat seama că asta mă face cu adevărat fericit", a mai spus pilotul.
 
Pop şi-a început cariera de sportiv în 2005, la vârsta de 17 ani. În 2012 a devenit Campion RoSBK - Romanian Superbike Championship. În palmaresul său se regăsesc:
- Locul 1 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2012;
- Locul 3 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2011;
- Locul 7 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2010;
- Locul 16 - Alpe Adria European Championship 2010;
- Locul 4 - Campionatul Naţional de Viteză pe Circuit 2010 ;
- Locul 4 - Campionatul Naţional de Enduro-Cross 2008;
- Locul 4 - Campionatul Naţional de Motocross 2008.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ii admir curajul. Dar ii urez Bafta Cu Vagonul! de la circuit la curba pe straduta de 7metri intre case de piatra,la 200+km/h e foarte mare diferenta. si daca prinde si dupa ploaie!!! Sa speram ca are memorie buna pentru a nu uita virajele.sper sa ajung si.eu ,anul asta. ca turist,bineinteles! :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un motiv in plus ca  sa imi para rau ca nu am ajuns - ca spectator - anul acesta dar m-am bucurat citind aici:

 

http://www.iomtt.com/TT-Database/competitors.aspx?ride_id=10272&filter=P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...