Mergi la conţinut
Maniacu

legislatie Ce e sub 49 si nu are pedela nu...

Recommended Posts

DA DAR GABORI ASTIA SUNT FOARTE FOARTE FOARTE PROSTI AM INTREBAT UN GABOR PE STRADA ERA DE LA CIRCULATI DACA MAI NECESITA PERMI SI EL A SPUS CA DA (I-AM EXPLICAT CA NUA ARE PEDEALE ) SI MAI AM INTREBAT PE UNU SI A ZIS CA NU NA TOT TREBUIE PERMIS TARI RAU SUNT BAIETI :chair: PA CINE SA MAI CRED??? NU STIU E UNDE SA IAU LEGEA :(:scooter:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

codul rutier si regulamentul de aplicare

daca e moped de unde draq carte de identitate in care sa scrie ce este?

Link la postare

E deja 2006, tot nu au acceptat noua legistlatie? Oare cand il accepta? Ca eu as vrea sa-mi fac permis de A1 in luna martie, apoi daca intra in vigoare noua legitlatie in mai... :((

Link la postare

hm... pls... need backup... spuneti-mi si mie... pana la urma... daca iau un scuter de 49 (sau sub) pot circula cu el fara permis sau nu ? :shok:

adica spre exemplu stiu ca exista un model de Gilera Dna de 49 (am vazut si aici pe forum de vanzare) cu el se poate circula fara permis ? :unknw:

Link la postare

nu trebuie ma permis....pe mine m-au oprit 4 gabori de la circulatie si nici unu nu a zis nimik de permis....ca am 49 ...am si moped scris in certificat ...dar nu trebuie dak e sub 50 .. :banana:

Link la postare

In Motolife, parca august 2006, este un articol care clarifica problema scuterelor si ciclomotoarelor. Este punctul de vedere al unui politist, care explica si legea si dedesubturile ei, in articol se aminteste si de unii producatori cum ar fi Peugeot si FirstBike de a omologa sculele lor la categoria de ciclomotor. (Cred ca e bine sa zic si de Gopop, altfel userul Gopop ma trage de urechi :)) Va recomand sa cititi articolul, mie mi-a parut foarte clar. Hazos era ca in timp ce in articolul asta se explicau conditiile pe care un scuterici tre'sa le indeplineasca pentru a fi ciclomotor, cateva pagini mai incolo era un alt articol, cum se tunareste un scuter sa-l faci avion :)

Link la postare

am si eu o intrebare. Daca imi iau Gilera dna 50 pot merge cu ea fara permis daca am 14 ani(am un moped cu pedale si nu imi place si asi vrea sa trec pe gilera)?????????? :scooter:

Link la postare

eu vreau sa mi iau un motor de pana n 50 cmc

ceva gen Aprilia RS 50 sau Yamaha TZR 50 si chiar sunt interesat daca am nevoie de permis pentru a conduce

datele tehnice suna cam asa ...

Aprilia Rs 50 - Cilindree 49.9 cc

Yamaha TZR 50 - Cilindree 49.7 cc

deci teoretic nu ar necesita permis din cauza cilindreei dar practic care este realitatea ?

daca puteti sa mi dati un raspuns v as fi recunoscator :) :scooter:

ps : daca conteaza varsta am peste 20 de ani

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.