Mergi la conţinut

O parere despre conserva


tex

Recommended Posts

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super masini,succes la restaurari.As intreba si eu,stie cineva unde gasesc un DKV din 1925?Mutumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Poate gresesc, dar DKW a existat din 1928 pana in 1966. Poate este alt model sau an? Intra pe link-ul asta( http://auta5p.car.cz/katalog/katalog.htm#D ) si poate gasesti modelul. Spune mai exact ce anume cauti si poate te pot ajuta.

Salut.

P.S. Vezi pozele si nu o sa crezi ca exista locul asta in Bucuresti.

post-4264-1135193258_thumb.jpg

post-4264-1135193271_thumb.jpg

post-4264-1135193285_thumb.jpg

post-4264-1135193303_thumb.jpg

post-4264-1135193329_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc, dar DKW a existat din 1928 pana in 1966. Poate este alt model sau an? Intra pe link-ul asta( http://auta5p.car.cz/katalog/katalog.htm#D ) si poate gasesti modelul. Spune mai exact ce anume cauti si poate te pot ajuta.

        Salut.

P.S. Vezi pozele si nu o sa crezi ca exista locul asta in Bucuresti.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai mare dreptate si asta imi spune ca vorbesc in sfarsit cu cineva care stie despre ce se discuta.As vrea sa stiu daca mai exista unul din 1928 si daca ai o asfel de informatie cam la ce pret?Am pierdut unul la o licitatie ,dar sincer sa fiu am ramas cu gandul la el.Multumesc,si sarbatori fericite!

Imaginea 2 din ce ai pus acolo.Multumesc inca odata si astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate si asta imi spune ca vorbesc in sfarsit cu cineva care stie despre ce se discuta.As vrea sa stiu daca mai exista unul din 1928 si daca ai o asfel de informatie cam la ce pret?Am pierdut unul la o licitatie ,dar sincer sa fiu am ramas cu gandul la el.Multumesc,si sarbatori fericite!

Imaginea 2 din ce ai pus acolo.Multumesc inca odata si astept un raspuns.

<{POST_SNAPBACK}>

Asa este 2-ul este un DKW. Daca vrei am sa-ti trimit pe privat nr de telefon si adresa locului din poze. Parerea mea este ca nu trebuie sa cauti o anume masina, pentru ca s-ar putea sa nu o gasesti niciodata. Eu in general caut la intamplare si aleg in functie de calitate si pret. Multi destepti au impresia, ca daca au pus mana pe o masina de epoca, au o mina de aur si arunca niste preturi de paralizezi.

Cauta, vezi daca-ti place si daca merita banii. Alt critreriu este posibilitatea de a face acte. Toate masinile vechi au actele in pioneze dar daca exista totusi ceva, merita. Si poate nu in utimul rand experienta m-a invatat sa evit masinile la care s-au facut tot felul de adaptari si modificari. La Oldsmobile cam 50% din ce am demontat a trebuit sa arunc la gunoi. Uite in poza stil de adaptere la arcurile de rapel.

Salut si sarbatori fericite, tuturor!

post-4264-1135250760_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Hello people!. "Cadillacul" din Constanta este de fapt o limuzina sovietica ZIL 111, este (sau era ultima oara) intreaga in afara de geamul mic de pe stanga fatza si geamul care desparte compartimentul pasagerilor din spate de cel al soferului. In rest, originala 100%, nu rugina, probleme la electromotor.

Cu un search pe google veti afla mai multe detalii despre acea masina. Daca proprietarul nu m-a mintit a fost a Tovarasului Gheorghiu Dej, de care sper ca ati auzit cu totii. Masina are 3 CT 581. Pacat de ea, insa nu este de o valoare inestimabila ca vehicul de epoca, mai degraba ca pagina de istorie! Nu am poze scanate cu ea, sorry.

Cat despre Oldsmobile, este pur si simplu superb. Felicitari pt achizitie, rabdare timp si bani sa o termini. Mai bine ca nu te-ai apucat sa o faci cu "cap retezat", stiu ca ar fi fost frumoasa dar cred ca va fi foarte bine si asa.

Eu unul sunt putin lovit la cap cu motoarele, as fi pus un big block de General Motors, de pe un Cadillac eventual (cred ca stii ca la Fleetwood de prin '70 ai de 7734 cmc si 375CP iar la Eldorado de 8200 cmc si 400 CP). Si la Sedan de Ville dupa '70 stii ca tot 7000 cmc ai.....sau la Oldsmobile Toronado, 7500 cmc, etc, in cazul in care nu au modificat si blocul sa mearga cutia pt tractiune fatza. Probabil ca nu.

Si nu cred ca e nevoie sa prepari motorul ca asta costa cam mult, eu il lasam asa.

Tu stii ce faci cu cremaliera aia, dupa mine cremaliera SUCKS!!! Am avut tentative de a repara cu niste amici una la un XJS, si tot nu e perfecta.

Felicitari pentru Pontiac, umila mea parere este ca nu m-as apuca sa le fac pe amandoua odata, consumul este prea mare (bani, timp, nervi, etc, etc)

E tare "campul cu vechituri", dar nu m-as plimba pe acolo de unul singur, cainii aia chiar musca!!! :P

A, si am invatzat ceva din experientza proprie: o astfel de masina NU SE VINDE, oricare ar fi situatia. Numai asa se cheama ca esti un adevarat maniac!!!!!!!!!

In poza a patra e un Maseratti?, Oare am sa-l vad pe strada vreodata? :beer::beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maseratti-ul este al tipului care detine canpul de fiare si sincer nu cred ca poate fi reparat vreodata la noi. Caroseria este complect din aluminiu si lipsesc bucati din ea, asa ca nu cred ca la tehnologia care o avem se poate face ceva.

Ai dreptate este greu sa te desparti de o masina la cere ai muncit vreo doi ani dar daca vrei sa continui activitatea trebuie sa recuperezi banii de undeva. Si sincer cel mai frumos este sa lucrezi la ele cu prietenii, decat sa le admiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca si mai frumos e sa te plimbi cu ele dupa ce le-ai reparat cu mana ta. super senzatie! sa circuli fara probleme cu un vehicul vechi de nu-stiu-cati-ani...

si crede-ma, nu ma gandesc ca se uita fraierii care au cine stie ce ciorap d-ala modern de plastic pe acasa, de 24 de ori mai scump decat masina clasica, si care si-ar putea cumpara si ei ceva deosebit, dar nu o fac...

parca te intorci in timp, nu stiu cum sa explic. simti ca conduci, sa zicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca si mai frumos e sa te plimbi cu ele dupa ce le-ai reparat cu mana ta. super senzatie! sa circuli fara probleme cu un vehicul vechi de nu-stiu-cati-ani...

si crede-ma, nu ma gandesc ca se uita fraierii care au cine stie ce ciorap d-ala modern de plastic pe acasa, de 24 de ori mai scump decat masina clasica, si care si-ar putea cumpara si ei ceva deosebit, dar nu o fac...

parca te intorci in timp, nu stiu cum sa explic. simti ca conduci, sa zicem.

Este foarte adevarat, dar crede-ma ca dupa ce ai terminat una esti dator vandut la toti prietenii. Sau ar mai fi solutia sa o faci cu forte proprii, dar asta inseamna ca o termini la pensie. La momentul asta doar sablatul si prepararea caroseriei la stadiul din poze a costat 2.000euro. Garantat pana la final absoarbe cam 15mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

felicitari si spor la treaba

atunci cand vor prinde din nou `viata`, cu siguranta, ai sa te bucuri de ele

mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...