Mergi la conţinut
bikeshop

Accident Usor

Recommended Posts

Accidentul s-a petrecut langa Pasajul Lujerului, am ajuns exact cand a plecat ambulanta cu motociclistul, are un picior rupt ... motocicleta e zgariata, semnale, oglinzi rupte ... Mai era o motocicleta cu el si celalalt motociclist a zis ca soferul din skoda a intrat intentionat in prietenul lui ... cunoaste cineva masina ?? Sa vedem ce a avut cu omu'. Probabil a fost o sicanare dar nu am ajuns sa dea toti lesinatii peste noi ca asa vor ei.

attachment=1034543:123.JPG]

Attached Thumbnails
  • post-41626-0-46091800-1398518395_thumb.j

Sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

S-a nascut un topic legat, probabil, de acest accident, pe un forum non-moto. Daca este intr-adevar acelasi caz, soferul a avut un schimb de "claxoane" cu un alt motociclist, iar motoristul nostru si-ar fi asumat rolul ingerului razbunarii. Conform cu ce zice soferul, anterior producerii accidentului victima l-a injurat , i-a rupt oglinda cu pumnul (poza arata oglinda rupta intr-adevar), dupa care s-a dezechilibrat si a cazut sub masina. Piciorul presupus rupt nu l-a deranjat sa se ridice de pe jos, sa dea telefon dupa niste "frati" care ar fi "invatat minte conservarul" cu niste pumni in geamuri. Ba, se pare ca nici verificarea cu etilotestul nu i-a iesit chiar pe zero, dand un mic 0.18. Soferul se pare ca a filmat o parte din incident... cred ca o sa iasa interesanta confruntarea in justitie.

Evident ca adevarul va fi undeva la mijloc, dar am banuiala ca un conservar cu masina destul de scumpa e putin probabil sa fi iesit la vanatoare de motoristi intr-o sambata calduroasa, asa ca sa distreze sotia aflata in dreapta. Cam atat despre teoria lovirii intentionate.

Link la postare

Credeti ca motociclisti sunt use de biserica ? Va inselati . E o rivalitate ce a ajuns pe culmii inalte intre motociclisti si automobilisti deaceea se intampla foarte des cazuri ca acesta .

Link la postare

S-a nascut un topic legat, probabil, de acest accident, pe un forum non-moto. Daca este intr-adevar acelasi caz, soferul a avut un schimb de "claxoane" cu un alt motociclist, iar motoristul nostru si-ar fi asumat rolul ingerului razbunarii. Conform cu ce zice soferul, anterior producerii accidentului victima l-a injurat , i-a rupt oglinda cu pumnul (poza arata oglinda rupta intr-adevar), dupa care s-a dezechilibrat si a cazut sub masina. Piciorul presupus rupt nu l-a deranjat sa se ridice de pe jos, sa dea telefon dupa niste "frati" care ar fi "invatat minte conservarul" cu niste pumni in geamuri. Ba, se pare ca nici verificarea cu etilotestul nu i-a iesit chiar pe zero, dand un mic 0.18. Soferul se pare ca a filmat o parte din incident... cred ca o sa iasa interesanta confruntarea in justitie.

Evident ca adevarul va fi undeva la mijloc, dar am banuiala ca un conservar cu masina destul de scumpa e putin probabil sa fi iesit la vanatoare de motoristi intr-o sambata calduroasa, asa ca sa distreze sotia aflata in dreapta. Cam atat despre teoria lovirii intentionate.

Nici tu nu crezi ce spui..Habar n-are nimeni ce s-a intamplat intradevar. Baiatul pe care borhotu' ala infect si epileptic ( dupa cum dadea semne ) l-a tavalit , este printre cei mai buni tovarasi ai mei si imi este diametral opus in privinta caracterului asadar nu-i genu care rupe,sparge si tranteste la prima provocare . Cand vreodata , in cel mai prost film pe care poti sa ti-l faci , daca mai esti si motorist de jde ani , sa te gandesti ca a cazut sub masina dupa ce i-a rupt oglinda stand pe loc ...Face sens? Nu , decat la tastatura poate !!!! Bula aia infecta de grasime le-a taiat de 2 ori fata .Odata in giratoriul de la Cora si apoi in intersectie la Cora-Iuliu Maniu... In cazul meu treaba se transa inca de la prima abatere pentru ca sunt satul de boschetari smecherinzi cu geamuri fumurii pe care-i doare-n P**A de orice,oricine pe sosea si au si boala pe motociclisti. De ce ? Pentru ca sunt niste frustrati infecti care n-au avut niciodata sange-n c***e sa se urce pe o mobra si a ramas in final doar invidia si boala pe astia care SUNT motociclisti.. Bah nene parca nu ati sti cum se intampla,parca nu ati fost si voi fata in fata cu un pizdar d-asta care se crede rege si subliniez MAI ALES CU NEVASTA-SA IN DREAPTA..Doar nu s-ar face mancatoru' de ceafa de foca de ras..E la mintea cocosului.. Da degeaba bag de seama.... Si da..Am fost si eu acolo cand s-a intamplat !!!!

Link la postare

Sunt de acord in totalitate cu obsesed, s-a ajuns in halul asta? cum frate sa intre intentionat in el? pai merita o bataie crunta. pana cand nesimtirea asta si indiferenta asta?

In sfarsit cineva cu simtul realitatii..Stiu ca toata lumea subscrie la o conduita adecvata si pacifista in cazul incidentelor..Insa nu pomeneste niciunul de verso-ul problemei..Astia ne omoara direct ,indirect sau mai rau in adins si scapa cu NIMIC....Daca nu punem paru' pe ei sa intre frica in sobolani cum se procedeaza in destule tari mult mai civilizate ca Ro,degeaba facem campanii de constientizare.Existam in trafic doar pe hartie ca la cata durere in p**a au majoritatea in masina corelat cu tupeu si JMECHERISM ne-am dat dreacu oricum...Lasati-i in pace ca doar oasele se repara,ranile se vindeca,lumanarile-s ieftine etc ...

Link la postare

Obsesed, la modul in care te-ai exprimat, nu as putea sa fiu de acord cu tine nici daca ai avea 100% dreptate. Dar daca alcoolemia de 0.18 la mie se confirma, esti pe dinafara complet, omul nu avea ce cauta pe motor cu licori in sistem. Mai explica tu si cum s-a rupt oglinda de la Octavia fara ca tabla sa fie atinsa! Oglinda aia e facuta sa se plieze si inainte, si catre spate, ca sa se rupa trebuia sa fie lovita de sus sau de jos. 

JustToto, daca cineva distruge masina aluia, esti gata sa raspunzi in fata legii pentru instigare la distrugere? Vezi de art. 25 raportat la art. 217 alineat 21 in Codul penal. Ar fi interesant ca omul sa isi recupereze eventuala paguba pe spinarea ta. Sunt sigur ca tovarasii tai vor face cheta ca sa iti faca sarcina mai usoara. Te ajuta si Skinny. Oricum, poti convinge martorul tau(daca exista) sa depuna marturie legat de lovirea intentionata, e in folosul justitiei sa o faca.

Link la postare

Poate ca nu raspunde nimeni in fata legii daca nu afla cine a distrus masina, o gaseste facuta zob. pe cine da vina? Va spun, sunt impotriva violentei si a razbunanii de genul asta, dar au fost prea multe cazuri in care motociclistul sa aiba de tras si soferul vinovat scapa basma curata. Chiar daca se constata ca baiatul asta era baut, dobitocu' ala a intrat INTENTIONAT cu masina in el si un om normal nu ar face asa ceva. II doresc sanatate motoristului si castig de cauza.

Link la postare

Daca poti demonstra ca a intrat intentionat cineva cu masina in tine nu este un accident ... Este tentativa de omor. Incadradea este total diferita. Daca demonstrezi intentia nu mai conteaza consecinta indeplinita. Demonstratia sustinuta doar de martori partinitori este egala cu 0. Anul trecut un tigan a dat peste una, la Craiova, pe trecerea de pietoni. Pe motiv ca trecea prea incet. Idiotul a facut totul sub camera de supravegher. A fost retinut pe 29 de zile si incadrat la tentativa de omor nu la accident auto. Se vedea clar cum omul a intors masina si a dat intentionat peste pieton. A folosit maisina ca arma.

Sa fie jutuit de viu valahul scarbos! Iar conserva la remat!

Link la postare

Mai-mai, ce trafic se face dintr-o data pe pro-bike... Fii ratacitori si "new prospects" vin sa rupa capete :D Apoi se vor intoarce la ale lor... E surprinzator ca un bucurestean vorbeste de "valahul scarbos". Dar punctul pe i este corect "DACA poti demonstra ca a intrat intentionat cineva cu masina in tine". Interesant de stiut cum ar putea demonstra asta?! Ca partea cu alcoolemia motoristului se pare ca e clara.

Skinny, daca omul gaseste masina zob in parcare si afla ca cineva de pe pro-bike i-a postat numele si adresa aici, cu indemnul direct la distrugere, crezi ca mai ramane asa un mister de unde a plecat tot? Nu e ca la bâză, cand ii tragi unuia o scatoalca si dupa aia te faci ca ploua! In fata legii nu mai exista "fratii", acolo raspunderile sunt individuale.

Link la postare

Este o gluma, fireste. Nu vreau sa jupuim pe nimeni. Pana la urma nu cred ca este nevoie sa incingem un rug in piata publica pentru asta. Si ai mare dreptate cand spui ca venim tipam si apoi ne ducem la ale noastre. Asta si trebuie sa facem. Aici doar ne exprimam mania, solidaritatea, compatimirea ... Pana la urma am acceptat sa ne supunem unui regim juridic care o sa se straduiasca sa ne aduca pe o linie acceptabila de comportament.

Link la postare

Obsesed, la modul in care te-ai exprimat, nu as putea sa fiu de acord cu tine nici daca ai avea 100% dreptate. Dar daca alcoolemia de 0.18 la mie se confirma, esti pe dinafara complet, omul nu avea ce cauta pe motor cu licori in sistem. Mai explica tu si cum s-a rupt oglinda de la Octavia fara ca tabla sa fie atinsa! Oglinda aia e facuta sa se plieze si inainte, si catre spate, ca sa se rupa trebuia sa fie lovita de sus sau de jos. 

Nu-mi prezinta interes acordul tau in ceea ce imi priveste exprimarea.Si daca luam ca fundament pentru "aprobare" modul de exprimare suntem cel putin subiectivi ;) Daca tot avem pretentii de fondatori de opinie,zic sa judecam substratul nu exprimarea in sine.. Nu mai faceti gargara aiurea pe tema accidentului ca a trecut,omu' e ok si alcoolemia de 0.18 nu i-a iesit de la beri sau tarii. Inca odata stresez : daca nu aveti idee cum si in ce fel s-a intamplat nu mai aruncati opinii care oricum fac subiectul divergentei !!! 

Link la postare

Habar nu am de ce s-a intamplat dar daca ar da unu peste mine ias baga casca pe cap inverz , si ce treaba are baiatu daca a baut acum 3 zile 50 de beri si iau isit atunci la accident , si legat de masina lui stati linistiti o puteti rasturna si da foc fara probleme nare nimeni ce va face atat timp cat nu va prinde in fapt . Eu daca merg beat cu motocicleta trebuie sa dea toti prosti peste mine , nu ma poate judeca decat legea si dumnezeu nu orice aurolac de pe strada , am gresit platesc ai gresit platesti legea se interpreteza in multe articole si in multe tari asa si aici daca motociclistul nu avea nici o vina de ce s-a fie el vinovat ca a avut niste alcool in crbl , ii suspenda permisul pentru 3 luni si conservatorului ii deschide dosar penal pentru tentativa de omor , asa e corect restu sunt povesti .

Link la postare

Mai-mai, ce trafic se face dintr-o data pe pro-bike... Fii ratacitori si "new prospects" vin sa rupa capete :biggrin: Apoi se vor intoarce la ale lor... E surprinzator ca un bucurestean vorbeste de "valahul scarbos". Dar punctul pe i este corect "DACA poti demonstra ca a intrat intentionat cineva cu masina in tine". Interesant de stiut cum ar putea demonstra asta?! Ca partea cu alcoolemia motoristului se pare ca e clara.

Skinny, daca omul gaseste masina zob in parcare si afla ca cineva de pe pro-bike i-a postat numele si adresa aici, cu indemnul direct la distrugere, crezi ca mai ramane asa un mister de unde a plecat tot? Nu e ca la bâză, cand ii tragi unuia o scatoalca si dupa aia te faci ca ploua! In fata legii nu mai exista "fratii", acolo raspunderile sunt individuale.

Cum a spus si kosty, daca nu te prinde in fapt nu are ce sa iti faca. Chiar daca i-a postat cineva numele si adresa asta nu inseamna ca ala a distrus masina, a vrut doar sa se stie cine e. E clar ca tot legea decide ce si cum, sa speram ca va fi in favoarea colegului.

Link la postare

Eu daca zic pe aici ca il omor pe Basescu si moare ala maine din cauze suspecte gata ma aresteaza astia ca am insirat niste vorbe pe forum cum ca iam pus gand rau , va inselati asa si cu masina aluia .

Link la postare

Bine bre, nu va aresteaza nimeni pentru incitare la distrugere, pentru ca nu ar fi dovezi, dar de partea cealalta cu ce mama naibii demonstrati intentia? Acolo nu trebuie dovezi, ajunge ca asa a simtit ala in urina? Curva asta de lege lucreaza in ambele directii, indiferent de ce vise aveti voi. Eu unul nu va doresc sa constatati pe pielea voastra.

O tot bagati cu intentia, de parca e visul conservarului mic burghez (de grija caruia muriti voi) sa iasa in zi de sarbatoare ca sa ii arate nevestei cum da cu un bou de pamant! Panarama aia de copchil avea carnet de cateva luni, nu ii duce dorul, dar asta are de tras pana isi primeste carnetul inapoi si e probabil ca il folosea zilnic. In functie de rezultatul cercetarilor, poate il da el in judecata pe motorist pentru daunele provocate de lipsa carnetului. Cum suna asta?

In alta ordine de idei, alcoolemia motoristului sigur a iesit de la mere, cum sustinea nu stiu ce parlamentar prins baut la volan. M-ati convins! O sa ma feresc de mere de acum incolo. Nu stiu de ce traiam cu impresia ca alcoolul in sange e interzis de lege. Acum am aflat cu bucurie ca daca ai chefuit de cu seara si nu ai scos zeama din sistem, judecatorii te vor ierta si te vor pupa pe frunte de ce baiat chipes esti. Numai daca ai baut proaspat e de rau.

Link la postare

Important om e micul it-ist cu skoda, dar baiatul ala ca sta fara carnet ca unu s-a gandit sa dea cu el de pamant nu se pune ? Sa mearga cu tramvaiul daca s-a dat sofer de tanc in trafic, din pacate are dovada care se prelungeste luna de luna...ar fi meritat sa nu...dar asta e legea, acorda prezumtia de nevinovatie...

Link la postare

E o discutie lunga si f_zoltan are dreptate legea nu te scuteste niciodata ai gresit platesti dar nici ala cu masina nu poate scapa de vina evident daca se dovedeste ca la lovit intentionat .

Link la postare

! Panarama aia de copchil avea carnet de cateva luni, nu ii duce dorul, dar asta are de tras pana isi primeste carnetul inapoi si e probabil ca il folosea zilnic. 

Ba nene dar cu ce drept il faci tu pe om "panarama de copchil" .Daca tu ai 80 de ani si ai avut "norocul" sa te nasti in era glaciara asta tre' sa atraga dupa sine prejudecati de gen la adresa altora? Cine ti-a mancat c***t despre permisul lui,ca vad ca esti tare informat, trebuia sa se uite la vechimea permisului nu doar la data obtinerii unei anumite categorii.. Dar cand n-ai argumente solide e logic sa eviti "detaliile" care ti-ar mai darma din avantul pioneresc !!!! Cred ca in contextul de fata n-ai facut decat sa iti aduci singur trimitere la ce imi imputai mie cu credibilitatea fondata pe exprimare si la faptul ca tu insusi judeci ca un COPCHIL...!!! 

Link la postare

De ce esti deranjat de formularea mea, evident exagerata? AI folosit niste cuvinte mult mai dure la adresa soferului fara sa il fi cunoscut vreodata, acum dintr-o data sangerezi pentru o formulare mult mai blanda la adresa motoristului. Am folosit-o dinadins ca sa vezi ca epitetele pot veni din ambele directii. In mod normal nu folosesc caracterizari de nici un fel la adresa unor oameni pe care nu-i cunosc, chiar daca am o parere execrabila despre ORICINE care se urca la volan cu alcool in cap. Asta e cel mai solid argument al meu.

Si decide-te, sunt dinozaur sau pionier? E cam greu sa fiu ambele.

Link la postare

De ce esti deranjat de formularea mea, evident exagerata? AI folosit niste cuvinte mult mai dure la adresa soferului fara sa il fi cunoscut vreodata, acum dintr-o data sangerezi pentru o formulare mult mai blanda la adresa motoristului. Am folosit-o dinadins ca sa vezi ca epitetele pot veni din ambele directii. In mod normal nu folosesc caracterizari de nici un fel la adresa unor oameni pe care nu-i cunosc, chiar daca am o parere execrabila despre ORICINE care se urca la volan cu alcool in cap. Asta e cel mai solid argument al meu.

Si decide-te, sunt dinozaur sau pionier? E cam greu sa fiu ambele.

M-am decis ca esti oricum pe filmu' tau si n-are rost sa incerc sa te scot ...Noi vorbim de un accident ,tu vorbesti in necunostinta de cauza , insa iti permiti sa te joci dea "mentalistul" pe marginea unui subiect destul de serios !!! Vezi-ti de treaba ta , te rog !

Link la postare

"Mergeam linistit cu sotia din dotare sa cumparam cadou pentru copilul unui amic. Un motociclist imi taie fata destul de agresiv astfel incat a trebuit sa franez puternic si sa virez pentru a evita impactul. L-am claxonat, m-am reincadrat pe banda mea si mi-am continuat drumul. Dupa cateva sute de metri intrand pe un sens unic cu o singura banda pe sens apare altu' care s-a inghesuit pe partea stanga intre masina si bordura si a inceput sa injure. L-am ignorat. A lovit oglinda cu pumnul, a rupt-o si apoi a accelerat. In acel moment s-a dezechilibrat, motorul s-a balansat de vreo 2-3 ori, a lovit bordura apoi aripa mea stanga fata si bara si a cazut in fata masinii. Eram cu viteza a doua cu un diesel deci apreciez ca aveam undeva la 20-30 km/h mergand in coloana. L-am tarat vreo 2-3 metri si am oprit. S-a ridicat fara nici un fel de problema si a inceput sa injure si sa dea telefoane. Eu am sunat la 112 de 4 ori si nu am reusit sa vorbesc cu nimeni. In cinci minute cerd ca au mai aparut vreo 10 motociclisti doi din ei extrem de agresivi. Au incercat sa sparga gemurile masinii si au tras de usi dar se pare ca nemtii le-au facut foarte rezistente. Cu acesta ocazie am decoperit ca functia Auto-lock este foarte utila.  Intr-un finl a reusit sotia sa sune la 112 si au spus ca vor trimite un echipaj de politie (care a venit in 30 minute si ne aflam aproape de centrul Bucurestiului). Inaintea lui a venit o ambulanta si cel care m-a lovit s-a intins pe jos (pana la venirea salvarii facea ture in jurul masinii, tragea e usi si injura de mama focului). A venit si politia, a masurat, a constatat, mi-a pus etilotestul si rezultatul a fost 0,00 asa ca am plecat spre Municipal sa vedem ce a patit motociclistul. A fost evident ca a facut teatru pentru ca doctorul l-a vazut, i-a facut analize/radiografii si toate cele si l-a dat afara pe motiv ca nu are nimic. Cand am ajuns noi la spital (dupa vreo doua ore de la incident) el era afara cu o doza de energizant. A suflat in etilotest si .... surpriza.. 0.18. Buuun, mergem la Udriste pentru declaratii (cu programare peste doua ore) acolo alta surpriza, omu m-a acuzat ca l-am lovit intentionat. Imi venea sa dau cu el de toti peretii cand am vazut cu cata seninatate mintea. Si uite asa se lasa cu cercetare penala si permis retinut (in schimbul unei dovezi cu drept de circulatie) pana la solutionarea cazului."

Joac-o p-asta!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.