Mergi la conţinut
Enduristul

Propunere Imbunatatire Emblema

Recommended Posts

Dragi colegi

Clubul se pune incet incet pe picioare,devine mai bun,mai mare si mai puternic.

Unii dintre noi consideram ca trebuie sa se vada asta si in sigla.Sa facem una care sa ne reprezinte.Un barbos fara casca pe un motor ce seamana a chopper nu e in spiritul anilor tineretii noastre.In plus trebuie sa dam exemplu tinerilor in ceea ce priveste purtarea echipamentului.

Asadar propun pentru inceput stabilirea prin vot a necesitatii de a imbunatati actuala sigla in care sa folosim o motocicleta clasica si un motociclist cu echipament.

Nu am sa va supun la vot o anumita sigla pentru ca ea nu a fost inca realizata.Costul unor machete este intre 50 si 75 de Euro pe care am sa-i platesc eu cu conditia ca in urma votului sa rezulte ca cel putin 20 de persoane sunt in favoarea schimbarii siglei actuale la sedinta de anul viitor.

Pot sa va arat doar doua poze pe care i le-am trimis graficianului pentru inspiratie.

Daca vor fi minim 20 de voturi pentru atunci le voi da in lucru si va voi arata variantele care au iesit din mana artistului.

post-29582-0-25662100-1402066029_thumb.jpost-29582-0-52164400-1402066029_thumb.j

Evident ca cei din poza a doua vor avea casti pe cap (dar nu integrale)

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Esti insistent matale.Desi din discutiile de dincolo doar trei persoane au spus ca vor alta emblema si vreo 6-7 au zis ca este buna si asta matale nu si nu.Mi se pare ca in acest moment suna a impunere.Mentionez ca nu vreau discutie in contradictoriu ci imi spun parerea .Mi-ai zis sa tac dar mata ai umplut cu postarile .Nu avem aceleasi drepturi?Poate* ntelegi ca intii intrebi daca vrea lumea sa o schimbe si apoi ii dai cu desenele.Dincolo nu s-a votat cu berea in nas cum ziceti s-a votat inainte de masa.Nu zic ca imi place aceasta emblema(aproppo iti bati joc de club batindu-ti joc de insemnele lui numindu-l mos craciun)dar este deja o emblema cunoscuta.Si te rog sa retii ca din respect noi Craiovenii nu am votat-o Ducu stie acest lucru.Te rog mult sa nu iei postarea ca afront marturisesc ca atunci cind ai fost reprimit am considerat ca esti un plus pentru club.Dar hai sa pastram ideea de la care s-a plecat si anume ca hotarim impreuna ce facem.

Link la postare

Balu, nu impun nimic.Vreau sa stiu totusi parerea tuturor celor 43 de membri cu drept de vot.Nu vezi ca mai sus am pus lumea sa voteze?Nu ai inteles ce am scris ? Doar am scris in limba romana. Am facut un poll ca sa se voteze daca se vrea sau nu schimbarea siglei .Pozele atasate sunt un exemplu nu o sigla in sine.Daca nici acum nu ai inteles iti explic pe privat sau la telefon ca sa nu poluam topicul cu balarii.

P.S.-faci o confuzie.Nu am fost reprimit in Club.Am fost rugat sa redevin membru si am acceptat. E o diferenta.

Si inca ceva .Discutile private trebuie sa ramana private.Daca tu vi in public sa spui ce se discuta pe privat ,data viitoare nu vei mai fi invitat la discutiile private.

Link la postare

Daca vrei sa inteleg te rog sa faci pollul in felul urmator:Doriti schimbarea emblemei? da sau nu .Categoric ca daca majoritatea va fi da se pot prezenta modele de catre oricine doreste.Iar noi o sa bem cite o bere si o sa votam.Daca este sa destindem putin fruntile a doua poza a ta este buna dar daca le pui casti sa le pui si carapace lui cizme iar ei o ranita in spate.Si acum la modul serios la orice se poate gasi o hiba.Dar daca majoritatea voteaza este ok.Consider ca nu sunt impotriva imbunatatirii activitatii clubului dar mi se pare ca putem crea un precedent.La anul se ridica x si spune ca vrea fundite la casti.Daca vrei sa faci ceva bun,propun ca pentru membrii de onoare si onorifici sa facem un patch(parca asa se scrie)din care sa rezulte acest lucru.Pentru asa ceva votez cu toata inima.Multumesc de intelegere

Link la postare

Cred ca este un subiect " de iarna " ! Vom avea tot timpul sa gandim sigle pana la anu'. Mai bine gasim niste trasee frumoase !

Si , on topic : nu stiu cat ajuta ilustratele de epoca, ca un grafician sa realizeze o sigla stilizata si sugestiva. Si, cred ca esti constient Dane ca afirm asta in cunostinta de cauza !

Link la postare

@balu- exact asa este pusa intrebarea dar tu la scoala cred ca ai invatat doar chineza  :smile: Eu zic sa o lasi mai usor cu tastele ca te faci de bascalie.

@simi- graficianul poate sa faca orice.Pozele sunt ca sa inteleaga cum arata o motocicleta clasica si in ce consta echipamentul pe vremuri.El trebuie doar sa deseneze ceva asemanator pe computer si sa ne vanda produsul in format vectorial.

Link la postare

@balu- exact asa este pusa intrebarea dar tu la scoala cred ca ai invatat doar chineza  :smile: Eu zic sa o lasi mai usor cu tastele ca te faci de bascalie.

@simi- graficianul poate sa faca orice.Pozele sunt ca sa inteleaga cum arata o motocicleta clasica si in ce consta echipamentul pe vremuri.El trebuie doar sa deseneze ceva asemanator pe computer si sa ne vanda produsul in format vectoDe

Cred ca s-a ajuns cam departe, eu cedez si ma supun majoritatii. Va rog faceti cum credeti.

Link la postare

Esti insistent matale.Desi din discutiile de dincolo doar trei persoane au spus ca vor alta emblema si vreo 6-7 au zis ca este buna si asta matale nu si nu.Mi se pare ca in acest moment suna a impunere.Mentionez ca nu vreau discutie in contradictoriu ci imi spun parerea .Mi-ai zis sa tac dar mata ai umplut cu postarile .Nu avem aceleasi drepturi?Poate* ntelegi ca intii intrebi daca vrea lumea sa o schimbe si apoi ii dai cu desenele.Dincolo nu s-a votat cu berea in nas cum ziceti s-a votat inainte de masa.Nu zic ca imi place aceasta emblema(aproppo iti bati joc de club batindu-ti joc de insemnele lui numindu-l mos craciun)dar este deja o emblema cunoscuta.Si te rog sa retii ca din respect noi Craiovenii nu am votat-o Ducu stie acest lucru.Te rog mult sa nu iei postarea ca afront marturisesc ca atunci cind ai fost reprimit am considerat ca esti un plus pentru club.Dar hai sa pastram ideea de la care s-a plecat si anume ca hotarim impreuna ce facem.

Corect.

Nu s-a votat cu berea in nas, dar asta doar pentru ca de regula berea se trage pe gatlej si nu pe nas.

Si de ce consideri ca mos craciun e un personaj negativ? Eu stiu ca e unul foarte indragit.

Dan a folosit o comparatie care e o figura de stil folosita pentru evidentierea termenului comparat.

Si apoi el chiar nu isi bate joc ci arata ca ii pasa si ca vrea sa se implice mult mai mult decat doar la modul declarativ.

@Dan, poate sa voteze oricine de pe forum sau doar membrii C.M.?

Daca doar membrii, atunci votul ar trebui sa fie la vedere.

Mie mi se pare ca ne iei peste picior, si nu te pricepi la jocul cu mingea, chiar ne iei de prosti.

Oameni buni, va rog sa combatem subiectul si nu persoana care l-a pus in discutie.

Va multumesc pentru pastrarea discutiei in modul civilizat.

Link la postare

Ca o parere din afara, actuala sigla e o mega-taranie. Ar fi in interesul vostru s-o schimbati. Propunerile lui Dan sunt de bun simt! 

Te rog foarte respectuos sa folosesti alte cuvinte in locul "mega-taranie" pentru ca sunt oameni carora actuala emblema chiar le place si poti sa le transmiti faptul ca tie nu iti place folosind cuvinte care sa nu ofenseze pe nimeni.

E chestie de gusturi si daca de exemplu tie iti place culoarea rosie, asta nu inseamna ca albastrul e o "mega-taranie" dar poti folosi alte argumente pasnice ca sa demonstrezi ca totusi rosul e mai frumos.

Link la postare

Toni, eu te consider un om excelent, dar asta a fost pararea mea de la bun inceput si nu am niciun motiv sa fiu diplomat. Actuala sigla e o mega-taranie! E pararea mea si, in calitate de nimic vizavi de clubul vostru, va rog sa nu tineti cont de opinia mea. E doar o opinie a unui trecator pe strada.

Link la postare

am i eu o intrebare. ce nu va place la actuala emblema? eu cred ca o emblema de club trebuie sa reprezinte o motocicleta, un motociclist, numele clubului, si steagul tarii respective. deci ce este urat motocicleta?, fizionomia motociclistului, numele clubului, sau tricolorul?sunt curios Dane cam ce model vrei sa faci tu?schimbi motocicleta, nu poti face pe plac sa le placa tuturor, adaogi pasagera?, in statut nu scrie ca esti obligat sa mergi cu nevasta sau pasagera neaparat, schimbi forma, crezi ca arata mai bine patrata, ovala, sau triunghiulara?, schimbam numele clubului? eu cred ca actuala contine toate elementele ptr o emblema de club de bosorogi motociclisti. la motocicleta eu nu vreau sa port o comunista nu ma reprezinta. poate pui o hayabusa.

apropo de vot. daca vrei lasa votul la vedere ca sa se poata vota doar de membri. si sa iti dau si eu numele celor care nu au cont si au luat tricouri si sunt de acord sa ramana neschimbata.

deci primul lucru rectifica sa fie votul vizibil.

dupa aceea am sa rog pe toti care au cumparat tricouri sau embleme si au cont sa voteze. eu va spun ca au achizitionat tricouri si embleme mai multi de jumatate din membrii activi. am facut lista si am vazut. faceti votul vizibil si atunci vedem adevaratul vot.

Link la postare

Toni (spun asa la dorinta ta si te rog sa-mi spui Costica ) fii atent ca nasul tot in gitlej duce. Iar contextul in care este folosita imaginea mosului il vezi si tu. Daca este asa placut el de ce nu il poarta.Si eu doresc o evolutie a clubului (nu stiu cit ajuta schimbarea emblemei) dar nu cu impunere cu japca.Din cite te-am cunoscut sint sigur ca iti dai seama de profilul lui Dan (caruia din respect pentru motoveterani nu o sa ii raspund) dar hai sa fim echidistanti.Eu  m-am mirat de la bun inceput cind s-a votat emblema dar am acceptat ideea generala.Si te rog sa intelegi ca nu m-as implica in discutii ca prostul daca nu as vrea binele clubului.Te rog sa observi ca discutam doar 6-7 membrii ori asta nu este democratic.Doar votul majoritar (care cred ca numai la sedinte se poate obtine )este cel care poate decide.De asemenea te rog sa vezi ca nu ma opun schimbarii emblemei ci a modului in care se doreste sa se faca si ca spre deosebire de altii daca va ramine asa eu o voi purta cu mindrie.Cred ca in dorinta de a fi bine vom mai discuta. Sa aveti asfalt uscat!

Link la postare

Va salut!

Consider ca statutar ar fi ca cel putin 2/3 dintre membrii sa fie de acord cu orice modificare, si nu cu acordul a 20 membrii;

In al doilea rand Stefan are dreptate, au fost cumparate de membrii atat ecusoane, insigne s.a.; Propun, asa cum a spus si Simi,orice modificare de sigla sa ramana de discutat la iarna, intr o sedinta statutara si nu aici.

Asta este parerea mea.

Link la postare

Dane, nu stiu daca si cine "te-a rugat sa redevii membru", dar nu ma face (si poate nu sunt singurul) sa inceapa sa-mi para rau ca te-am votat...

Modul in care raspunzi la unele postari, din nou lasa foarte mult de dorit...chiar te crezi cel mai cel fata de restul ??!!

Iti spun inca o data: POTOLESTE-TE !!

Nu stiu ce "tratament" ai facut dar se vede ca, intrerupand-ul, si-a pierdut efectul...asa ca trebuie continuat sau schimbat.

Worried!

Link la postare

sorine (intreaba-l pe Ducu cine mi-a propus sa redevin membru) si mie imi pare rau ca nu te-am dat afara cand te-ai dus la SR55 dar asta-i viata, nu poti sa le ai pe toate.

si nu-mi spune mie sa ma potolesc ca nu ai niciun drept, si nu mai tine sticla de tarie langa cea de apa ca le incurci dimineata.

eu am o propunere si o supun la vot. Nu inteleg de ce va isterizati in halul asta. Intr-un club de oameni tineri alta ar fi fost discutia ca tinerii sunt mai receptivi la nou, dar batranii sunt mai conservatori. Pana una alta in statut scrie ca oricine poate avea o idee poate sa o supuna la vot deci ceea ce fac eu acum e democratic. Macar eu si inca cativa facem ceva pentru Club, altceva decat sa ne bem mintile pe la intruniri.

Dupa cat se vede in prezent doar 5 oameni vor sa pastreze sigla actuala,pana la 43 mai e ceva.

Link la postare

Incercati va rog sa pastrati discutiile cat mai elegant cu putinta.

Incercati sa nu va mai jigniti, altfel o sa va sterg postarile.

Este doar o propunere de imbunatatire a imaginii acestui Club.

Si un lucru foarte important: DISCUTIILE DE PE PRIVAT TREBUIE SA RAMANA PE PRIVAT. CLAR!

Link la postare

Dupa cat se vede in prezent doar 5 oameni vor sa pastreze sigla actuala,pana la 43 mai e ceva.

Esti sigur?

Link la postare

Esti sigur?

foarte sigur

La momentul actual sunt 5 voturi impotriva,4 voturi pentru si o abtinere.

@Dan, poate sa voteze oricine de pe forum sau doar membrii C.M.?

Daca doar membrii, atunci votul ar trebui sa fie la vedere.

Toni ,daca pun votul la vedere nu ar mai vota si acele persoane fara coloana vertebrala care nu voteaza ceea ce le dicteaza constiinta ci fac ceea ce voteaza majoritatea, ca nu da bine la CV sau le taie cineva capul daca au propriile opinii.

Simpatizantii pot vota dar nu o sa-i iau in calcul cand voi hotara daca dau bani la grafician sa faca sigla pentru ca nu ma voi putea baza pe ei in 2015 cand voi face propunerea in Adunarea Generala si risc sa dau banii degeaba.

Link la postare

Toni, eu te consider un om excelent, dar asta a fost pararea mea de la bun inceput si nu am niciun motiv sa fiu diplomat. Actuala sigla e o mega-taranie! E pararea mea si, in calitate de nimic vizavi de clubul vostru, va rog sa nu tineti cont de opinia mea. E doar o opinie a unui trecator pe strada.

Multumesc pentru consideratiune, e valabila si reciproca.

Dupa cum stii, nici eu nu sunt multumit de cum arata actuala embelema, dar nu pot sa spun ca e o mega-taranie ci spun doar ca e urata si ca ar putea fi mult imbunatatita.

Eu te inteleg si iti respect parerea, numai ca pentru eleganta discutiilor ar fi mai bine daca, pentru a-ti exprima opinia, ai folosi o alta expresie mai inofensiva care sa nu incinga si mai mult spiritele si totodata sa nu aduca atingere imaginii clubului.

Iti multumesc pentru intelegere si pentru faptul ca totusi ai o opinie.

Link la postare

Ca sa nu o mai lungim, initiatorii propunerii de modificare a siglei, sa faca personal sau cu ajutor specializat (grafician, artist plastic motociclisti) machete complete vectoriale ale siglei perfecte in opinia lor. Le privim si comparam un an si la urmatoarea intalnire supunem la vot. Legat de actuala sigla, dupa incepere discutiilor, am privit-o mai atent. Cu voie, sau absolut intamplator, motocicleta este alcatuita din elemente specific tuturor categoriilor moto, sugerand idea de moto, dar fara specificatia unei anume clase. Motociclistul barbos sugereaza varsta, iar bandana in locul castii un anumit grad de nonconformism. Tricolorul si numele clubului nu cred ca deranjaza pe cineva, nici macar pe Piero.

Link la postare

Eu nu pot sa votez ceva ce nu inteleg! ok sa se schimbe emblema dar cu ce? cand? se stie cand! o promovare a viitoarei embleme ar fi fost buna! asa votam ce?  ceva care nu exista? pana la urmatoarea sedinta fiecare poate face orice propunere de schimbare. este adevarat nu ma omor dupa asta dar emblema existenta a fost aleasa! asa avem tot timpul din lume pana atunci .

Link la postare

Multumesc pentru consideratiune, e valabila si reciproca.

Dupa cum stii, nici eu nu sunt multumit de cum arata actuala embelema, dar nu pot sa spun ca e o mega-taranie ci spun doar ca e urata si ca ar putea fi mult imbunatatita.

Eu te inteleg si iti respect parerea, numai ca pentru eleganta discutiilor ar fi mai bine daca, pentru a-ti exprima opinia, ai folosi o alta expresie mai inofensiva care sa nu incinga si mai mult spiritele si totodata sa nu aduca atingere imaginii clubului.

Iti multumesc pentru intelegere si pentru faptul ca totusi ai o opinie.

In mod cert nu vreau sa arunc o pata pe imaginea voastra. Tocmai, ca daca va vroiam raul sau nu-mi pasa, taceam din gura. 

Daca Dan va reusi cu proiectul lui de a schimba sigla si va face ceva in genul propus chiar de el, ar trebui sa-i multumiti si nicidecum sa-i puneti bete in roatele lui bleu. Personal, daca va reusi, eu il felicit de pe acum.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.