Mergi la conţinut

De Ce Am Fost Banat?!?


robertkiran

Recommended Posts

Astazi in urma unei ture am facut un topic pe celalalt forum. Este vorba de topicul asta: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/714121-transfagarasan-cu-mici-peripetii/

 

Imediat dupa ce am facut acest topic mi-a aparut urmatorul mesaj:

post-25601-0-25575100-1402840156_thumb.j

Oameni buni nu mai inteleg nimic. De ce am fost banat? Care a fost motivul? Ce am scris in acel topic? Daca intra aici un moderator sau adminul de pe celalalt forum (Dan Dobrescu) as vrea si eu un raspuns. Personal nu imi dau seama ce rau am facut cu acest topic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg nimic. Daca era pentru treaba cu honda atunci de ce primesc ban acum dupa ce s-a rezolvat problema (adica acum dupa ce am mobra, am inmatriculat-o pe numele meu, etc)? Daca primeam ban inainte de rezolvarea problemei as mai fi zis.  Dar asa ... 

Iar in mesaj se face referire la topicul cu Transfagarasan-ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil pentru ca daca te banau atunci nu cadea bine la imagine si ti-ar fi cladit si mai multa credibilitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg nimic. Daca era pentru treaba cu honda atunci de ce primesc ban acum dupa ce s-a rezolvat problema (adica acum dupa ce am mobra, am inmatriculat-o pe numele meu, etc)? Daca primeam ban inainte de rezolvarea problemei as mai fi zis.  Dar asa ... 

Iar in mesaj se face referire la topicul cu Transfagarasan-ul!

  Cred ca ai primit BAN nu pt ca ai facut scandal ca nu ti-au dat Transalpul, ci pt ca dupa terminarea scandalului nu ai avut bunul simt sa multumesti forumistilor care te-au sustinut si poate chiar administratorului forumului de pe care ai creat valva. Te-ai folosit de forum si apoi ti-ai vazut de ale tale, tipic romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta nu e adevarat ce spui. Citeste aici: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/709037-honda-iasi-hachi-motors-hoti-la-drumul-mare/page-133#entry3770284

 

Deci: imediat ce am recuperat mobra am multumit la toti userii care m-au ajutat (Copy/Paste):

 

S-a rezolvat. In acest moment am motocicleta acasa. Spre dezamagirea unora. Exista un user (nu am timp sa caut acum) care spunea cu atata satisfactie : te-ai lins pe bot de bani. Undeva prin martie ... Ei bine uite ca nu m-am lins pe bot de bani. Am motocicleta acasa.

Astazi am facut 160 de km cu ea, pare ok. Maine vreau sa merg cu ea in Moldova (Campulung Moldovenesc).

High_Dive_Egale spunea ca m-am indragostit de motocicleta. Dupa ce am facut astazi cei 160 de km, pot spune ca are dreptate. Da, m-am indragostit de motocicleta!

Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat.

 

Ce trebuia sa scriu mai mult? Asta a fost primul post pe care l-am scris dupa ce am recuperat mobra (pe 7 iunie), pe acel forum. Pun si link-ul lui: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/709037-honda-iasi-hachi-motors-hoti-la-drumul-mare/page-125#entry3767300

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zice acolo că "minciuni" , "impact negativ asupra forumului şi partenerilor".   Probabil pe Trasfăgărăşan ai vorbit singur în cască iar SRI a preluat şi a transmis mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate ca partenerii de afaceri de la Honda i-au reprosat administratorului ca l-a sprijinit pe Robert si au pierdut atatea masini..Oricum, impresia lasata de Robert a fost una f.f.proasta, la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impresia lasata de Robert a fost una f.f.proasta, la final.

 

tu crezi cum vrei insa as zice sa nu te iei dupa corul celor care i-au sarit in cap la final. (sau pe parcurs - aminteste-ti...) omul a mentionat : "Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat."

 

ce-ar fi trebuit sa scrie mai mult, oare? sa cladeasca o statuie, sa arda niste jertfe, sa inchirieze o formatie de lautari, sa imparta mici si bere? :-))) in plus, nu uita ca are un contract cu o clauza de confidentialitate. cei care i-au sarit in cap se afla in eroare. a se vedea si cati dintre ei l-au sprijinit, apoi mai vorbim... 

 

cand ajuti pe cineva, fie si cu incurajari si vorbe, nu cred ca o faci ca astepti apoi multumiri; si daca "ajutatul" nu-ti pupa mana, sa incepi sa-i dai "cu huo". parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

    Nu e vb de pupat, e vb de detalii.Eu de ex am deschis un topic nou cu patania lui Robert pe alt forum auto f. cunoscut, m-am agitat nitel si pe Facebook, si eram supercurios sa ne spuna cum a reusit sa-si recupereze mobra. El a spus ca nu mai conteaza cum, mersi pt ajutor si pa,am plecat ca am treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

    Nu e vb de pupat, e vb de detalii.

eram supercurios sa ne spuna cum a reusit sa-si recupereze mobra.

 

un contract cu clauza de confidentialitate presupune ca partile nu vor oferi detalii. care e problema?

 

cel mai important este, intr-adevar, ca omul a recuperat-o, in pofida detractorilor, a piedicilor puse, a garagatzei de prost gust cu care numerosi motociclisti au gasit de cuviinta "sa-l ajute" si apoi, in loc macar de a se bucura impreuna cu el pentru deznodamantul fericit, s-au grabit sa-l improaste cu rahat. revenind la topic:

Astazi in urma unei ture am facut un topic pe celalalt forum. Este vorba de topicul asta: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/714121-transfagarasan-cu-mici-peripetii/

 

Imediat dupa ce am facut acest topic mi-a aparut urmatorul mesaj:

attachicon.gifBan.jpg

Oameni buni nu mai inteleg nimic. De ce am fost banat? Care a fost motivul? Ce am scris in acel topic? Daca intra aici un moderator sau adminul de pe celalalt forum (Dan Dobrescu) as vrea si eu un raspuns. Personal nu imi dau seama ce rau am facut cu acest topic ...

Am trait s-o vad si pe-asta: un motociclist este banat definitiv pe un forum de motociclism in urma deschiderii unui topic despre o iesire cu motocicleta... dealtfel, frumos povestit si bogat ilustrat. Acest Dobrescu este motociclist sau doar un individ cu afaceri conexe acestei zone?

 

Rusinos! Incredibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in urma unei ture am facut un topic pe celalalt forum.

 

Roland, permite-mi un sfat: fa-ti un blog. Eu am ales platforma wordpress***, dar poate sa fie pe blogspot, sau unde vrei tu. Acolo tu esti moderator si propriul admin. Vei avea surpriza sa nu roiasca pe blogul tau pleava de tastaturisti. Vei putea povesti in voie calatoriile tale fara a fi "sub papucul" unor moderatori cu interese meschine, unui admin obtuz sau sicanat de diversi "binevoitori". In plus, te poti "alia" cu alti bloggeri cu care ai interese comune, facilitatile tehnice ale unui blog sunt muuuult peste ce ofera motociclism.ro si te poti exprima in voie, cu adevarat liber.

 

Orice sut in fund e un pas inainte, nu?

 

*** eu am ales asta cu ceva vreme in urma, dupa ce un moderator de-aici, f.zoltan, mi-a promis ca ma zboara de pe forum... acum blogul meu este urmarit de aproape 1.000 de abonati, are aproape 130.000 de vizionari, e pe locul ~1.500 (din cele 5.000 ale topului ZeList) si mai ales am ocazia sa interactionez numai cu oameni civilizati, fie ei motociclisti sau nu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in urma unei ture am facut un topic pe celalalt forum. Este vorba de topicul asta: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/714121-transfagarasan-cu-mici-peripetii/

 

Imediat dupa ce am facut acest topic mi-a aparut urmatorul mesaj:

attachicon.gifBan.jpg

Oameni buni nu mai inteleg nimic. De ce am fost banat? Care a fost motivul? Ce am scris in acel topic? Daca intra aici un moderator sau adminul de pe celalalt forum (Dan Dobrescu) as vrea si eu un raspuns. Personal nu imi dau seama ce rau am facut cu acest topic ...

Salut, 

ca sa fie clar de la inceput, sunt dexxter de pe "celalalt" forum.

Si eu sunt de parere ca formularea raspunsului initial (cam zeflemist, dar cu siguranta sub imperiul bucuriei de moment) a fost picatura care a umplut paharul pt adminul de dincolo. Eu personal nu am nimic sa-ti reprosez, decat faptul ca atunci cand inregistrezi o convorbire telefonica sau cand exista si alte persoane care asculta e bine/normal sa-ti informezi interlocutorul; sper ca stii la care convorbire telefonica ma refer.

Eu nu-ti doresc decat sa te bucuri de motocicleta si sa fi invatat ca pe lumea asta nu zboara cainii cu colaci in coada. Vorba proverbului: "daca ceva e prea frumos sa fie adevarat, probabil asa este". 

Nu zic ca nu e posibil sa iei o teapa si cu toate hartiile/stampilele din lume, dar esti acoperit de hartii, lucru care conteaza mult daca se ajunge la instanta.

Daca am gresit cu ceva in postarea asta sau am incalcat vreo regula, imi accept pedeapsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dexxter sau needlz lumineaza-ma: despre ce convorbire telefonica e vorba? Nu stiu la care te referi ...

2. Chestia cu instanta suna a amenintare? Iar nu inteleg nimic si astept sa ma luminezi.

3. Nici chestia cu colaci in coada nu o inteleg ...

4. Care raspuns initial?

 

LE daca nu poti scrie aici exista PM ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in urma unei ture am facut un topic pe celalalt forum. Este vorba de topicul asta: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/714121-transfagarasan-cu-mici-peripetii/

 

Imediat dupa ce am facut acest topic mi-a aparut urmatorul mesaj:

attachicon.gifBan.jpg

Oameni buni nu mai inteleg nimic. De ce am fost banat? Care a fost motivul? Ce am scris in acel topic? Daca intra aici un moderator sau adminul de pe celalalt forum (Dan Dobrescu) as vrea si eu un raspuns. Personal nu imi dau seama ce rau am facut cu acest topic ...

 

Ai luat ban pentru ca lu' Dobrescu nu i-a placut de tine de-a lungul intregii povesti cu Honda. Din motivele pe care ti le-a spus in mesaj. Zi merci ca ti-a dat si explicatiile alea, de obicei nu da nicio excplicatie. Si e dreptul lui, forumu' lui.

Si eu zbor de pe forumu' de KLE-isti pe care sunt admin pe oricine nu-mi place cum se poarta sau cum vorbeste. Fiecare face ce vrea pe tarlaua lui.

Punct.

Roland, permite-mi un sfat: fa-ti un blog. Eu am ales platforma wordpress***, dar poate sa fie pe blogspot, sau unde vrei tu.

Exact, sau poti sa-ti faci chiar un forum. Pe http://myforum.ro/ e moca.

 

Doar ca e o problema cu forumurile astea mici si cu blogurile: nu prea te citeste nimeni, nu prea gasesti 100 de oameni sa iti planga de mila cand nu esti in stare sa-ti cumperi o mobra din magazin cu toate cele implicate (acte, facturi, luat fieru' acasa, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dexxter sau needlz lumineaza-ma: despre ce convorbire telefonica e vorba? Nu stiu la care te referi ...

2. Chestia cu instanta suna a amenintare? Iar nu inteleg nimic si astept sa ma luminezi.

3. Nici chestia cu colaci in coada nu o inteleg ...

4. Care raspuns initial?

 

LE daca nu poti scrie aici exista PM ...

Nu am nimic de ascuns - deci aici, pe curat:

4. raspunsul initial pe care l-ai dat referitor la rezolvarea problemei "dincolo".

3. chestia cu colacii in coada se refera la naivitatea de care ai dat dovada cand ai lasat prima ta motocicleta adevarata pe mana lor, fara factura fiscala si contract.

2. chestia cu instanta suna a amenintare in capul tau, iarta-ma. eu ma refeream la faptul ca, traind in "Banana Republic of Romanistan" trebuie sa fii "blindat" de hartii pt orice - hartii pe care sa le prezinti in instanta pentru a-ti sustine cauza, daca se ajunge acolo.

1. convorbirea telefonica pe care am avut-o la scurt timp dupa ce "s-a spart buba Honda" cu postul tau si in care te-am informat despre situatia "de facto" a dealerului din Iasi; in care ti-am recomandat si un avocat bun pe comercial, avocatul meu de altfel. sa nu-mi spui ca telefonul nu a fost pe speaker, ca nu te cred. 

 

Astea 2 au fost singurele mele postari pe topicul asta, dincolo nu am postat deloc, nu-mi place mocirla. Am ales sa o fac aici pentru ca am vazut ca aici se poate sta de vorba civilizat, chiar si in contradictoriu.

Din nou, sa te bucuri de jucarie si poate om bea o bere vreodata impreuna. Ca un sfat dupa ce ti-am vazut pozele de pe Transfagarasan: pune-i crash bar-uri laterale daca nu ai facut-o deja. Te salveaza de la multe cheltuieli chiar si de la o scapare de pe loc, in parcare; la mine si-au scos banii cand am tavalit Hornetul in oras la vreo 30 la ora.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normala reactia adminului avand in vedere reactia ta.

Daca nu intelegi de ce , incerc sa-ti explic citand din posturile tale:

 

Situatia s-a rezolvat. Nu mai conteaza cum. Important e ca am mobra.

Un om ok nu ar fi spus "Nu mai conteaza cum. Important e ca am mobra." dupa toata povestea asta.

Pot sa inteleg o clauza de confidentialitate dar ar fi fost normal sa spui de la inceput.

 

Daca adminul si moderatorii sunt de acord, acest topic se poate inchide, tinand cont ca problema e rezolvata.

Prin asta se intelege ca la momentul respectiv nu aveai degand sa spui nimic despre rezolvare.

Probabil dupa ce te-au sunat unii prieteni forumisti si ti-au zis ca nu-i ok reactia ta a urmat:

 

 

Pentru ceilalti: la timpul potrivit se va afla totul. Nu e rea vointa, nu e lipsa de caracter, nu e nimic din toate astea. Pur si simplu acum nu se poate spune. Imi pare rau daca s-a inteles altceva.

desi este in contradictie cu postarea anterioara.

Tinand cont de anvergura scandalului si reactia ta finala daca eram in locul lui Dobrescu probabil ca te-as fi banat dupa prima inteventie , aia cu "nu mai conteaza cum" dupa ce tot ai insistat sa-ti faci cunoscuta povestea ca sa nu mai pateasca si altii ca tine.....

 

Probabil banarea a venit cu intarziere pentru ca o fi aflat mai tarziu  de anumite amanunte ale cazului pe care nu le-ai facut publice, si/sau care i-au dovedit  ca esti mincinos.(asta e presupunerea mea, habar n-am daca e reala sau nu) De exemplu mie mi se pare suspecta clauza de confidentialitate pe care o invoci tinand cont de faptul ca profesoara aia a explicat presei destul de detaliat cum s-au intamplat lucrurile si de faptul ca HTR in opinia mea ar avea interesul sa se laude cu faptul ca au rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu cred ca explicatia adminului e alta :)

E posibil sa fie si ceva interese comerciale la mijloc dar tinand cont de faptul ca pana la urma topicul a fost lasat liber (dupa ezitarea initiala) daca ar fi avut o atitudine normala sunt sigur ca nu l-ar mai fi banat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce ca minti ca sa te folosesti de oameni ma grasule nici motocicleta nu ti-ai luat pana la urma... honda aia de crezi tu despre ea ca e apogeul tehnologiei sau ceva e de fapt o mizerie sinistra. de fapt o sa vezi si singur! si sincer sa fiu eu te banam de mult timp. pentru ca imi esti antipatic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest topic este acum închis pentru viitoarele răspunsuri.
  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...