Mergi la conţinut
  • 0

Sfaturi Pentru O Incepatoare


ina_mandi

Întrebare

Buna seara tuturor , intrebare de la o incepatoare: caut o honda cbr rr 600 din 2003 -2004 , credeti ca m-ar avantaja ?! Am 53 de kg si 1.68 ...experienta ca pasager de 10 ani , iar eu 24 ani. Nu ma intereseaza "sa dau bine" ...dar imi plac supersporturile .....si din punct de vedere financiar ce ar merita?

V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste raspunsuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Ina, Gaxel era ironic...

 

Nu prea are ce cauta un incepator pe o RaceReplica (rr). Gaseste o carenata ce iti place dar cu un temperament mai docil. Tie nu iti place supersport, iti place motorul cum arata cu plastice pe el. Supersport si superbike sunt la fel in esenta, diferenta este in capacitatea motorului, in rest ambele au plastice pe ele....

 

Orienteaza-te spre ceva mai bland, ar fi pacat sa dai o caciula de bani pe ceva ce nu poti controla si sa dai cu ea de pamant... apoi mai faci si buba :skull:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ia-ti ce iti place. Imposibil sa nu gasesti. Cauta sa cumperi de la firma unde ofera si garantie. Sunt cateva in bucuresti. Chiar daca nu este inmatriculata, te ajuta ei cu actele. In felul asta este mai putin probabil sa cumperi o motocicleta care te lasa la prima plimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Stiu si eu diferenta dintre supersport si naked. Nu imi place cum arata , imi place ce inseamna supersport. Stiu ca este diferenta intre ele, dar asta ma caracterizeaza, nu m-as vedea pe un naked sau tourer. Voi fi calculata, nu vad de ce ironii. Poate pentru ca sunt prea multi incepatori care nu stiu ce inseamna si de aceea cei mai multi o patesc. Oricum multumesc pentru sfat Consigliere.

As cauta la firme , cunosc pe vineva la kawa m dar mi-a spus ca deocamdata nu este niciun rr pentru ca e vara si toata lumea cumpara din primavara. Preturile nu le stiu ,cam la cat se ajunge daca as lua de la o firma cu garantie!?

P.S: La ce altceva as putea sa ma uit inafara de yamaha!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Cu cat tii funduletul mai ridicat,cu atat mai sporty! :o ..

Trebuie neaparat RR?

Ia-ti un f4 si-i schimbi carenele si gata. Diferenta mare nu e. Asa ai posibilitatea sa-ti zgarii putin deştele... ...:D

Io cand vad RR-urile alea ,ma ia cante un impuls d-ala de a le da un branci.

Precum prefer femeia rece,ca are carnea mai tare,asa si RR-urile,tavalite. Locul lor e la muzeul de ineptii stradale :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu inteleg de ce atatea aluzii rautacioase doar pentru ca sunt femeie , am scris si mai sus ca asta imi place si asta mi-am dorit de la bun inceput, nu-mi place f4i si atat timp cat clientul nostru e stapanul nostru nu-mi voi cumpara ceva ce nu imi place doar pentru a-l avea... Si in plua nu vreau sa ma complic sa ii schimb eu carenele ... Poate altceva ...

Acum am vazut ice queen raspunsul tau, este adevarat.

Acum am vazut ice queen raspunsul tau, este adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu era nimic rautacios.

Citeste ce scriu,nu ce vrei tu sa interpretezi. :o

Si iti inteleg preferinta.

Iti doresc sa-ti gasesti una pe voie si sa ne spui peste 10 ani ca nu ai alunecat/cazut/zburat/torpilat niciodata!

Spuneam doar ca pt mine alea nu sunt mobre de strada. Cel putin,nu pt incepatori. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Si f4i este!? Sunt constienta ca supersporturile nu sunt fata de celelalte, dar intrebarea mea a fost cat se poate de explicita : o motocicleta supersport dintre toate supersporturile :))?! Eu asta am auzit de-a lungul timpului :) si normal sa arate bine si sa se incadreze in bugetul meu... Comparand cu restul din toate punctele de vedere .. Asta a iesit pe primul loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

de ce ironia mea, desi nu eram chiar ironic cu experienta ca pasager. eram rautacios 

 

nu are nimeni nimic cu tine pentru ca esti femeie, ba din contra, lumea a fost calma in explicatii si nu te a luat chiar la misto. e o discriminare pozitiva. ba mai mult, ca tipa vei gasi mereu dornici sa te insoteasca. sa te ajute, sa te astepte. iar discriminare pozitiva bazata pe erectie. 

 

acum. spui undeva ca vei fi temperata. 

 

eu nu ma consider mare motociclist si nu sunt. de asta am motocicleta mica. 

 

eram pe drumul pe care il fac zilnic spre munca. il cunosc foarte bine (de ani de zile aceleasi curbe) 

o curba, aceeasi viteza, aceeasi inclinare, acleasi asfalt, totul identic. In afara de cateva frunze aduse de vant. 

intai derapaj, pe urma highslide pe urma putina adrenalina si puls ridicat. 

 

daca tu imi spui mie ca incepatoare fiind, cand dai intr o groapa sau patesti asa ceva, nu o sa scapi mana 2mm in gaz, nu te cred.

daca reusesti esti mai tare decat toti forumistii de aici si ii poti da lectii lu marquez

 

crede ma, ca se intampla din cand in cand sa vezi ca zbori de pe motocicleta, te tii cu mainile de ea pentru ca picioare, cur. corp se pregatest sa zboare catapultat peste ghidon  

 

cu orice mobra se poate intampla sa iti fuga spatele, dar pe una mica o eroare umana nu doare ca pe una mare. asta e tot cred eu... 

 

tu iti vei lua ce motocicleta crezi si ce iti place. problema mare este ca tu crezi ca stii ce iti place. 

 

eu nu iti pot da sfaturi despre ss, le consider masinarii fenomenale pentu pista nu pentru strada, iti pot sugera doar sa vorbesti cu cineva care chiar se pricepe si sa iti spun putin despre diferentele intre un motor puternic si unul foarte puternic. Si cand spun se pricepe, nu ma refer la posesori de ss cu cate 2 degete de o parte si alta a cauciucului, ci la cineva care a mai iesit pe circuit, conduce de multa vreme si e matur in gandire. 

 

spoarele sa fie de parte ta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Hmm..fostul meu prieten merge la serres de cativa ani, de aici si experienta ca pasager si cunoasterea riscurilor,prietena meq cea mai buna are un k7 de 3 ani e mica slaba si nu si-a dorit motocicleta , si-a luat permisul la insistentele iubitului cand se dadea poligonul cu 250... E ,altceva cand ai iesit in trafic cu pasager pe o motocicleta mare(asa cum am facut eu scoala)

Si ea e bine sanatoasa ...

Imi cunosc temperamentul , nu spun ca nu imi poate scapa mana, dar oricum vorbim despre un final destination aici....oricui ii se intampla dar ne asumam niste riscuri si suntem constienti ca motociclisti ce se poate intampla, nu-mi place sa fiu subestimata sau invers ...fiecare cu parerea lui pana la urma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

:)) da ...normal ca se ajunge in orice discutie la chestii de genul daca vorbeam de iphone probabil se ajungea cumva la steve jobs....nu am spus nimic ca le stiu pe toate...dar putina sustinere nu strica niciodata...de aceea am apelat la experienta voastra ...si modul de a rationa si manevra situatia...nu ma intereseaza motocicleta mica ...vorbeam de supersport e a3a oara cand spun..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

La 24 de ani SS pare sinucidere, cu o conditie . Daca scoti tot ce poate 100cp in Bucuresti , dute pe pista si vorbim altfel despre SS , sau mergi in regim de scuter si peste 10 ani  ai sa spui,,Nu am cazut si mi-am facut mana pe 600cc,, Ai 10 ani exp de pasager este neinteresant , nu ai avut tu mana pe acceleratie , ai invatat doar sa te inclini dupa motor la curbe . SS e plin de reclame cu Danonino asta place la tine , dar si un 250cc are aceleasi reclame . In final ai sa iei SS ca esti ambitioasa si asta vrei , dar nu ai sa o folosesti la capacitatea ei max si cand iesi seara cu gasca vei fi COOL ca ai SS

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu am adresat intrebarea ca sa-mi spui tu ca ies seara ca sa fiu cool, superficialule. Cred ca cei care criticati nu aveti tupeul sa admiteti ca exista si oameni care o pot face , fara prea mult chin.

Si de obicei cei complexati aveti tendinta sa criticati din cauza inferioritatii pe care o simtit, se intampla des mai ales intre un barbat si o femeie .. Si daca scriam ca am 42 de ani!? Nu mai era sinucidere... Era.. Ce era de fapt!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Bă IceQueen.

Ce dreaku faci tu? Ma asteptam la mai mult de la tine.

Gajica asta n-a trecut niciodata in doua secunde la 120km/h si tu continui sa ti cu ursul!

Tu nu stii ce senzatie de "ma cac pe mine" ai cand iti dau lacrimile ca la un părțâit de 3 ani cand te izbesti de viteza excesiva instantanee? Sunt sigur ca stii. Si daca stii asta, de ce o trimiti la moarte? Sau tu esti strengara d-aia cu lentile de contact care nu pişă ochiii cand toaca ceapa?..

Hai sa fim seriosi.

Tu ai zis-o ca la 10 ani ca pasagera cunosti motorul.

Vorbesti serios? Asta nu stia cum sa stea pe tableta aia de Domino( ca saua aia de pasager mai mare nu pare) sa nu se rostogoleasca precum un dovleac rotofei,si tu crezi ca ea facea pe mecanicul sa asculte schimbarea vitezei?

Mai intai intreab-o daca si-a luat manusi cu unghii.

Ma enervezi cand tii asa tare pt faptul ca e femeie.se vede efectul ala de "Fă,tre sa fim unite ca astia face mijto de noi pt ca avem lipsa in pantaloni"!!!. Eu,personal dau acelasi sfat tuturor,nu numai femeilor sau incepatorilor!.

Si cred ca si majoritatea celor de aici, au aceleasi intentii bune.

Imi place sa mai tachinez lumea putin,asa ca e dragut.ca si eu ziceam la inceput: " imi iah d-ala de 1200!".

Plm, la scoala si examenul alora din Romania, tu vrei sa trimiti duduia pe pista funerara!

BRAVO!. REALLY ICE QUEEN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ai dat examen pe Bandit 600cc oooooooo ce minune , dar ai mers cu 30km\h si te crezi mare piloteasa , dar strada este altceva , ti-o spune un superficial cu 30 ani vechime de cat A . Haidi pa ca esti tare in clanta domnisoara  :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...