Mergi la conţinut
  • 0
Vlad Spulber

sfat Sfaturi Alegere Motocicleta Pentru Incepator

Întrebare

Salutare

In vreo 3 saptamani ar trebui sa am permisul cat. A (sper :tongue: ) si am o mare dilema referitor la ce motocicleta sa-mi cumpar. Bugetul ar fi de maxim 3000-3200 Euro pentru o motocicleta in care n-as mai vrea sa bag bani anul acesta (asta inseamna sa fie intr-o stare tehnica buna si cu un minim de accesorii... crashbar mai exact).

Eu am 1.88 m si vreo 105 kg si dupa ce am mers cu mai multe motoare la scoala, pot sa zic ca prefer pozitia de enduro (nu-mi place asa mult sa ma aplec peste rezervor). Am mers si cu un Yamaha Fazer si cu un suzuki gs 500 si desi m-am inteles destul de bine cu ele (mai mult cu suzuki), tot prefer o pozitie mai verticala. Si desi prefer pozitia de enduro, nu planuiesc sa merg mea mult pe teren mai accidentat, cel putin pana nu o sa acumulez ceva experienta. Asadar, motocicleta va fi folosita in special in oras si la mici drumuri in afara si poate pe niste drumuri forestiere usoare.

Asadar, pana in momentul acesta am cochetat cu urmatoarele optiuni.

Suzuki DL650 V-Strom (an 2004+):

Imi place cel mai mult dintre cele de care m-am interesat dar am inteles ca este destul de mare si de greoaie si pentru inceput n-am incredere ca o pot controla foarte bine la viteze mici in oras. Poate dupa cativa ani de experienta, o sa-mi iau modelul de 1000, dar mai e de vazut pana atunci :).

BMW GS650 (2002 +):

Este ideala din punctul meu de vedere. Din cate am inteles este foarte manevrabila si desi multi mi-au zis ca o sa arat caraghios pe o motocicleta asa mica, n-am astfel de greturi. Am inteles ca se descurca de minune in oras, poti merge pe sosea cu 120 kmh decent (nu planuiesc mai mult pentru inceput oricum) si o poti scoata si pe un teren mai anevoios. Problema la ea este din cate am inteles ca este destul de scumpa de intretinut. Am vorbit la vreo 2 service-uri si mi-au zis ca din punct de vedere mecanic, sa ma orientez spre o japoneza.

Honda Transalp 650 (2000+)

A treia optiune este Honda Transalp. N-am intalnit pe cineva pana acum sa-mi zica ceva rau despre ea insa nu mi-e clar in ce masura este potrivita pentru oras+sosea. Am inteles ca ar tinde mai mult spre enduro decat celelalte doua si nu cred ca o sa merg prea mult prin astfel de zone. 

M-ar ajuta mult parerile voastre, ale riderilor mai experimentati. Sunt deschis la sugestii si chiar la compromisuri. Stiu ca ideal ar fi sa ma duc si sa ma sui pe fiecare dintre ele, eventual sa dau o tura insa din pacate, nu am aceasta posibilitate. O sa ma duc sa testez un Transalp al unui prieten si cam atat.

De asemenea, stiti daca exista undeva cursuri moto mai avansate post-scoala? Nu de alta, dar cred ca sunt o gramada de lucruri pe care ar mai trebui sa le invat si mi-as dori sa fiu cat de pregatit pentru strada iar la scoala vad ca nu ma invata mare lucru. 

Astept cu interes parerile voastre, multumesc. 

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

1 răspuns la această întrebare

Recommended Posts

• 0

salut, o sa zic asa din auzite cate una cate alta, rog posesorii sau cine o mai fi pe aici si se pricepe sa ma corecteze daca bat campii.

daca zici ca ai merge mai mult pe asfalt atunci parca VStromul suna mai bine, e orientat mai spre sosea.

Esti cam inalt tu asa, nici sa fie moto prea mica..VStromul e cam "mic de inaltime" (inaltimea la șa)

La bmw te referi la F 650GS? Daca te referi la asta, sa stii ca e monocilindru = cam vibreaza, dar are si avantaje - consum mic.

Si asta e cam mic de inaltime, eu am 1.83 si imi e mica moto asta..

nu stiu daca are 6 trepte..

Ca ”marime” cel mai bine cred ca-ti vine Transalpul din 2000, toti spun ca e a naibii de fiabila. (nu stiu daca sufera de releu de incarcare care se arde)

Asta, ca si VStromul are motor in V = cuplu mai mare, adica un lucru bun cand ai 105Kg.

Uite aici un site unde poti sa vezi cam cum stai pe moto

http://cycle-ergo.com/

De mers..nu stii pe unde o sa mergi pana nu o sa o ai, mie unul mi s-a cam pus pata de niste ”câmp”..

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.