Mergi la conţinut
  • 0
Silviu.i

sfat Sfaturi Motocicleta (Incepator)

Întrebare

Salut ,

M-am decis vara asta sa dau de A2(am 19 ani) si sa imi iau o motocicleta care sa ma avantajeze cat de cat si care sa ma ierte de la unele greseli (macar cat de cat)

M-am gandit ,am facut "cercetari" si am ajuns la concluzia ca Suzuki gs500(f) sau honda cb500(??) sunt cat de cat "iertatoare" si mi s-ar potrivii (nici nu au atata putere)

Ce ma intereseaza pe mine cand aleg o motocicleta:

-Sa fie carenata (nu ma prea dau in vant dupa nakeduri decat daca e vorba de hornet :D)

-Sa sune bine(imi place sunetul de la r1 chiar si stoc...cand il aud mi se ridica parul in cap)

-Sa arate ok

-Sa nu fie foarte inalta avand in vedere ca inaltimea mea e in jur de 1.67-1.68

Un minus ar fi la suzuki (si honda) greutatea...suzuki are in jur de 200kg iar honda 170

PS: Ma atrag foarte mult motocicletele sport!

Ce mi-ati recomanda pentru inceput?(niste modele) si eventual un site / magazin de unde imi pot cumpara echipamentul necesar (geaca ,pantaloni ,ghete)

Merci anticipat de sfaturi ,critici(in caz ca vor fi) etc.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

7 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Singurele lucruri care nu te iarta sunt asfaltul si obstacolele cu care vei avea impact in traiectoria ta haotica in momentul in care conduci ceva ce crezi ca te iarta. :o

Link la postare
  • 0

@kosty%

Suzuki gs500f din 2004(am dat un exemplu) are 33.99 hp (limita era de 35kw ,adica 48 cai) si 200kg

Ai citit macar postul meu sau intrii pe la toate ,te uiti in sus ,faci o fata inteligenta si dai drumul la maini doar de dragul de a scrie?

@Delo Gasqui

Nu m-am gandit ca ma iarta asfaltul neaparat doar ca ,o motocicleta cu mai putina putere de obicei cica iarta mai multe chestii decat ceva care fuge foarte tare.Ai avut ocazia sa incerci unul dintre modelele pe care le-am mentionat mai sus sa-mi poti spune cateva cuvinte ,care ti se pare mai ok?

Link la postare
  • 0

E adevarat ca de cb500 nu am prea citit (aproape nimic) ,vazusem doar o comparatie intre cele 2 si am zis ca merg amindoua la a2.

Raman la suzuki atunci dar ,totusi...incerc sa caut pe cineva care detine / a detinut si imi poate spune partile bune si partile rele ,ce merita schimbat si ce merita tinut stock etc.

Multumesc foarte mult de raspuns ice-queen!!!

Link la postare
  • 0

Nu am calarit cele mentionate. Eu am inceput pe 125cc/12cp si de la aia am sarit la 100cp.

Am comentat pt ca (am inteles explicatia ta,dar totusi) ideea ta despre "iertare" te poate baga in spital.

Nu de motoreta trebuie sa-ti fie teama ca te fura/pacaleste cum iti poate juca farse o groapa,o pata de ulei sau un capac de canal umed. :o

Link la postare
  • 0

Pai tu spui ca iti place sunetul de la R1 sa fie carenata sa fie sport si acum vrei gs si cb . Si stai linistit ca nu scriu de dragul de a scrie , ai cerut un sfat si eu tiam raspuns , stim ca tu vrei ceva gen r6 , zx6 , cbr , gsx r , dar cu A2 nu poti conduce asa ceva , asta tiam explicat eu . Poate ne itelegi gresit pe noi toti mai ales pe mine , nimeni nu iti vrea raul , nimeni nu se crede destept si da explicati in stanga si in dreapta sau de dragul de a scrie mult , credema ca sunt putini care stau sa te sfatuiasca de bine .

Link la postare
  • 0

@kosti

Am specificat ce imi place pentru ca POATE exista un model asemanator cu cele mentionate care se poate conduce si cu a2 (asa cum e gs500f-ul) ,iarasi ma refer la design ,carenaj etc.

Cunosc legea (deoarece am citit-o) ,m-ai inteles tu gresit.

@ice-queen

ce mi-e gs500 ce-mi e gs500f...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.