Mergi la conţinut
green.kecske

calatorii Femeie Britanică Singură Cu Motocicleta În Iran

Recommended Posts

Lois Pryce este femeie din Marea Britanie care a avut curajul să călătorească singură în Iran, pe o motocicletă, în ciuda faptului că ministerul britanic de Externe nu recomandă astfel de escapade.

post-41220-0-98944200-1406377242_thumb.j

Aventura ei a durat 3 săptămâni, fiind curioasă să vadă cu proprii săi ochi dacă sunt adevărate toate zvonurile despre această ţară. "Pe de o parte auzeam faptul că femeile sunt bătute cu pietre până la moarte dacă fac adulter, dar şi că Iranul are cea mai mare rată a execuţiilor din lume, precum şi că există o activitate de îmbogăţire a uraniului. De cealaltă parte, pasionaţii de călătorii afirmau că Iranul este o ţară minunată şi că este locul lor favorit, iar această diferenţă de opinii mă intriga foarte tare", spune Lois.

"Eram conştientă că există un risc, mai ales că Marea Britanie nu are nicio reprezentanţă în Iran, însă am considerat că merită să-mi asum acest risc şi sunt foarte bucuroasă că am făcut asta", a mai povestit ea.

Bineînţeles, Lois Pryce este un veteran al călătoriilor pe motocicletă, având experienţe prin Africa şi toată America. Ea afirmă că, din punct de vedere fizic, drumul a fost relativ uşor (în ciuda condusului "haotic"), însă diferenţele culturale din acea ţară sunt cele care au marcat-o cel mai mult. Pe drum însă, chiar şi cu valul islamic pus pe cap, nu a reuşit să se amestece cu populaţia.

"Era ca şi cum acolo se teleportase un extraterestru. Oamenii de rând, de pe străzile obişnuite, erau foarte surprinşi, dar prietenoţi. Ei nu au ocazia să vadă prea mulţi occidentali şi văd foarte rar o femeie mergând singură, de capul ei. Şi mai rar decât atât, o femeie pe motocicletă. Eram mai mult pe drumuri, conducând. La început am crezut că lumea vrea să mă dea jos de pe motocicletă, poate că erau islamişti. Şi s-a dovedit apoi că ei voiau de fapt să-mi dea fructe, rodii."

Întâlnirea cu autorităţile iraniene a fost mult mai tensionată. A fost luată în vizor pentru paşaportul ei britanic, dar şi a modului de transport, de mai multe ori. "Ei nu înţeleg de ce un om ar călători în felul acesta doar ca să se simtă bine. Se gândeau mai mult la activităţi de spionaj", povesteşte Lois.

Iranienii erau foarte dornici să intre în contact cu ea şi să vorbească despre Occident, mai ales despre Barack Obama şi noul preşedinte iranian Hassan Rouhani, în condiţiile în care cei doi avuseseră o primă discuţie în acea perioadă, la New York - fapt care arată un potenţial semn de îmbunătăţire a relaţiilor dintre cele două state.

De asemenea, oamenii erau foarte ospitalieri. "Aşa am aflat că nu pot să mai mănânc fructe. Era o nebunie. Auzisem că ospitalitatea iraniană este legendară şi chiar aşa este. Şi nu am văzut niciun pic din religiozitatea extremă de care tot auzisem", mai povesteşte Lois Pryce.

Şi au mai fost şi alte lucruri care au determinat-o să îi placă şi mai mult această ţară, inclusiv arhitectura "incredibil de frumoasă" şi mozaicul moscheelor sau contrastul modern al unor clădiri, cum era turnul Azadi din Teheran, dar şi deşertul "unic" al oraşului Yadz.

"Motocicleta mea este acolo, împreună cu câţiva oameni minunaţi cu care am locuit în Teheran. Sper să mă întorc acolo la anul şi să vizitez locurile pe care le-am ratat", mai spune britanica.

După călătorie, Los Pryce a scris două cărţi, "Lois on the Loose" şi "Red Tape and White Knuckles", în care îşi povesteşte aventurile uimitoare pe motocicletă.

Editat de green.kecske

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.