Mergi la conţinut
bikeshop

Accident In Covasna

Recommended Posts

http://ozzymotoblog.blogspot.ro/2014/08/motociclist-omorat-in-covasna.html?spref=fb

Poate organizeaza cineva o aunare mica la ministerul de justiti.

Aia din Covasna se cred in jungla si isi aplica propriile legi.

Nu e normal intr-o tara civilizata.

Hai sa atragem atentia ca nimeni nu isi face dreptate cu singur dupa cum il taie capul.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

http://ozzymotoblog.blogspot.ro/2014/08/motociclist-omorat-in-covasna.html?spref=fb

Poate organizeaza cineva o aunare mica la ministerul de justiti.

Aia din Covasna se cred in jungla si isi aplica propriile legi.

Nu e normal intr-o tara civilizata.

Hai sa atragem atentia ca nimeni nu isi face dreptate cu singur dupa cum il taie capul.

Nu ai cu cine , lucrurile astea sunt vechi si nu sunt numai in Covasna. Romania demonstreaza prin lipsa de reactie o cultura a ''tolerantei'', zic asta pentru ca nimeni din sistem nu isi face treaba.  Personal am trait, vazut lucruri similare de la volanul camionului, Sacele, unde tiganii ''bombardau'' toate camioanele care treceau pe sosea, ''bombele'' erau jumatati de caramizi si chiar piatra de caldaram, multi soferi au ajuns la spital. Autoritatile masau trupe ale jandarmeriei care se alergau ca la miting dar nimic care sa-i determine sa se opreasca. Strehaia, era o vreme unde satra de tigani se folosea de copiii proprii pentru a produce accidente, jefuirea camioanelor dupa accident era o indeletnicire a comunitatii respective.   Cultura primitiva  ''tolerata'' de cei care ar trebui sa impuna legea.  

Link la postare

Bă! Stiti ce ma racaie pe creier? Toti ne indruma spre diplomatie in timp ce aia se pisa pe noi.

Chiar asa de naivi suntem sa asteptam doi amarati in uniforma sa ne protejeze pe viitor?

Ati auzit de potirul de aur batut in pietre pretioase din care beau toti la fantana pe timpul lui Țepes dar nimeni nu indrasnea sa-l fure? Cateva exemple pedepsite fara mila au fost de ajuns . :o

Link la postare

Colegul din Londra (unde am locuit si eu o vreme prin anii 90), sunt sigur ca intelegi ca prin prisma Asociatiei AMR nu pot fi date decat acest gen de comunicate. 

AMR este monitorizata (din pacate degeaba) de toata lumea cu sau fara uniforma, toate miscarile studiate si toate comunicatele atent analizate. Motociclistii sunt vazuti ca si persoane cu caracter violent si potential periculoase in Romania. Deja am mesaje ca am folosit termenul de tigan in loc de rrom in comunicat, si se pare ca este ceva lege sau HG in acest sens, nu sunt sigur.

Ce vor face persoane individuale, sau mici grupuri de initiativa, noaptea pe racoare nu este treaba noastra, si nu putem decat sa dezaprobam in avans acele actiuni.....

Imi pare foarte rau ca nu sunt momentan in tara, dar voi ajunge in scurt timp si cel putin prin acte, memorii si plangeri vom actiona. De fapt acesta este unul dintre rolurile AMR, acela de a se constitui ca si partener de discutii cu autoritatile, coerent si credibil. Actiunile noastre pana acum, cazul agresiunii de la Tuzla, cazul motocicletei Honda furata chiar de catre dealer la Iasi si altele ne-au aratat ca si actiunile prin documente, comunicate si presiune media pot avea efecte foarte bune.

Lasam sa iasa la suprafata altii cu actiuni ce nu pot fi descrise aici.

Primim cu deschidere orice idee, buna sau mai putin buna referitoare la actiunile pe care ar trebui sa le intreprinda AMR.

Link la postare

Nu ma refeream specific la AMR .

Ideea e ca de cand imi aduc aminte mai bine treburile mai de oameni "maturi",n-am auzit decat slogane de genul "Fara Violenta!".

In timp ce noi ne amagim creierul cu vise boeme despre pace si intelegere ,ne ignoram instinctul animal pe care il avem,aratand cu degetul si pierzand din cand in cand cate unul,prada celor ce nu gandesc mai departe de portofel/pumn/stomac.

Precum o cireada de bivoli,ne plimbam cantand prin savana si cand o hoarda de tigrii ne infasca unul si-l rupe in bucati de viu,aratam cu degetul si ne plangem ,inaintand si incetul,revenind la cantecul initial.

:o

Link la postare

Hai sa atragem atentia ca nimeni nu isi face dreptate singur, dupa cum il taie capul.

Acum am vazut. Foarte nasol. Oare ce e concret de facut?

- Ce putem face noi, oamenii obisnuiti, zic. -

Cultura primitiva  ''tolerata'' de cei care ar trebui sa impuna legea.  

Bă! Stiti ce ma racaie pe creier? Toti ne indruma spre diplomatie in timp ce aia se pisa pe noi.

Cateva exemple pedepsite fara mila au fost de ajuns . :ohmy:

Bun, dar cine sa impuna legea si sa pedepseasca fara mila prin cateva exemple? Pentru ca daca oamenii obisnuiti sunt indemnati sa faca asta, e acelasi lucru cu ce au facut acesti tigani despre care vorbim.  Poate ca un pressing asupra institutiilor abilitate e o solutie? Sau violenta "populara" e ultima solutie?***

***despre violenta ca solutie: chiar si pentru demersuri pasnice oamenii nu rezoneaza decat cel mult indignandu-se de la taste, daramite sa treaca prin foc si sabie salase de tigani... deci si de-asta eu cred ca violenta "populara" nu este o solutie, din nici un punct de vedere.

1932294_930864146931114_3746128671751131

Link la postare

Din cate imi aduc aminte din istorie,violenta populara a dat rezultate.
Pe cai diplomatice s-au scos doar amenzi si costuri de anchete si judecati estimate la milioane.
Stii cum fac astia aici? Doi politai impart in mic si sparg seminte,intreaba baba de la colt daca si-a deschis sticla de rachiu,scriu un raport in limba politaiolor dupa care se spune ca hotii nu au fost descoperiti si ancheta a costat £300k .
Asta este diplomatia .
Violenta populara functioneaza asa: se sparg cateva capete,moare un sau doi boi,posibil si daune colaterale ,tinta se sperie si stie ca nu se poate juca cu onul cu sapa lucioasa de la cat a muncit tot anul. Rezultatul e un fel de "watch the ...... up!" . Costa doar energie umana si vinovatii sunt inexistenti.. (baga tu 500 oameni la parnaie in baza declaratiilor unor speriati ascunsi in Wc-ul din gradina).. :ohmy:

Editat de Sergiu> watch your language mate!

Link la postare

.

Ideea e ca de cand imi aduc aminte mai bine treburile mai de oameni "maturi",n-am auzit decat slogane de genul "Fara Violenta!".

In timp ce noi ne amagim creierul cu vise boeme despre pace si intelegere ,ne ignoram instinctul animal pe care il avem,aratand cu degetul si pierzand din cand in cand cate unul,prada celor ce nu gandesc mai departe de portofel/pumn/stomac.

Precum o cireada de bivoli,ne plimbam cantand prin savana si cand o hoarda de tigrii ne infasca unul si-l rupe in bucati de viu,aratam cu degetul si ne plangem ,inaintand si incetul,revenind la cantecul initial.

:ohmy:

Am vazut si eu pe un forum plin de bovine tot felul de indemnuri la macel, omor, incendieri si alte vise de copii. 

Nu asa se face treaba. 

Eu am pretentia ca sunt om cu tot creierul la mine. Chiar daca unii se dau la fund ca suntem urmariti si ca nu suntem acasa astazi. Se pot face totusi niste actiuni pe calea de mijloc.

Nici nu omori si nici nu spargi capete. Dar poti fi dur si fara sa te cobori la nivelul animalic al tiganilor.

A fost foarte frumos ce au facut baietii aia cand au fost si au aprins lumanari. Tot respectul pentru ei.

Dar puteau sa se joace de exemplu cu niste sticle cu fitil prin fata caselor tiganilor. Sticlele puteau sa fie goale, pline cu apa, pepsi, bere si alte lichide neinflamabile. Nu te poate aresta nimeni pentru o sticla cu o carpa in loc de dop.

Baietii cu motoare enduro puteau sa se plimbe putin pe drumurile de pe camp pana in satele vecine si sa intrebe localniciii daca stiu cine a bagat cutitul in baiatul ala. Sa se faca ca il cauta cu ceva cutite la vedere.

Si in cel mai fericit caz sa se dica peste o luna catva motociclisti sa intrebe in sat unde locuiesc cu exactitate tiganii batausi i sa ii alerge pe camp cu motoarele. Fara bataie, morti, molotoave si alte bazaconii inchipuite de oameni somnorosi.

Sunt multe metode de intimidare. Doar ca trebuie putina organizare facuta de oamenii din tara.

Alte maiute de pe forumul unde o anumita caruta a fost rasturnata instigau la spart geamuri la sediul uni ONG tiganesc. Oare cat creier au oamenii aia.

In afara de faptul ca e ineficient mesajul mai e si ilegal. Nu sunt eu cel mai legal om de pe planeta dar nu vad rostul unor distrugeri de bunuri.

Un alt posesor de creier inutil ii tot dadea inainte pe forumul celor din Caracal cat e el de fericit ca a plecat din tara. Nu am reusit sa inteleg ce legatura are Brazilia cu faptul ca un motociclist a fost injunghiat miseleste in Covasna.

Efectiv nu ne putem abtine sa nu ne laudam, sa instigam la violente inutile.

Acum am vazut. Foarte nasol. Oare ce e concret de facut?

- Ce putem face noi, oamenii obisnuiti, zic. -

Noi in Buccuresti singurul lucru normal de facut este sa acuzam justitia mult prea lejera si mult prea lenta.

Sa mergem cred ca la ministerul de justitie si sa cerem pedeaspa maxima pentru tiganul ala. Sa cerem prinderea celor vinovati pentru agresarea pasagerei. Sa cerem sa se faca publice motivele mortii motociclistului cu dovezi. Eu nu pot sa cred ca nu l-au lovit.

Poate ca a murit in urma impactului dar sunt sigur ca si tiganii l-au lovit. Viu sau mort tot infractiune este sa lovesti o persoana.

Sunt sigur ca se incerca musamalizarea cauzei decesului de frica maniei maselor. Dar acea manei vine ca urmare a guvernarii lor defectuase mai ales in privinta minoritatilor.

Cert este ca noi putem sa tinem cazul sus prin articole pe tot internetul facute publice cu ajutorul retelelor de socializare.

Si de exemplu luni sa ne strangem la o ora anume la o institutie abilitata cum am mai zis ministerul justitiei. Anuntatm presa si  lipim pe motociclete coli A4 cu numele motociclistului decedat sub care putem scrie diferite mesaje de exemplu :

Sebestyen Attila cerem in numele tau pedepse maxime pentru vinovati sau in memoria ta luptam pentru adevar 

Fiecare cum il duce capul dar fara mesaje rasiste sau care sa indemne la violenta. fiecare isi poate imprima tricouri cu mesaje costa maxim 30 de lei in orice supermarket.

Da stiu e miting neautorizat si mi se rupe. Spunem ca e comemorare si venim cu lumanari. Comemorarile nu au nevoie de autorizatie. Daca ne luam amenda le contestam pana in europa.

De exemplu Luni la ora 17 in parcarea din fata casei poporului. Daca cel putin un om se mai anunta eu voi fi acolo. Mitingul va fi pasnic. Voi veni cu colegii din club. Daca cineva are chef de scandal si-o fura de la noi. Ca sa fie clar de la inceput. 

Vrea cineva macel si molotoave sa isi organizeze singur paranghelia.

Link la postare

Primim cu deschidere orice idee, buna sau mai putin buna referitoare la actiunile pe care ar trebui sa le intreprinda AMR.

S-ar putea organiza un protest prin care sa se atraga atentia asupra problemei tiganesti, acest incident este tocmai bun pentru asa ceva. Cred ca ar primul protest de dupa 1990 impotriva comportamentului tiganilor care este tolerat si chiar incurajat de stat.

Link la postare

Bun, dar cine sa impuna legea si sa pedepseasca fara mila prin cateva exemple?

Cineva facea niste referiri la cei plecati peste hotare, da, diferenta de a avea niste drepturi pe strada, acasa si in viata de zi cu zi ii face sa vada DIFERENTA dintre INDIFERENTA autoritatilor romanesti si normala atitutidine a  celor  ''de afara'', vis-a-vis de drepturile tale ca cetatean intr-un stat european in secolul XXI si Romania ''pitoreasca'' Despre ce vorbim aici?  Pai simplu, daca  vine unul si te plesneste peste ochi in Romania sau iti baga un picior in portiera masinii de o face ca un lighean( din proprie experienta faza cu usa) ce rezolvare ai tu sau ce actiuni intreprind organele ca sa-l faca pe viitor  pe infractor sa nu mai comita asa ceva?  Raspunsul e simplu de tot in Romania, Nimic concret, legile sunt foarte prost facute si mai dureros este ca nici nu se oboseste nimeni sa le aplice.

Ca sa poti intreprinde ceva concret impotriva unuia care te bate pe strada, in Romania trebuie sa te bata bine de tot, sa depasesti zile bune de spitalizare( chestia asta e mai criminala decat criminalul) sau sa dispui de bani multi si timp, dar si asa organele statului sau sistemul mai bine zis, iti va pune piedici prin birocratie.

Intr-o tara normala daca nu vrei sa fi lovit cu bulgari de zapada sau ''frecat'' cu zapada, e normal sa existe o CULTURA care sa-ti aloce dreptul tau de a accepta sau nu ceva care te lezeaza fizic si psihic.  

Romania are o cultura a mitocanului,  suntem in urma cu toate lucrurile astea vizand direct societatea asta bolnava.

Avem toleranta neputintei, nu putem sa rezolvam problema, o lasam balta si injuram sistemul, sistemul stie ca e ''tolerat'' tocmai pentru ca nu are cine sa-l scuture.

Probabil doar proteste la scara nationala sa-i faca pe imbuibatii astia de politicieni sa miste ceva in sensul asta, dar e irealizabila treaba.

Cantarind situatia......rezolvare lucrurilor pe calea legala o vad la ani lumina distanta, bataia sau violente mai ''caniculare'' in satul respectiv sunt mai realizabile decat sa schimbi codul penal sau sa-i pui la treaba pe cei abilitati sa o faca.

PS.     Cand  gasiti o varianta viabila pentru probleme de genul asta, legal vorbind, atunci violenta nu-si mai are locul, pana atunci, violenta este mama educatiei.  

Link la postare

PS.     Cand  gasiti o varianta viabila pentru probleme de genul asta, legal vorbind, atunci violenta nu-si mai are locul, pana atunci, violenta este mama educatiei.  

Asa este, suna cinic dar tiganii stiu numai de bataie. Daca-i bati sunt cuminti, daca-i iei cu frumosul te iau de prost.

Link la postare

AMR - Asociatia Motociclistilor din Romania a cerut oficial o audienta la Ministerul de Interne referitoare accidentului si incidentelor foarte grave petrecute la 10 august 2014, in jurul orei 18:15, pe raza localităţii Sânzieni, judetul Covasna. Audienta va avea loc pentru constituirea unui grup de lucru care sa actioneze pentru rezolvarea acestei situatii si preintampinarea altora similare pe viitor.

Avem rugamintea ca actiuni similare cunoscute de catre dumneavoastra sa ne fie aduse la cunostinta pentru a ne folosi in materialele prezentate politiei

https://www.facebook.com/pages/Asociatia-Motociclistilor-din-Romania-Romanian-Motorcyclists-Association/214844815242729

Link la postare

AMR - Asociatia Motociclistilor din Romania a cerut oficial o audienta la Ministerul de Interne referitoare accidentului si incidentelor foarte grave petrecute la 10 august 2014, in jurul orei 18:15, pe raza localităţii Sânzieni, judetul Covasna. Audienta va avea loc pentru constituirea unui grup de lucru care sa actioneze pentru rezolvarea acestei situatii si preintampinarea altora similare pe viitor.

Avem rugamintea ca actiuni similare cunoscute de catre dumneavoastra sa ne fie aduse la cunostinta pentru a ne folosi in materialele prezentate politiei

https://www.facebook.com/pages/Asociatia-Motociclistilor-din-Romania-Romanian-Motorcyclists-Association/214844815242729

Intrebarea mea nu este ironica si nici rauvoitoare, dar ce efect va avea aceasta audienta? Intreb pt ca eu am o parere foarte proasta (pe deplin justificata) despre autoritatile din Romania si nu am incredere ca se va rezolva ceva.

Cred ca ar fi bun si un mars ca cel pe care l-ati facut la Tuzla.

Link la postare

Si marsul ala de la Tuzla tot ca urmare a unor audiente si interventii nestiute de catre public a fost facut. Acolo protagonistii au fost constantenii, care s-au mobilizat si organizat exemplar. Rezultatul a fost foarte bun: cei 4 agresori au stat la racoare niste luni bune, si urmeaza sa mai stea. Procesul inca nu s-a incheiat, mai ales ca unul din ei era conditionat eliberat si coada se va adauga...

Si acum in completare: cine si ce vrea sa faca, este liber sa o faca. Noi, ca organizatie putem face NUMAI chestii super legale, ca suntem "priviti" si-n kur.

Despre organizareau unui mars / a unor marsuri sunt mai multe pareri, trebuie sa le discutam pe toate si sa vedem care e aia mai buna. Unii sunt de nparere ca trebuiesc mai multe simultane in toate resedintele de judet, ceea ce ar fi foarte frumos, dar greu de organizat. Mai sunt si alte pareri, mai vedem.

Link la postare

Romania are o cultura a mitocanului,  suntem (majoritatea romanilor se afla) in urma cu toate lucrurile astea vizand direct societatea asta bolnava.

100% de acord cu propozitia aceasta.

Imi e greu sa scriu pe aceeasi pagina cu anumite persoane. 

Asa ca o sa comunic altfel.

http://ozzymotoblog.blogspot.ro/

Foarte bun eseul tau. Am sa citez doar o parte din el...

De luat aminte:

"Invatati, oameni buni, sa marginalizati mitocanii in orice mediu ii intalniti. Luati atitudine in fata actiunilor nedrepte. Spuneti-va parerea chiar daca pentru asta riscati sa intrati in gura mahalagiilor de internet. Este totusi un risc mic mult mai mic decat sa luati atitudine in viata reala. Mitocania nu este divertisment, chiar daca asta ne invata televiziunile. Descurajati mitocania oriunde o intalniti, fiindca asa construiti o societate civilizata. Daca nu aveti curaj sa luati atitudine, macar nu mai aplaudati mitocanii.

Motociclistul injunghiat la Covasna a avut curaj sa ia atitudine desi era singur . Aveti macar 1% din curajul acestui om ce ar trebui numit erou."

Cheia acestui caz si ce-i de facut pe mai departe (dupa ce imaginea evenimentelor devine limpede) ai aratat-o, Ozzy, intr-un alt articol: "Sper din toata inima ca pasagera motociclistului decedat sa isi revina cat mai repede. " 

De-abia cu informatii corecte, cu marturiile de la fata locului si cu raportul politiei putem avea o imagine corecta asupra acestei intamplari oribile.

Link la postare

1. Sunt sigur ca se incerca musamalizarea cauzei decesului de frica maniei maselor. Dar acea manei vine ca urmare a guvernarii lor defectuase mai ales in privinta minoritatilor.

2. Cert este ca noi putem sa tinem cazul sus prin articole pe tot internetul facute publice cu ajutorul retelelor de socializare.

3. Si de exemplu luni sa ne strangem la o ora anume la o institutie abilitata cum am mai zis ministerul justitiei. Anuntatm presa si  lipim pe motociclete coli A4 cu numele motociclistului decedat sub care putem scrie diferite mesaje de exemplu :

Sebestyen Attila cerem in numele tau pedepse maxime pentru vinovati sau in memoria ta luptam pentru adevar 

Fiecare cum il duce capul dar fara mesaje rasiste sau care sa indemne la violenta. fiecare isi poate imprima tricouri cu mesaje costa maxim 30 de lei in orice supermarket.

4. Da stiu e miting neautorizat si mi se rupe. Spunem ca e comemorare si venim cu lumanari. Comemorarile nu au nevoie de autorizatie. Daca ne luam amenda le contestam pana in europa. De exemplu Luni la ora 17 in parcarea din fata casei poporului. Daca cel putin un om se mai anunta eu voi fi acolo. Mitingul va fi pasnic. Voi veni cu colegii din club. Daca cineva are chef de scandal si-o fura de la noi. Ca sa fie clar de la inceput. 

1. Este absolut posibil sa fie asa insa eu nu sunt sigur de nimic, pana nu aflam amanuntele. Franturile de adevar sunt uneori mai periculoase ca minciuna...

2. 100% de acord. Azi m-am intors in oras, am sa incerc sa ma documentez putin, cat se poate in situatia data si sa scriu si eu ceva despre asta, pe cat pot eu, doar in caz ca izbutesc sa pun cap la cap un pic de informatie.

3. O idee foarte buna dar fara impact - precum vezi.

4. Mitingurile cu 2 persoane sunt actiuni lipsite de relevanta. La fel si cele cu 20 de persoane, cu 200 sau cu 2.000. Experienta a demonstrat ca si cele cu 20.000... Poate ca un protest pasnic la care participa cel putin 200.000 de oameni ar putea sa insemne ceva (sunt oare atatia motociclisti activi in RO?). 2.000.000 deja e sigur ca schimba lucrurile. Ma rog, despre mitinguri in general eu am o parere proasta (chiar daca am participat la destule). Intelegi, sper, ca nu-ti critic propunerea ci doar comentez posibila ei eficienta.

... .... ... ... .... ...

Nu e cazul sa deznadajduiesti din cauza reactiilor inadecvate; ar fi multe de facut -in sensul cel mai pozitiv zic- functie si de informatiile exacte despre ce s-a intamplat acolo, informatii ce sper ca vor veni cat mai curand.

Link la postare

sedinta de lucru - audienta la sediul central al Jandarmeriei Romane din Bucuresti.

adica  intilnire  tovaraseasca

fost  cu  actuali  secu

dan  mgadan  :rofl: :rofl: :rofl:

Link la postare

"Tăcerea Forței

În data de 20 august, în localitatea Sînzieni (județul Covasna), Sebestyény Attilá, un tânăr de numai 37 de ani, a pierdut controlul motocicletei încercând să evite o minoră de 11 ani ce traversa printr-un loc nepermis și a fost proiectat într-un zid. Motociclistul a fost declarat decedat în urma impactului, deși se pare că a fost linșat public de rudele fetei. Un alt motociclist, ce oprise pentru a acorda primul ajutor, a fost înjunghiat de aceleași persoane, iar prietena lui a fost bătută.

Comunitatea Moto din România nu poate rămâne indiferentă și, în semn de solidaritate cu familia victimei, familie care încă așteaptă un răspuns din partea autorităților, organizează un marș de protest care se va defășura în data de 13.09.2014, între orele 14:00-15:00, simultan în București (în Piața Constituției) in PIATA ALBA IULIA și în restul orașelor din țară (în fața sediilor autorităților locale).

Acest marș de protest va fi unul pașnic, unde sunetul țobelor de eșapament va fi înlocuit de tăcere. O tăcere tristă, menită să tragă un semnal de alarmă pentru autoritățile competențe în vederea urgentării soluționării acestui caz. 

Toți participanții sunt rugați să poarte banderolă albă și, în vederea bunei desfășurări a acțiunii, să oprească motoarele și să păstrezea liniștea pe durata desfășurării protestului. Nu instigăm la violență și credem că un moment de reculegere prelungit poate lovi mai puternic decât armele albe ale unor lași.

Tot pe această cale, având în vedere că în data de 20 septembrie se împlinesc 40 de zile de la tragedie, Comunitatea Moto din România invită iubitorii de două roți să se unească pentru a arăta că spiritul nu ni-l poate lua nimeni și organizează un nou marș, pentru a-l comemora la Sînzieni pe Sebestyény Attilá, și pentru a cere din nou adevărul.

Uniți, tăcuți, strigăm să se facă dreptate!"

Link la postare

Nu ar fi mai bine sa mereti vreo 300, linsati politaiul care a anchetat cazul? Asa ,daca va intreaba cineva,"io nu,ala nu!! O picat.alunecat pe balegar!" . Se va primi mesajul si se va schimba atitudinea politiei fata de munca pt care s-au angajat! :o

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.