Mergi la conţinut
green.kecske

calatorii Cine Zice Că Femeile Nu Pot? Roxana A Ajuns Singură La Nordkapp

Recommended Posts

Chiar nu contează cine eşti şi ce eşti, dacă pasiunea este suficient de puternică pentru a-ţi îndeplini un vis. Pe asta s-a bazat şi Roxana M. (cunoscută şi ca Petit sau Roxynel) când a plecat în călătoria ei. Nu a ascultat gurile rele care îi spuneau că nu va putea şi foarte bine a făcut.

post-41220-0-20481200-1416006659_thumb.j

Puţine femei de 30 de ani se pot lăuda cu 20.000 de kilometri făcuţi singură în zece săptămâni, atingând cel mai nordic punct al Europei, Nordkapp.

Roxynel declară că "totul a început cu pasiunea pentru viteză, având în vedere că proveneam dintr-o lume a curselor de maşini. Dorinţa de a descoperi ceva nou m-a condus spre motociclism. Deşi am început cu stunt-ul, am trecut cu uşurinţă de la o etapă la alta: de la stunt şi circuit la endure, până am descoperit plăcerea plimbărilor lungi şi bucuria regăsită din îmbinarea a două hobby-uri - motociclismul şi călătoriile. Chiar dacă a început ca o pasiune, a devenit un stil de viaţă, o parte din mine".

post-41220-0-94873400-1416006659_thumb.j

Roxana are deja ceva experienţă, aşa că a ales pentru călătoria ei o Honda Hornet 600. A făcut o alegere bună spun eu, motocicleta fiind joasă şi având forma şeii şi a rezervorului perfectă pentru femei. Poate o alegere ceva chiar mai bună ar fi fost un model Adventure, dar nicio problemă, oricum Roxynel are de gând ca această experienţă să fie doar începutul.

post-41220-0-36260400-1416006663_thumb.j

Iniţial, Roxana convenise cu încă doi prieteni să plece, dar ştim cu toţii cum se întâmplă când există diferenţe de opinii şi planuri, aşa că a hotărât să îi lase deoparte şi să plece singură, pe 3 August anul current. Din Bucureşti a plecat spre Oradea, apoi a străbătut Ungaria, Slovacia, Polonia, Lituania, Letonia şi Estonia.

post-41220-0-41670700-1416006658_thumb.j

Din păcate, în Estonia, după 4000 de kilometric parcurşi cu bine, schimbătorul de viteze i-a cedat. Stresul şi supărarea nu au făcut-o însă să renunţe, aşa că a rugat localnicii să o ajute. Aceştia i-au făcut o improvizaţie, cu ajutorul căreia Roxana a reuşit să ajungă la un atelier din Rusia, în Sankt Petersburg, unde a fost întâmpinată de o comunitate moto înfrăţită cu Hell’s Angels, din România.

post-41220-0-72752200-1416006659_thumb.j

De aici, fata a plecat spre graniţa cu Finlanda, iar apoi a poposit la Helsinki, îndreptându-se mai departe spre Ţara lui Moş Crăciun, în regiunea Rovaniemi. De aici, nu mai exista cale de întors, totul era la "doi paşi", aşa că a mers mai departe spre destinaţia finală, Nordkapp, numit de mulţi "capătul lumii".

post-41220-0-97198200-1416006658_thumb.j

Până să ajungă la Nordkapp însă, din cauza oboselii şi a altitudinii, fata a cedat şi a căzut din picioare la propriu, când mai avea doar 100 de kilometric până la atingerea scopului ei. Din fericire, după câteva ore de odihnă, a făcut un effort şi şi-a împlinit visul.

post-41220-0-20481200-1416006659_thumb.j

Mai departe, Roxana a plecat să viziteze Norvegia, unde a cunoscut o familie de australieni, care îşi vânduseră toate bucurile şi plecaseră cu motocicletele într-un tur al lumii. Tot aici, fata a luat şi singura sa amendă din călătorie, pentru circularea cu o viteză de 63 km/h, în loc de 50 km/h, cât era limita legală. Ca să nu mai credem că noi românii avem amenzi mari, află că Roxana a trebuit să plătească pentru cei 13 km/h în plus nu mai puţin de 2900 de coroane, adică aproximativ 1900 de lei.

post-41220-0-25987600-1416006660_thumb.j

După ce a făcut-o şi pe asta, Roxynel a parcurs la întoarcere traseul Suedia, Danemarca, Germania, Olanda, Belgia, Luxemburg, Franţa, Elveţia, Lichtenstein şi Austria. Aici s-a hotărât totuşi să nu revină încă acasă şi să se întoarcă în Germania, pentru a participa la OktoberFest. De aici, totul a decurs firesc şi a plecat înapoi spre Austria, după care a traversat Ungaria şi a ajuns acasă, pe data de 14 Octombrie.

post-41220-0-46616900-1416006659_thumb.j

Acum putem să vă spunem şi un mic secret: aceasta nu e prima aventură a fetei, anul trecut parcurgând 11.000 de kilometri, făcând turul Angliei şi al Scoţiei. Acolo, Roxana nu s-a putut abţine. A simţit nevoia absolută să încerce şi celebrul circuit stradal “Isle of Man”, considerat extreme de dificil chiar şi de profesioniştii din Moto GP.

Nu îmi mai rămâne decât să spun: bravo, Roxana, la cât mai multe şi mai frumoase călătorii!

post-41220-0-89749900-1416006660_thumb.j post-41220-0-14480000-1416006661_thumb.j

post-41220-0-40708300-1416006661_thumb.j post-41220-0-04846800-1416006663_thumb.j

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Nu si-a facut, din ce stiu eu. Poti insa sa vezi mai multe poze din calatoria ei, le-a publicat pe fb, in vremea calatoriei: https://www.facebook.com/roxynel?fref=ts

Mai adaug si ca Roxi nu e doar o fiintza vesela si de gasca dar s-a implicat deseori in actiuni caritabile, precum "mosociclistii". Are suflet bun, nu e o orisicare. De aceea reusita ei cu aceasta tura ma bucura si mai mult. Bravo, Roxi!

Link la postare

Super tare si un mareee respect pentru curaju de a fi singura cea ce nu e lucru usor din multe privinte chiar destul de riscant.

Pe de alta parte cam totul se rezuma la bani , ai bani pleci , nu ai.... stai acasa , cati dintre noi si-ar dorii sa plece macar 2000 km si nu-si permit sau altii care strang ani de zile un ban sa faca o calatorie.

Mult succes in continuare !!!!

Link la postare
Oaspete

Jos palaria!

Nevasta-mea e copil mic pe langa ea,cu o excursie pe mobra de 3.800 de km!

Poza:

...

Pe de alta parte cam totul se rezuma la bani , ai bani pleci , nu ai.... stai acasa , cati dintre noi si-ar dorii sa plece macar 2000 km si nu-si permit sau altii care strang ani de zile un ban sa faca o calatorie.

...

Asta asa e,noi am strans aproape 2 ani bani sa facem o astfel de excursie,chiar daca numai de aproape 4.000 km!

post-35695-0-15747200-1416216162_thumb.j

Link la postare

Jos palaria!

Nevasta-mea e copil mic pe langa ea,cu o excursie pe mobra de 3.800 de km!

Poza:

Asta asa e,noi am strans aproape 2 ani bani sa facem o astfel de excursie,chiar daca numai de aproape 4.000 km!

Si cat a fost suma ?? pt o persoana zic

Link la postare
Oaspete

Am cheltuit cam 750 de euro de persoana:benzina,taxe de autostrazi si poduri,cazari si mancare normal(o masa calda pe zi si restul rece),bere,apa minerala,tigari,cafele,sucuri-tot,fara asa exageram si fara restrictii,deci normal!

Eu deja de un an de zile o tot coc si pregatesc motorul si echipament si trasee pe google si calcule si la urmatorul an prin Iunie sper sa dau startul macar la cateva mi de km.

Pentru anul viitor,ne vom limita la o excursie de vreo 2.500 de km!

Link la postare

Am cheltuit cam 750 de euro de persoana:benzina,taxe de autostrazi si poduri,cazari si mancare normal(o masa calda pe zi si restul rece),bere,apa minerala,tigari,cafele,sucuri-tot,fara asa exageram si fara restrictii,deci normal!

Pentru anul viitor,ne vom limita la o excursie de vreo 2.500 de km!

Daca are careva ceva sfaturi legat de traseu ar fi super , initial plec din austria , vroiam sa merg in polonia la lagare de acolo in germania sa trec catre paris si eventual spania ,italia,croatia si catre romania , acuma as restrange un pic drumu sa fie cat mai multe obiective de vizitat si ce vedea si nici sa fac 600 km pentru nu stiu ce de vazut iarasi zic ca nare rost poate polonia o sar din schema si cobor catre italia nu stiu inca, de aceea raman deschis sfaturilor si exeprientelor voastre de drum.

Multumesc !!!

Link la postare
Oaspete

Daca are careva ceva sfaturi legat de traseu ar fi super , initial plec din austria , vroiam sa merg in polonia la lagare de acolo in germania sa trec catre paris si eventual spania ,italia,croatia si catre romania , acuma as restrange un pic drumu sa fie cat mai multe obiective de vizitat si ce vedea si nici sa fac 600 km pentru nu stiu ce de vazut iarasi zic ca nare rost poate polonia o sar din schema si cobor catre italia nu stiu inca, de aceea raman deschis sfaturilor si exeprientelor voastre de drum.

Multumesc !!!

Anul viitor vrem sa facem Muntenegru,Croatia,Ungaria si acasa.

Ok.

merci Cristian 1 ... a fost excursia mai lunga de 8-9 zile?

Da,a fost de 18 zile.Am facut Serbia,Macedonia,Grecia pe coasta de est am coborat jos in Lefkada si ne-am intors pe coasta de vest a Greciei,Macedonia,Serbia si am intrat inapoi pe la Portile de Fier in tara.In Grecia am stat cate o noapte in Salonic si Marathias,in Zagora si Zakinthos cate 2 nopti si in Lefkada 6 nopti.In Macedonia am stat 1 noapte in Ochrid si Ethno Selo 2 nopti.In Romania 2 nopti in Baile Herculane,una la plecat si cealalta la intors.Total 3.798 km.

Link la postare
Oaspete

@Cristian 1 

Poate cine stie ne intalnim prin Croatia si facem impreuna o parte din drum , oricum ne mai auzim pana atunci .

Bafta si sanatate !!!

Poate ne intalnim!

Eu ma refac dupa un accident moto petrecut in 5 iulie a.c.

In excursie am fost in perioada 23 mai-08 iunie a.c.

De sanatate am nevoie,ca banii ii mai facem cumva!

Foarte lunga calatoria , cu vacanta de 6 zile ...frumos

Da,cele 6 zile in Lefkada au fost deosebite.

post-35695-0-81287500-1416251641_thumb.j

post-35695-0-46087500-1416251652_thumb.j

post-35695-0-22176000-1416251665_thumb.j

post-35695-0-98279600-1416251685_thumb.j

post-35695-0-47916300-1416251714_thumb.j

post-35695-0-50021500-1416251738_thumb.j

Link la postare

Poate ne intalnim!

Eu ma refac dupa un accident moto petrecut in 5 iulie a.c.

In excursie am fost in perioada 23 mai-08 iunie a.c.

De sanatate am nevoie,ca banii ii mai facem cumva!

Da,cele 6 zile in Lefkada au fost deosebite.

Iti doresc sanatate multa si sper sa te refaci pe deplin !! :wine:

Link la postare
Oaspete

Iti doresc sanatate multa si sper sa te refaci pe deplin !! :wine:

Mersi,de 2 weekend-uri am reinceput sa ma dau,desi inca nu pot indoi glezna spre in fata total,doar 2/3.

La fel doresc sanatate si fericire,ca restul vin de la sine apoi,TUTUROR!

Si cat mai multe excursii moto,ca viata-i scurta!

Link la postare

O felicit pe nazdravana! :)  dar...

Eu nu m-am dus atati Kilometri singur decat cu avionul... n-a fost prea placut niciodata.

Nu m-as duce singur pe 2 sau 4 roti decat daca ar fi forta majora...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.