Mergi la conţinut
green.kecske

motocicliste Unde Călătoresc Fetele Motocicliste?

Recommended Posts

Seria de scurt metraje "Stories Of Bike" vorbeşte despre motociclişti şi pasiunea lor pentru motociclete. Episodul "Sister" prezintă povestea  aventurii a două prietene suedeze, Maria şi Nina, care iubesc plimbările cu motocicleta mai mult decât orice pe lume.

post-41220-0-00859600-1416671918_thumb.j

Fetele merg pe motociclete şi la locul de muncă, dar în zilele libere totul prinde altă culoare. Atunci fetele nu mai ţin cont de nimic, aleg destinaţia şi pleacă.

În prima lor astfel de evadare, cele două suedeze au decis spontan că vor să se plimbe, am împachetat bagajele, le-au urcat pe motocicletă şi drumul le-a dus până pe o plajă din Australia.

Episodul se mai numeşte şi "A '94 Yamaha SRV250 Story", producătorii fiind inspiraţi de modelul motocicletei Mariei. Aceasta are o Yamaha SRV din 1994, un soi de naked cu motor de Virago 250, transformată în Cafe Racer.

Deşi nu are legătură în niciun fel cu motocicletele, aventura lor mă duce cu gândul la alt video descoperit de curând:

https://www.youtube.com/watch?v=ueoE1Mau9uU

Nu înţelegem încă de unde sfatul de a nu te întâlni cu fete care călătoresc, având în vedere că toate imaginile montate în video îţi dau fiori, dar ştim sigur că trebuie admirate!

Fetelor, voi pe unde aţi călătorit sau unde aţi vrea să ajungeţi?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu a intalni fete nu va de ce nu si chiar este de admirat la o femeie pe un motor sa faca multi km si sa-l stapaneasca.

Pe de alta parte am mai ziso si in alt post , una e pasiunea si alta e sa poti sa-ti permiti, eu unu m-as duce intruna toata lumea asta si cati nu sant ca mine dar........ vechea problema ##  BANII  ##  fara de care oricum ai calcula nu prea ai cum so scoti la liman.  :scooter:

Link la postare

Asta cu banii e o scuza ieftina. Cei care au facut deja turul lumii/Europei pe motor crezi ca au descoperit vreo comoara? Nu tot oameni de rand sunt?

Link la postare

Nu te supara dar ai familie ? copii ? nevoi ?  si o leafa de 300 de euro pe luna, vreau sa vad ca mai faci turu europei atunci , eventual turu casei ,sa nu mai zic intretinerea motorului ca nu poti pleca la drum cu o trotineta .

Normal ca dintr-o perspectiva fara griji fara probleme si cand sti ca vine sezonul si tu intr-un an de zile ai pus macar 2000 euro deoparte clar ca faci o excursie pe masura.

Cati dintre noi au fost nevoiti sa renunte la motor din cauza problemelor , e usor de privit lucrurile cand nu sant probleme si sant si bani.

Apropo de altii care au facut turu lumii sau europei , crezi ca o fac zilnic sau in fiecare an?, poate au adunat peste 5 ani bani sa faca asta sa implineasca un vis , iar cei care o fac zilnic nu au descoperit o comoara pur si simplu o au si isi permit.  :to_become_senile:

Eu as incerca sa plec si sa ma opresc sa muncesc pe alocuri ca sa am de benzina si cazare si as calatorii toata lumea asta , sper sa reusesc.

Link la postare

Deci clar ca este de apreciat oricine care trece prin problemele vietii dar sa nu uitam ca socoteala de acasa cu cea din targ nu se prea potriveste si a nu calcula riscurile inseamna ca mergi la ghici si chiar nu-ti pasa ce seva intampla , am avut si eu momente de acestea ca imi venea sa urc pe bicicleta sau chiar pe jos si sa merg si sa nu mai vad pe nimeni dar te trezesti rapid pentru ca problemele apar imediat, ori chiar o dai in bara rau de tot .

Mult succes tuturor femeilor care au curaju de a pleca cu motoru mai ales singure , calculati totul foarte bine nu va hazardati ca puteti suferii voi sau altii pe langa voi.   :bicycle:

Link la postare

Apreciez toate parerile de mai sus spuse pe seama topicului; da, este super fain sa pleci de nebun(a) intr-o aventura ( fie ca e pe  bicicleta, cu motocicleta, cu trenul, cu autocarul, cu masina sau chiar pe jos)  si sa nu te gandesti decat la spiritul ei si atat; da, este faina senzatia asta si iti confera o deplina satisfactie interioara ( pentru ca esti pasionat/a sa vezi lumea asta frumoasa); insa, cand iti bagi mainile prin buzunare si constati in a 2-a secunda dupa ce ai revelatia asta a aventurii ca iti flutura vantu' prin portofel, iti vine asa, un gust al naibii de amar si brusc senzatia instantanee e urmatoarea: "plec, fie ce-o fi. la naiba!" sau  "hm, mai bine mai astept pana se mai aduna niste bani, totusi."; alegi riscul garantat sau stand-by-ul temporar. pana la urma, tot va veni dimineata aia ( cu noaptea-n cap) cand te pui la drum si vei fi cea mai fericita ( cel mai fericit) ca pleci la drum; si toata asteptarea a meritat din plin. ;)

Link la postare

cand sti ca vine sezonul si tu intr-un an de zile ai pus macar 2000 euro deoparte clar ca faci o excursie pe masura.

nu este adevarat! se poate iesi departe si cu bani mult mai putini, depinde de cat iti consuma mobra, de cat de econom/pretentios esti si mai ales daca vrei cu adevarat. nu numarul banilor conteaza, Moto Lady are dreptate:

Asta cu banii e o scuza ieftina. Cei care au facut deja turul lumii/Europei pe motor crezi ca au descoperit vreo comoara? Nu tot oameni de rand sunt?

exact. oameni obisnuiti.

in plus, topicul este despre calatorii. desigur ca acestea costa (nu chiar atat de mult cat cei ce aleg sa stea acasa au senzatia) dar unii oameni vor sa-si cheltuie astfel banii (multi/putini, cati or fi). discutia despre bani vs calatorii este o non-discutie, de fapt aduce subiectul intr-o zona foarte low. 

Episodul "Sister" prezintă povestea  aventurii a două prietene suedeze, Maria şi Nina, care iubesc plimbările cu motocicleta mai mult decât orice pe lume.

excelente ambele clipuri, super!

Link la postare

in plus, topicul este despre calatorii. desigur ca acestea costa (nu chiar atat de mult cat cei ce aleg sa stea acasa au senzatia) dar unii oameni vor sa-si cheltuie astfel banii (multi/putini, cati or fi). discutia despre bani vs calatorii este o non-discutie, de fapt aduce subiectul intr-o zona foarte low. 

excelente ambele clipuri, super!

Bine zis, topicul avea scopul de a aduna fetele care călătoresc/vor să călătorească. Tocmai din cauză că unii îşi permit şi alţii nu (nu neapărat din cauza banilor, poate au şi alte motive) am întrebat la sfarşit "Fetelor, voi pe unde aţi călătorit sau unde aţi vrea să ajungeţi?"

Link la postare

Matrixxx, pana la urma ai gasit singur o solutie buna pentru tine :)

Ice Queen, ai mei mi-au dat bani sa ma intretin in Bucuresti. Excursia am facut-o pe banii mei, munciti de mine. Daca nu mi-as fi intretinut singura, pur si simplu mi-ar fi luat mai mult timp sa-i strang, dar suma tot as fi avut-o, intr-un final.

Ca sa raspund la topic: am fost in Grecia. Mi-ar placea sa ajung si intr-o tara araba, dar doar daca as avea ocazia sa traiesc exact ca o araboaica. Sa ma duc ca turista mi s-ar parea aiurea.

In vacanta, in viitorul indepartat m-as mai duce in Miami, Ibiza si la carnavalul de la Rio de Janeiro.

Link la postare

Mda , solutii ar fi cateva dar mie imi place sa elimin pe cat posibil ricurile cu toate ca n-ai cum 100%, momentan adun ceva banuti si sa vedem pana unde o sa ajung si cu ce calatorie ma aleg , mi-am propus asa o roata din polonia prin franta si jos prin croatia si inapoi acasa , asa cat mai pe larg cat mai multe tari , acuma sa vedem ce o sa fie , macar cateva mi de km .

Treaba cu munca ar depinde de timp daca ar fi sa stau pe drumuri cateva luni sant sigur ca cumva as reusii sa-mi castig bani de benzina si mancare dar am si familie si copii si depinde de foarte multe aspecte , daca as fi numai de capul meu probabil nici nu as avea un punct de intoarcere as tot colinda lumea. :clap:

:scooter:

Link la postare

Eu mi-am planificat 2 ani sa fac un traseu.....in al treilea an am nenorocit un card.....altfel nu reuseam sa imi implinesc visul. Acum lucrez la acoperirea lui....in urmatorii, sper, doar 2 ani. :):)

Anul asta am facut 3 schimburi de ulei la motor....nu m-as fi gandit ca am sa ajung sa fac asta de atatea ori.....dar, oricand se poate schimba ceva si in bine, nu numai in rau. Am facut o tura de 6300 km si un rulaj in 2014 de cca 18000 km, la care nu m-as fi gandit.....

Asa ca, daca iti doresti, si cu 2 copii si cu sotie si cu rate la banci, poti sa faci ceva frumos, care sa iti incante sufletul.

Link la postare

Eu mi-am planificat 2 ani sa fac un traseu.....in al treilea an am nenorocit un card.....altfel nu reuseam sa imi implinesc visul. Acum lucrez la acoperirea lui....in urmatorii, sper, doar 2 ani. :):)

Anul asta am facut 3 schimburi de ulei la motor....nu m-as fi gandit ca am sa ajung sa fac asta de atatea ori.....dar, oricand se poate schimba ceva si in bine, nu numai in rau. Am facut o tura de 6300 km si un rulaj in 2014 de cca 18000 km, la care nu m-as fi gandit.....

Asa ca, daca iti doresti, si cu 2 copii si cu sotie si cu rate la banci, poti sa faci ceva frumos, care sa iti incante sufletul.

Categoric asta si vreau !! super , bravo tie !!! :drunk:

Link la postare

ce dragute sunt ele,asa,in gasca lor! :thumbup:

referitor la "nu iesi cu femei care viziteaza mult",gresit.

multi nu inteleg lucrul asta pt ca nici nu au avut o prietena/iubita cu echilibru mental. :stinker:

o femeie desteapta te incurajeaza ca barbat sa pleci sa vizitezi anumite locuri pe care le vrei. in special alea pe care ea n-ar vrea sa le vada.

sau,daca ei nu-i place motociclismul,de ce ar merge cu tine ,speriata si rigida ca un sloi de gheata in spatele tau,doar pt placerea ta?

unele lucruri nu sunt facute pt a fi impartite,in anumite cazuri.

si sunt si barbati care iubesc sa stea intr-o conserva,ca un agent de vanzari ,dar tremura la ideea de a sta pasager cu iubita pe motocicleta. :stinker:

asa ca,si  nu numai referitor la turismul pe mtocicleta,o femeie care se plimba mult,poate fi iubita. dar nu de oricine .

Rugam talibanii sa caute calugarite. :giljotiini:

si referitor la vacanta fetelor din prima postare: e frumos.

frumos si pt ca aia nu prea stiu termenul de Aglomeratie.

Ni facem minim 10.000 mile anual doar pana la munca si acasa,prin ploaie si frig,bezmetici si zoombies(sunt de speriat cand apar in intuneric,prin ploaie,ca niste mnstrii kamikaze).

aici, trebuie sa treci cateva ore prin stres,inainte de a putea intra pe o straduta linistita cum vedem in filmul ala.

Am vazut reclama la Ace Cafe-Madrass Cafe. foarte interesanta. :thumbup:

Link la postare

Te lamentezi degeaba, in max. o ora iesi din Londra si dai de b-road-uri superbe in orice directie...e plin UK-ul de parcuri nationale, trebuie doar sa vrei.

Rog persoanele cu probleme (oricare ar fi) sa nu se mai tina de coada mea pt a isi varsa frustrarea in mod obsedat.

Nu servesc satisfactie din mila. :o

Link la postare

ce dragute sunt ele,asa,in gasca lor! :thumbup:

referitor la "nu iesi cu femei care viziteaza mult",gresit.

multi nu inteleg lucrul asta pt ca nici nu au avut o prietena/iubita cu echilibru mental. :stinker:

o femeie desteapta te incurajeaza ca barbat sa pleci sa vizitezi anumite locuri pe care le vrei. in special alea pe care ea n-ar vrea sa le vada.

sau,daca ei nu-i place motociclismul,de ce ar merge cu tine ,speriata si rigida ca un sloi de gheata in spatele tau,doar pt placerea ta?

unele lucruri nu sunt facute pt a fi impartite,in anumite cazuri.

si sunt si barbati care iubesc sa stea intr-o conserva,ca un agent de vanzari ,dar tremura la ideea de a sta pasager cu iubita pe motocicleta. :stinker:

asa ca,si  nu numai referitor la turismul pe mtocicleta,o femeie care se plimba mult,poate fi iubita. dar nu de oricine .

Rugam talibanii sa caute calugarite. :giljotiini:

si referitor la vacanta fetelor din prima postare: e frumos.

frumos si pt ca aia nu prea stiu termenul de Aglomeratie.

Ni facem minim 10.000 mile anual doar pana la munca si acasa,prin ploaie si frig,bezmetici si zoombies(sunt de speriat cand apar in intuneric,prin ploaie,ca niste mnstrii kamikaze).

aici, trebuie sa treci cateva ore prin stres,inainte de a putea intra pe o straduta linistita cum vedem in filmul ala.

Am vazut reclama la Ace Cafe-Madrass Cafe. foarte interesanta. :thumbup:

Pe mine nevastamea a fost cea care ma sustinut sa-mi iau motor din nou ca dupa ultimul mai ca n-a plans , ar merge orinde cu mine chiar daca nu conduce nici macar masina, datorita ei am ajuns sa colind lumea cat sa putut pentru ca ma incurjat tot timpul si mi-a rabdat si nervi si m-a inteles, eu unu ma consider norocos cu toate ca probleme sant ca oriunde dar pentru mine e o femeie pe cinste e ca un cameleon se poate adapta la orice stil de viata alaturi de mine.  :drunk:

Link la postare

Pe mine nevastamea a fost cea care ma sustinut sa-mi iau motor din nou ca dupa ultimul mai ca n-a plans , ar merge orinde cu mine chiar daca nu conduce nici macar masina, datorita ei am ajuns sa colind lumea cat sa putut pentru ca ma incurjat tot timpul si mi-a rabdat si nervi si m-a inteles, eu unu ma consider norocos cu toate ca probleme sant ca oriunde dar pentru mine e o femeie pe cinste e ca un cameleon se poate adapta la orice stil de viata alaturi de mine. :drunk:

Prin urmare,sa-mi simplific viata,imi iau jn cameleon. Asa atrag si dudui pe unde ma plimb :o

Sa-ti traiasca mandra! :)

Link la postare
Oaspete

Mai aveti un pic si va luati la paruiala! :flex:

Pasiunea mobristica ar trebui sa va uneasca,nu sa va faca sa va urati!

Rusinica! :sclerosis:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.