Mergi la conţinut
  • 0
just4blood

Prima Motocicleta

Întrebare

Salutare tuturor,

Urmaresc de foarte mult timp acest forum. Am luat permisul in 2008 la 18 ani si nu mi-am cumparat pana acum o motocicleta. 

Anul acesta vreau sa imi fac un cadou si nu stiu ce sa aleg si daca aleg bine.

Ma gandesc la un yamaha MT-03 sau ceva supermoto honda fmx 650. 

Stiu ca sunt multe sfaturi deja spuse dar nu am vazut o comparatie intre cele doua modele.

Va multumesc,

Marian

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

15 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Salut,

Ma bag si eu in discutie pentru ca prin variantele alese de tine ma invart si eu.

Mai plusez cu Yamaha XT 660 R.

Am vazut pe olx doua MT-03 foarte interesante, fmx doar un model.

Imi mai face cu ochiul KTM Duke 390, dar e cam dublu fata de aceste modele second..

Si aici inchei cu o intrebare, care ar fi avantajele si dezavantajele achizitionarii unei moto noua sau second?

Situatia mea e urmatoarea: Nu am B-ul, de abia ma apuc de A, planuiesc sa fac si B-ul in vara.. 

Ma voi baza foarte mult pe motocicleta pentru a ma duce la servici si inapoi, as vrea sa o folosesc tot anul daca se poate. Nu ma vad curand avand bani de o masina si tot ce implica aceasta.

Siii.... Stau cu chirie, n-am garaj, parca imi e si frica sa imi iau moto stiind ca va sta afara in frig :(

Sunt recunoscator pentru orice sfat imi dati.

Link la postare
  • 0

Daca faci A-ul si B-ul simultan scutesti ceva banuti. Este aproape imposibil sa mergi cu moto iarna. Cauta prin zona unde stai pe cineva cu moto/garaj, sau o benzinarie, si intreaba daca poti lasa mobra acolo peste noapte.

Link la postare
  • 0

Mersi frumos de raspuns Sher!

Bun sfat cu benzinaria, mi-a mai recomandat cineva parcarile de la mall si am ramas prost ca nu m-am gandit singur la asta..

Legat de ce motor sa aleg ai vreun sfat?

Link la postare
  • 0

Alege o motocicleta nu prea puternica, de cilindree mai mica si cat mai usoara pentru inceput. Mt-03 mi se pare o alegere buna. Si Suzuki Sv650 este ok. Acum depinde si ce varsta ai, caci esti limitat de cilindree si putere la obtinerea permisului :)

Link la postare
  • 0

Salutare,

Anul aceste vreau sa fac și eu școală și am tot citit ca nu este bine sa îți motor de 600 din prima. Ok

Stie cineva in tara sunt magazine buyback sa începi de un 250 sa spunem și după 10000km sa îl schimbi cu un 600 cu diferența?

De asemenea pentru echipament exista un magazin unde poți sa probezi? Ca am găsit pe net o gramada care livrează dar nu suntem făcuți după standarde și pe motor nu cred ca stai ca în poze sa ști dacă îți vine.

Mulțumesc.

Link la postare
  • 0

Fa scoala intai si intre timp gandeste-te de ce anume vrei motor.

Daca vrei motor nervos da, nu e bine sa iti iei de 600 din prima, iar daca te mananca foarte rau palma o mierlesti si pe unu mai mic de 250 sau 125.

In orasele mai mari sigur gasesti magazine cu marfa pe stoc si unde poti proba, iar la comenzi online poti returna produsele daca nu sunt bune, insa dureaza destul de mult daca nu iei masura buna din prima.

Eu mi-am luat motor de 250 si nu m-am plictisit deloc de el, ba chiar imi place mai ales ca stau intr-un oras aglomerat, doar ca acum imi mai doresc unul cu care sa pot face drumuri mai lungi, daca te gandesti bine ce o sa faci cu el o sa iti fie mai usor sa triezi printre modele.

Link la postare
  • 0

Si aici inchei cu o intrebare, care ar fi avantajele si dezavantajele achizitionarii unei moto noua sau second?

Economia pe care o faci cumparand o moto second te lasa sa-ti iei si un echipament mai de doamne-ajuta si poate si bani de benzina... Atentie insa: nu te baga la chilipiruri. Alege o moto second si in functie de cum se prezinta proprietarul iar motocicleta este ideal sa o testeze un prieten priceput. Mai ales pentru prima moto e foarte bine sa alegi una mai ieftina, deci second -poate vei vrea sa schimbi genul motoretei, clasa, etc. iar la orice revanzare vei pierde mult din valoarea ei de noua, indiferent de marca si de cat de bine intretinuta este.

De asemenea pentru echipament exista un magazin unde poți sa probezi? 

da, in buc sunt multe: reprezentanta louis (kronau moto), suzuki de pe bd. timisoara... astea imi vin in cap acum dar mai sunt. e foarte bine sa probezi, intr-adevar e important.

Link la postare
  • 0

Ok mai am o luna și ceva pana ajung în tara o sa mai caut magazine de costume...apoi a sa încep școala și in funcție de ce îmi spune și instructorul o sa văd ce iau.

Dar în principal motorul îl vreau pentru vara sa nu mai stau în mașină nu sa mă dau mare cu el.

Un si pentru început sa văd cum este și apoi cine știe. Eu mă îndreptăm la o Honda 600rr dar poate o sa încep pe un 500 ..

Mulțumesc de raspuns

Link la postare
  • 0

scoala probabil ca are in dotare mai multe categorii.

de la 49cc la peste 600 cc.

Fiind incepator o sa incepi de la 125cc. Daca insisti (in caz ca ai experienta pe motocicleta cu putere si capacitate mai mare),posibil ca la discretia intructorului sa incepi in poligon cu 250cc sau chiar 500cc.

In functie de varsta si ce permis poti obtine si alegi(Ex categorii A1,A2 sau A) exista si motociclete adecvate pt acele categorii. deci,revenind, la ce categorii de motociclete au,e normal sa aiba cel putin 3 categorii  plus  motoreta/mopped la 49cc. :scooter:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.