Mergi la conţinut
  • 0
adrianHFL

sfat Incepator(95 Kg Si 185Cm)

Întrebare

Salutare ,tocmai mi-am luat carnetul A pt, motociclete,am 95 KG si 185cm,ma gandesc sa-mi iau un motor pentru mers la lucru si plimbat in general(Nu sunt un fanatic d'ala care-i place viteza si merge ca un rahat pe drum) ,Motorul o sa fie folosit cat sa merg la lucru,intr-un oras mare,dar si infara(mai fac touring cu el prin alte tari) .Pana acum m-am gandit la Honda CBR 250R ABS (pt. incepatori),Kawasaki 250R(No ABS) sau Kawasaki 300 ABS,daca e as incepe cu Kawasaki 300 ,doar pentru simplul motiv ca are ABS,dar mi-e frica ca are prea multa viteza si acceleratie. Iar Honda mi-i se pare putin simplistica,chiar daca are ABS. Si nici nu o sa am chef sa dau ditamai taxele pentru un Kawasaki 300(taxe mai mari,are peste 250 cm/3) ,si daca e o sa aduc acest motor in Japonia(unde este reglementare ca mobrele peste 250cm/3 o sa plateasca mult. Pe mine m-ar fii interesat si Kawasaki 250R,dar nu are ABS si mi-e cam frica fara,nu sunt iubitor d'ala de viteze.(In linie dreapta,pe autostrada libere,pe drum bun ,da,bag 150-200 daca pot) .Nu vreau sa-mi dati alte modele decat ce este specificat aici.Multumesc

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

3 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

ok..

Toate motocicletele din ziua de azi sunt rapide.

singurele ramase pe linia de 120kmh max sunt cele sub 125cc de productie copie tip Adibas,Plima,Nuke....

E normal sa aiba o oarecum performanta de viteza.

si multi mergem "ca un rahat" cand avem posibilitatea.

Se pare ca tie nu ti-e frica de viteza ci de motocicleta.

poti merge incet cu orice motocicleta.

si daca vrei sa simti ca mergi cu motocicleta,nu lasi pe altii sa franeze pt tine( Vezi optiunea ABS).

dar tinand cont de ce citesc in cazul tau,recomand ABS si pe echipamentul tau,la franare ,pt a relaxa miscarea de inertie a corpului.

Nu ma intelege gresit. nu fac misto de tine.

Mai intai iesi si incearca o motocicleta si dupa,o sa desoperi ca vrei motocicleta ,nu statie meteorologica pneumatica. :stinker:

Link la postare
  • 0

Nu esti consecvent, un exemplu, nu iti place viteza da bagi 150-200... si nu mergi ca un rahat pe drum...

Daca nu iti place viteza nu iti iei motor. 

Unu care ocazional merge ca un rahat pe drum  iti ureaza bun venit in randul nostru cu ocazia intrarii in posesie a noului permis cu singura categorie care aduce placere.

Vezi ca aici suntem mai multi rahati, daca vrei info despre viteze subsonice, intreaba chopperistii sau scooteristi :-) Bai za uei, prezinta-te si tu la incepareti ca sa facem cunostinta, iar spusele mele de mai sus sunt scrise in spiritul puiului ala chinezesc cu sos dulce-acrisor, care unora place altora nu prea, dar tine de foame ;-)

Succes, si odata achizitionata masinaria, pune si tu o poza si o parere sa stim ca esti bine si ca te distrezi.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.