Jump to content
  • 0

FRANAREA !

Andrei Silvasanu
 Share

Question

Lansez aceasta tema din mai multe motive.In primul rind pentru ca eu cosider ca nu i se acorda importanta cuvenita si cred ca acest subiect este binevenit pentru cei mai putin experimentati dar nu numai...Sa stii sa frinezi corect iti poate salva viata.Poate ca prin aceasta tema,cu ajutorul celor mai experimentati,sa invatam cite ceva si sa salvam vieti.

Frinarea pe motocicleta,un subiect aparent banal si totusi atit de complex.Ma intreb oare citi stiu intradevar cum se face corect acest lucru.Nu ma consider un as sa va dau lectii,departe de mine gindul,vreau doar sa punctez citeva aspecte demne de luat in discutie.

La un autotuism de exemplu exista tot felul de sisteme care ajuta la frinare,cum ar fi repartitorul.Acesta face dozajul intre forta de frinare pe rotile din fata care este MAI MARE si rotile din spate pe care le frineaza mai putin.Deci frina e asigurata in principiu de rotile din fata,iar cele din spate asigura o echilibrare o autovehiculului.Practic incercati sa opriti o masina tragind frina de mina si veti observa cit de greu reusiti...In acelasi timp daca functioneza numai frina pe rotile din fata se observa ca distanta de oprire este mult mai scurta.De aceea RAR-ul pune un accent mare pe raportul de frinare,dozajul fata-spate!

La moto lucrurile se complica avem frina fata si cea spate! Pilotul trebuie sa jongleze cu ele,sa fie ABS si repartitor in acelasi timp.Destul de complicat! Asadar frinarea de baza se face PE ROATA DIN FATA in mod normal,nu pe spate cum am auzit pe unii vorbind.Frina spate e o completare si o echilibrare a celei din fata.De aceea pe roata din fata la o motocicleta intilnim si doua discuri de frina uneori...

Una alt aspect important este felul in care actionam comenzile de frina respectiv maneta si pedala.NICIODATA BRUSC! Sa bruschezi frina inseamna sa risti blocarea rotii ceea ce inseamna multe sanse sa te tavalesti pe jos intr-o fractiune de secunda.Se intimpla atit de rapid ca nici nu-ti dai seama ''ce te-a lovit''! Chiar daca se iveste brusc nevoia de reducere a vitezei aceasta se face cu multa,multa precautie dar ferm! Dupa cum se stie cel mai eficient este sa frinezi pina la limita blocarii rotii.O roata blocata inseamna lipsa de control asupra directiei.

In concluzie se actioneaza amindoua frinele simultan mai mult pe roata din fata si mai putin pe cea din spate,intotdeuna cu atentie sa nu se blocheze roata.Cu si mai multa prudenta se frineaza atunci cind motociclistul este angajat intr-o curba,aici se recomanda frina de motor. Cam asta ar fi teoria in practica fiecare face ce poate in functie de starea carosabilului. Important este sa stii mereu cine e in fata,cine in spate,cine in stinga si cine in dreapta.Sa te asiguri ca cel din spate se opreste si el!Nu intotdeuna frina e cea mai buna solutie,un ''gaz'' dat la timp te poate de multe ori scoate din impas.

Numai bine !

Recommended Posts

• 0

Considera postarea asta o avertizare, daca mai continui asa, va trebui sa iau regulamentul la rasfoit pt ca nu-l stiu pe de rost :biggrin: ironie, bascalie, se poate.

Acu ia zi, te bagi la o intrecere sau ii dai inainte aici cu compendiul ala al tau bun de accidentat incepatorii? Revin cu intrebarea: titlu, autor(i), editura, ISBN? De spre ce compendiu e vorba? E real sau e inventat?
Rand pe rand toate ideile alea din "compendiu" le-am luat la rost. Cum comentezi?

Dan Nastase nu a fost nicio zi din viata lui pasionat de motoare...
a publicat peste 30 de ani in presa de specialitate numai tampenii,
motiv pentru care aici este ostracizat, expirat si senil.

Iti dau cuvantul meu ca n-am citit nimic scris de tine de care sa imi aduc aminte in afara de bazaconiile in care povestesti (pt ca sunt niste povesti proaste) despre cum ar trebui sa puna frana motocicleta.
Cat despre jurnalism... sa o lasam balta. Niste studii exista? Garantat 0, corect?

• 0

"Functia creaza organul"...

Topicul: Romania

Inoranta = Argument !!!

Cine are limbajul mai strident sau cine butoneaza mai repede acela este considerat cel mai bun!
Aceste forme de comunicare in masa sunt acum adevarate productii "antisocial media".

AICI TOPICUL ESTE FRANAREA!

Daca ai competentele necesare te adresezi si ii inveti pe cei care au dorinta de cultura
nu unui gibon ingamfat si cu grave probleme de comportament!

Intr-o societate CIVILIZATA
POLEMICA se face cu bun-simt, educatie si ARGUMENTE!
Atacul la persoana este apanajul "elitelor" de periferie.
Cine este Dan Nastase, cine este Cesar?... nu este tema discutiei.
FRANAREA sau oricare alta "expunere" moto
implica competenta si talent, nu porcaiala de mahala.

Daca tu dai praf in nas unora... sau o multime iti dau tie... este aici o diversiune si o simpla bagare in seama.
Care este argumentul tau si contributia ta la subiectul franarea motocicletelor?!!

• 0

Ce discutie porti tu cand, atunci cand esti prins cu mata in sac, aia care te-au prins, nu au logica sau sunt dobitoci, pt ca asa vrei tu?

Te-ai prevalat de dinamica si statica corpului rigid, declamand cu usurinta unui detinator de Nobel, ca sa ne ducem la sursa, la fenomenul fizic. Bai nene, tu habar n-ai ce vorbesti. Scoti propozitii abracadabrante din degete, ca magicienii, iepuri din joben. Bati campii fara gratie si fara bun simt si ai pretentia ca trebuiesti ascultat. Pentru ce? Pentru ca iti dai singur grade si distinctii? Gradele alea sunt bune la scos varza din butoi...

• 0

In primul rand se pozitioneaza le motorsicly pentru franare

post-27214-0-99100300-1345568451_thumb.j

Dupa care bratele si picioarele pregatite pentru franare

post-27214-0-19783300-1345568518_thumb.j

Evident...indreptarea torsului

post-27214-0-33381400-1345568558_thumb.j

Iar pe urma pozitionarea mainilor si a talpilor

post-27214-0-22472900-1345568677_thumb.j

....dupa care se incepe decelerarea apasand frana SPATE...

post-27214-0-61061600-1345568741_thumb.j

..pt. ca altfel riscam ca roata spate sa ramana in aer..si noi o data cu ea

asa...

post-27214-0-22307100-1345568808_thumb.j

sau poate asa...

post-27214-0-11994200-1345568834_thumb.j

dupa care NEAPARAT o poza cu genunchiul pe jos la 2 km/h ca da bine in poza

post-27214-0-47804400-1345568962_thumb.j

iar la final, daca nu va descurcati puteti apela oricand la ajutor :laugh:

post-27214-0-21586900-1345569030_thumb.j

Postul de mai sus este un pamflet si trebuie tratat ca atare. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare...

Va multumesc :thanks:

• 0

Daca tu dai praf in nas unora... sau nu... este aici o diversiune si o simpla bagare in seama.

Care este argumentul tau si contributia ta la subiectul franarea motocicletelor?!!

vezi bine ca e un fel de bagare in seama. n-am nici o treaba cu tehnicile astea pe care le descrieti, parca ati fi copii si va certati pe cifre din reviste, ce masina/moto e mai tare, baga suta mai repede. ti-am zis, de cca 10 ani merg cu frane integrate, inainte am mers fara si nu am avut probleme. nu fac sport moto, ma plimb. la fel 99,9% de pe aici. ce te-am rugat este sa-ti recitesti posturile cu o punga de gheata la cap, tradeaza o stare de mare tensiune in care te afli, abunda in cuvinte si expresii jignitoare. subiectul nu importa. nu sunt placut de citit indiferent cui se adreseaza. atat. a, si inca ceva. nu mai scrie frate cu litere cat casa, bold...etc. in general trebuie sa te relaxezi.

• 0

Sa revenim la subiect, ca boss baross v-a intors pe dos cu explicatiile :biggrin:

Poate unii dintre motocilisti stiu, poate altii nu stiu despre ce inseamna franarea in viraj, sau in inglish "trail braking"

De cele mai multe ori, franarea in viraj ar trebui sa se faca in conditii de aderenta optima. Sa ne rezumam la mersul pe asfalt, la mersul pe coclauri este o cu totul alta discutie.

Teoretic, tehnica este simplu de expus: pe masura ce motocicleta se apropie de viraj, se aplica frana ca sa se ajusteze viteza pentru intrarea in curba. Pe frane, suspensia fata se modifica, aderenta la roata fata creste, din cauza apasarii normale si a cresterii petei de contact a anvelopei fata si geometria suspensiei se schimba dinamic - rake si trail, adica scad. Asta face ca motocicleta sa devina mai instabila dar in acelasi timp mai manevrabila. Deci cu suspensia fata comprimata, motocicleta e mai usor de pus pe viraj si va putea schimba mai rapid directia. Exista insa riscul, deloc de neglijat, ca la unghiuri de inclinare mari si asfalt neaderent, fata sa derapeze si astfel sa se produca un accident.

Intrand in viraj (fara vizibilitate de exemplu) pe frane, avand in vedere ca motocicleta incetineste si aderenta la roata fata e mai mare decat in cazul in care nu se intra pe frane, riscul e mai mic sa se cada decat daca se intra in viraj fara frana si in timpul virajului e nevoie sa se franeze.

Tehnica de trail braking, in varianta descrisa, se face aproape in mod exclusiv cu frana fata, chiar daca si aplicarea franei spate incetineste motocicleta in viraj. pe viraj, frana fata inclina motocicleta iar frana spate o indreapta, stabilizand-o.

Mai multe detalii gasiti aici, eu nu am facut decat sa traduc niste pasaje. Daca intrati in detalii, veti afla si despre o controversa despre folosirea franelor pe viraj, care mie mi se pare foarte interesanta.

In principiu este o tehnica pentru avansati dar care progresiv ar trebui invatata de toti motociclistii.

• 0

Vreti sa invatati cum e cel mai bine cu franarea in siguranta, am un singur sfat: incercati in locuri safe din ce in ce cat mai brutal pana inevitabil o sa cadeti sau culcati motorul, pe urma o luati de la capat, si aceasta cel mai bine l-ati face in teren, pe suprafata cu aderenta foarte diferita. Asa am invatat si eu si acuma merg lejer si pe nisip pe asfalt, si pe zapada si chiar si pe noroi(acesta din urma mi-a dat cea mai mare bataie de cap).

PS: Terminati cu offtopicurile si cu agresiunile verbale. Aveti ceva de impartit, asteptam vremea buna sau nu si faceti o liniuta sau un traseu filmat integral de un tertz care sa puna apoi materialul fix cum s-a realizat aici pe forum! Eu inteleg ca, vremea de-afara creaza mici frustrari ca nu ne putem da cu motorul, da asta nu inseamna sa o dam in scandal, ba mai mult, tocmai pe vremea asta cu unde aderenta e un lux ar trebui sa faceti macar un concurs de franare, si anume chiar si pe asfalt, dar cu gumele la fel de reci, sa vedem care franeaza mai bine si mai repede de la 50kmph macar wink.png

Nah nu ati mai facut concursul? ....acuma sa va provoc eu care are curajul sa o faca cu mine, sa stit ca nu ma prea intereseaza, pt ca eu nu polemizez cu nimeni stiind care e modul de franare cel mai eficient.

Tot va contraziceti in ce frana sa folositi mai des, fatza, spate sau ambele....eu va spun ca am mers sute de km numai cu frana spate, 2-3 mii numai cu faza si de motor si aproape 100 numai cu cea de motor pe vremea cand piesele la noncomuniste le gaseai doar din noroc aici in tzara si nici macar nu am cazut deloc, dar am resusit sa fac un accident mic din vina uneia cu pejou chiar si avand frana dubla pe fatza cu 6 pistonase pe discuri de 320mm!!! si pe spate simpla dar cu 4 pistonase si stiti de ce, pt ca primul rand conteaza cum te adaptezi starii tehnice a motocicletei si esti constient e aceasta.

Daca vreti racereala pe curbe, nu uitati ca motocicletele sunt cu tractiune spate, astfel pe curba eventual accelerezi si sigur nu tre sa franezi, inca e de preferat sa accelerezi pe curba pt a incarca spatele si obtine un efect supravirator ! :) ....lucru care se poate obtine si la franare violenta, dar numai daca pierzi aderenta spatelui prin pivotarea rotii spate in jurul celei fatza :P

• 0

Daca vreti racereala pe curbe, nu uitati ca motocicletele sunt cu tractiune spate, astfel pe curba eventual accelerezi si sigur nu tre sa franezi, inca e de preferat sa accelerezi pe curba pt a incarca spatele si obtine un efect supravirator ! :)

eu cred ca am altceva nu motocicleta pt ca la mine cand accelerez pe curba se indreapta deci efectul e invers, subvirator. la masina cum zici (cu tractiune spate),

• 0

Revenind la FRANARE.

Tip:

Frana spate se foloseste... ca frana...

dar preponderent cu alt scop decat decelerarea...

Unul dintre aceste cazuri se intalneste in faza de intrare in viraj -

sau in virajele lungi de mare viteza -,

care necesita o inclinare constanta si de durata indelungata a motocicletei.

In aceste conditii, frana spate are un efect stabilizator.

post-12124-0-52796800-1328362512_thumb.jpg

Atentie ! La apropierea de viraj, la franarea cu fata,

fortele de inertie genereaza un moment destabilizator pentru directie !

post-12124-0-87515200-1328362558_thumb.jpg

Franarea rotii spate are un efect stabilizator pe directia miscarii.

Astfel, la intrarile in curbe sau in viraje lungi

folosirea fina a franei spate are un efect de stabilizare asupra directiei,

deci nu contribuie semnificativ la decelerare,

ci la pastrarea directiei alese !

Acest efect de forta stabilizatoare se poate folosi si ca o solutie “de urgenta”

cand s-a apreciat gresit viteza de intrare in curba.

Inchiderea acceleratiei face mai mult rau decat bine,

dar o mica temperare si o strangere a trasei

se pot efectua prin actionarea usoara a franei spate !

Actionare foarte fina, pentru ca la majoritatea motocicletelor,

la franarea in curba

apare in roti un moment ce tinde sa ridice motocicleta

din pozitia inclinata.

De aceea, bruscarea franei spate pana la inducerea derapajului violent

si eliberarea ei brusca ca urmare a panicii „conduce” la „efectul de catapulta”

si la un foarte urat „highside”...

La curse, efectul de ridicare este folosit de „meseriasi” in beneficiul pilotului

(mai corect exprimat pentru a stoarce si ultimele zecimi de secunda pe tur de pista).

Exemplu de situatie in care se face uz de frana spate

in conditii de aderenta buna:

schimbarea rapida a directiei in sicane,

creand publicului acel spectaculos efect vizual de „evantai”

unde pe o distanta foarte mica

motocicletele trebuie inclinate ultrarapid de pe o parte pe cealalta.

In acest caz, apasarea franei spate

concomitent cu mutarea centrului de greutate al pilotului

si impingerea ghidonului amplifica momentul care

efectiv arunca motocicleta intr-o inclinare fulgeratoare de pe o parte in cealalta.

Dar si in aceste cazuri, mare atentie!

Frana spate este ca alcoolul: benefic, doar consumat cu masura, dozat in cantitati mici.

In curbe, in pozitie inclinata

isi fac efectul si alte forte si momente

din cauza carora se poate rupe foarte usor aderenta pe laterala

la o ”supradoza” de frana.

Pentru a nu teoretiza excesiv

este de ajuns sa stim comandamentul de baza: finete !

In incercarea de a usura cat mai mult munca pilotilor

si pentru marirea sigurantei, producatorii au introdus o serie de sisteme de franare

complexe, cel mai cunoscut dintre acestea fiind sistemul Dual CBS,

folosit pe scara larga de constructorul nipon Honda.

Acest sistem de franare integral usureaza functionarea franelor

cupland cu un dozaj prestabilit

ambele frane ale motocicletei la actionarea manetei sau pedalei de frana.

Sistemul prezinta avantaje clare

si ofera o siguranta marita pilotului, dezavantajul constand insa in eliminarea

posibilitatii folosirii efectului stabilizator benefic al franarii numai cu frana spate.

Pentru a pastra elementul de siguranta pe care il reprezinta franele integrale,

precum si pentru a beneficia de acest element stabilizator,

in ultima vreme s-au introdus sistemele semiintegrale,

exemplul concludent fiind bavarezii de la BMW, care recurg la un truc inteligent

pentru realizarea compromisului:

la actionarea manetei fata intra in functiune si frana spate cu un dozaj corespunzator,

dar la actionarea pedalei se franeaza numai roata spate - cu avantajele deja stiute...

In lipsa sistemelor de franare integrale

secventa franarii corecte a motocicletei este:

Close the throttle, apply the rear brake,

apply the front brake and declutch completely.

Destinatia este un motiv. Important este drumul !

• 0

io daca citesc ce scrieti voi aci nici nu mai intru in curba, ma duc acasa vand motorul si ma apuc de gradinarit...

pai daca stau la fiecare curba sa ma gandesc sa franez ba cu fata, ba cu spatele ba sa franez in curba ba accelerez sau sa las ambreiajul nush cand ... plm.

io glumesc - dar sunt copii care citesc posturile astea si va iau in serios...

mah copii:

motocicleta e o bicicleta cu motor care merge mai repede asa, mergeti incet pe curbe ca mai apar si balegi, nisip, pietris (imbecili la volan) ca nu sunteti pe circuit si dupa cum stiti toate astea inseamna BUFF pe doua roti ok?

nu va uitati la teve cum pun aia genunchiul jos pe circuit ca aia sunt pe circuit iar noi suntem pe strada. genunchiul jos pe strada va baga la belea mare...

• 0

io daca citesc ce scrieti voi aci nici nu mai intru in curba, ma duc acasa vand motorul si ma apuc de gradinarit...

pai daca stau la fiecare curba sa ma gandesc sa franez ba cu fata, ba cu spatele ba sa franez in curba ba accelerez sau sa las ambreiajul nush cand ... plm.

io glumesc - dar sunt copii care citesc posturile astea si va iau in serios...

mah copii:

motocicleta e o bicicleta cu motor care merge mai repede asa, mergeti incet pe curbe ca mai apar si balegi, nisip, pietris (imbecili la volan) ca nu sunteti pe circuit si dupa cum stiti toate astea inseamna BUFF pe doua roti ok?

nu va uitati la teve cum pun aia genunchiul jos pe circuit ca aia sunt pe circuit iar noi suntem pe strada. genunchiul jos pe strada va baga la belea mare...

Nu, nu e paranoia. Eliadar are mare dreptate. Tocmai am luat si eu prima tranta intr-o curba "ac de par" - intre Brasov si Rm-Valcea in care am intrat (prea) inclinat....si in punctul cel mai "orb" era pietris .....N-am reusit sa o mai redresez - poate si lipsa de experienta isi spune cuvantul - partea buna e ca nu aveam viteza foarte mare.

Rezultatul? 50 ron astuparea gaurii in capacul cutiei, 130 ron uleiul provizoriu(de masina),150ron reparatia+vopsitul carenei stangi, 150 ron semnalizarea sparta, 20 ron pentru reparatiile portii pe care am rupt-o.Echipamentul full si-a facut datoria si n-am avut nici macar o zgarietura.

Prin urmare, nu experimentati tehnici pe drumurile publice, mai ales pe cele necunoscute.

• 0

eu cred ca am altceva nu motocicleta pt ca la mine cand accelerez pe curba se indreapta deci efectul e invers, subvirator. la masina cum zici (cu tractiune spate),

E absolut logic, orice motocicleta tinde sa se indrepte tocmai pt a compensa acest efect supravirator(adica o faci tu inconstient, automat, ca sa nu cazi prin derapare)

.....si asta e valabila pana cand aderenta la roata motoare spate este egala cu cea relativa din miscare, si anume nu patineaza, pt ca, atunci cand deja patineaza, motocicleta incepe a derapa si toti stim ce inseamna asta necontrolat, iar controlat aceasta se inclina un pic mai tare si supravireaza :)

• 0

Interesant ce spui. Bănuiesc că apesi pe ghidonul de la interiorul virajului deci n-ar avea de ce sa iasă de pe trasă. La boxerul longitudinal e clar că există un cuplu care tinde sa întoarcă motocicleta înclinată spre verticala, dar numai de pe o singură parte. Efectul ăsta ar trebui sa fie însă foarte slab. Se simte fenomenul pe virajele de stânga sau de dreapta?

• 0

E absolut logic, orice motocicleta tinde sa se indrepte tocmai pt a compensa acest efect supravirator(adica o faci tu inconstient, automat, ca sa nu cazi prin derapare)

.....si asta e valabila pana cand aderenta la roata motoare spate este egala cu cea relativa din miscare, si anume nu patineaza, pt ca, atunci cand deja patineaza, motocicleta incepe a derapa si toti stim ce inseamna asta necontrolat, iar controlat aceasta se inclina un pic mai tare si supravireaza :)

copile motocicleta se indreapta numai si numai datorita efectului de giroscop atunci cand o accelerezi pe curba nu ce spui tu acolo. daca nu ai viteza mare nu derapezi deloc. frate ce teoria p--lii. ma da' pe motocicleta merge cineva pe aici ca asta cu basca albastra stiu sigur ca n-a mai mers de vreo 80 de ani dar tot da lectii pe aici.

• 0

Deci era pietris in viraj. Cam ce viteza aveai? A fugit spatele sau fata? Ai franat? Adu-ti aminte cursul evenimentelor. Sunt convins ca se putea evita cazatura.

Ca sa raspund si colegului care a intrebat - nu, nu aveam crashpad-uri, nu stiu cat de mult m-ar fi ajutat in situatia asta...

Sunt sigur ca s-ar fi putut evita cazatura. Mersesem destul de multi kilometri (cred ca vreo 200) prin munti in ziua respectiva - practic facusem pasul Oituz, apoi din Brasov la Rm-Valcea drum asemanator cu o gramada de curbe faine si multe extrem de stranse. Am mai prins pietris in unele dar asa..... rarut... asa ca am inceput sa prind incredere.

Cum s-a intamplat? Am intrat in viraj (ac de par, in rampa, spre stanga) cu vreo...50-60km/h, cred ; la momentul in care am vazut pietrisul era deja prea tarziu...o fasie de aproximativ 3m de covor de pietricele de munte. Mi-a fugit spatele brusc, am incercat sa o redresez....m-am dus in derapaj spre marginea drumului - am prins 1m de asfalt, moment in care a inceput sa se ridice, am franat putin.....dupa asta am iesit de pe drum unde era....pietris si am lasat frana. Prea tarziu ! Eram deja pe jos (pe stanga), am mers asa vreo 4 metri taras pe pietris+iarba , am rupt o poarta din lemn putred si m-am oprit .

Cred ca o viteza + inclinatie ceva mai mica m-ar fi ajutat in situatia asta. Nu exclud nici posibilitatea sa fi facut pentru o fractiune de secunda "point fixation".

Cat am asteptat colegii plecati sa-mi peticeasca capacul gaurit au trecut cel putin 10 bikeri, multi dintre ei au derapat pe acea portiune, insa aveau viteza mai mica (probabil si cunosteau zona). Unora care veneau cam tare le-am mai facut eu semne ca e pietris.

De oprit - n-a oprit unu` sa intrebe ce caut cu motorul desfacut dupa o curba....