Jump to content
  • 0

FRANAREA !

Andrei Silvasanu
 Share

Question

Lansez aceasta tema din mai multe motive.In primul rind pentru ca eu cosider ca nu i se acorda importanta cuvenita si cred ca acest subiect este binevenit pentru cei mai putin experimentati dar nu numai...Sa stii sa frinezi corect iti poate salva viata.Poate ca prin aceasta tema,cu ajutorul celor mai experimentati,sa invatam cite ceva si sa salvam vieti.

Frinarea pe motocicleta,un subiect aparent banal si totusi atit de complex.Ma intreb oare citi stiu intradevar cum se face corect acest lucru.Nu ma consider un as sa va dau lectii,departe de mine gindul,vreau doar sa punctez citeva aspecte demne de luat in discutie.

La un autotuism de exemplu exista tot felul de sisteme care ajuta la frinare,cum ar fi repartitorul.Acesta face dozajul intre forta de frinare pe rotile din fata care este MAI MARE si rotile din spate pe care le frineaza mai putin.Deci frina e asigurata in principiu de rotile din fata,iar cele din spate asigura o echilibrare o autovehiculului.Practic incercati sa opriti o masina tragind frina de mina si veti observa cit de greu reusiti...In acelasi timp daca functioneza numai frina pe rotile din fata se observa ca distanta de oprire este mult mai scurta.De aceea RAR-ul pune un accent mare pe raportul de frinare,dozajul fata-spate!

La moto lucrurile se complica avem frina fata si cea spate! Pilotul trebuie sa jongleze cu ele,sa fie ABS si repartitor in acelasi timp.Destul de complicat! Asadar frinarea de baza se face PE ROATA DIN FATA in mod normal,nu pe spate cum am auzit pe unii vorbind.Frina spate e o completare si o echilibrare a celei din fata.De aceea pe roata din fata la o motocicleta intilnim si doua discuri de frina uneori...

Una alt aspect important este felul in care actionam comenzile de frina respectiv maneta si pedala.NICIODATA BRUSC! Sa bruschezi frina inseamna sa risti blocarea rotii ceea ce inseamna multe sanse sa te tavalesti pe jos intr-o fractiune de secunda.Se intimpla atit de rapid ca nici nu-ti dai seama ''ce te-a lovit''! Chiar daca se iveste brusc nevoia de reducere a vitezei aceasta se face cu multa,multa precautie dar ferm! Dupa cum se stie cel mai eficient este sa frinezi pina la limita blocarii rotii.O roata blocata inseamna lipsa de control asupra directiei.

In concluzie se actioneaza amindoua frinele simultan mai mult pe roata din fata si mai putin pe cea din spate,intotdeuna cu atentie sa nu se blocheze roata.Cu si mai multa prudenta se frineaza atunci cind motociclistul este angajat intr-o curba,aici se recomanda frina de motor. Cam asta ar fi teoria in practica fiecare face ce poate in functie de starea carosabilului. Important este sa stii mereu cine e in fata,cine in spate,cine in stinga si cine in dreapta.Sa te asiguri ca cel din spate se opreste si el!Nu intotdeuna frina e cea mai buna solutie,un ''gaz'' dat la timp te poate de multe ori scoate din impas.

Numai bine !

Recommended Posts

• 0

Ca sa raspund si colegului care a intrebat - nu, nu aveam crashpad-uri, nu stiu cat de mult m-ar fi ajutat in situatia asta...

Ajuta daca sunt de calitate si nu se rup din prima. Nu mai spargi capace, nu mai ramai in drum.

• 0

Atentie de la minutul 1.00... !

:photo::good:

• 0

Niste tampiti si aia.Probabil ca nu au auzit de Cesar .... :yahoo:

Daca ar fi vazut cum franeaza el cred ca nu ar mai fi facut emisiunea.Dar oricum ce experienta au doi tampiti care fac emisiuni despre motoare si le si testeaza ....Cum dracu i-ati gasit tocmai pe astia care nu scriu pe forum sa poata sa le explice Cesar cum se face .......Oricum eu ii dau crezare Cesar-ului !

• 0

Incepatorii, sau oamenii care nu au mers niciodata pe o motoreta, cand vor citi topicul si vor viziona si filmul (cand e pe film clar tre' sa fie pe bune treaba), ce-si vor spune?

Frate...daca franez DOAR cu fata, o sa fac stoppie, si o sa ma dau peste cap si o cad. Asa a zis nenea ala, asa au zis si gigeii aia, clar...altfel n-are cum sa fie.

Cum dracu se face ca eu pe Serres ( impreuna cu multi altii - simpli figuranti), am franat tur dupa tur, timp de 3 zile, de la +/- 240 km/h (altii evident mai mult) si nici macar o data, da stii cum...NEVER FUCKING EVER, nu s-a pus problema de a face stoppie.

Si crede-ma, ca franam de-mi sareau amortizoarele prin ceasuri :rofl: , si nu am atins nici macar o data frana spate la finele liniei drepte.

Cum este posibil ca in astfel de conditii roata spate sa ramana lipita de asfalt? Cand simti ca franezi la limita aderentei de la viteze foarte mari, pe o distanta relativ scurta si o faci numai cu fata? De ce la mine nu s-a intamplat? Care ar fi motivul?

Aprobam cu totii ideea cum ca, cativa cm. fac diferenta intre viata si moarte, si cea mai eficienta metoada de a frana este sa folosesti toate franele, dar sa nu fim absurzi si sa sustinem ca orice apasare a manetei de frana, rezulta intr-un stoppie. Ca nu e deloc asa.

• 0

Filmul cred ca e o tampenie menita sa amuze un oarecare public larg.

Eu franez si spate intotdeauna dar uitandu-ma la film evident am ajuns si eu la concluzia lui idd.

Mai vrem filme si mai ales minutele :D

• 0

In concluzie sa inteleg,eu fiind incepator, ca nu se poate face stopie cu frana fata asa ca o sa incerc cu cea de spate ....ma gandesc ,nu? Sau nu am inteles eu bine ...???!!!

Evident filmul exagereaza pentru a fi sugestiv dar asta nu inseamna ca aia sunt idioti ....

• 0

Dar nu a spus nimeni ca sunt idioti, din contra... dar, inca o data zic, uitandu-te la film, o sa fii tentat sa crezi ca o sa te dai peste cap la fiecare franare.

Poate o sa vina stunterii pe aici sa ne zice si noua cum e cu stopiul ala :laugh:

Cat despre frana spate, si eu franez cu spatele. De cele mai multe ori nu, pt. ca simt ca nu e nevoie ( fac economie de placute ). Dar am momente (destul de rare) cand parcurg semafoare, strazi si intersectii, si franez numai cu spatele (uneori pana la limita aderentei) si e teribil de amuzant. Tre sa mergi mult mai incep si sa franezi mult mai devreme :scooter:

• 0

Niste tampiti si aia.Probabil ca nu au auzit de Cesar .... :yahoo:

Daca ar fi vazut cum franeaza el cred ca nu ar mai fi facut emisiunea.Dar oricum ce experienta au doi tampiti care fac emisiuni despre motoare si le si testeaza ....Cum dracu i-ati gasit tocmai pe astia care nu scriu pe forum sa poata sa le explice Cesar cum se face .......Oricum eu ii dau crezare Cesar-ului !

pai nu stiu... oare stiu sa pun frana sau nu stiu... n-am de unde sa stiu nici chiar eu daar... sa facem o proba.

nu prea sunt de acord cu ce se zice la emisune si nu prea sunt de acord de loc.

Frana spate - vrajeala maxima. pe chopper, supermoto, touring, bla bla merge ca e alta ciclistica si se poate si derapa, se poate si opri motocicleta. Dar la motorete sport nu se prea poate opri. Se poate doar derapa, se poate supravira.

Stabilizare? Dar pentru ce? Motocicleta mergand pe roti este instabila cumva? Nu prea cred. E chiar foarte stabila. Daca nu e foarte stabila, cum se face ca nu vireaza aproape deloc decat din countersteeing? vedeti Keith Code va rog cu explicatii si demonstratii.

Dar se poate face mai puutin stabila, si astfel mai manevrabila. Cum? Pai ia sa vedem cum, tu stii cum?

Pai cu frana fata - surpriza nu? Oare ce-ti trebuie inainte de viraj, pe asfalt uscat, caldura, aderenta buna? Manevrabilitate. Suspensia fata se comprima si motocicleta se duce mai usor pe curba.

Deci da... si eu testez motociclete zilnic deci... nu prea stiu cum vine treaba si nici nu prea le testez de fapt :biggrin:

As vrea sa mai reiau partea esentiala dar cred ca altceva merita subliniat. cateva prostii colosale pe care le repta si nastase pentru ca nu le pricepe. transfer de masa: singurul transfer de masa il face pilotul ccand se da inapoi pe sea. Dar culmea, nu e nevoie sa se dea inapoi pe sea, motocicleta sport asa se conduce, cu dosul lipit de reazemul reprezentat de seaua spate. Am invatat si eu asta prima oara cand m-am prezentat la RoSBk si exista un film foarte bun pe net al Superbike School UK. Acolo se explica clar pozitia pe motocicleta sport. prostia colosala cu transferul de masa - masa motocicletei nu se transfera - suspensia fata se incarca dinamic. teorema de variatie a impulsului , de la mecanica de liceu ar trebui sa lamureasca orice om cu bacul luat.

Inca o omisiune grava pt pilotii de motociclete sport - pe frane se strange rezervorul cu genunchii, ca sa nu incarci incheieturile mainilor, sa te sprijini in maini si sa nu mai poti doza frana corect, sa strangi prea tare de ea, sa aluneci cu roata fata si sa-ti spargi mecla de asfalt. keith Code explica foarte bine ce si cum - sa franezi tare, fara frica si fara sa blochezi fata.

Acum o chestiune de finete, dar nu stiu daca se poate spune asa... in public :biggrin: La tehnica de pilotaj impecabila, pe viraj, cotul de pe exteriorul virajului se sprijina pe rezervor. Minutul 4.31, se vede clar ca e cu cotul in aer. La fel explicatii pe larg de la Superbike School UK.

in rest, ce sa zic, nu prea sunt de acord cu ce e descris acolo drept tehnica de franare tare si eficienta. Eu va recomand Keith Code si Andy Ibbot.

Pilotul in alb merge foarte tare si foarte bine pe supermoto. Se vede clar ca pe R1 merge mult mult mai incet. De acolo si abordarea tehnica diferita si altfel decat se invata la instructaj specializat de sbk. Problema deci se explica, nu este gresit, este inadecvat.

Asta e parerea mea, nu oblig pe nimeni sa creada ce zic. Dar ca sa vedeti despre ce e vorba, urmariti filmele lui Code si cele de la Superbike School Uk si apoi decideti cine stie cel mai bine ce si cum se face pe motocicleta sport.

Cum dracu se face ca eu pe Serres ( impreuna cu multi altii - simpli figuranti), am franat tur dupa tur, timp de 3 zile, de la +/- 240 km/h (altii evident mai mult) si nici macar o data, da stii cum...NEVER FUCKING EVER, nu s-a pus problema de a face stoppie.

Pai de aia, pentru ca ai franat tare. Dar si pt ca ai stiut de la boxe ca trebuie sa te tii cu genunchii de rezervor, si pozitia corecta. La stoppie de show se franeaza violent la viteza mica si pilotul se muta spre inainte. Nu se face stoppie la viteza mare si frana tare cum se face la viteza mica. Ce se vede in film se numeste vrajala :biggrin: Adica arata ca franeaza tare dar nu de la viteza mare... de la viteza mica. Exista unu singur care a vrut sa stabileascca record mondial la viteza mare si a si facut parca la 230 la ora dar s-a antrenat o gramada ca sa ii iasa. Dar era stunter nu mergea la podium la AMA sau WSBK.

• 0

mai oameni buni, eu am tot citit cum e cu franarea. si pe-aici, si dincolea. chestia ca frana spate la chopper e altfel - o fi usor mai altfel - dar e un mit. iata de ce : cazui.

ei bine, intr-adevar si eu m-am obisnuit ca prin oras sa folosesc frana de spate. (care nu stie, am o virago de 250, deci cu ciclistica unui cioper). pe la stopuri, pe la viteze marunte, obisnuiesc sa franez doar cu spatele... toate bune pana acum.

ieri insa, tot intr-un oras, din cauza reflexului de a actiona spatele m-am trezit instant pe jos. cred ca datorita oboselii si caldurii, am apasat pedala mai tare si am prins ceva nisip. probabil ca o combinatie intre fata/spate nu m-ar fi trantit.

fireste, nu aveam viteza mare si evenimentul a fost urmat doar de o durere de genunchi persistenta si schiopatare, o julitura ampla pe antebrat ce ma doare si-acum (ca de, fiind cald raaau mergeam in tricou, cu geaca moto legata pe motoreta - aviz amatorilor) si o mica mestereala la moto. plus sperietura.

practic, motoreta s-a rotit la 360 la 180 de grade la o viteza (cred) de cca 40 la ora, in loc. si buf.

ce vreau sa zic: din propria experienta de ieri: daca pana acum citeam curios si mai degraba amuzat toate aceste discutii pasionale si ample despre franare si modalitatile optime, pe bune ca:

de ieri am decis sa ma las de prostul obicei de a folosi exclusiv spatele la viteze mici. ...

voi incerca de acum sa "ma dresez" in a folosi INTOTDEAUNA fata ca sistem prioritar de franare. si multumesc celor implicati coerent in discutie pentru argumentele oferite. :good:

• 0

Mai tii minte cand am pus frana cu motoreta ta in parcare la Ikea si mi-ai zis ca nu credeai ca motoreta aia poate sa franeze atat de tare? :D

Te-am pus sa mergi si pasager ca sa vezi exact cum se incarca fata.

La inceput franai intai spatele si abia apasai fata si te duceai ca pe sanie. De abia dupa ce ai inceput sa apesi cu incredere fata ai vazut ca rapandula poate sa puna frana tare.

• 0

Bineinteles ca tin minte! :drinks:

De-atunci, am evoluat, nu spectaculos dar rezonabil (cred)... E cert insa ca de-atunci mi-ai aratat si m-ai convins ca fata e importanta - de care intr-adevar mi-era frica la acel moment. Cu timpul, am folosit-o viguros la drum - insa prostul obicei de a actiona exclusiv spatele la viteze mici mi-a ramas - probabil ca asa e in firea lucrurilor, sa te versi putin, sa te tavalesti nitzel - ca mine, ieri- pana te convingi cu adevarat unde e greseala, chiar daca citesti despre asta si teoretic ti-o cunosti ca-i o greseala, insa in fapt nu o aplici si pastrezi prostul obicei...

Ce vreau sa mai spun, nu tin minte sa fi zis in public:

Am povestit deseori unor prieteni (nemotociclisti) si unor colegi de la birou despre antrenamentele acelea de la Ikea, ori despre iesirile in grup. Si despre cum motociclistii cu experientza (mica/mare - conteaza prea putin- dar cu spirit pozitiv) invata efectiv pe cei incepatori una-alta. Nu prin povesti, prin fapta. Vreau sa afli si ca prietenii mei nemotociclisti au tot respectul pentru tine si pentru oamenii ca tine (cum e si Penetru, sau Eliadar, cum sunt si altii, cei ce pierd timp si aloca energie in folosul concret al camarazilor incepatori). Nu mananc rahat, asa este, oamenii au ramas si sunt impresionati ca asa ceva in RO este posibil.

Acesta e adevaratul spirit moto. Spiritul respectat si de cei fara motocicleta. :drinks:

• 0

Esti sigur ca pe langa sa spunem o modalitate nepotrivita de a actiona frana nu ai de a face si cu niste anvelope pe care sa le treci mai curand la categoria lemne? asta una...

A doua, ai investigat in detaliu DE CE ai cazut? Mi se pare destul de ciudat ce ai patit.. sa inteleg ca a fugit spatele si (virtual) te-ai rotit 360 de grade in jurul jambei fata? Fara sa fi actionat deloc frana fata? Am inteles corect? Erai in curba sau in linie dreapta? Ai spus "probabil" ceva nisip... Cum adica probabil? Era sau nu era? Nu te-ai uitat si tu in timp ce te scuturai sa vezi de la ce ti s-a tras?

In fapt, daca era nisip pe jos si erai si in curba si mai voiai sa te si opresti repejor... cred ca nici o combinatie fata/spate nu te scutea de tavaleala de rigoare... sa ma contrazica cine crede ca gresesc.

Mie mi se pare esential ca dupa orice cazatura sa faci o analiza riguroasa a circumstantelor si a cauzelor care au dus la tavaleala. Este singura metoda sa inveti unde ai gresit. Iar in aceasta analiza... cuvantul probabil sau poate nu prea isi are locul in descrierea cauzelor.

• 0

nu am facut analiza riguroasa de care vorbesti, sigur ca ai dreptate, asa trebuie procedat.

din pacate insa, imi e neclara situatia, s-a intamplat instantaneu si nu m-am uitat cu atentie dupa nisip in locul respectiv. era o intersectie in forma de T din care primul gand a fost sa scot moto spre a elibera drumul; cu ajutorul unui domn dintr-o masina ce-a oprit am dus motocicleta sub un pom, la umbra - la vreo 20 de metri - apoi am impins-o ceva mai departe, sub umbra mai generoasa a unei copertine mari (cu o ora mai devreme, un termometru stradal arata 43 grd.C, tranta am luat-o in Bulgaria, la Oryahovo) si nu m-am intors sa cercetez pe jos cu atentie; insa aproape sigur era si nisip, starea asfaltului era proasta, presarat cu gropi iar la rigola nisipul era in strat gros.

cauciucul spate - DOT 2010, insa ajuns la martorii de uzura. cel de pe fatza e intr-adevar lemn (ca le-am avut schimbate p`amandoua dar fatza s-a tocit mai rapid decat spatele si l-am inlocuit temporar cu cel vechi). urmeaza schimbarea ambelor, bineinteles.

a fugit spatele si (virtual) te-ai rotit 360 de grade in jurul jambei fata? Fara sa fi actionat deloc frana fata? Am inteles corect? Erai in curba sau in linie dreapta? Ai spus "probabil" ceva nisip... Cum adica probabil? Era sau nu era? Nu te-ai uitat si tu in timp ce te scuturai sa vezi de la ce ti s-a tras?

nu imi aduc aminte daca am actionat sau nu si frana fatza, cred ca da; stiu insa ca am apasat spatele, cu el am inceput; intrucat asa cum am zis am deprins acest narav, de a folosi spatele in oras. da, moto s-a rotit intrucat cand am saltat mobra de pe jos era cu fatza in partea opusa directiei de mers - de aceea si banuiesc ca a fost nisip pe jos, altfel nu imi explic cum la o viteza mica moto s-a putut roti asa. in plus, multe firicele de nisip erau infipte in antebrat, intrate in piele.

• 0

. da, moto s-a rotit intrucat cand am saltat mobra de pe jos era cu fatza in partea opusa directiei de mers - de aceea si banuiesc ca a fost nisip pe jos, altfel nu imi explic cum la o viteza mica moto s-a putut roti asa.

Pai s-a rotit 180 nu 360 :) . Eu cred ca dupa ce ai cazut s-a pozitionat asa.

• 0

- probabil ca asa e in firea lucrurilor, sa te versi putin, sa te tavalesti nitzel -

pentru mine a fost in firea lucrurilor sa am garajul pe o strada neasfaltata si sa nu am mila de prima motocicleta in ceea ce priveste zgarieturile. manevra era: venit cu 40km/h (aproximativ) blocat total spatele si vazut daca intru in garaj cu un derapaj spate de 20m. Mie nu mi a iesit mereu, de cateva ori motocicleta a depasit usa garajului, de cateva ori s a rasucit mai mult de 90 de grade cat imi trebuia, uneori viteza a fost prea mare, uneori prea mica si trebuia accelerat. Am trantit o de cateva ori dar nu imi amintesc sa ma fi tavalit si eu.

lasand asta, niciodata in trafic nu m a surprins un derapaj spate oricat de mare mi a fost viteza. Nici nu am avut sansa sa derapez cum o faceam pe nisip intentionat.

ceea ce eu nu am reusit niciodata a fost sa derapez spatele incat sa o si intorc 360 de grade. maxim 180 de grade. nici pe iarba uda nu am reusit mai mult decat cu derapaj urmat de accelerare violenta urmat de o semicazatura. 360 la mine e un vis ce asteapta sa se implineasca. ...

legat de frana, folosesc si eu spatele ca imi place sa il blochez. acum am abs si nu mai e hazliu. Totusi, la motocicleta mea pot sa apas spatele pana fac spume la gura, protesteaza abs ul dar nu se opreste. Fata e de baza. Daca e bine sau rau nu stiu. Urmatoarea motoreta o sa aiba probabil un sistem de frana integrat. Nu sunt pilot, conduc mobra din punctul a in punctul b si ma bazez 90% DOAR pe frana fata.

• 0

ceea ce eu nu am reusit niciodata a fost sa derapez spatele incat sa o si intorc 360 de grade. maxim 180 de grade. nici pe iarba uda nu am reusit mai mult decat cu derapaj urmat de accelerare violenta urmat de o semicazatura. 360 la mine e un vis ce asteapta sa se implineasca. ...

180 s-a rotit; am scris ca un bou 360 - nu, nu s-a rotit complet, ci doar 180 grd.

• 0

Si mie mi se pare ciudat ce s-a intamplat si la fel ca si colegii de mai sus iti recomand sa-ti faci ordine in ganduri si sa intelegi EXACT ce s-a intamplat.

Atat de tare ai apasat pedala si de brusc incat te-ai rotit si gata, ai fost pe jos, low side? Normal la primul semn de derapaj dadeai drumul si cautai sa franezi pe altceva cand suprafata era curata.

Recomand tuturor sa stie cat de mult tine frana spate, toti care se mai dau cu motoreta mea spun ca frana mea spate e slaba, trebuie sa calci cu hotarare pe ea ca sa blochezi roata. Dar mie chiar asa imi si place, e setata foarte bine pentru ce folosesc eu. Greu se blocheaza, plus ca am cauciuc aderent, am facut teste cand l-am pus si pana incepe patinarea franeaza serios.

Incercati sa franati cu spatele si sa-l blocati, sa tineti motoreta dreapta cu roata blocata. Astfel cunosti limitele aderentei, cand se schimba ceva (gen nisip,ulei,s.a.m.d) vei sti ca se pierde aderenta prea devreme si vei da drumul pedalei ca sa franezi unde e mai safe.

Stiu ca teoretic suna bine dar practic e greu, de aia trebuie exersat mereu.

• 0

Atat de tare ai apasat pedala si de brusc incat te-ai rotit si gata, ai fost pe jos, low side?

da, asa a fost. s-a intamplat intr-o clipita; imi aduc aminte ca eram cu ochii dupa niste indicatoare; si la stanga si la dreapta arata oryahovo, ceea ce m-a derutat; apoi am observat ca spre stanga era spre ferry oryahovo, ori eu voiam spre dreapta, sa continui prin localitate drumul. vorbesc de fractiuni de secunda. luandu-mi ochii de la indicatoarele de directie mi-a cazut privirea pe indicatorul STOP, aflat pe sensul meu de mers. asa ca am franat, cu spatele. e posibil sa fi fost deja usor orientat spre dreapta; si de aceea poate ca m-am rasucit asa-n loc. cand am ridicat motocicleta, era cu fata orientata catre ora 11, cum privesti poza. (io veneam in sensul sagetii rosii - catre ora 2 - iar unde e punctul rosu am cazut).

ca o concluzie, tranteala puteam sa o evit daca as fi actionat corect franele, daca as fi avut acest reflex; si daca as fi privit situatia mai in ansamblu, fara a-mi tine ochii atat de mult pe indicatoarele de directie.

post-30032-0-02668600-1346140857_thumb.p

• 0

In primul rand, daca actionezi frana numai pe roata spate si roata incepe sa se blocheze, ai feedback ca fuge spatele si ai in mod clar timp sa faci ceva sa redresezi.

In al doilea rand cauciucurile: eu personal cred ca ai o problema mare de tot cu cauciucurile

In al treilea rand, eu cred ca ai tras si de frana fata, nu numai de spate.

Foarte rar se intampla sa fuga pur si simplu roata si sa constati ca esti jos fara sa ai timp sa intelegi ce s-a intamplat, dar aceste cazuri in mod special trebuie sa le analizezi. De cele mai multe ori aceste cazuri sunt generate de elemente care ti-au scapat complet din campul vizual... eu de exemplu am patit ceva similar oarecum, numai ca eram in linie dreapta si aveam cam 55km/h. In plus eram in fata unei treceri de pietoni pe acea zona rosie super aderenta. Si totusi, am pus franele (fata+spate), am simtit cum se comprima furca si apoi imediat am simtit ca sunt jos... Imi fugise roata spate! N-am plecat de acolo pana nu am aflat cauza: o cheie combinata de 13 sau 14 (fixa+inelara), plina de vaselina, pierduta pe asfalt, pe care am prins-o in frana cu roata spate. In mod clar, daca as fi fost mai atent la carosabil nu as fi pus frana pe acel obiect stralucitor.... dar nu am fost atent...

Oricum, asta e prima ta tavaleala?

• 0

Oricum, asta e prima ta tavaleala?

prima care s-a lasat cu julituri mai serioase si schiopatat; am mai cazut in trecut cu vespa si cu mini-mobra; am mai cazut si cu asta o data, intr-o curba. dar foarte light - atunci a fost target fixation.

am retinut sfatul tau legat de analiza, e foarte bun. da, cauciucurile trebuie schimbate si am sa o fac in max 2 sapt (azi-maine dau comanda). stiam de ele. practic cel spate era spre duca si s-a epuizat in calatoria asta, cel de fatza trebuia insa dinainte inlocuit cu unul moale. cred ca si altii ce vor citi ar trebui sa invetze din patania mea lucrurile la care eu acum ma gandesc:

1. gumele sa le ai in stare excelenta;

2. oricat de cald ar fi, sa porti echipamentul;

3. atentia la drum si la toate imprejurarile sale sa nu slabeasca nicicum;

si faptul ca o abilitate crescuta in a manevra corect franele motoretei in conditii de urgentza e de dorit. lucrul acesta imi propun sa-l exersez.

se prea poate sa fi inclinat motoreta instinctiv inainte de a vedea semnul de Stop....

e foarte posibil, da.

• 0

Auzi benvistule, copilu' deocamdata fac pariu pe ce vrei ca iti da lectii la orice ora de condus, la practica, nu povesti pe forum si mai ales pe cat mai slaba aderenta(asa ca sa mai fac un boxer sa isi crape o chiulasa :taunt: )....eu ma refeream fix in cazurile pe care tu nu ai de unde sa le cunosti si anume cele limita unde deja roata spate face jmekerii si incepe sa derapeze....ironic, ca orice benvist(cu masini de obicei da voi sunteti si la motoare la fel) care ar trebui sa stie asta, zici numai de cazuri de mers normal mult sub limita, unde nu mai conteaza daca franezi si cu p..a!

Apoi tu ai benveu boxer, cardan si transmisie finala in grup deci greu pe spate, probabil si profilul gumelor anapoda, aerodinamica de dulap cu vitrina.....clar nu prea e motocicleta....du-o la fier vechi ca e naspa!

urat comentariu si urat ton. ca sa nu mai spun ca la orice motocicleta cand o accelerezi are tendinta sa se indrepte de pe curba... indiferent ca este cu cardan sau curea... deh efectul este cauzat de forta centrifuga de inertie (nu de giroscop cum spunea Doru pe acolo). daca accelerezi (bruschezi) in curba dincolo de limita de aderenta vei constata ca motocicleta in prima faza poata va avea tendinta sa supravireze... pentru ca in a doua faza sa o admiri cum derapeaza si sa te intrebi pe care parte e mai bine sa incepi tavalirea

• 0

Stati mai putin sa nu ne precipitam. Mai intai sa vedem despre ce motociclete vorbim si cat de tare le pilotam. Desi mecanica si dinamica sunt aceleasi pentru toate vehiculele pe doua roti, nu toate se comporta la fel.

Accelerarea brusca pe inclinare duce la derapaj. Daca e usor, controlat, civilizat, asta e de fapt o usoara supravirare care poate sa fie distractiva pana la un punct. Daca se derapeaza din frana spate, cu motocicleta inclinata, comportamentul asta se poate folosi pentru a evita un obstacol aparut din scurt.