Mergi la conţinut

daca toti emigrati


gaxel

Recommended Posts

astazi, sambata 3 decembrie, ora 7 dimineata. vibreaza telefonul, suna, urla , ma trezeste. scula dracului .. am dormit si in seara asta tot 4 ore... la dracu... ma trezesc, ma imbrac si zic .. pana la 8 mai am 30 de minute.. ce ar fi sa pun mobilul sa sune si sa ma culc imbracat, sa mai dorm putin.. ezit la a imi pune si pantofii in picoare ca imi e mila de asternuturi. ma culc.. cele mai bune momente de somn sunt cele in fuga , cele de la birou, cele din troleibuz...si nimic nu face somnul mai linistit decat privarea pe termen indelunbgat de somn. 8 fara 5 .. primesc bip cu 10 minute mai devreme.. e timpul sa intru in panica.. o ceasca mare de apa la microunde, ma incalt, scot cana, pun niste cafea solubila, amestec, torn in 2 pahare de plastic si ies pe usa grabit (parca voi faceti dus si va spalati pe dinti mereu.. oricum nu era timp pentru asa ceva).. pe scari vars cate putin din fiecare pahar .. nu e combinatie.. ma opresc si incerc sa beau dar e prea fierbinte.. pana la iesirea din bloc de la alergatul pe scari varsasem cate jumatate din fiecare pahar.. cine se uita la un pahar de cafea cand pleaca in misiune .. beau cate putin din fiercare , fireste mi se pare ca unul are cafeaua mai buna, beau din celalalt, torn totul intr-un singr pahar si fug sorbind cate putin .. masina ma asteapta la scara..scara unui alt bloc aflat la ceva distanta .. nu-i nimic.. ne suim in masina .. aici incepe operetiunea "bisnita".

destinatia : giurgiu .

obiective : prospectarea zonei libere, o incursiune in teritoriul poportului prieten si vecin bulgar.

drumul nu are nimic spectaculos in afara de efectul de laxativ al cafelei .. dar ca un adevarat patriot insufletit de 1 decembrie ma hotarasc sa nu murdaresc tara mama si sa astept trecerea granitei.

ajungem fara evenimente speciale in girugiu, dupa ceva cautari gasim zona libera.. aceasta meca a celor care vor sa faca o mica bisnita. mergem la intrare si gasim un nene, un gardian (acel produs al societatii care nu a fost capabil sa fie politist).. nu avem voie sa intram in zona decat daca platim taxa de intrare de 3 euro .. bine nene platim .. dar ce gasim acolo ? magazine? producatori? lucruri ieftine si scutite de taxe ? "nu..gasiti numai fabrici si nimic care sa se vanda la bucata, dar mai bine vizitati portul". mergem in port .. langa zona libera pe stanga .. sau pe dreapta ..depinde de unde privesti. vedem dunarea.. lichida in continuare , portul pustiu ..colegul imi zice ca el nu mai vorbeste tare ca o sa trezeasca cainii din port.. nu am vazut un om .. poate se ascundeau de noi .. poate ca activitatea portuara nu trebuie expusa ochilor unor profani ... contemplam o sticla de 2l de bere goala care pluteste in deriva, calculam viteza curentului si hotaram sa mergem in bulgaria.. pasapoarte avem, carte verde avea tipul (masina mea nu e inmatriculata si am stat cuminte in dreapta) desi tre sa mergem in giurgiu sa facem asigurari de sanatate .. in bucuresti o asigurare de 2 zile costa 5ron.. in giurgiu 10 .. ma fraieriti voi pe mine ma ? lasa ca imi fac direct la vama unde presupun ca sunt mai multe bucticuri dupa modelul arad. ajungem la vama .. asigurarea pe 3 zile 13 ron .. in girugiu nu mai mergem .. platim aici .. brummmm la vama .. vama romana .. intai avem de platit taxa de tranzit .. cam 40 roni .. am venit pana aici .. e o taxa da-o dracu .. platim .. ajungem la vames.. vamesul este acel om draz, acel om care poarta pistol si are psihicul modificat de puterea pe care ti-o da pulanul sau pistolul si are mana batatorita de spagile mici si dese. ce aveti in masina ? portbagajul GOL.. nici macar o sticla de apa.. in masina nimic .. unde mergeti (eu eram in masina).. tipul care astepta sa ia pasapoartele ii explica detaliat scopul actiunii noastre :"mergem sa cascam gura". eu sunt inca intimidat de pulitisti si ma ateptam la ceva intrebari, dar vamesul stupefiat ne spune sa mergem.. dar mai avem de platit o taxa de poluare de 60 roni.. DE CE intrebam .. ni se explica ca primim chitanta .. vamesii primesc o invitatie politicoasa si numai gandita de a ne presta un sex oral .

duty freeeeee .. mai multe magazine primul : mama cata bautura mama cate tigari .. care e rata de schimb euro dolar ? avem dolari .. imi cumpar 2 sticle de bautura.. cum sa ratez ocazia .. de fumat nu fumez.. tutunul dauneaza grav sanatatii .. alcoolu NU! mai vizitam si altre magazine si nimic nou ..in al 5-lea magazin gasesc dulciuri .. 3 pungi de M&M si o ciocolata de 400 grame.. placam spre bulgaria.. suntem intampinati de o taxa de 12 euro trecerea de pod..trecea-mi-ati dunarea calare pe borcane pentru castraveti. platim .. ajungem la vames.. pasaportul si hai mai departe .. am scapat ? nuuuuu .. au si ei pasarile lor si trebuie sa ne dezinfecteze.. dar trebuie sa platim .. ce sa mai faci ? platim ... si suparati intram in bulgaria vijelios.. gresim drumul .. amicul scoate o harta de adevarati teroristi : uitase sa printeze si drumurile... bun .. e destul de buna harta .. planul : ruse->varma->vama veche, picioarele in apa , bucuresti. sa mergem la sofia ? nu .. am dat destui bani .. dar unde e ruse ? gasim un nene parcat, asteptand in camp .. oprim si intrebam .. ruse .. si aratam in fata .. ne explica ca "da" din cap .. am intelsc vrem sa plecam .. dar o sclipire de geniu ne aduce aminte : dumnezeu a facut si un popor care pe langa o proverbiala ceafa speciala, da si invers din cap(nici in grecia nu am mers..se vede ? ) .. intoarce...ruseeeeeeee.. mai tineti minte efectul laxativ ? ei bine acum e numai o vezica pe cale sa explodeze.. dar tin supararea in mine.. ajungem in ruse.. cum intri in ruse pe dreapta e un magazin care vinde 4 motoare si mai multe masini.. pacat ca nu putem opri .. nu-i nimic.. prima uimire... in centrul orasului nu sunt smecheri parcati cu masinile cu avariile aprinse.. asa cum am fi facut noi un bucuresti ..gasim un loc de parcare.. langa biblioteca.. de unde stiu ca e biblioteca ? pai stiu literele asa ca eu sunt capu la operatiune.. macar stiu ceva ..

plecam sa hoinarim prin ruse.. primul lucru: oras curat, frumos (cel putin centrul ep care l-am vazut noi), am baut un suc intr-un bar frumos. am vazut echipament de snowboard ieftin second hand .. am mai vazut prostii .. schimbam nicte bani sa avem si noi banii casei .. pe strada ne uitam si ne intrebam daca oamenii aia chiar au ceafa groasa.. am constat ca nu prezinta o ceafa groasa .. ceva ii face sa nu arate a romani, dar nu ceafa ... eram 2 tipi .. de masini dicutasem , la fotbal nu avem preferinte comune asa ca dicutam de femei .. am observat o poarticularitate a poporului bulgar : oamenii astia tin femeile frumaose inchise in casa. le ascund de ochii nostri .. intram in magazine, cascam ochii, gura.. vream sa mancam .. perfect .. dar ce cerem ? cautam un restaurant care sa aiba poze in meniu .. imposibil.. ca sa nu primim un rahat flambat hotaram sa mancam pacinte cu branza ... bune.. acum trebuie sa cumparam ceva pentru femeile noastre care ne asteapta rabdatoare acasa.. dar ce ? intram intr-un magazin si ce gasesc acolo : o pipa frumoasa.. e cea mai frumoasa pipa pe care am vzut-o pana acum (nu sunt fumator si nu am vazut alte pipe).. o cumpar pentru un pret care acum mi se pare mare.. mai ales ca e defecta .. scoate fum alb ca si cand ar arde ulei. .. cutia pipei e murdara dar nu ma mai intereseaza cutia.. vanzatoarea ma intreaba dace e problem cu cutia.. dau din cap ca nu .. ea intelege ca da... cum pot sa dau din cap ca da cand vreau sa zic nu .. iau pipa si incerc sa ies.. imping un usa nu se deschide.. imping mai cu putere.. tipul cu care sunt, cu un aer de superioritate imi explica :"ba da tu chiar nu vezi ca scrie pe usa sa tragi" .. scria acolo ceva ce inca nu sunt convins ca nu e injuratura.. iar daca la impins nu ceda in mod sigur trebuia sa trag .. ce inseamna sa stii o limba straina :D . plecam spre bucuresti ca nu mai aveam chef sa facem nimic in ruse.. in drum oprim sa luam si noi ceva bulgaresc.. cautam sucuri .. degeaba .. caut amrfa turceasca (gumele turbo, lazar cu surpirze si gust de vechitura.. nu gasesc) .. cumapram eu 2kg de diferite tipuri de salata bulgareasca si o tava mare cu prajituri .. tipul ii ia cadou prietenei .. o punga de 1,5kg fistic ca lui ii place .. luam un suc , o apa si hai acasa.. ajungem in vama bulgara .. trecem frumos.. lejer.. astia te alsa sa pleci .. le dadusem bani la intrare (taxa de drum 11 euro de pod 12 , de dezinfectie ) si ajungem la celebrele de acum duty free....

ce sa cumpar : am doua posibilitati ..tigari sau bautura.. asa ca mai cumapr bautura.. sau de ce sa nu iau si tutun pentru pipa.. acum sa va zic rationamentul .. tutunul vazuse, ca e ieftin .. asa ca pentru a face o afacere am dat 20 euro pe pipa ca era tutunul al numai 2.5 pachetul de 50g .. afacere nu ? dar puteam sa nuiau tutun cand era asa ieftin ? ...

si ajungem incarcati al vama romana : prima surpriza : 6.5 roni sa ne dezinfecteze..... iarasi facem sex cu vamesii si familiile lor.. mai mergem putin .. pasapoartele la control.. de unde veniti .. de la ruse.. cat ati stat ... 5 ore.. aveti ceva de declarat : am declarat numai ciocolata .. bine.. puteti pleca dar sa opriti acolo la ghiseu, inainte de bariera sa platiti taxa de tranzit 417000...deja toti membrii familiilor lucratorilor vamali aveau o viata sexuala intensa.. chiar si cei decedati din partea mamei lor de vamesi imputiti cu texe de rahat. .. bilant : am dat 3 500 000 numai pe taxe (carte verde +taxele de rahat din vama si asigurari ..bine ca avem bautura).. pe drum o piatra sare din roata unei masini in parbrizul noului bora si il crapa.. ma las de bisnita pana data viitoare..

ce sa mai zic .. a meritat .. a fost placut, masina are casco .. e numai timpul pierdut .. din toate rahaturile astea am ramas cu cateva portii de ras zdravene, cu imaginea unui ruse extrem de curat si civilizat ....

astept sa imi zici cineva pe personal message cum se fumeaza cu stil o pipa ..

numai bine si nu mergeti la bulgari numai de plimbare.. decat daca la sfarsitul zilei putei sa va bucurati ca nu aveti 80 ani si mai faceti lcururi spontane.. am hotarat sa mergem in viena cu masina mea.. e mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar acum stiu sa aprind pipa .. tare instrument.. chiar complicat si nu iese din prima .. pentru cei care stiu cum se fumeaza pipa corect, vreau sa ma contacteze si pe mine.. nu am voi apuca de fumat, dar sunt curios ..

multam ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dobro Utro, Gaxel!

Next time intra in Bulgaria pe oriunde, dar nu pe la Giurgiu, ca iau astia si pielea de pe tine.

Fete frumoase sunt o gramada in Bulgaria, ca si la noi, dar nu la Ruse... :D In afara de "centuristele" alea care mi-au provocat o greatza extraordinara la simpla lor vedere :shok: , nu imi amintesc sa fi vazut alte femei la Ruse .

Incearca Sofia, sau in mod special Veliko Tarnovo daca vrei ca plimbarea sa merite. Chiar ai ce vedea. Si ma refer la peisaje, nu la femei. :banana:

Bine ca ai ajuns doar pana la Ruse, ca in drumul spre Sofia ai fi intalnit politistii bulgari cu radarul indreptat spre tine, de ai fi jurat ca sunt cu A.G..-ul pe umar, gata sa traga in tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare merg si stau in vama (aia veche), las cortul si fac o plimbare de 2,3 zile, vad daca apa la ei e mai sarata :) . sau merg pana in vama. imi iau tigari si o tarie si am intorc.

o sa caut ghid si daca va oferiti careva de ce sa nu facem o tura mai lunga .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaxel, ma ofer ghid... ca oricum merg in fiecare vara la Sofia, la cate un concert rock. Am fost in 2004 la Judas Priest, in 2005 la Black Sabbath si daca in 2006 se mai anunta un o trupa celebra, merg negresit. Am sa postez un anunt pe forum. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai pleci ia mai mult tutun pentru pipa ca la noi e peste 10euro pachetul(si uite asa te apuci de o afacere infloritoare)

p.s.  e lucru dracu sa fumezi pipa daca nu ai luat si futac

eu mereu am avut o salbiciune pentru pipa. fireste ca oameni din anturajul meu (fumatori numai de tutun) au vazut ca da bine la imagine (motiv pentru carem nu fumez niciodata in public) si au fireste pipe. pipe foarte scumpe, cu futacuri (futace?) pe masura, pipe cu filtru sau fara, dar fireste ca au cumparat cele mai butucanoase mai urate, taranesti si mari pipe de pe piata. fireste fumeaza numai in grup, si nu sunt capabili sa le tina aprinse. acum ma simt rau ca la mine acasa au vazut o pipa, imi pare rau ca distrug frumusetea si semnificatia ei, asa ca nu ii invat sa o aprinda, sa indese tutunul si sa o tina aprinsa.

tutun de pipa nu stiu daca o sa iau din vama prea mult, dar ma gandesc sa incep sa imi aduc mai ales ca am ramas fara. sa dau in romania 10 euro pe un tutun ieftin nu merita, si mai bine iau din vama. acum daca tot ma voi duce o voi face la primavara, si nu voi lua mult, voi lua putin.. imi trebuie un motiv sa plec mai des la plimbare nu ?

si oameni buni .. NICIODATA nu cereti pipa cuiva. ma enervez la culme cand se gaseste cineva sa vrea sa o ia de pe masa sa o incerce... si ii zic.. e foarte urat cand le explic prietenilor buni ca nu au voie sa o atinga.. si e si mai greu sa o conving pe sor-mea ca nu are voie sa puna mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D corect ce ai spus....foarte enervanta faza cu " da sa vad si eu cum e!"

si pe deasupra cei care nu te cunosc zic ca esti snob fiindca fumezi pipa...asa ca de ceva vreme nu fumez decat acasa(iar la serviciu fumez tigari).

:scare: vezi ca e mare pericolul de a face cancer la nivelul gurii, gatului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Sa, vezi la Paris tarfe de calitate proasta cateva strazi mai sus de Turnul Eifel.

Sant zone in care miroase a pishat pe trotoar asa de puternic ca ma surprins.

Sa te feresti de arabi care vand hashish in zonele de Red Light District.

Daca vrei iti dau un numar de telefon a unei cunostinte in Paris.

Poate face pe ghida cateva ore.

:beer:

Mi-au placut zonele descrise in detaliu de Alexandru Dumas in romanele lui.

Si totusi un oras rece cu oameni distanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...