Mergi la conţinut
bogdan_harea

Flexit

Recommended Posts

Si totusi roata atasului este prea in spate.La atasul meu am facut in asa fel incit centrul de greutate al pasagerului sa fie cit mai aproape de axul rotii atasului. Este un vis! Nu cred ca multi motociclisti vor putea merge cu asa ceva.

Va doresc spor la lucru!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CCcQtwIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D_Nu-MQyJgPc&ei=D8iMVcjkNMqV7Ab88JKQAg&usg=AFQjCNFjyX6XlUFQNt55fc7hmgbNgytAXQ

Tipul se misca destul de bine pt prima tura printre garaje, iar urmatorul filmulet cu o plimbare mai lunga.

Din pacate saptamana asta NIMIC nou. Privesc si eu filmuletele si oftez!!!

Link la postare

Si totusi roata atasului este prea in spate.La atasul meu am facut in asa fel incit centrul de greutate al pasagerului sa fie cit mai aproape de axul rotii atasului. 

Pai la Bogdan e doar cu vreo 20 cm mai in fata axului,nu cred ca e problema mai ales ca in tractiune centrul se muta oricum mai in spate.Daca de partea cealalta a axului e portbagajul atunci masa totala se distribuie perfect cand e incarcat

Link la postare

Punctul 2 este mai in fata respectiv deasupra rotii, care suporta 80 % din greutatea ansamblului atas + incarcatura, restul pe roata fata.

Sursa de inspiratie strict pt articulatii, ca restul e cam varza si totusi funtioneaza perfect, desi pare facut de Dorel in spatele blocului.

Link la postare

...chiar ca varza designul. Cred ca a combinat un atas uzual cu o remorca dintr-aia de care intrebam eu cat de legala e la noi.

Amuzant e ca pasagerul din atas nu a avut curaj sa se suie fara casca  :laugh:  si de aici intrebarea- cine o sa fie pilot de incercare la al tau?

Probabil ca o sa incepi ca rusii cu catzelul pe post de Laika dar cine o sa fie primul om? 

post-29582-0-98772800-1435401028_thumb.j

Link la postare

Cand roata atasului, va trece printr-o groapa sau peste o denivelare mai pronuntata, oare nu va avea tendinta sa incline motocicleta?

Link la postare

Lucreaza fiecare independent si indiferent de situatie, inclinare sau denivelare, raman paralele. Legatura este un paralelogram cu articulatii sferice, la colturi. Am lucrat azi la H-ul de legatura, parte a paralelogramului si am dat chix. Maine desfac afturile si sudez din nou. Chiar si asa gresit a inceput sa arate bine.

Link la postare

H-ul de mai sus este doar jumatate din parallelogram. 

practic e legatura rezistenta cu motocicleta.

Urmeaja partea de sus care este o simpla bara cu articulatii pozitionata in spatele scaritei pasagerului. Azi, maine.

da inclinarea dupa motor a flexit-ului...

cel putin asa vad eu. oricum, profi lucrare!

totusi, parca mai mult m-as increde (parere personala) intr-o bascula cu un amortizor sau perna de aer!

Link la postare

Paralelogramul complet. Prima "plimbare" in atelier. Zvonurile se adeveresc. Se manevreaza la fel ca solo.

Ramin la parerea mea. Prea mult din greutatea pasagerului se descarca pe roata din fata. Va propun sa faceti urmatorul experiment; puneti sub cele 3 roti cite un cintar notati indicatiile apoi puneti 2 saci cu ciment in locul pasagerului si vedeti unde se duc cele 80kg. Chiar sunt curios.

Spor la lucru!!

Link la postare

Fata nu se incarca deloc, 5-10 kg sunt nimic. Am facut toate masuratorile si cantaririle posibile nu cu ciment ci cu pasager. Este peste asteptari ! Maine daca nu ploua ies la probe in juru blocului

Link la postare

Va avea la final si o blocare a paralelogramului, de fapt o diagonala reglabila, care-l transforma intr-un atas rigid, pt mers in oras sau defilare (ma gandesc). Cat despre ridicatul rotii atasului de la sol este mai degraba pt spectacol sau pt a inbunatati manevrabilitatea precara a atasului clasic.  Prefer 3 pe sosea cu aderenta si frana, iar directia usoara ca la solo.

Link la postare

Adi dorea de fapt o comanda, un Flexit pentru Kanuni 301.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.