Mergi la conţinut
bogdan_harea

Flexit

Recommended Posts

acum 3 ore ivan_pedala a scris:

...Sau sa il poti lega lejer cu lesa, sa nu faca nazbitii in timpul mersului daca vede vreo pisica pe acostament!:lol:

:D eu m-am referit la un eventual pasager humanoid, nu la Ralf.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

;) Stiam! :thumbup:

Link la postare

Nu prea mai este loc pt un astfel de maner. Atasul este totusi destul de mic si ma gandesc sa-l limitez la max 80kg incarcatura. Aici cu Dragos 100 Kg si Ralf 30. Pt catel am cumparat din toamna un ham din chinga lata, pe care am sa-l modific putin si care se va prinde in suruburi si carabiniere de atas. Aveam indoieli sa Ralf va urca nesilit in atas, dar abia asteapta sa plecam. Sare in el de acum cand inca nu este gata.

IMG_0743.JPG

Link la postare

Bara de sprijin clar nu mai incape, dar ma gandesc ca ajuta cotierele la mers. Sunt din aluminiu si vor fi imbracate cu burete si vinilin.de mesteru Darian.In plus la genul asta de atase, care se inclina odata cu motocicleta, pe curbe, balanganeala pe laterala este ca si inexistenta. La urcarea bipezilor va exista o treapta basculanta, cu arc, care in mers se pliaza singura sub cutie. Tot pt urcare ma gandesc sa pun si un maner, sau chiar doua, dintr-o bucata cu rama parbrizului. Intrarea in atas se poate face prin lateral dreapta sau pe langa motocicleta, folosind "H"-ul de legatura ca treapta. Astea sunt temele pt urmatoarele zile. 

Link la postare

Problema nu e la ruliu ci intr-o eventuala situatie de urgenta cand va trebui sa franezi brusc si violent. Intr-o astfel de situatie daca pasagerul biped nu are centura de siguranta autoretractabila si nici o bara sau un maner solid la partea din fata de care sa se sprijine, atunci va veni cu capul in parbriz sau chiar mai rau, ar putea fi aruncat din atas.

Link la postare

cum a spus bogdan ancoreaza dihania! acu ce sa faca sa puna o capsa pirotehnica pentru retractare? si pentru biped? mai bine se sfatuieste cu marian sa faca un scaun escamotabil ca la supersonice! e un atas normal.sper sa se mai stie de gluma pe aici!

:beach:

Link la postare

Pozitia in scaun este similara F1. La franare chiar si violanta, de urgenta, nu parasesti scaunul , cel mult te sprijini mai apasat in (2) picioare. Pt cel cu mai multe picioare, de fapt cel mai probabil si important pasager, cum am mai spus, va exista un ham dedicat fixat de caroserie, pt cazurile de frana brusca, pisica, postas, tigan, cal sau alti dusmani inchipuiti.

Link la postare

Link la postare
acum 22 ore bogdan_harea a scris:

... pt rabatarea sacaritei. Are cineva ? Sugestii ?...

De ce nu montezi un sistem simplu luat de la doua scarite de pasager, care se rabateaza usor si pot ramine in pozitia dorita fara a fi nevoie de arcuri?!

Link la postare

Scărița este destul de grea....

Cred ca nici arcul nu este suficient, ar mai trebui si un sistem de blocare.

este pericol sa se deschidă in mers sau sa zdrangane la trepidații.

Link la postare

La orice comunista scaritele pasagerului ramin ridicate fara arc, chiar si la viteze mai maricele, sau zdruncinaturi! Cred ca este cea mai simpla si acceptabila metoda d.p.d.v. tehnic de-a rezolva scara atasului.

Link la postare

Asa este dar scărița asta este de trei ori mai lunga si mult mai grea.

Ce zici de o scarita culisanta care sa intre sub ataș?? Ar putea fi o idee?

Am zis, n-am spus :smile:

Link la postare

Cand urci in atas trebuie sa faci si 1/4 pirueta cu piciorul drept pe scarita. O scarita moto este prea ingusta si nu premite. Si asa atasul este destul de inalt si accesul dificil fara un minim de antrenament. Culisanta nu are loc sub atas pt ca fundul nu este plat. Seamana cu un fund de barca, in "V". Asa ramane, dar imi trebuie sarma pt arc. Cei din link vand cu tona. Mie-mi trebuie 1 m.

Link la postare

Nu m-ai inteles! Ambele capete ale scaritei tale, asa cum ai facut-o tu in forma de "U", sa aiba la capetele unde se prinde de cadru, sistemul unei scarite moto de pe spate, ia exemplu de la o comunista! Se rabateaza usor si nu coboara singura din mers. Acum ai prins ideea?!

Link la postare

Da le stiu, cauciucul scaritei are rol si de arc pt indexarea pozitiei normal de folosire sau rabata. Eu vreau sa se si ridice singura dupa folosire la urcare sau coborare, pt a nu agata ceva in cazul in care nu este rabata. Din pozitia mea pe motor nu vad daca este coborata sau nu si ceasu rau pisica neagra.

Link la postare

Ok, dar atunci trebuie sa iei in calcul faptul ca vreun pasager sa nu stie sa foloseasca scarita, sa trebuiasca sa faci instructajul fiecaruia in parte, si arcul ales sa fie usor tensionat, pentru a nu-i rupe oasele celui care urca/coboara, dupa ce-si retrage piciorul de pe scarita... 

Link la postare

In linkul din urma, daca apeși pe produs si lași sa curgă pozele ai diverse arcuri (si chiar de torsiune ) gata făcute. Poate găsești ceva de-a gata

http://www.arkmetal.ro/

Link la postare

Am tot zis de mult ca te intreb...

In scobitura aceea laterala, rotunda...o sa pui o emblema de BMW...?:yahoo::thumbup::lol:

Misto lucrarea, chiar daca nu-s adeptul atasului, al tau chiar arata fain si sper sa se si comporte exemplar, no...da' cum altfel?!;)

Link la postare

La arkmetal am fost si eu, pentru arc la cruisecontrol. Au un panou cu multe modele de arcuri, poate gasesti ceva ca sa adaptezi, dar nu stiu daca vand la bucata. Eu as fi vrut sa iau vreo 10 bucati, dar trebuia sa le comande in Italia, unde se fabrica, si costa prea mult.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.