Mergi la conţinut
bogdan_harea

Flexit

Recommended Posts

Ultimile detalii. Protectii de noroi pt articulatii, din doape de spray si banda antiderapanta pt a prevenii zgarierea  vopselei pe scarita pasager si pe tevi la urcarea in atas.. Daca are cineva doape de spray negre cu diametru 52 mm accept sponsorizare. Mai am nevoie de 5 buc

.Am primit mai multe, dar au 56 mm la gaura si sunt largi. Rugamintea ramane 5 buc de 52 mm. Multam.

Fotografie0237.jpg

Fotografie0238.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Hamul e gata,si verificat. Ochelari si casca inca caut. Elevul s-a obisnuit in atas pe loc, dar cand ne punem in miscare scancete si chelaieli la greu.. Jale mare. Tremura de frica cred. Mi-ar sari in brate, dar hamul il tine pe loc. Astazi am facut o tura spre Giurgiu si Oltenita, fara caine. 135 viteza maxima, dar scurt de test. Senzatia de solo, dar ceva mai greu. M-am intors cu pasager, ca bacteria colegului de drum a sucombat si a lasat motocicleta la primarie in Heresti. Si cu pasager de fo 100+ kile merge fara probleme. La 135 consumul instantaneu in bord 9,5 :o, dar pe intreg traseul 5,4 . Probleme  doar cu reglajul franei spate. Cand o actionez ma impinge "ceva" in stanga. Destul de nasol, mai ales in viraj. Am franat mai mult cu fata, care actioneaza si spatele  (frane combinate), dar fara atas. si musai inainte de curba. Care are ceva idei (cauze-remedii) sunt bine venite.

Link la postare

Daca frana de pe atas nu franeaza cu aceiasi forta ca frana de pe motocicleta, atunci inertia atasului tinde sa te impinga in stanga. Daca ai posibilitatea, mai strange putin frana de pe atas.astfel incat forta de franare sa fie un pic mai mare decat este in prezent si mai testezi.

Daca se va schimba raportul si va frana atasul mai tare, va avea tendinta sa traga in dreapta sau sa se blocheze roata de la atas daca atasul e gol si e usor.

Eu in tinerete am mers mult cu atas si aveam mereu problema asta, dar ajungi sa te obisnuiesti la un moment dat.

Link la postare

Totul, dar absolut totul, la Flexit, este pe dos. Apasand maneta de la ghidon franez fata si automat prin franele combinate,  pana la 50% spatele, dar evident fara atas. Motocicleta nu deviaza de la traseu si nici nu se inclina. Cand apas pedala franeaza spatele si prin franele combinate pana la 70% fata, dar intrand in functie si franarea pe roata atasului, motocicleta se inclina stanga si vireaza stanga, cel mai deranjant in viraj dreapta.  Mai degraba cred ca roata atasului franeaza prea mult. Cand merg pe drum drept, cu acceleratia blocata, motocicleta se inclina stanga daca iau mana de pe ghidon. Rezistenta aerodinamica a atasului (mult mai mica decat forta de franare a rotii atasului) face ca motocicleta sa se incline usor tot stanga si astfel sa-si continue drumul drept. Cu cat merg mai repede, cu acceleratia blocata, cu atat se inclina mai mult. Doua cauze diferite cu acelasi efect.  Asta toamna cand am mai facut probe cu atasul nefinalizat, fara frana pe atas montata, nu am avut acest fenomen.

Link la postare
acum 2 ore bogdan_harea a scris:

Totul, dar absolut totul la Flexit este pe dos. Mai degraba cred ca roata atasului franeaza prea mult.

Numai din reglajul franei de pe atas faci ca tot ansamblul sa mearga drept la actionarea franei pe spate. Daca trage stanga ,roata atasului trebuie sa franeze mai tare. Daca trage dreapta roata atasului trebuie sa franeze mai putin. Ambele cazuri sunt periculoase in trafic atunci cand esti nevoit sa franezi brusc. Mie personal mi se pare mai periculos cand trage dreapta.

acum 2 ore bogdan_harea a scris:

Link la postare
acum 10 ore bogdan_harea a scris:

Rezistenta aerodinamica a atasului (mult mai mica decat forta de franare a rotii atasului) face ca motocicleta sa se incline usor tot stanga si astfel sa-si continue drumul drept. Cu cat merg mai repede, cu acceleratia blocata, cu atat se inclina mai mult. Doua cauze diferite cu acelasi efect.  Asta toamna cand am mai facut probe cu atasul nefinalizat, fara frana pe atas montata, nu am avut acest fenomen.

Atasul e cam sus si intra mult aer sub el.Tinde sa decoleze. 

Intrebare: Frana de pe atas e cu ABS sau fara?

Link la postare

Atasul apasa pe roata 71 kg ,gol,  in plus zona de deasupra botului  si parbrizul sunt apasate de curentul de aer, in nici un caz sa decoleze. Atasul are pompa separata actionata de aceeasi pedala, deci fara ABS, dar probele le-am facut pe sosea perfecta, uscata si fara franari la limita care sa solicite eventual intrarea  ABS-ul.

Link la postare
acum 15 ore bogdan_harea a scris:

Totul, dar absolut totul, la Flexit, este pe dos. Apasand maneta de la ghidon franez fata si automat prin franele combinate,  pana la 50% spatele, dar evident fara atas. Motocicleta nu deviaza de la traseu si nici nu se inclina. Cand apas pedala franeaza spatele si prin franele combinate pana la 70% fata, dar intrand in functie si franarea pe roata atasului, motocicleta se inclina stanga si vireaza stanga, cel mai deranjant in viraj dreapta.  Mai degraba cred ca roata atasului franeaza prea mult. Cand merg pe drum drept, cu acceleratia blocata, motocicleta se inclina stanga daca iau mana de pe ghidon. Rezistenta aerodinamica a atasului (mult mai mica decat forta de franare a rotii atasului) face ca motocicleta sa se incline usor tot stanga si astfel sa-si continue drumul drept. Cu cat merg mai repede, cu acceleratia blocata, cu atat se inclina mai mult. Doua cauze diferite cu acelasi efect.  Asta toamna cand am mai facut probe cu atasul nefinalizat, fara frana pe atas montata, nu am avut acest fenomen.

Pentru ca atasul schimba configuratia autovehiculului, cred ca trebuie sa iei in calcul si geometria directiei (geometria rotilor).

Daca roata atasului e convergenta e posibil sa impinga motocicleta in stanga in timpul rularii.

Link la postare

Acum sunt  paralele si cu paralelogramul perfect, cum s-ar zice pe zero. Cand merg din inertie motocicleta ramane verticala si nu trage in nici o parte.

acum 2 ore sorin 666 a scris:

Cu un repartitor de frana pt. atas poti regla forta de franare.

Cealalta problema cred ca e din unghiuri (convergenta si alinierea H fata de moto)

De unde repartitor?

Link la postare

Poate se intampla ceva de genul counter steering. Atasul nu are roata motrica si inertia lui statica il face sa tinda sa ramana in urma motocicletei in timpul rularii si ma gandesc ca din motivul asta trage de directia motocicletei spre dreapta, in felul asta aplecand motocicleta spre stanga.

Iata o demonstratie video de counter steering; https://www.youtube.com/watch?v=nlc1bGPTR3c

Link la postare

Cam asta ar fi si dupa mine fenomenu, dar sa vad cum il contracarez pe franare, ca in rest e mic si nu deranjaza.

Astazi protectii pt articulatii. Am gasit sursa de sprayuri chiar langa mine la Lidl. Am umplut sacosa . Nuroc ca sunt ieftine, intre 5 si 7 lei. Pline.

Fotografie0244.jpg

Link la postare

Se pare ca "problema" s-a rezolvat. Am taiat din surubul de reglaj al pompei atasului ca sa pot micsora mai mult franarea pe atas si toate influentele negative ( inclinarea si tragerea spre stanga ) au disparut. Maine incerc in sens invers, sa mai intaresc frana pe atas, dar fara efecte negative. Geometria se pare ca este buna asa cum am pus-o initial, respective pe "0", atasul si motocicleta perfect aliniate pe orizontala si verticala. In timp am sa mai umblu pe acolo pt fineturi.

Daca este frumos pe la 9,30-10 plec cu Ardian Mijaica la o plimbarica scurta pana la prinz. Daca mai sunt doritori, vorbim maine pe la 8,30-9.

Link la postare

Ne-am intors cu bine. Plimbare scurta pana la Snagov si retur pe drumuri ocolite. Am plecat cu un caine si m-am intors cu un motociclist. A scapat de frica. Cel mai deranjant participantii la trafic care ne faceau bezele, poze si  filmau lungind depasirea si cam incurcand traficul si pe noi . Musai echipament moto, ca blana nu-I deajuns.

Franare merge perfect, dupa ultimele reglaje.

IMG_4754.JPG

Link la postare

Prin aceasta constructie definitivezi pozitia ta de lider  tehnic  .

Am avut atas la doua motociclete , MZ 250 si Jupiter 4 . Stiu ce înseamnă acest accesoriu si cat de plăcut este sa te plimbi prin zonele neaglomerate .

Tu poti scoate bani frumosi cu mașinăria asta .

Ia gandeste-te cum poti face asta la intrunirea de la Calimanesti . Toate fetele si baietii s-ar tine dupa tine sa-i plimbi . Eu spre exemplu ți-asi plati pentru o plimbare de 2 km , 30 lei (10lei plecarea si cate 10 lei de kilometru ). Alții probabil vor plusa si mai mult .

... te stiu un om rațional si nu cred ca o vei lua ca pe o jignire :yahoo:

Link la postare

Eu daca merg in atas , fac spectacol.

Stau in picioare cu mainile intinse ca in  Titanic .

Bogdan face viraje repetate , stanga , dreapta ,  iar eu caut sa ma aplec in stilul  Lacul Lebedelor .

Mai trebuie o sonorizare adecvata in stilul kamikazelor japoneze pe Zero-uri cand picau  direct in  portavioanele americane , iar mai apoi ..........muzica lui Ceaikovski .

https://www.youtube.com/watch?v=hN7jgCcOvfw&list=RDhN7jgCcOvfw&index=1

.... Daca va puneti putin mintea la lucru sunt convins ca ve-ti putea pregati si  divertisment la întrunirea de la Călimănești .Sa ramana o amintire si mai deosebita tuturor  .

Intrunirea de la Moeciu  am participat si eu .

Acolo  punctul culminant a fost oaia la proțap pe care a făcuto parca Doru Master si ala micu de la Rasnov

Vehicles_Antique_kamikaze_fighter_japan_war_WW2_Zeke_zero_117266_detail_thumb.jpg

Link la postare

Dupa 2500 km totul OK. Tinuta de drum buna, 110-120 viteza de craziera cu depasiri la 130-140 fara probleme. Consumul a crescut cu 0,5 L daca nu mai mult, mai ales pe autostrada. Consumul mediu afisat nu a mai fost resetat de cand am montat atasul. Inca lucrez la coviltir foarte necesar pt caine. Se simte mai confortabil acoperit si protejat partial. A inceput sa urce si sa coboare singur din atas. E motociclist. O chestie mai ciudata, cauciucurile motocicletei, atat  fata, dar mai ales spatele, par frecate pe margini ca si cand asI merge mult si tare pe curbe, desi am mers cu precadere drept. La roata atasului uzura normala. Presiunea verificata. Alinierea perfecta, nu trage in nici o parte, nici in mers, nici pe franare.

Fotografie0299.jpg

Fotografie0300.jpg

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.