Mergi la conţinut
Autentifica-te  
MadBulll

legislatie Poti sa nu platesti vama la intrare in tara

Recommended Posts

Am auzit ca se poate ca la vama sa iti dea ceva act in care scrie ca trebuie sa platesti vama in nr. de .... zile.

Este adevarat? Ma intereseaza pt ca vreau sa-mi aduc motor de dincolo.

:beer:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, insa daca nu o platesti in termenul legal, iti dau astia o amenda de iti dispare cheful sa o mai inmatriculezi si mai bine o vinzi piesa cu piesa...

Link la postare
E adevarat, insa daca nu o platesti in termenul legal, iti dau astia o amenda de iti dispare cheful sa o mai inmatriculezi si mai bine o vinzi piesa cu piesa...

<{POST_SNAPBACK}>

parca 30 zile ai timp sa o platesti .....

Link la postare
parca 30 zile ai timp sa o platesti .....

<{POST_SNAPBACK}>

la masini ai 8 zile sa platesti vama....banuiesc ca si la moto ii la fel

Link la postare
Am auzit ca se poate ca la vama sa iti dea ceva act in care scrie ca trebuie sa platesti vama in nr. de .... zile.

Este adevarat? Ma intereseaza pt ca vreau sa-mi aduc motor de dincolo.

:beer:

<{POST_SNAPBACK}>

La vama de frontiera iti face tranzit vamal catre orice vama de interior ( unde vrei tu )pe o perioada de cateva zile. In jur de 7-8 zile. In nici un caz 30 de zile. In acest interval trebuie sa te prezinti la vama de interior pe care ti s-a facut tranzitul si sa platesti taxele vamale+TVA ul. Daca nu, ai cam dat de dracu' . De obicei amenda 25.000.000-75.000.000.

In cazul in care aduci motocicleta de afara si nu ai bani pt taxele vamale, te prezinti la vama de interior, de preferat la o firma de comisionari vamali si soliciti depozitare. Depozitarea se face pe 30 zile ( cu drept de prelungire cred). Si in intervalul asta platesti darile catre stat.

:scooter:

Link la postare

treaba sta in felul urmator. Intri la vama, faci formalitatile unde poti si plati vama integral sau daca nu la comisionarul care i-ti face formalitatile dai un comision cam de 1 mil si i-ti da o amanare de pana la 8 zile. In aceste zile trebuie sa-ti faci constatarea pentru vama la RAR din localitatea ta si sa traduci actele legalizat. Daca nu reusesti in aceste zile te duci la vama interioara si le zici ca nu ai putut indeplini toate formalitatile si te mai pasuiesc 30 de zile.

Link la postare
treaba sta in felul urmator. Intri la vama, faci formalitatile unde poti si plati vama integral sau daca nu la comisionarul care i-ti face formalitatile dai un comision cam de 1 mil si i-ti da o amanare de pana la 8 zile. In aceste zile trebuie sa-ti faci constatarea pentru vama la RAR din localitatea ta si sa traduci actele legalizat. Daca nu reusesti in aceste zile te duci la vama interioara si le zici ca nu ai putut indeplini toate formalitatile si te mai pasuiesc 30 de zile.

<{POST_SNAPBACK}>

Astea sunt niste aberatii. Ai procedat tu asa?

1. Comisionul de care vorbesti nu exista. Tu vorbesti de tranzitul vamal care se da pe o perioada de pana la 8 zile.

2. Incearca tu sa nu iti platesti taxele vamale in perioda pe care ai facut tranzitul si apoi sa vii sa ne spui ce s-a intamplat. Nu cred ca o sa poti pt ca o sa iti vinzi si calculatorul ca sa poti platii amenda. Daca tu crezi ca vama te iarta pt asa ceva si iti da o pasuire de 30 de zile , te inseli amarnic. :read:

Link la postare

Comisionul acela exista si il platesti comisionarului din pct-ul vamal pe unde intri in tara ptr ca iti intocmeste tranzitul pana la vama de interior pe care o ceri tu.Comisionarul garanteaza taxele vamale ptr tine in fata statului si d'aia iti ia intre 40-60 oiro sau echivalent in funtie de preturile practicate de fiecare in parte.Eu am platit si 60 si 40 altadata.

Termenul de 8 zile sau mai putin se refera la perioada in care ai timp la dispozitie sa iti inregistrezi tranzitul vamal iar 30 zile e timpul in care iti poti plati taxele catre stat pe care daca le depasesti te arde la bani,de asemenea daca nu inregistrezi tranzitul in alea 8 sau mai putine zile(asta o afli de la cel ce iti face tranzitul in vama).

Vorbesc din proprie experienta.

Link la postare

dar daca vreau sa-mi iau un cross din germania si nu vreau sa-l inmatriculez pt ca ma dau pe coclauri cum dreaq fac sa nu platesc toate taxele astea

?

merci

Link la postare

tranzitul se da dupa cum are chef vamesul, maximum 8 zile sau ceva de genul asta... la vama de interior poti sa o bagi in depozit sub supraveghere vamala.... ai 30 de zile sa faci formalitatile, di drept de prelungire... dar nu mai mult de 90 de zile, cand intri in amenda vamala, 25-75 mil... dupa 120 de zile se confisca.

Link la postare
dar daca vreau sa-mi iau un cross din germania si nu vreau sa-l inmatriculez pt ca ma dau pe coclauri cum dreaq fac sa nu platesc toate taxele astea

?

merci

<{POST_SNAPBACK}>

pe vama nu o intereseaza pe unde ai tu de gand sa iti folosesti motorul, ca vrei sa il inmatriculezi sau nu.

chestia e ca il introduci in tara si trebuie sa platesti datoriile vamale.

Link la postare
Astea sunt niste aberatii. Ai procedat tu asa?

:read:

<{POST_SNAPBACK}>

Eu mi-am adus pana amu 2 motociclete si am procedat cat se poate de legal fara pile fara spaga. Si asa am procedat. Si nu ma ajutat absolut nimeni.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.