Mergi la conţinut
green.kecske

12 Semne Cu Mâna Ale Motociclistului, Pe Care Trebuie Să Le Ştii

Recommended Posts

Dacă eşti motociclist începător sau chiar temerar, te poţi întreba ce e cu diferitele semne pe care le fac cu mâna motocicliştii şi, mai ales, ce însemnă. Pentru motocicliştii începători sau pentru cei care circulă în grup, este foarte important să cunoască aceste semne, pentru a putea comunica adecvat în timpul mersului.

post-41220-0-10763800-1434400547.jpg

Cum semnalizezi o întoarcere prin stânga? Cum anunţi pe cineva că doreşti să opreşti? Cum anunţi membrii grupului în care circuli că este nevoie să se cirule în şir indian? Toate aceste semne te vor ajuta să comunici fără cuvinte. Evident, toate motocicletele ar trebui să fie dotate cu semnalizări, dar uneori se pot defecta sau, efectiv, acestea pot să nu fie văzute.

Chiar dacă nu conduci o motocicletă, ci un autoturism, este oricum important să cunoşti câteva din aceste semne. Dacă mergi în apropierea unui motociclist căruia nu îi merg semnalizările, vei şti totuşi că acesta urmează să schimbe direcţia de mers.

post-41220-0-10763800-1434400547_thumb.j

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rarele cazuri in care, in coloana de masini fiind, la semafor, automobilistii din fata iti fac loc sa poti trece in fata, cum le multumim? Eu faceam semnul "Viraj la dreapta" dar cu palma deschisa. Voi cum salutati persoane din spate?

Link la postare

Dand din cap sau in ultima vreme scot piciorul drept in exterior. Probabil cei mai multi nu stiu ce inseamna, dar cum mai ies din tara, mai invata si ei.

Sa stii ca in zona AR-TM soferii fac loc motociclistilor destul de frecvent. Si in Bucuresti am intalnit frecvent soferi care mi-au facut loc atat prin intersectii cat si la drum lung.

Ince=incet, lucrurile se schimba.....

Link la postare

As mai adauga un semn adresat automobilistilor dar si motociclistilor care nu semnalizeaza : mana stanga intinsa lateral si apropiat degetele mainii de degetul mare si desfacut ca si cum ar clipi...Sau pumnul inchis si deschis... Eu folosesc fecvent acest gest de atentionare cand vad ca participanti la trafic  depasesc, schimba benzile, croseteaza in trafic fara semnalizare. Ma intreaba odata unul ce vreau sa ii comunic, i-am spus ca nu ii merg semnalele...nu am vazut sa functioneze... se poate si elegant.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.