Mergi la conţinut

Nitroglicerina


MadBulll

Recommended Posts

Salutare

Am auzit k nitroglicerina (se gaseste la farmacie 1,5 RON) aplicata pe viziera, face ca viziera sa nu se mai abureasca. Este adevarat?

<{POST_SNAPBACK}>

Ia fii atent: nitroglicerina actioneaza prin venodilatatie determinand scaderea umplerii ventriculare. Permite de asemenea restabilirea echilibrului intre nevoile de oxigen ale miocardului si cantitatea de oxigen disponibila efectiv. La doze mai mari provoaca vasodilatatie arteriolara cu diminuarea presiunii arteriale. Aceste proprietati hemodinamice justifica utilizarea si ca tratament adjuvant al insuficientei cardiace severe.

Se livreaza la comprimate, iar pentru alte scopuri marete se piseaza intr-o linguritza de cafea dupa care se amesteca cu sifon intr-un borcan de muraturi. =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

glicerina. se da in strat super subtire. acum u stiu daca si la castila moderne sau au ceva mai performant. stiu ca pe ochelari de ski, chestii de genul asta se dadea si nu abureau .. dar glicerina nu NITRO .. aia cu nitro e pentru alte ocupatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris ca strat foarte foarte subtire. stiu asta ca in mod sigur geamurile de la mastile de gaze si okelarii de ski, acum ceva vreme, se dadeau. daca se mai foloseste si in prezent nu stiu. la ski geamul este dupa tehnologia termopan (dublu si vid intre) si nu se mai abureste, iar la casti nu stiu cum se face . un strat de "grasime" (a nu se citit slana) daca este mai mult decat fin, cat sa nu adere apa la el face bine, daca vezi perfect prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...