Mergi la conţinut
green.kecske

articole Câteva lucruri pe care nu ţi le va spune nimeni despre cum e să fii motociclist

Recommended Posts

Deci, după luni întregi de mâncat pufuleţi, ai reuşit să strângi suficient pentru un motor. Primul tău motor. O lume complet nouă şi incitantă, cu geci de piele, în care scapi de trafic, nu-i aşa? Desigur, dar există şi alte aspecte... Aspecte pe care nimeni altcineva nu ţi le-a spus, despre ce înseamnă să devii cu adevărat motociclist.

motorcyclist-motor-way-bike.thumb.jpg.44

1. Albinele şi animalele

Albinele sunt nişte creaturi destul de inofensive, atât timp cât sunt în natură. Desigur, dacă nu le deranjezi, altfel te înţepă. Urcă-te pe o motoicletă şi albinele nu vor mai fi atât de umile, mai degrabă devin nişte arme de distrugere în masă.

La orice viteză peste 10 km/h, o albină în faţă, gât, mână sau orice altă parte a corpului se va simţi, fără exagerare, ca un glonţ. Şi, probabil, din cauza şocului, albina va şi înţepa. În faţă este cea mai pare probabilitate să te înţepe, pentru că va fi prinsă acolo.

2. Acum eşti un meteorolog expert

Uită de meteorologul de la televizor ori radio, o să îţi dezvolţi chiar tu abilităţile de a putea prezice vremea, în funcţie de nori, vânt şi aşa mai departe. Şi asta pentru că vremea este de acum aproape cel mai important lucru pentru tine.

Vei putea face asta chiar şi de acasă sau de la birou, niciodată când vei fi pe drum. Aşa vei şti dacă îţi vei lua mănuşi mai groase, cagulă cu guler anti-vânt, geaca textilă sau cea de piele, echipamentul de ploaie etc.

3. Spune adio drumurilor din punctul A în punctul B

Înainte de a avea motor, întotdeauna ai încercat să găseşti cel mai direct şi rapid traseu pentru a ajunge de la origine la destinaţie. Acum, că eşti motociclist, vei fi dispus să mergi 200 de kilometri în plus, doar pentru a mânca la un restaurant anume. Care, să fim serioşi, are exact aceeaşi mâncare ca cel din cartierul tău.

Vei spune familiei că ieşi doar la o plimbare scurtă şi că te întorci în câteva ore, dar tu vei ajunge înapoi uneori în câteva zile, săptămâni... fără ca măcar să ştii întotdeauna unde anume ai umblat. Dar nici nu va mai conta, te-ai simţit bine la drum cu motocicleta.

4. Guri de canal, vopsea pe asfalt şi alţi inamici

Instituţiile care se ocupă cu întreţinerea drumurilor clar nu ştiu că există motociclişti. Altfel, nu înţeleg cum se gândesc să aşeze guri de canal pe mijlocul benzii, să utilizeze vopsea care te ajute să derapezi la marcaje şi aşa mai departe. Când plouă, toate acestea se transformă în inamici letali pentru motociclist.

5. Prieteni şi străini

Deci, urmează să îţi iei o motocicletă nouă. Prietenii tăi, crede-mă pe cuvânt, sunt mai nerăbdători decât tine. Nu, nu pentru că sunt curioşi de ce ieşiri veţi avea, sau pentru că vor să vada cum e, ca să-şi cumpere si ei una.  Nu, cei mai mulţi vor vrea să îşi facă poze cu motorul pentru Facebook, iar alţii vor vrea să dea o tură singuri în jurul blocului. Nu-i lăsa, există riscul de a se întoarce doar cu jumate de motocicletă.

În plus, oameni complet străini vor începe să se apropie de tine. Oameni bătrâni, care vor dori să îţi povestească de fostele lor Jawa, IJ, Mobra, Triumph sau Norton,. Ei vor spune cât de tare motocicleta ta le aminteşte de a lor.

6. Devii un conducător auto mai bun

Înainte de a-ţi cumpăra motorul, ai fost mulţumit să conduci o maşină, ca toţi ceilalţi. Acum vei fi mult mai atent, nu vei mai scrie sms-uri la volan şi clar le vei face loc motocicliştilor să treacă în faţa ta. Îţi garantăm.

7. Vei pune etichete

După ce vei asculta câteva discuţii de-ale motocicliştilor, vei începe să etichetezi: el e chopperist, celălalt scuterist şi aşa mai departe. Să nu mai zicem despre şoferii auto, care vor fi cu toţii conservari.

8. Lucrul la motocicletă

Motocicleta ta sigur vine cu un manual al proprietarului, plin de specificaţii tehnice, alături de desene tehnice şi sugestii pentru a nu termina cu o grămadă de piese stivuite în faţa ta. Dar nu îţi vei da seama, până nu vei încerca, despre cât de greu este de schimbat uleiul.

9. Motocicleta ta este mai puternică decât ai crede

Ah, ai uitat să reglezi lanţul, anvelopele au prea puţine atmosfere în ele şi aşa mai departe! Relaxează-te! Motocicleta ta este mai puternică decât îţi imaginezi. Este extrem de capabilă să facă faţă multor situaţii, la care nu te-ai aştepta. Şi, da, motorul tău nu se va topi nici în ploaie. Nu zicem să nu ai grijă de el, dar să nu exagerăm...

10. Obstacolele

Probabil cea mai puţin plăcută parte din a avea o motocicletă sunt obstacolele de care te vei lovi în oraş. Şi, dacă mergi prin oraş, să vezi cât de plăcut e să mergi cu viziera deschisă în spatele unei maşini care reprezintă o fabrică de noxe.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

"7. Vei pune etichete

După ce vei asculta câteva discuţii de-ale motocicliştilor, vei începe să etichetezi: el e chopperist, celălalt scuterist şi aşa mai departe. Să nu mai zicem despre şoferii auto, care vor fi cu toţii conservari."

De unde ai ideile astea MEGA MEGA proaste? "vei incepe"...de unde cacat stii tu ce va incepe oricine? Eu n`am zis nimanui nimic, in primul rand...suntem oameni, nu motociclisti. A merge pe motocicleta nu e vreo abilitate anume, poti fi inalt, gras, slab, nu si motociclst. Da` cand ai trait intr`o halta toata viata ta...aia e.

Pentru toate ideile astea super mega preconcepute si pentru ca o arzi aiurea, unsubscribe si adio.

Link la postare

@electricsix in primul rand, te rog sa ai un limbaj adecvat, nu ti-a vorbit nimeni urat. In al doidoilea rand, nu cred ca am zis nimic deplasat. Ca zici cuiva "chopperist" nu este o jignire, este ca si cum ai zice "fotbalist" sau "motociclist". Este vorba de catalogarea in functie de vehicul, care nu este o catalogare rea si jignitoare. Nu am sustinut nicio secunda cu scuteristii, chopperistii, conservarii sunt mai prejos decat altii prin ceva.

In plus... Asta este tot ce ai inteles tu din ce am scris?

Link la postare

Pentru toate ideile astea super mega preconcepute si pentru ca o arzi aiurea, unsubscribe si adio.

Eu cred ca ai băut prea multă cafea.  Încalecă Onda aia şi profită de vremea frumoasă.

Link la postare

Stiu ca postul e menit mai mult sa fie funny decat "informativ" insa la punctul 1 probabil ca doar "chopperistii" au frica de albine si alte insecte.

Pe mine unul poate sa ma loveasca 100 de albine, nu imi dau decat de lucru sa le sterg de pe viziera / casca / geaca.

Niciodata nu am circulat in tricou in afara localitatii unde acest rist intradevar ma sperie si pe mine.

Asa ca gear up si punctul 1 dispare :)

Link la postare

@Garcya, da si nu. Foarte multi merg cu viziera deschisa prin oras sau chiar si in afara, la viteze mici. Ai fi surprins, dar da, chiar si in oras se poate intampla povestea cu albinele. Pentru ei (plus cei despre care ai zis si tu, care au casti open face) era punctul 1.

Intr-adevar, casca are viziera si e ideal sa o folosim, iar de geaca nu mai vorbim, este vital sa fie purtata :)

Link la postare

Afara din oras si daca as vrea nu pot sa merg cu viziera ridicata.

Orice viteza peste 60 km/h face sa nu poti sa respiri in casca din cauza abundentei de aer care intra.

Asadar singura varianta ramane in oras, unde sansele sunt foarte mici :) dar nu exlus, evident 

Link la postare

Scriu pentru ca n`am gasit optiunea sa`mi sterg contul. Cum Einstein a zis ca nimic nu e imposibil...reusesc oan dei.

"Nu am sustinut nicio secunda cu scuteristii, chopperistii, conservarii sunt mai prejos decat altii prin ceva."

Nu era vorba ca unii sunt mai naspa sau mai buni, n`a sustinut nimeni asa ceva. Vad ca sunteti blocati in lumea asta si`n catalogari. In afara ca n`am stat sa fac ANALiza pe text la fiecare punct, ideea era ca eu cel putin (vreau sa cred ca or fi si altii) nu am catalogat niciodata pe nimeni...in domeniul asta. Pentru mine nu exista "conservari", e un termen idiot. Ala cu masina e ala cu masina. Ala care merge pe motocicleta e ala care merge pe motocicleta. Articole scrise de oameni care n`au ocupatie, e clar.

Stiu clar ca problema e la mine ca ma uit peste articole de genul, sa zici clar ca avand motocicleta ai sa afirmi fara discutie ca il vei numi pe ala din masina "conservar" e identic cum fac manelistii aia "toata lumea asculta manele!!!" Nu ba, nu am sa afirm...nimic. Auzi la el, "vei pune etichete!" De unde stii asta? Cum poti fi sigur pe afirmatia asta? Altceva chiar nu aveai sa scrii?

"Probabil cea mai puţin plăcută parte din a avea o motocicletă sunt obstacolele de care te vei lovi în oraş. Şi, dacă mergi prin oraş, să vezi cât de plăcut e să mergi cu viziera deschisă în spatele unei maşini care reprezintă o fabrică de noxe."

Acelasi bullshit, poate`mi place sa sufar si sa stau cu viziera pusa. Gizas..

"Prietenii tăi, crede-mă pe cuvânt, sunt mai nerăbdători decât tine."

Poftim? Poate...n`am prieteni? Nu ca ar fi ceva rau. Dar partea cu "crede-ma pe cuvant"...adica...eu am sa fac asta clar, direct, cum sa pun la indoiala...trebuie sa te cred!

Pot continua, nu`mi e greu deloc deloc. Ideea e simpla, fii nonconformist, pune la indoiala, fii relaxat, nu fi blocat in ceva anume. Din nou, n`am zis ca cineva anume e nasol, doar ca articolul (sa nu mai zic de altele) e scris din multa frustrare, fara ca...scriitorul sa fie conectat cu viata reala. Idei preconcepute, termeni scosi din burta, etc.

La final, nu e important cum scrii, e important ce scrii. Nu`i greu sa pari un minunat in scris si`n viata reala sa fii un retard. Si invers.

In rest, have fun.

Link la postare

@electricsix

Auzi la el, "vei pune etichete!" - sunt o ea, nu un el.
Altceva chiar nu aveai sa scrii? ; La final, nu e important cum scrii, e important ce scrii.  - scrie tu ceva mai bun si mai frumos, te rog, pentru ca eu chiar incerc sa aduc un continut frumos si util pe pro-bike, dar e usor sa vorbesti cand nu stii sa faci nimic altceva. Abia astept sa vad un articol scris de tine.
In afara ca n`am stat sa fac ANALiza pe text la fiecare punct - poate ar fi trebuit, ai fi vazut ideea de ansamblu. Te-ai blocat pe o chestie si ai impresia ca iti impun eu sa cataloghezi.
Acelasi bullshit, poate`mi place sa sufar si sa stau cu viziera pusa. Gizas.. - esti liber sa faci ce doresti. Nu o sa te tina nimeni cu forta sa nu faci asta. Doar ca majoritatea oamenilor prefera sa nu inspire, totusi, atatea noxe :)

Poftim? Poate...n`am prieteni? Nu ca ar fi ceva rau. - vorbesc despre oameni, in general. Si da, poate ti-e greu sa crezi, dar oamenii, in general, au prieteni. Mai mult, aici pe pro-bike, nu degeaba ne numim "comunitate". Stii ce inseamna comunitate?
Dar partea cu "crede-ma pe cuvant"...adica...eu am sa fac asta clar, direct, cum sa pun la indoiala...trebuie sa te cred! - nu te-a obligat absolut nimeni sa faci sau sa crezi nimic. Esti liber sa faci ce doresti tu.

doar ca articolul (sa nu mai zic de altele) e scris din multa frustrare - eu am scris un articol, cu ceva informatii utile, amuzante, cum vrei tu sa le spui, dar adevarate. In schimb nu eu sunt cea care se agita si care arunca jigniri, desi nu s-a luat nimeni de nimeni aici.
fara ca...scriitorul sa fie conectat cu viata reala. Idei preconcepute, termeni scosi din burta, etc. - ne cunoastem si nu stiam? De unde stii tu cine sunt si cum sunt in viata reala?
Nu`i greu sa pari un minunat in scris si`n viata reala sa fii un retard. - te-am rugat sa incerci sa te controlezi. Nu esti pe maidan, esti intr-o comunitate (fie ea si online), in care limbajul acesta nu este acceptat si nimeni nu este obligat sa iti suporte tie insultele. In plus, dupa cum observi, eu iti raspund foarte frumos, nu te fac "retard", "frustrat" si nu iti spun ca ai postari de rahat. Stii, unii chiar incearca sa faca ceva pentru comunitatea moto, iar daca nu iti place asta, nu te obliga nimeni sa citesti :)

Link la postare

"""Nu`i greu sa pari un minunat in scris si`n viata reala sa fii un retard. - te-am rugat sa incerci sa te controlezi. Nu esti pe maidan, esti intr-o comunitate (fie ea si online), in care limbajul acesta nu este acceptat si nimeni nu este obligat sa iti suporte tie insultele. In plus, dupa cum observi, eu iti raspund foarte frumos, nu te fac "retard", "frustrat" si nu iti spun ca ai postari de rahat. Stii, unii chiar incearca sa faca ceva pentru comunitatea moto, iar daca nu iti place asta, nu te obliga nimeni sa citesti :)"""

Doamne, ce e greu? Nu vorbeam de tine...ci de mine!!! Era ideea generala ca ai obsesia de a miza pe un scris frumos de la ceilalti, cand de fapt pot fi niste distrusi. Adica superficialitate, preferinta pentru ambalaj, nu continut. Adica nu`mi e deloc greu sa iti scriu cum iti place, eu in sinea mea fiind poate tampit rau. Acum ai inteles?

Ai dreptate, nu ma obliga nimeni sa citesc, tocmai de aia nu am sa o mai fac. Asta ca sa va plangeti dupa aia ca nu prea aveti cititori, trafic, etc.

Cum va da unu` peste nas, nu mai e bine. Culmea, voi urland ca doriti optiuni, ca va place libertatea, etc. Sigur, nu m`ati cenzurat, asta apreciez, macar atat. Ca`n rest..

Aaaaaanyway...cum zicea Gore de la Cluj, "servus v-am pupat la revedere".

Comunitate? C`mon...sa fim seriosi. Daca putem si vrem.

Adieu.

Link la postare

In primul rand, cred ca baiatul cu logo-ul ,,electricsix" ori este singur, ori e o fire foarte nervoasa, fara alte comentarii. Vroiam sa va spun un alt lucru, in legatura cu albinele si sa va contrazic. Am fost muscat de o albina exact de gat la 80-90 km/h,si dadeam dupa ea sa-mi plece din gat pentru ca era agatata doar in ac. Important este sa nu fii alergic la veninul lor(intepat in gat poti intra in cateva secunde in soc anafilactic) si in al doilea rand sa nu te pierzi pe moment, desi cel mai bun lucru in acest caz e sa tragi pe dreapta. Vreau sa mai spun inca un lucru: eram in TRICOU CU MANECA SCURTA, SI VARA  NU E VARA DACA NU MERGI PE MOTOR IMRACAT DE VARA, nu exagerez cu viteza dar daca trag o fuga pana in oras, sau intr-o zona apropiata fiti siguri ca ma duc in maneca scurta. NIMIC NU E MAI PLACUT VARA DECAT SA FII PE MOTOR SI SA ,,FLUTURE'' TRICOUL PE TINE!!! Sa aveti grija de voi!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.