Mergi la conţinut
Autentifica-te  
rosbk

motorsport Rezultate Pannoniaring 2015

Recommended Posts

Etapa de pe circuitul Pannoniaring a constituit una din cele mai dificile din ultimii ani. Circuitul a gazduit etapa pe o vreme extrem de neprielnica, temperaturi scazute si ploaie mocaneasca.  Pilotii claselor Superbike si Supersport  nu au reusit sa faca nici o setare motocicletelor in primele doua zile de ploaie , tinand cont ca in ziua cursei se anunta o prognoza meteo cu vreme mai buna si pista uscata. Pe ploaie circuitul nu s-a dovedit  aderent in toate virajele si multi piloti au pierdut aderenta si si-au avariat usor motocicletele. Nu s-au semnalat accidentari serioase, toti pilotii cau putut sa isi remedieze problemele si sa ia startul in curse.  Sambata in ziua calificarilor circuitul a fost practic inundat si administratia a hotarat sa nu fie deschis pentru prima parte a zilei urmand ca sesiunile de calificari sa fie mutate in dimineata zilei de duminica.  Catalin cazacu a profitat din plin, el nu a rulat deloc pe pista uda si in calificarile de Duminica a obtinut Pole Position la clasa Superbike Challenge powered By Tiriac Energy.  La mai putin de o secunta s-a situat pe grila Ionut Mistode, care a incasat si o cazatura pe ploaie, iar pe 3, Iosif Ureche.Calificarile si cursele pilotilor avansati s-au desfasurat  in conditii vitrege , temperatura aerului 16-17 Celsius, Pista 16  grade Celsius.

La cursa Mistode a plecat neobisnuit de bine si a preluat conducerea cursei pentru primul tur. Cazacu a inceput sa atace in turul a doilea si au urmat 4 depasiri intre cei doi rivali la titlu. Cazacu s-a dovedit mai bine adaptat la conditiile pistei si s-a desprins castigand etapa fara probleme. Iosif Ureche de la Crazy Snails a produs cea mai mare surpriza reusind in ultima parte a cursei sa mareasca ritmul si sa obtine un timp de 2.01.9 in conditiile in care primul pilot rulase cu cel mai bun timp in cursa de 1.59.0. Tiriac Energy ii premiaza incepand cu aceasta etapa pe primii 3 piloti de la clasa Superbike Challenge powered by Tiriac Energy cu produse petroliere in valoare de 450 euro la fiecare etapa si un premiu de 1000 euro castigatorului sezonului.

Iosif Ureche:

"A fost o etapa extraordinara. Desi am avut parte de doua zile de ploaie in care practic nu s-a prea putut merge, a sosit si ultima zi in care a fost comasat totul: calificari, warm-up, cursa; lucru care m-a determinat la o concentrare maxima. Am reusit un timp foarte bun de calificare in ultima sesiune, iar in cursa am reusit un best lap de 2,01 care m-a apropiat la o secunda de cel mai bun timp obtinut de Ionut Mistode si la doua secunde de cel al lui Catalin Cazacu. Sint foarte multumit de realizarea obtinuta mai cu seama ca am reusit si ocupatea pozitiei a III-a a clasamentului RoSBK Challenge. Nu in ultimul rind multumesc sponsorilor si tuturor sustinatorilor mei care imi sint mereu aproape."

La clasa Supersport  se inregistreaza prima victorie pentru Alin Nasaudeanu, care participa in Dunlop Romanian Supersport din 2012. Podiumul  a fost completat de Dean Gopher si Adrian Sabau. Pe pozitia 4 s-a situat veteranul Aron Romocea.

Urmatoarea etapa bate deja la usa, Slovakiaring 5-7 iunie.

Vezi sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.