Mergi la conţinut
green.kecske

motocicliste Prima experienţă ca pasager şi primul contact cu lumea moto

Recommended Posts

"Mi-e frică" la început, "îmi place" şi "mi-e frică" în timpul plimbării şi "mai vreau" după. Asta a fost evoluţia primei mele experienţe ca pasager şi, implicit, primul contact cu o motocicletă şi lumea moto.

378727_308023119231309_1842089784_n.thum

Nu aveam nicio idee despre faptul că îmi plac motocicletele, nici gând de aşa ceva. Până în prima zi de facultate. Eram în faţa facultăţii de Transporturi din Politehnică atunci când am auzit un sunet foarte puternic de motor turat, care, pentru prima dată nu m-a zgâriat pe timpan. Se auzea plăcut, de parcă cinşpe îngeri cântau la harpă lângă mine şi am întors capul involuntar.

Era un motor sport, dar elegant, negru, foarte curat şi lucios, iar pe rezervor avea capete de mort desenate, dar într-un stil aparte. Modelul nu transforma imaginea motocicletei într-un vehicul care te-ar fi dus cu gândul la Ghost Rider, ci părea cel mai frumos lucru pe care îl puteai vedea în acel campus universitar.

Un motociclist nu prea solid s-a dat jos de pe motocicletă şi primul meu gând a fost "cum naiba poate stăpâni ăsta aşa ceva?!". Doar în filme motocicliştii erau mari, fioroşi, plini de tatuaje. Deci cum?! Câteva ore mai târziu, m-am trezit colegă de grupă în facultate cu motociclistul. O lună mai târziu, ne-am plictisit de jucat biliard în Texas sau la Gema în zilele de miercuri, singura zi în care puteam pleca de la cursuri, aşa că ne-am gândit să mergem la un film. A fost prima dată când drumul până în mall Plaza a fost atât de rapid, dar a durat o eternitate. 

Totul a început cu "ia casca asta şi pune-ţi-o, mergi cu mine cu motorul, restul merg cu masina". Au urmat zece minute de contrarieri şi smiorcăieli de genul "dar mi-e frică" şi totuşi m-am conformat. Începusem să îmi doresc asta. Nu ştiam nici cum să îmi prind casca, ce să mai zic despre cum ar trebui să stau pe motor.

Când am ieşit din campusul universitar, a început distracţia. Am înţeles cum de reuşeşte "micuţul motociclist" să controleze bestia: cu multă încredere în el şi atenţie la el, la pasager şi la ceilalţi participanţi din trafic. Când a ajuns la 90 km/h deja simţeam că zbor. Îmi plăcea şi eram terifiată în acelaşi timp, suficient cât să strâng motociclistul de mijloc până mi-a spus "uşor, că vărs tot ce am mâncat la prânz". A fost cea mai tare senzatie pe care am avut-o vreodată. A fost ceva ce nu mai simţisem şi am ajuns la destinaţie tremurând toată. De frică, de plăcere, de urletul interior "mai vreaaau".

11667340_864370250312080_373969733270610

Nu mi-am imaginat că doar un mijloc de deplasare îţi poate da stări pe care niciun om nu ţi le-a dat vreodată. Ciudat. Doi ani mai târziu, mă găseam în situaţia de a primi cadou un curs la şcoala moto, pentru a-mi lua permisul. Culmea, cel care mi-a făcut acest cadou, nici nu ştia cât de mult îmi doresc. Află acum. (MULŢUMEEESC!)

11624_733679926746112_610453254072562169

Am mai mers pasager şi după ce mi-am luat permisul, dar nu a mai fost la fel. În loc să mă concentrez pe senzaţia pe care mi-o generează plimbarea în sine, am început să sesizez toate greşelile (mici sau mari) pe care le face motociclistul şi să simt nevoia de a apăsa ambreiajul ori frâna cu mâinile sprijinite pe rezervor, sau mă trezesc dând din piciorul stâng în scăriţă, în încercarea de a schimba vitezele. De atunci prefer să conduc eu. Cel mai sigur şi (cu siguranţă) cel mai plăcut!

Şi, pentru că dar din dar se face rai, am făcut şi eu cadou, mai departe, un curs la aceeaşi şcoala moto. Încercaţi şi voi, este un sentiment plăcut să ştii că "ai dat naştere" unui motociclist.

268686_207280735984845_4477187_n.thumb.j
Aşa că, Paul, mulţumesc pentru prima mea experienţă moto. Ştiu că vei râde când vei citi asta :)

1240505_585701738142741_745080584_n.thum
El, în stânga, este Paul ("micul motociclist"). Iar dreapta este Fane, care m-a făcut şi el
fericită cu o bicicletă, dar despre asta vorbim cu altă ocazie.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Oaspete
Comentezi ca oaspete. Dacă ai un cont, te rugăm să te autentifici.
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.