Mergi la conţinut
green.kecske

planificare „Ghidul călătoriilor pe două roţi” – l-am citit, mi-a placut şi vi-l recomand

Recommended Posts

Pentru că ne place aventura şi pentru că o aventură pe două roţi nu este autentică până nu ajungi în locuri sălbatice şi pline de mister, mi-am zis să citesc „Ghidul călătoriilor pe două roţi. Ediţia 1 – Munţii Apuseni”. 

11707529_944954578888521_445300746438634

De ce al călătoriilor pe două roţi? Pentru că, vă spun atât ca biciclistă, cât şi ca motociclistă, că majoritatea traseelor sunt practicabile şi cu bicicleta, dar şi cu motocicleta. 

Ce m-a impresionat?

În primul rând, hărţile, realizate la scară 1:80 000 sunt foarte explicite, detaliate şi clare. Traseele au informaţii complete, astfel încât nu simţi nevoia sa deschizi Google-ul după ce citeşti, pentru a te lămuri complet, iar track-urile GPS sunt o adevărată binecuvântare. Toate traseele sunt foarte bine clasificate şi structurate, iar hărţile şi informaţiile sunt aranjate astfel încât arată foarte bine şi îţi dai seama exact ce anume şi unde să cauţi.

11745641_946830562034256_600476039016127

Şi să nu uităm de faptul că te face să îţi doreşti să-ţi iei lumea în cap. Cu alte cuvinte, imediat ce vei citi ghidul, cu siguranţă vei vrea să străbaţi aceste trasee. 

Conţinut

Ce poţi găsi în acest prim ghid? 27 de trasee, acestea fiind împărţite după tipul de drumuri, dar şi după durata de parcurgere. Opt trasee sunt pe asfalt, şaisprezece de soft-enduro, iar trei sunt foarte dificile, pentru iubitorii de trasee adventure. Toate traseele conţin informaţii complete, care au fost culese chiar de autorii cărţii, aşa că nu le poţi găsi în altă parte. De la detalii legate de starea drumului, până la cele despre locurile de cazare din zonă, toate informaţiile îţi sunt oferite.

18730_937954222921890_246802313465160805

Track-uri GPS

În afara traseelor transpuse în format cartografic şi a tuturor detaliilor de care ai nevoie, cartea mai pune la dispoziţie şi track-urile GPS ale tuturor traseelor.

11403469_939042019479777_774442487865695

Detalii

Green Kecske: Cum ţi-a venit ideea de a realiza un asemenea ghid?
Călin Nucuţă:  Ideea ghidului a venit după primele ture off-road cu motocicleta. Am descoperit tot mai multe drumuri neasfaltate perfecte pentru soft-enduro, care ajungeau în locuri foarte frumoase. Am căutat în toate materialele cartografice pe care le ştiam şi am găsit foarte puţine informaţii utile. Lucrand în domeniul cartografic, am decis că o astfel de hartă ar fi foarte utilă şi am luat legătura cu Sabin, un fost coleg de facultate, care are o firmă ce organizează ture moto în România. De la o simplă hartă am ajuns la concluzia că un ghid este mai potrivit şi după vreo doi ani am ajuns la forma printată actuală.

11742744_946830568700922_551608489154504

G K: Din ce categorie fac parte traseele? Cum le-aţi selectat?
C N: Traseele sunt împărţite după numărul de zile necesare pentru parcurgerea lor. Toate au o anumită tematică (ex: Ţara Moţilor, Munţii Metaliferi sau Platoul Padiş) sau asigură accesul spre o anumită regiune a munţiilor Apuseni (ex: Nordul Munţiilor Apuseni).

G K: Cum ai clasifica traseele, în funcţie de durată?
C N: Circuitele de o zi sunt cele mai potrivite pentru o ieşire de un wekeend, iar traseele cele mai lungi, de 6 până la 9 zile, fac un tur complet al Munţiilor Apuseni.  Cel mai lung traseu este cel de soft enduro, numărul 16 (SF 16), care are peste 1100 km şi textul descrierii lui ocupă 10 pagini din ghid. 

unnamed_(1).thumb.jpg.aee78df45b08980f24

G K: Plănuieşti, alături de Sabin Potinteu, şi alte ediţii pentru „Ghidul călătoriilor pe două roţi”?
C N: Avem în plan ca următoarele ediţii să acopere trasee de touring şi soft-enduro la nivel naţional sau să aibă trasee de adventure într-o grupă montană.

G K: De unde se poate achiziţiona ghidul?
C N: Ghidul poate fi comandat online, de pe site-ul nostru, iar preţul este de 79 de RON. Pe lângă materialul printat, cei care cumpără ghidul au acces şi la track-urile GPS ale traseelor. 

unnamed.thumb.jpg.cad3bd2998cd2141d37dc4

G K: Am înţeles că tu, Călin Nucuţă, şi Sain Potinteu sunteţi autorii ghidului. Ce alte persoane au mai contribuit la realizare acestuia?
C N: La ghid a lucrat o echipă amplă, între care un merit deosebit l-au avut: Cristina Ungureanu (cartograf, redactare şi corectare texte), Alecu şi Ramo (pregătire şi parcurgere trasee Adventure), Petre Niculescu (designer), Mihai Barbu şi Bogdan Baraghin (photociclişti). Restul, la fel de importanţi ca şi cei menţionaţi anterior, se pot vedea pe pagina 2 a ghidului şi aici.

Editat de green.kecske

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc si eu serios sa achizitionez poate ambele editii... Am instalat deja aplicatia, dar ar merge upgradata la versiunea full.

Drumuri bune!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.