Mergi la conţinut
green.kecske

articole Terapie cu noroi. Pe motor, evident

Recommended Posts

Ce poate fi mai plăcut după o zi de muncă, printre dosare, deadline-uri şi telefoane, decât să evadezi în liniştea naturii? Închizi telefonul, pui casca pe cap şi cizmele în picioare şi… Pentru câteva ore, pe măsură ce aripile şi cizmele se încarcă de noroi, toate grijile dispar.

Triumph-triple-flat-1.thumb.jpg.889f9481

Şi dacă toate astea se întamplă în şaua unei motociclete construită de tine, după o reţetă proprie, cu atât mai bine.

Despre motocicletă (povesteşte proprietarul):

Este (sau a fost) un Triumph Sprint Trident 900 din 1993. (885 cmc, 98 CP, 3 cilindri). Pe bord avea 28.000 mile (circa 45.000 km), dar nu m-ar mira să aibă +100.000

Triumph-triple-flat-2.thumb.jpg.70b80180

Aveam motorul ăsta de trei ani şi nu prea îmi venea să mă despart de el. Nu găseam niciunul care să mă atragă la fel de mult… sau, mai exact, nu unul care să se încadreze în bugetul meu. Îmi plăceau aspectul şi comportamentul muscular al motorului, dar nu îmi plăceau aspectul "bătrânesc" al motocicletei şi nici comportamentul de sport-touring. Aşa că i-am aplicat un "lifting facial".

Triumph-triple-flat-4.thumb.jpg.186a80dc

Rezervorul provine de la o Honda Transalp, însă a suferit modificări substanţiale pentru a fi montat pe cadrul monotub al Triumph-ului. Şaua custom are o bază din fibră de sticlă.

Ghidonul fat-bar asigură un control bun asupra direcţiei, chiar şi atunci când roata spate începe să cedeze sub presiunea celor 98 de cai britanici.

Greutatea a fost redusă cu vreo 25 kg. Acum are 215 şi nu mai este un sport-touring, ci un flat-tracker cu spirit de muscle bike. Un motor atipic, numai bun pentru a evada din cotidian.

Triumph-triple-flat-5.thumb.jpg.9c240679

Modificări:

- tobe retro semi-libere
- filtru aer sport lavabil K&N şi carburaţie refăcută
- gardă la sol mărită
- ghidon fat bar
- rezervor custom
- şa custom
- far enduro UFO
- stop cu LED-uri

Triumph-triple-flat-6.thumb.jpg.2d441226

Motocicleta: Triumph Triple-Flat by B&C Motoshop
Model: Adina Constantinescu
Foto: George Maftei

Triumph-triple-flat-3.thumb.jpg.9c52aa4f

Sursa articolului aici.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.