Mergi la conţinut
Autentifica-te  
bikeshop

vand Oferta speciala pentru incepatori: Yamaha Fz6N S2 2008

Recommended Posts

Esti incepator si nu stii exact care sa fie prima ta motocicleta?  Iti doresti sa aiba motor puternic (150 de cai +)  cu esapamentul cat tuba orchestrei simfonice a filarmonicii din Viena, sa intoarca toate doamnele si domnisoarele capul dupa tine si sa lesine cate 2-3 pe minut, dar ti-e frica ca nu stapanesti bestia? Sau iti  doresti o motocicleta pentru care sa nu trebuiasca sa amanetezi un rinichi si jumatate de ficat ca sa poti sa platesti intretinerea si taxele la stat?   Sau iti doresti o motocicleta pe care sa pui 2 haine si cortul si sa pleci la drum, sa te duca fara comentarii pe unde te taie capul (pe asfalt), de unde sa te intorci cand in sfarsit s-au prins la servici ca nu esti in concediu medical si ca nici soacra nu a dat coltul?

Ei bine la fel eram si eu in 2014, dupa ce mi-am luat permisul, categoria A. Dupa cautari intense, dupa nenumarate hotarari si razgandeli, m-am intalnit cu Fezica din poze si DA, a fost dragoste la prima...strangere de ghidon. Intalnirea a fost la Sermoto in Cluj, care au adus-o din Italia la 18000 de km. Imi amintesc cum se chinuia Sergiu sa-mi explice ce bine e cu tobele supergalagioase (pe care oricum le-am dat jos a doua zi), despre baba din italia care mergea cu ea odata pe luna pana la biserica si cum in rest o tinea in sufragerie langa teveu.....vorbele lui treceau pe langa mine ca gloantele pe langa Neo din Matrix. Mi-a placut si am   luat-o acasa.

De atunci am trait clipe minunante impreuna pe la Bicaz, Sfanta Ana, prin coclauri bulgaresti, sau pe Transfagarasan, vreme de 7000de km.

Are motor puternic (98de cai) insa  este usor de condus si iertatoare cu greselile. Are esapament Leo Vince si sa stii ca intr-adevar toate gagicile intorc capul dupa tine (chiar si barbatii), daca nu de emotie, macar de frica, pentru ca zgomotul este ca de MIG 21 Lancer cand trage Dorel nervos de mansa. Nu am verificat  daca si lesina vreo una, dar imi place sa cred ca au lesinat cateva...bunicute macar.

Mai are  parbriz touring MRA, sa nu te bata vantul (la buric), cand dai bice la caluti, mansoane si leviere de frana si ambreiaj racing, bugspoiler, crashpaduri si o super sea facuta cu megatalent de Dan de la Timisoara. Cauciucurile sunt Continental Road Atack 2, dot 2013, mai au cam 80% fata si 90% spatele; au aderenta foarte buna, inclusiv pe ploaie.

Este revopsita in totalitate, negru perlat (cu perle rosii), in urma unei (a se citi unor 5) erori de incalecare. Are ITP valabil pana in Sept 2016, si asigurare pana in Oct 2016.

Dupa ce m-a invatat destule despre motociclism si pentru ca na, asa e barbatii, ''nestatornici'' parca zicea nevasta-mea, (dar nu eram foarte atent, canta Ina la teveu, o fi zis minunati???), m-am hotarat ca este timpul sa trec la alta mai mare, mai noua si mai....linistita (preferabil V-Twin). Alta motocicleta, nu nevasta!

Asa ca se vinde minunatia din poze.

Si daca esti incepator, categoric o sa ai nevoie si de o geaca moto, sa scrie frumos pe ea YAMAHA, sa fie albastra, foarte putin purtata, si sa aiba marimea 50. Ajuta la impresia artistica , mai ales la femei, iar tu o sa te simti ca inginerul sef a lui Rossi.  O sa mai ai nevoie de un stander ca cel din poza, plus o perie speciala ca sa ungi lantul cu talent...si cu ulei, evident.  Si o sa mai ai nevoie de o geanta de pus pe rezervor, in care sa pui 2 chiloti, un maieu, 2 sosete, o sapca, banii de chirie, tigarile si o sticla de rachiu cand o stergi de acasa ''in delegatie''.  Toate astea vin incluse in pret. Uleiul Motul si flitrul Hilflo  sunt de asemeni incluse in pret, dar le punem cand batem palma,  sa fii sigur ca sunt noi.

Dupa care incaleci si dai jar la bidivii!  Satisfactie garantata!

Sunt multe de povestit, asa ca daca esti interesat, da-mi un tzar si gasim impreuna o cale sa crestem numarul de fezeristi fericiti pe cap de locuitor in Romania.

Cu drag,

Adrian

Attached Thumbnails

• IMG_0176.JPG
  • IMG_0178.JPG
  • IMG_0174.JPG
  • IMG_0185.JPG
  • IMG_0188.JPG
  • IMG_0191.JPG
  • IMG_0192.JPG
  • IMG_0194.JPG
  • IMG_0200.JPG
  • 20150916_121222.jpg
  • 20150925_153247.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.