Mergi la conţinut

Recommended Posts

Salutare.Ma numesc Andrei,am 19 ani si sunt din Slatina.As vrea niste sfaturi cu privire la achizitionarea unui motor.Ce capacitate ar fi ideala si vreau sa mentionez ca as vrea sa il cumpar nou,depinde pretul. Multumesc !

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ai carnet? Intai iti iei carnet daca nu ai. Daca ai carnet ar trebui sa ai o idee despre care ti se potriveste mai bine ca gen, adica te hotarasti ce fel de motor iti e mai confortabil, ce pozitie iti place, adica chopper, naked, sport, touring, enduro. Dupa asta sfatul meu este sa-ti iei ceva de capacitate mica, min250-max500 cmc, peste 500 poate doar la alte clase dar nu la sport sau naked, ca sport un ninja de 300 ar fi ideal, sau chiar un cbr250. Sunt destule discutii si forumuri despre care ar fi cele mai fiabile sau bune motoare pentru incepatori, iar dupa vreo 2-3 ani de mers pe asa ceva daca vrei sa avansezi la o clasa mai mare vei sti cu siguranta care va fi urmatorul motor.

Dupa parerea mea ca incepator nu ar trebui sa iti cumperi motor nou, acum depinde si despre ce buget vorbim, poate te scalzi in bani si in cazul asta poti sa te versi cu motoare de multe mii de euro doar de distractie :)), de ex ca SH ceva gen honda cb500, kawasaki er5, motoare foarte fiabile si versatile, eu personal am kawasaki er5, si imi place asa mult incat chiar daca mi-as lua ceva mai mare sau alta clasa pe asta nu as vrea s-o vand, dar asta e o parere subiectiva pentru ca orice motor ti-ai lua, daca nu te lasa in drum, probabil te vei indragosti.....  In afara de naked ca SH ar fi ca chopper honda shadow 600,  suzuki s40 (savage), sau un kawasaki en500, la alte clase nu bag pentru ca nu ma prea pricep exact care ar fi cele mai bune alegeri de incepator.

Ar mai fi ceva de adaugat, o chestie pe care probabil o vei mai auzi: Mai distractiv e sa duci un motor de capacitate mica pana la limita decat sa nu poti sa ajungi la limita unuia puternic. 

Link la postare

Du-te intai si fa scoala.

Acolo vei.probabil,au mai multe mobre pe care te lasa ca sa le calatesti.

Tinand cont ca ai 19 ani,vei fi limitat,de varsta, in a putea alege

Link la postare

Merci de parere.In primul rand,nu sunt un baietas foarte instarit,dar cu putine ajutoare de la rude as avea posibilitatea sa imi cumpar un motor nou,gandindu-ma ca o sa il folosesc macar 3-4 ani pana o sa prind experienta si o sa ma satur de el.Am condus motoare,nu pe drumurile publice ,de capacitate mare si 600cmc si 1000cmc si mi s-au parut destul de grele.Revenind la motor nou,alt mers,alt feeling,nu e forjat de nimeni.Bugetul ar fi pana in 3-4 mii de euro.Cum am ajuns la bugetul acesta?Am facut niste sacrificii foarte mari,,dar ce nu face omul pentru placerea lui.Un lucru mai am de adaugat,ce marci de motoare recomandati,motorul sa fie in 2 sau 4 timpi ?

Link la postare

4T din start.

2T se strica mai repede si consuma mai mult.Plus ca majoritatea sunt de 125.

Ai putea sa te uiti la un cb500.Motorul e foarte fiabil si la revanzare n-o sa pierzi foarte mult

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.