Mergi la conţinut
green.kecske

articole O motocicletă TT Zero promisă lui John McGuinness

Recommended Posts

Asta da motivație pentru dat jos kilogramele în plus: legendarul pilot pe circuite stradale John McGuinness (23 de victorii în Isle of Man TT la activ) va primi o motocicletă electrică Mugen Shinden de TT Zero (un prototip foarte, foarte scump) de la șefii Mugen dacă va slăbi 10 kg.

1.jpg.51c404f136bb3b8436fc44695781ec0e.j

Iată ce spune McGuinness: "Când le-am cerut prima dată motocicleta, omul de la Mugen a început să râdă și a spus: «Nu, în niciun caz.» Dar am tot insistat timp de patru ani și până la urmă au spus: «OK, poți să primești una dacă slăbești 10 kilograme înainte de TT.»

M-am dus la atelierul lor din Milton Keynes pentru cântărirea oficială cu 30 de lire în monede în buzunar, băusem doi litri de apă și mâncasem micul dejun de două ori. M-au pus pe cântar și s-a auzit un «uaaaaa» când s-a dus acul la 90 kg!"

Prototipul foarte exotic, cu care McGuinness a câștigat deja de două ori cursa TT Zero, este rarisim și, în același timp, este una dintre cele mai scumpe motociclete de curse, așa că englezul recunoaște că este dispus să facă multe sacrificii.

"Este o operă de artă,” spune McGuinness, „este făcută numai din fibră de carbon și piese din aliaj de magneziu. Practic, este un prototip MotoGP cu motor electric. Inițial, voiau să stabilească cântărirea finală la sfârșitul lunii ianuarie, dar nu am acceptat așa ceva la atât de puțin timp după mesele de Crăciun, așa că încerc să o amân cât mai mult. Dar am făcut niște calcule și o liposucție costă cam 8.000 de lire sterline, așa că, dacă nu reușesc altfel, e mai ieftin decât să pierd o motocicletă de un milion de lire!"

Sursa articolului aici.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.