Mergi la conţinut

muzica si motoru


metaxa09

Recommended Posts

Ca sa fiu on-topic... da, se asculta si altele. Bineinteles imi place rockul, desi etapa mea rock-exclusiv a ramas undeva in urma. Asa ca am adaugat un pic de jazz, simfonica, copiii m-au obisnuit si cu niscai hip-hop (chiar daca de placut nu-mi place) ma mai prinde temporar si cate o piesa mai haioasa de gen mai de discoteca... Ca idee generala in prezent prefer sa descopar muzica de fuziune, amestecatura de genuri, gen Bregovic-Kusturica-Lipan, Nigel Kennedy, Apocaliptica... Asa e omul la batranete, devine ciudat.

PS. La capitolul amestecatura de gen nu includ in nici un caz manelele-rock :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma bag in discutia cu manelele

dar gaxel:

32% din romani sunt manelari convinsi asa ca 32% din motociclisti sunt manelari convinsi ....

ma asteptam la un rationament mai competent. asta in cazul in care nu toti romanii sunt motociclisti (mai stii?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihaio07 .. ideea mea este ca motociclistii sunt o categorie de oameni, romani in cazul de fata (nu vorbesc de motociclistii chinezi) care se repartizeaza uniform in toate paturile sociale (cand zic asta ma refer mai mult la un nivel de cultura).

bun .. sa revenim .. daca 32% din toti romanii sunt manelisti si motociclistii sunt roamni si ei .. oare ce deducem de aici ?

legile statistice spun ca un procent obtinut pe un esantion mare (numarul total al romanilor) se regaseste si pe un esantion mai mic, inlcus in priul esantion (motociclistii sunt romani) daca nu se alege un grup aparte.

deductii logice cu un grad sport de inteligente de genul nu toti romanii sunt motociclisti, se fac in scoala generala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca aproape toti motociclistii fie ca ei conduc chopere, enduro, touring sau viteza, sunt roakeri :D ...mai sunt si altii care asculta si altfel de muzica?

PS: nu am nimik cu roakerii, kiar am prieteni roakeri :thumbup:

poate nu am postat unde trebuie dar va rog sa nu ma injurati :unknw:

Imi place rock end roll, intr-adevar, spre exemplu clasicul Elvis Presley, dar si jazz, muzica simfonica, de camera sau populara. Chiar daca postai aiurea, nu te injuram, deoarece nu sunt educat in acest fel. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca 32% din toti romanii sunt manelisti si motociclistii sunt romani si ei .. oare ce deducem de aici ?

deducem ca motociclistii fac parte din ACEI 32% de romani.

Asta era si ideea mea. Nu pot sa cred ca motociclistii (adevarati) fac parte din acei 32% de romani. Si nu, romanii nu se repartizeaza uniform in toate paturile sociale.

legile statistice spun ca un procent obtinut pe un esantion mare (numarul total al romanilor) se regaseste si pe un esantion mai mic, inlcus in primul esantion (motociclistii sunt romani) daca nu se alege un grup aparte.

presupunand ca procentul tau este adevarat; tot ramane o portita: grupul aparte. Chiar daca sunt tot felul de motociclisti, eu consider ca sunt totusi un grup aparte (nu foarte aparte, dar aparte).

Deductiile, oricare ar fi ele, se fac separat in liceu, la materia numita logica (daca mai tin eu minte bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

imi vine sa plang .. si plang in sinea mea de multi ani. mare parte din decizia de emigrare pe care am luat-o se datoreaza apetitului pentru mizerie al romanului prezent oriunde indrepti privirea. daca nu e jeg, il cerseste; daca nu se rasuceste in noroi, viseaza la asta precum un porc. mi-e scarba de impotenta lui evolutiva si mi-e cu neputinta sa convietuiesc cu animalele in prag de egalitate democratica.

32% spui ? din intreaga populatie sau doar din cea tanara ? oricum ar fi, cifra e mult prea mica, realitatea e infinit mai groaznica si mai cancerigena ! priveste si aici pe forum ... nu pot sa cred !

maneaua e poate o consecinta a saraciei, precum puroiul o consecinta a infectiei ! saracie spirituala, saracie emotionala ! azi nu suntem decat un neam de primitivi cu prea putine exceptii, un popor infectat de tigani si turci, o natie blestemata care nu a invatat de la sasi, maghiari sau macedoneni, care a gasit afinitate la tigani si scarba lor de viata parazita !!

poate scap din acest wc al europei si desi risc sa gasesc mexicani, pakistanezi, sectanti religiosi, negrii ... nimic nu poate fi mai ingrat si infam ca insecta tiganeasca numita roman din prezent !

@mihaio07 .. ideea mea este ca motociclistii sunt o categorie de oameni, romani in cazul de fata (nu vorbesc de motociclistii chinezi) care se repartizeaza uniform in toate paturile sociale (cand zic asta ma refer mai mult la un nivel de cultura).

bun .. sa revenim .. daca 32% din toti romanii sunt manelisti si motociclistii sunt roamni si ei .. oare ce deducem de aici ?

legile statistice spun ca un procent obtinut pe un esantion mare (numarul total al romanilor) se regaseste si pe un esantion mai mic, inlcus in priul esantion (motociclistii sunt romani) daca nu se alege un grup aparte.

deductii logice cu un grad sport de inteligente de genul nu toti romanii sunt motociclisti, se fac in scoala generala..

nicidecum motociclistii nu sunt distribuiti uniform in toate "paturile sociale" !! daca esti prea bogat (in speta fotbalist) iti cumperi cea mai "tare" moto (evident de viteza - criteriul: tare=scump) si te dai de 3 ori toata viata ca sa mai prinzi un loc la gazeta ... "vai cat de macho e !" fiind titlul pe care speri sa-l prinzi ! daca esti prea prost si sarac cu duhu, nu-ti trebuie motocicleta ca nu ai unde sa cari gratarul pana la munte si nu ai nici casetofon pocnitoare care sa fredoneze maneaua preferata ! daca esti prea sarac muncesti toata viata sa-ti permiti un montain-bike (asta e nivelul in romania) ca sa scapi de transpiratia din RATB - deci nu poate fi vorba de moto.

deja daca i-am eliminat pe acestia, dezekilibrul s-a creat, nu mai poti aplica '3 simpla, devine mai analitica treaba ! si datorita eliminarii extremelor (in special a prostilor), eu cred ca in randul motoristilor sunt mai putini manelisti decat in calculul tau ... sau poate e doar o speranta a mea ? raman totusi "motociclistii" de fitze; fitza este din start un fel de manea - adica o manifestare a prostiei care fierbe in interior !

de aceea, esantionul mic nu reprezinta populatia, deci "regula" de selectie a esantionului reprezentativ a dat gres ... refuz sa cred (ma bat si cu tine daca trebuie :beer: ) ca un procent la fel de mare de cretini analfabeti pot gusta din bucuria acestei delicatese: motocicleta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic nici cu manelele,nici cu altceva,dar se pare ca Gaxel are dreptate.Orice muzica se asculta in anumite locuri si imprejurari.N-o sa mergem acum la intrunuri sa ascultam Aida sau Nabuco sau mai stiu eu ce si nici ,,roakeri la nunta''.Sanatate si asfalt uscat.

In Transilvania nu se asculta manivele, si nu se prea concerteaza , pentru ca salile sunt goale(nu-i la cine) :fuck: .Exista si aici tziganime si chestii balcano-turcesti pentru ca infectia se propaga, mai ales cu TV-urile astea care difuzeaza rahat gratis numa sa-l maninci.Toti pe care ii cumosc eu ca umbla pe doua roti(ca si pasionati, si nu ca si moftangii, in legatura cu aspectul moto,) toti, au o forma acuta de alergie la manivele.

Deci, aici, in Transilvania.......!Si nu neaparat toti sunt roakeri :Jumpy:

Omuletul care a deschis topicul , s-a cam riscat , sa aiba , printre prietenii lui chiar si citiva roacheri .. :chair: periculos mon cher!

Eu personal prefer jazz-ul si nu fac niciodata nici un compromis in legatura cu muzica(nic macar o juma' de minut....) :punk:

BINE MAI ASTA.....CHOPPERMANIAC,DA CE DACA NU-MI PLAC FEMEILE URATE

MA APUC SA-I INPUSC PE CEI CARORA LE PLAC????????SAU CUM DRAQ..ESTI CHIAR :chair: TE INTOXICA LA TV????FRATE N-AI TELECOMANDA?SAU IS GATA BATERIILE :dance: BAFTA SI SPER CA AI INTELES CE-AM VRUT SA ZIC :D

Man, intoxica mediul din jurul tau!Chiar daca tu rezisti , si iti impui carantina, ii intoxica pe cei mai slabi de inger de linga tine , care vor raspindi infectia la copii lor si asa mai departe!Intoxica spatiul din autobuz, din trenuri, de pe strada , unde esti obligat sa ascuti puroiul asta care se revarsa din radiouri , televizoare, casetofoane, telefoane celulare cu MP3 puse la maxim....Iar pentru traba asta nu s-a inventat telecomanda!

Imi place rock end roll, intr-adevar, spre exemplu clasicul Elvis Presley, dar si jazz, muzica simfonica, de camera sau populara. Chiar daca postai aiurea, nu te injuram, deoarece nu sunt educat in acest fel. :beer:

:Jumpy: ...nu te injuram, pentru ca sunt educat in acest fel ....:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era odata Guta ala cu dinti de cal si mic de juma' de metru si se lauda ca in privinta femeilor,el a fost mereu cu cate 3 de-odata,ceea ce el numeste "turbo-sistem" =))=))=))=)) =)) =))si eu pun pariu ca e virgin =))=))=)) .Ce sa faca ala,doar sa intre cu totul. =))=))=))=))=))=))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ascult numai rap si r&b...dar asta nu inseamna k nu ascult si alte genuri de muzik....ascult d la fratimiu rock, house....muzik d aia veke dar ...niciodata manele!Dar totusi....haideti sa nu stricam topicu'....era vb de ce muzik ascultam....nu dak suntem inculti sau nu....deci....Ruff Ryders 4 life!Ryde or DIE! :flex::scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la liberty parade anul acesta..pe 29 iulie am vazut aproximativ 40 de mototiclete..ceea ce ma face sa cred ca motociclishtii sunt atrasi de muzica dance/house...eu personal sunt adeptul muzicii importate,tot house,numai ca imi downloadez singur seturile/mixurile care se pun in cluburile de prin ibitza :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Manele???...bleah... :chair: nici nu incape in discutie. Aia e muzica?Ritm oriental....si imbogatit de maestrii tigani:Jonny Salam, Ion Briza Marii...Nelu Cel Calcat de Tren...&Co.

In rest ascult mai tot ce tine de muzica, de la Clasica la Rock, Jazz, Rap &Co. Desi nu pot sa zic ca ma omor tare cu Rock-ul...cel mai mult imi place Nightwish.

Later Edit: alex_night77-GL...au bune mix/remix-uri astia de prin discotecile de pe aici:Amnesia, Space, Pacha, Privilege...si restul...

...asphalt uscat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista motociclisti si motociclisti...uni au,vor sau doar viseaza la motociclete din simplu motiv ca ii pasioneaza,simt nevoia de libertate sau pur si simplu dupa achizitia motorului sunt un intreg...in mare parte motociclistii pleaca de la mobre,ij-uri,jave,nipre,etc si ajung la un anumit punct unde ori sunt foarte multumiti de ultimul motor ori nu-shi permit altceva mai nou,mai bun.cel putin asa sa intimplat cu mai toti prietenii mei rock-eri. In schimb mai sunt si motociclisti de genu (imi iau motor ca da bine) sau (mishto mod de agatat) sau (uite ce shmecher sunt eu) care dupa ce au coborit de pe MZ Canoni de 250cc in scoala moto si au acum categoria A dobindit corect s-au luat pe spaga9asta in cazu in care au permis) se arunca direct la bolizi de diferite capacitati si culori cu numar de cai cit mai mare,iar ca echipament au sapca,bermude si ochelari de soare...Cel putin asa am vazut eu motociclisti manelisti,pe la diferite adunari,sau la vre-un festival de gen...Va salut cu respect.DRUM USCAT SI VERDE PLIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Tu rock-ul il vezi doar ca zdrang,drang....si niste pletosi suparati?....Sorry, e o imagine proasta...nu numai asta inseamna....asa cum spuneam mai sus " Rock-ul este un mod de viata, un protest fata de indobitocire", rock-ul a fost o revolutie. Elvis a fost o revolutie(banuiesc ca de asta ai auzit).

La fel cum maneau este o manifestare."Despre aceste manele s-au vorbit multe. Imi pare rau sa vad ca sunt atati romani care chiar prefera acest gen de muzica, daca se poate numi muzica.Linia melodica este cu adevarat slaba, folosind in mare parte acelasi ritm, aceleasi urcusuri si coborasuri care te plictisesc imediat. Despre versuri nu voi comenta nimic pentru ca se stiu deja temele manelelor, fie de la vecinul de deasupra, fie de la cineva din masina sau din alta parte. Ideea ca romanii se distreaza ascultand aceste aberatii ma inspaimanta si ma face sa cred ca traiesc intr-un cosmar. As putea sa debitez ore intregi despre gunoiul reprezentat de aceste manele,dar mai bine vad un film bun.

Concluzia este ca manelele sunt o pata pe cultura tarii noastre si cu cat dispar mai repede cu atat vom putea dormi, cel putin unii dintre noi, mai bine noaptea.

Sper ca in curand sa se demodeze manelele..."

Cum sa faci o manea de succes.

PASUL 1

Nume de bastan (Elvis, Florin Fermecatoru', Englezu', etc.).

PASUL 2

Incultura generala obligatorie.

PASUL 3

IQ mai mic decit numarul de la pantofi. Cistigarea unui loc in categoria prosti, dar multi.

PASUL 4

Posesie (sau achizitionare pe parcurs) limuzina, castel, faraoanca si boraci (puradei).

PASUL 5

Rude-n puscarie.

PASUL 6

Imagine

I. Bijuterii - lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de jumatate din greutatea corporala.

II. Freza - 2 parti gel, o parte par.

III. Hainele - cit mai stralucitoare si de haios gust.

a. Camasa (alba sau neagra).

b. Pantaloni (preferabil negri).

c. Pantofi de lac.

d. Vesta, manta sau capa.

PASUL 7

I. Versuri

Vocabular obligatoriu: bani, dusmani, tigani, golani, femei, fetite, printesa, bautura, dolari, aur, parai, lovele, milionar, Mercedes, celular, inima, suflet, Dumnezeu, viata, valoare.

Interjectii : oooooooof, ah, sha-la-la, cicalaca-cichicha, etc.

II. Sint admise:

a. greseli gramaticale;

b. verbe - conjugare si acord;

c. substantive - plural la alegere;

d. greseli de tipul la toti, lu' copilu' meu si din seria casa - as vrea ca sa te regasesc;

e. versuri albe;

f. rime cu acelasi cuvint;

g. metafore duse la extrem (floarea florilor, sugativa-n portofel);

h. cuvinte straine (bambina, ragazza, etc.).

PASUL 8

Subiecte

I. iubirea

a. relatiile

1. cu mai multe femei

2. reusite

3. nereusite (vezi parasire)

b. parasire

1. pentru altul/alta (merge si homo)

2. pentru bani

3. pentru ambele

4. moarte

II. familia

a. copiii

b. nevasta

c. fratele

d. bunastare, parasire sau lauda

III. banii

a. detinerea lor in cantitati exagerate

b. risipa fireasca

c. invidia celorlalti

IV. lauda proprie (bogatie, bunastare, performante sexuale, sex-appeal, performante muzicale)

PASUL 9

Melodia

I. instrumente consacrate

a. acordeon

b. orga proasta

c. instrument de suflat

d. tobe de sintetizator cu generozitate

II. voce

a. optionala si/sau chinuita

b. ecou

c. accent obligatoriu

d. rap inclus

III. originalitate facultativa

PASUL 10

Videoclip

I. miscari necesare (pentru manelist)

a. stinga-dreapta (maxim doi pasi)

b. pocnire din degete

c. zimbet cuceritor

II. 15-20 de fete dotate care sa-si agite echipamentul

III. decor haios (sau inexistent)

IV. lumini cit mai colorate

V. citeva masini decapotabile in care sa cinte barosanu'.

PREA TARE FRATE !!! =))=))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi vine sa plang .. si plang in sinea mea de multi ani. mare parte din decizia de emigrare pe care am luat-o se datoreaza apetitului pentru mizerie al romanului prezent oriunde indrepti privirea. daca nu e jeg, il cerseste; daca nu se rasuceste in noroi, viseaza la asta precum un porc. mi-e scarba de impotenta lui evolutiva si mi-e cu neputinta sa convietuiesc cu animalele in prag de egalitate democratica.

32% spui ? din intreaga populatie sau doar din cea tanara ? oricum ar fi, cifra e mult prea mica, realitatea e infinit mai groaznica si mai cancerigena ! priveste si aici pe forum ... nu pot sa cred !

maneaua e poate o consecinta a saraciei, precum puroiul o consecinta a infectiei ! saracie spirituala, saracie emotionala ! azi nu suntem decat un neam de primitivi cu prea putine exceptii, un popor infectat de tigani si turci, o natie blestemata care nu a invatat de la sasi, maghiari sau macedoneni, care a gasit afinitate la tigani si scarba lor de viata parazita !!

poate scap din acest wc al europei si desi risc sa gasesc mexicani, pakistanezi, sectanti religiosi, negrii ... nimic nu poate fi mai ingrat si infam ca insecta tiganeasca numita roman din prezent !

nicidecum motociclistii nu sunt distribuiti uniform in toate "paturile sociale" !! daca esti prea bogat (in speta fotbalist) iti cumperi cea mai "tare" moto (evident de viteza - criteriul: tare=scump) si te dai de 3 ori toata viata ca sa mai prinzi un loc la gazeta ... "vai cat de macho e !" fiind titlul pe care speri sa-l prinzi ! daca esti prea prost si sarac cu duhu, nu-ti trebuie motocicleta ca nu ai unde sa cari gratarul pana la munte si nu ai nici casetofon pocnitoare care sa fredoneze maneaua preferata ! daca esti prea sarac muncesti toata viata sa-ti permiti un montain-bike (asta e nivelul in romania) ca sa scapi de transpiratia din RATB - deci nu poate fi vorba de moto.

deja daca i-am eliminat pe acestia, dezekilibrul s-a creat, nu mai poti aplica '3 simpla, devine mai analitica treaba ! si datorita eliminarii extremelor (in special a prostilor), eu cred ca in randul motoristilor sunt mai putini manelisti decat in calculul tau ... sau poate e doar o speranta a mea ? raman totusi "motociclistii" de fitze; fitza este din start un fel de manea - adica o manifestare a prostiei care fierbe in interior !

de aceea, esantionul mic nu reprezinta populatia, deci "regula" de selectie a esantionului reprezentativ a dat gres ... refuz sa cred (ma bat si cu tine daca trebuie :beer: ) ca un procent la fel de mare de cretini analfabeti pot gusta din bucuria acestei delicatese: motocicleta !

bine spus domnule!!!

mare adevar , grozava exprimare!!!

oameni buni ,cititzi si luatzi aminte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

baaa.....baietzii....io cre ca toate "IE BUNE"...fie ele si mai rele....deci....fiecare asculta si poate ca sa-l incante pe moment,asta difera functzie de ceea ce spune INIMA fiecaruia in acel moment....TOTUL VINE DE LA corason fratzilor....in rest.......dce sa mai spun ...d-astia d-alde bikeri la punga am auzit s vazut multi....deci hai sa fim doar noi......."OAMENI"...in rest om mai vedea noi...care cum si ce ..si cam ,,cum ,mai poate fiecare....MAI MULT....ne vedem pe motoare si vom mai putea sa mai vb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...